Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Alışveriş Merkezlerinde Avukat ve Stajyer Avukatların üstleri aranabilir mi?

Yanıt
Old 04-01-2012, 10:09   #31
Av.A.Prc

Alıntı:
Yazan son yolcu
sevgili avukat arkadaşım, antalyada büyük bir AVM de idari müdürlük yapmış olma vasvıyla sorunuzu yanıtlamak istedim, AVM yönetiminde kişi kimliklerinden önce işleyen bir kural vardır ki;o da mekanın güvenliği...Malum terör eylemlerinin odak noktası haline gelen, toplu insan katli en çokta AVM lerin olağan üstü önlem almalarını gerektirdi. Dolayısı ile Sahte kimlik gerçeğini de hesaba katarsanız, AVM yönetimlerinin bu tarzda bir uygulama yapmasını ço görmemeniz lazım...Toplum güvenliği açısından yapılan bu uygulamanın, şahzınıza bil hassa Avukatlara yapılan bir haksız uygulama olmadığı kanısındayım...Saygılar

Bu konu daha öncede tartışıldı ve herkes sizin gibi bu noktada hemfikir. Evet güvenlik sağlanmalı ve KİMSE bir meslek grubuna dahil olduğundan dolayı imtiyaz sağlanmamalı. Fakat sıkıntı şu ki ben bunu deneyerek gördüm..AVM'ye girerken benim üstümü aramaya çalışan güvenlik neden polis memurunun( sivil) üzerini arama cesaretini göstermiyor. Bizler potansiyelmiyiz...Saygılar...
Old 04-01-2012, 14:24   #32
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.A.Prc
Bu konu daha öncede tartışıldı ve herkes sizin gibi bu noktada hemfikir. Evet güvenlik sağlanmalı ve KİMSE bir meslek grubuna dahil olduğundan dolayı imtiyaz sağlanmamalı. Fakat sıkıntı şu ki ben bunu deneyerek gördüm..AVM'ye girerken benim üstümü aramaya çalışan güvenlik neden polis memurunun( sivil) üzerini arama cesaretini göstermiyor. Bizler potansiyelmiyiz...Saygılar...

"Herkes"in içinde ben de varsam, sizinle ve Sayın son yolcu ile hemfikir değiliz.
Old 04-01-2012, 16:12   #33
Av.A.Prc

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
"Herkes"in içinde ben de varsam, sizinle ve Sayın son yolcu ile hemfikir değiliz.

Üstad bir kısım diyelim ki ben en azından sırf gezme amaçlı gidiyorsam ve silah vb. taşımıyorsam kimlik gösterme gereği duymuyorum..
Old 05-01-2012, 14:00   #34
Onur Özsoy

Avukatlık kimliğinin taklit edilmesiyle doğabilecek olumsuz sonuçlardan nasıl olurda beni sorumlu tutabilirsiniz.O kimlik zaten güvenilir bir birey olduğum için bana veriliyor ve insallar bize canını, malını, namusunu emanet ediyor.
avukatların kamu yararı için üstlerini aratması gerektiğini önermektense sahte kimliği tespit edecek öneriler sunsanız daha olumlu sonuçlar doğuracaktır..
Old 06-01-2012, 08:20   #35
Napoliten

Yazılan bazı şeyleri hayretle okuyorum. Özellikle önleme görevi ile alakalı kısmı. Bu mantıkla şu da bir önlemedir. Evinizden çıktığınız an güvenlik güçleri sizi arayabilir, daha sorunu Avm kapısına gelmeden çözebilir, bulamazsa da buyrun devam edin der önleme görevini yapmış olur. Amaç aynı önleme görevi; iki durumda da mesleğinizi yapmıyorsunuz buna da itiraz etmez kimse sanırım hepimizin güvenliği için bu şart!!!

Ortada bir kanun var ve bu kanun sırf Avm kapısı için konulmuş bir kanun değil genel bir kanun ve Avm kapıları bu kanunun uygulandığı yerlerden sadece birisi. Günün birinde güvenlik güçlerinin aleyhine bir dava aldığınızda aynı güvenlik güçleri mesleğinizi yapmazken! sizin üzerinizde sürekli önleme görevini yapmak isterse şaşırmayın. Bu da size büyük bir baskı olacaktır.

Ayrıca şuda son derece yanlış bir yaklaşım mesleğimi yaparken üstüm aranmasın. Bunu kime niye ispatlayasınız bir güvenlik görevlisi üzerinizi aramak istediğinde mesleğimi yapıyorum mu diyeceksiniz, size hadi ordan dediğinde bunu ispatlamaya mı çalışacaksınız. Bazı şeyleri biraz geniş düşünmekte fayda var verdiğiniz ufak ödünler başınıza daha sonra çok sorunlar açabilir.
Old 27-01-2014, 15:34   #36
Av. Ayça Çiçek

Buradaki hukukçuların dikkatimi çeken bir yanlışı olduğunu düşünüyorum. Ben de geçen gün kimliğimi göstermeme rağmen Trump Towers girişinde çantamı x-ray cihazına koymamda ısrar eden güvenlik görevlisiyle yaşadığım tartışma sonucu AVM'ye girmedim ve çıkıp gittim.

Öncelikle Baro'nun yaptığı uyarıyı yeterli bulmuyorum, 58. maddede açıkça belirtildiği üzere avukatın üstünün aranması "görevi sırasında veya değil" olarak belirtilmemiştir. Avukatlık büronun ya da adliyenin dışında biten bir meslek değildir. Bu yüzden özel veya devlet, herhangi bir yerin güvenlik görevlisi avukatların üzerini arayamaz. Bu, meslek gereği olarak müvekkilinizin size duyacağı güveni sağlamanın ve savunmanın dokunulmazlığının bir gereğidir.

İkinci olarak yurt dışına çıkanların bileceği gibi; neredeyse hiçbir Avrupa ülkesinde AVM'yi bırakın Havalimanı girişlerinde bile bir üst-çanta araması bulamazsınız. Bu mekanların güvensiz olduğu anlamına gelmez, tam tersi insanına güvendiği anlamına gelir. Ülkemizde ise her mağaza,her AVM,her devlet dairesi kapıya üst araması cihazları koyarak insanını sürekli olarak güvensizliğe itmekte, adeta her insana terörist muamelesi yapmaktadır. Buna karşın yapılan güvenlik baştan savma olduğundan hiçbir tehlikeyi önlemeye yönelik değildir. Çünkü emin olun orada bir eylem ya da saldırı yapmak isteyen insan son derece baştan savma güvenliğin açığını bulacaktır. Yani bu önlemlerin caydırıcılığı da yoktur.

Bu nedenle bizler meslektaşlar olarak hemfikir olmalı ve üzerimizin aranması için orada olabilir, burada olabilir şeklinde tavizler vererek mesleki saygınlığımızı güvenlik güçlerinin ayaklar altına almasına izin vermemeliyiz. Ayrıca mesleği ne olursa olsun vatandaşlar olarak da bizim para kazandırdığımız ve bizi oraya çekmek için türlü promosyonlar düzenleyen AVM ve mağazaların bize terörist muamelesi yapmasına izin vermemeliyiz. Bahsettiğim gibi bu hareketin hiçbir güvenlikli tarafı yoktur çünkü.

Not: ben de çoğu zaman üzerimin aranmasına kimliğimi göstermeden razı olurum ancak gösteriyorsam buna saygı duyulması gerekir. Kaldı ki AVM'de avukat değilsiniz sözü yanlıştır çünkü oraya bir iş için gitmiş olmanız da mümkündür.
Old 27-01-2014, 15:56   #37
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Ayça Çiçek
Buradaki hukukçuların dikkatimi çeken bir yanlışı olduğunu düşünüyorum. Ben de geçen gün kimliğimi göstermeme rağmen Trump Towers girişinde çantamı x-ray cihazına koymamda ısrar eden güvenlik görevlisiyle yaşadığım tartışma sonucu AVM'ye girmedim ve çıkıp gittim.

Öncelikle Baro'nun yaptığı uyarıyı yeterli bulmuyorum, 58. maddede açıkça belirtildiği üzere avukatın üstünün aranması "görevi sırasında veya değil" olarak belirtilmemiştir. Avukatlık büronun ya da adliyenin dışında biten bir meslek değildir. Bu yüzden özel veya devlet, herhangi bir yerin güvenlik görevlisi avukatların üzerini arayamaz. Bu, meslek gereği olarak müvekkilinizin size duyacağı güveni sağlamanın ve savunmanın dokunulmazlığının bir gereğidir.

İkinci olarak yurt dışına çıkanların bileceği gibi; neredeyse hiçbir Avrupa ülkesinde AVM'yi bırakın Havalimanı girişlerinde bile bir üst-çanta araması bulamazsınız. Bu mekanların güvensiz olduğu anlamına gelmez, tam tersi insanına güvendiği anlamına gelir. Ülkemizde ise her mağaza,her AVM,her devlet dairesi kapıya üst araması cihazları koyarak insanını sürekli olarak güvensizliğe itmekte, adeta her insana terörist muamelesi yapmaktadır. Buna karşın yapılan güvenlik baştan savma olduğundan hiçbir tehlikeyi önlemeye yönelik değildir. Çünkü emin olun orada bir eylem ya da saldırı yapmak isteyen insan son derece baştan savma güvenliğin açığını bulacaktır. Yani bu önlemlerin caydırıcılığı da yoktur.

Bu nedenle bizler meslektaşlar olarak hemfikir olmalı ve üzerimizin aranması için orada olabilir, burada olabilir şeklinde tavizler vererek mesleki saygınlığımızı güvenlik güçlerinin ayaklar altına almasına izin vermemeliyiz. Ayrıca mesleği ne olursa olsun vatandaşlar olarak da bizim para kazandırdığımız ve bizi oraya çekmek için türlü promosyonlar düzenleyen AVM ve mağazaların bize terörist muamelesi yapmasına izin vermemeliyiz. Bahsettiğim gibi bu hareketin hiçbir güvenlikli tarafı yoktur çünkü.

Not: ben de çoğu zaman üzerimin aranmasına kimliğimi göstermeden razı olurum ancak gösteriyorsam buna saygı duyulması gerekir. Kaldı ki AVM'de avukat değilsiniz sözü yanlıştır çünkü oraya bir iş için gitmiş olmanız da mümkündür.

Alışveriş merkezinde silahlı bir saldıraya mağruz kalsanız, alışveriş merkezine güvenliğini sağlayamadığı için dava açmayacakmısınız?

avukatlık mesleği elit bir meslek olabilir, ancak konu güvenlikse sınır aşılmadığı ölçüde güvenlik sebebiyle kontrole karşı değilim. sonuçta oradaki amaç sizi rencide etmek değil, müşterilerin güvenliğini sağlamak.
Old 27-01-2014, 16:02   #38
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av. Ayça Çiçek;

Gerek bu başlık altında, gerekse "Yeni İstanbul ( Çağlayan) Adliyesi Maceralarımız" ve benzeri başlıklar altında çantaların x-ray cihazına konulmasıyla ilgili acizane görüşlerimi ayrıntılı olarak ifade ettiğim için burada sadece, avukatlar adliye girişlerinde bile çantalarının cihazdan geçirilmesine itirazda bulunmazken alışveriş merkezlerindeki uygulamalarda
Alıntı:
...Bu nedenle bizler meslektaşlar olarak hemfikir olmalı ve üzerimizin aranması için orada olabilir, burada olabilir şeklinde tavizler vererek mesleki saygınlığımızı güvenlik güçlerinin ayaklar altına almasına izin vermemeliyiz...
şeklindeki çağrınızın -af buyurun- havada kalacağını düşündüğümü ifade etmekle yetineyim.

Saygılarımla..
Old 28-01-2014, 14:20   #39
Av. Ayça Çiçek

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Av. Ayça Çiçek;

Gerek bu başlık altında, gerekse "Yeni İstanbul ( Çağlayan) Adliyesi Maceralarımız" ve benzeri başlıklar altında çantaların x-ray cihazına konulmasıyla ilgili acizane görüşlerimi ayrıntılı olarak ifade ettiğim için burada sadece, avukatlar adliye girişlerinde bile çantalarının cihazdan geçirilmesine itirazda bulunmazken alışveriş merkezlerindeki uygulamalardaşeklindeki çağrınızın -af buyurun- havada kalacağını düşündüğümü ifade etmekle yetineyim.

Saygılarımla..

Sayın meslektaşım maalesef haklısınız, üstelik çok daha tecrübeli meslektaşların bu uygulamalara boyun eğmesini üzülerek görüyorum.

Alıntı:
Yazan olgu
Alışveriş merkezinde silahlı bir saldıraya mağruz kalsanız, alışveriş merkezine güvenliğini sağlayamadığı için dava açmayacakmısınız?

avukatlık mesleği elit bir meslek olabilir, ancak konu güvenlikse sınır aşılmadığı ölçüde güvenlik sebebiyle kontrole karşı değilim. sonuçta oradaki amaç sizi rencide etmek değil, müşterilerin güvenliğini sağlamak.

Sayın olgu, sokakta saldırıya uğradığınızda İçişleri Bakanlığına sizi korumadıkları için dava açmıyorsunuz değil mi? Neden Avm farklı olsun? Kaldı ki belirttiğim gibi önlemler baştan savma, faydasız önlemlerdir. Saldırıya uğramanıza engel değildir. Kapıda x-ray kuyruğundayken saldırıya uğrarsanız kimi dava edeceksiniz?
Old 28-01-2014, 21:45   #40
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Ayça Çiçek
Sayın olgu, sokakta saldırıya uğradığınızda İçişleri Bakanlığına sizi korumadıkları için dava açmıyorsunuz değil mi? Neden Avm farklı olsun? Kaldı ki belirttiğim gibi önlemler baştan savma, faydasız önlemlerdir. Saldırıya uğramanıza engel değildir. Kapıda x-ray kuyruğundayken saldırıya uğrarsanız kimi dava edeceksiniz?

avukatlar padişah değildir, dokunulamaz da değildir. baronun açıklamalarında olduğu gibi avmlerdeki üst aramasının amacı avukatlık kanunundaki maddenin konuluş amacının aksine bir uygulama da değildir. sadece avukatlar için değil hakimler ve savcılar içinde güvenlik aramasının engel olmayacağını düşünüyorum. siz aksi görüştesiniz belli o yüzden polemiğe girmek istemiyorum.
Old 29-01-2014, 11:11   #41
Av. Ayça Çiçek

Alıntı:
Yazan olgu
avukatlar padişah değildir, dokunulamaz da değildir. baronun açıklamalarında olduğu gibi avmlerdeki üst aramasının amacı avukatlık kanunundaki maddenin konuluş amacının aksine bir uygulama da değildir. sadece avukatlar için değil hakimler ve savcılar içinde güvenlik aramasının engel olmayacağını düşünüyorum. siz aksi görüştesiniz belli o yüzden polemiğe girmek istemiyorum.

"Avukat padişah değildir" diyerek polemiği siz yaratıyorsunuz ancak ben size katılmayacağım, çünkü benim alıntıladığınız yazımda "avukatlar padişahtır" şeklinde bir açıklamam yok, tam tersi tüm vatandaşlar için söylüyordum bu aramanın manasızlığını.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi