Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Nasıl başlamalı

Old 03-07-2006, 15:08   #1
ahmetsacit

Karar Nasıl başlamalı

Herkese selamlar,hepimiz hukukçu olarak hukuku daha çok insan hakları boyutunda ele almalı ve olayalara insanı temel alarak yaklaşmalıyız.Lütfen bu gurubu işler hale getirelim.Bilgi alışverişi yapalım.Sizce yeni TMK nın HAK VE ÖZGÜRLÜKLER BOYUTUNDA GETİRİLERİ YADA GÖTÜRÜLERİ NELERDİR.TEŞEKKÜRLER
Old 17-07-2006, 15:04   #2
lawyerpiskin

Sayın Ahmetsacit çok güzel bir konuya değinmişsiniz lakin bu kanun genel bir kanun ve içinde bir çok madde barındırıyor sizin öne sürdüğünüz konu çok geniş bir konu ve inanın çok güzel bir tez konusu olur ben sadece belli başlı maddeler ile ilgili foruma katkı sağlamak isterim bunlardan başlıcaları kadınlara yönelik olan yani aile hukukunda kadınlara yönelik olan haklar inanın gerçekten eşitlikçi bir tutum sergileyerek pek alanına girmese de bence kesinlikle kadın haklarını ilgilendiren ve dolayısıyla insan haklarını teyit geçmekten çok içine alan konulardır.Lütfen daha özel konularda bilgi alış verişi yapalım tabi isterseniz
Old 17-07-2006, 15:52   #3
ahmetsacit

Sayın Pişkin teklifiniz için teşekkür ederim.Bence insan hakları konusu dünyanın ve ülkemizin büyük problemlerini içeriyor.Ülkemizde özellikle bazı bölgelerde kadın aile içinde ve dışında değer verilmeyecek, ne denilirse onu yapacak bir varlık gibi görülüyor.Bence biraz eğitimle de ilgili, bu kadınlar Medeni Kanunun kendilerine tanıdığı haklardan habersiz yaşamaya devam ediyorlar.Bazıları Türkçe konuşmayı dahi bilmiyor.Ülkemizde terörün devam etmesinin sebeplerinden biri de işte bu cahiilik,ana ve babalar mantıksız gerekçelerle kızlarını okutmuyorlar,kızlar anayasanın güvence altına aldığı eğitim hakkından mahrum bırakılıyorlar.Bu yüzden bizim bu alanda daha çok bilgi sahibi olmamamız gerekir.İsterseniz eğitim hakkı ve evlilik içinde kadının sahip olduğu hakların yeterli olup olmadığı ve uygulamayı tartışarak başlayabiliriz.
Old 17-07-2006, 16:15   #4
lawyerpiskin

Ewet gerçektende anayasada da belirtilen zorunlu ilköğretimden yoksun kalan kişilerin aynı uygulamayı kendi çocuklarına uygulaması gerçekten üzücü lakin bu konuya değinen toplumun önde gelen kesimlerinin büyük çabasıyla oluşturulan KARDELEN baskı grubunu(bir nevi sivil toplum örgütü) iletişim araçlarından duymuşsunuzdur.Bu kuruluş inanın çok kısa bir sürede kısıtlı bütçe ve imkanlarla çok büyük işler yapmışlardır.Bu da toplumumuzun bilinçlenmesinde ve insan hakları ve temel eğitim hakkında kendine gelmesinde çok önemli bir rol üstlenmiştir.

de
Old 17-07-2006, 16:19   #5
lawyerpiskin

Evlillik içindeki kadının yeri de yeni TMK ile iyileştirilmiş fakat uygulamada bu bilinç yerleşmediği için yetersiz kalmıştır bu konuda uygulama için çeşitli görüşler öne sürülmüş fakat tam bir uzlaşmaya varılamamış ve varılamaz da Avrupa Konseyi ve BM'in bu konuda çıkarmış olduğu şartlar ve andlaşmalar yapılmış ve yeni yasaların yapılmasında bunların uygulama alanı bulunması sağlanmaya çalışılmıştır.
Old 21-07-2006, 10:13   #6
Ferhat PİŞKİN

İnsan haklarını bilmeyen, onu kavrayıp benimsemeyen toplumlar, üzülerek belirtmek isterim ki medeniyet denizinin ortasında kuru kalmayı başarabilenlerdir. 21.yy'ın küreselleşen toplumlarının evresini oluşturan çağ, insan hakları çağıdır. Emrah adlı şarkıcını velayet davasının sonucu adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle 14 bin avro paraya mahkum oluyoruz. oysa uygulamada karşılaşıyoruz ki basit bir tahliye davası için bile 3 ay sonraya gün alabiliyoruz. İnsan haklarını konuşup tartışmaya bence bu yönden yani Türk adalet sisteminden hatta usul kanunları ve HSYK'dan başlamalıyız.Görüş ve önerilerinizi bekliyorum...
Old 22-07-2006, 11:43   #7
ahmetsacit

Sayın Ferhat Pişkin öneriniz için teşekkürler, gerçekten ülkemiz insan hakları alanında AİHM' de devam eden davalarıyla pek olumlu tablo çizmiyor.Özellikle mahkemelerde yaşananlar, bir davanın 5 yıl sürmesi ama halen davanın sonuçlanmaması ülkemiz açısından üzücü bir durum, biraz da bu yargı organın fiziki yapısıyla ilgili hakim ve savcı sayısı yeterli değil, adliyelerimiz adalet sarayından çok iş hanını andırıyor.Bu da ülkemizde hukuk bilincinin oturmadığının göstergesi gibi, halkımız hukuka güvenmiyor, kimileri dava açmaktan korkuyor.Toplum haklarından habersiz yaşıyor. Bizim hem fiziki hem de normatif alanda gelişmeye ihtiyacımız var.
Old 16-11-2006, 21:41   #8
syılmaz

insan hakları konusunda 2 hafta önce İstanbul da Kitap Fuarında 3-4 kitap bulabildim.Inanın kitap fakiriyiz,olanlarda cok benzer ,tıpkısı diyebilirim.Aynı konuda cok kitap yazılıyor, Kitap fuarında saatlerce dolastım bir tek yayın evinde bulabildim. En son okudugum kitap Thomas Pogge'nin Küresel Yoksulluk ve İnsan Hakları ,evet bence harika bir kitap ,bu kitapta insan haklarının nasılda ihlal edildiği ,küresel yoksulluğu nasılda yarattığını goruyoruz,cozum yolları gosteriyor. Bizim çözümlere ihtiyacımız var.
En cok basımız insan hakları ihlalinden ağrıyor. İşte o hergün televizyonlarda ağlayan bebek ,o ne olacak,onun hakları ne olacak,ona tecavüz eden insanlar ,yargılama ne olacak,ben size söyleyeyim o bebek 3 gün sonra unutulacak. Aman unutmayalım ne olur.Bundan utanalım.O bebeğin ağlamasını hep hissedelim içimizde ne olur,ne geliyorsa başımıza unutmaktan geliyor.ÇABUK UNUTUYORUZ.Bu toplumda en cok sikayet ettiğimiz konu adaletin gec gelmesi. Bence adalet herseyden hızlı olmalı.Siz adaleti geciktirirseniz,sonra başkaları çözüm üretiyor. Bence zaman aşımı,yargılamanın uzun sürmesi en büyük adalet ihlalidir.Hele insan haklarında ...Saygılarımla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi