Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk fakültesi 1.sınıf öğrencisi için anayasa hukuku...

Yanıt
Old 06-08-2009, 15:41   #1
hukukçu genç

Varsayılan Hukuk fakültesi 1.sınıf öğrencisi için anayasa hukuku...

herkeze merhaba...

1.sınıf hukuk okuyacak bir öğrenci için genel olarak önerileriniz nelerdir.

anayasa hukuku ile medeni hukuk dersleriyle ilgili olarak derslerin başlamasına yaklaşık 2 ay olduğunu tahmin edersek teorik bilgi olmadan çalışmam gereken konu veya okumam gereken kitap olarak ne önerirsiniz...

not ortalamasını çok yüksek tutmak isteyen ve hukuku sevebileceğine çokca inanan bu gence yazacağınız her kelime birer referanstır.

saygılar...

NOT noktalama işareti yanlışları tamamen klavyemin bozuk tuşlarından dolayıdır...
Old 06-08-2009, 19:03   #2
Oğuzhan S.

Sayın katılımcı,
Birinci sınıfı yeni bitirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim: Tatiline bak, kafanızı iyi dinleyin. Yoğun derslere kendinizi psikolojik olarak hazırlayın.

Hukuk öğretimine daha başlamadığınız düşünülürse, derslere nasıl çalışacağınız konusunda fikriniz az olabilir. Yanlış çalışabilir, işin içinden çıkamayabilir veya yanlış öğrenebilirsiniz.

Ama "yok boşver ben bir şeyler öğrenmek istiyorum" diyorsanız, Medeni Hukuka Giriş veya Hukuka Giriş dersi kitaplarından birini okumanız yararlı olabilir. Anayasa Hukuku fazla teorik olduğu ve kanımca derste hocanın ders işleme şekli içinde öğrenilmesi gerektiği için şu an size uygun olmayabilir.

Prof. Dr. Mehmet Ayan - Medeni Hukuka Giriş / Mimoza Yayınları iyi bir başlangıç olabilir. (Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi)

Ya da daha kapsamlı bir şeyler isterseniz yıl içinde de işinize yarayacak, 4 yıl elinizin altında olması gereken bir kitap Prof. Dr. Bilge Öztan - Medeni Hukukun Temel Kavramları'dır.

Yalnız şunu biliniz ki, üniversiteden üniversiteye, hocadan hocaya dersin işleniş biçimi, konuların sıralanışı ve kapsamı değişik olabilir.

Not ortalamasının iyi olması konusu da sizde başlayıp sizde bitmektedir. Dersleri takip edip not almanız, destekleyici kitaplardan yararlanmanız sizin için fevkalade yararlı olacaktır. Hocaların dikkat çektiği konulara daha fazla özen her zaman işe yarar.

Diğer konularda ise benden tecrübeli olanlar daha iyi fikir vereceklerdir.
Old 06-08-2009, 19:50   #3
yalcin3

Ben Prof.Dr.Mustafa Dural'ın Türk Özel Hukuku serisini öneririm.Evet fazla ayrıntılıdır,zaman zaman insanı tahammül edemeyeceği kadar zorlar ve sıkar.Ancak Bilge Öztan'ın kitabı da fazla özet geçiyor konuları o yüzden sınavlarda önemli ayrıntıyı yakalamak açısından ben Türk Özel Hukuku serisini öneririm.
Anayasa hukukunda ise kesinlikle Kemal Gözler derim.Benim gibi Erdoğan Teziç ve Ergun Özbudun alarak kendinizi en baştan sıkıntıya sokmayın.
Old 06-08-2009, 22:08   #4
hukukçu genç

öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekkürler...

erdoğan tezicin anayasa hukuku kitabı şuan elimde ve baya sıkıntıya sokuyor beni.

anayasal demokrasi-mustafa erdoğan.

bu kitabı nasıl buluyorsunuz önerir misiniz
Old 07-08-2009, 08:47   #5
Oğuzhan S.

Sayın elsu ben de zaten Prof. Öztan'ı sınavlara yönelik olarak söylememiştim. Genel olarak bir şeyi gördükten sonra onu tamamlamak, boşlukları doldurmak daha iyi bence. Bilge Öztan'la bu yaz genel bir bakış, yıl içinde derslerde daha özele inen bir sistemin daha doğru olacağı kanaatindeyim. Bir de ilk defa medeni hukuk görecek birini "tahammül edemeyeceği kadar zorlamanın ve sıkmanın" doğru olmadığı düşüncesindeyim.
Old 07-08-2009, 13:49   #6
yagmur

Varsayılan merhaba yeni hukukçu adayımız

hukuk öğrenimine başladığım zaman benim de sık sk çevremdeki hukuçulara sorduğum bir soru olmasından ötürü belki faydalı olur diye bir kaç ufak öneri de ben eklemek istedim
önce zor önerilerden başlayalım.......
hayal kurma ve gerçeklerle her zaman yüzleş
bu öğrenim sürecinde bütün hukuk dallarını bilmenin imkansız olduğunu idrak et ve yavas yavas ilerle
tam bir hukuk aşığı ol ki sıkılma..

ve konuyu cok dallandırıp budaklandırmadan esas sorunun cevabı olarak sana HUKUKA GİRİŞ kitaplarından herhangi birini hukuka genel olarak bir bakış açısı kazandırması açısından tavsiye ediyorum
hukuk dilinin ve öğreniminn çok ağır olmasndan ve içindeki öğrenme isteğinin kaybolmasını istemediğimden ötürü yazın sadece bu kitaba bakmanı ve iyi bir yaz geçirmeni öneriyorum ii çalışmalar ve hukuk hayatında başarılar
Old 10-08-2009, 07:15   #7
yagmur

tekrardan merhaba hukukçu arkadaşımız
anayasa kitaplarından başlaman çok güzel ancak seninde söylediğin gibi Erdoğan Teziç Anayasa Hukuku kitabı başlangıç için çetrefilli gelebilir ve seni biraz başlangıçta olduğun için zorlayabilir
eğer 1. sınıf öğrencisi isen hukuk terimlerine biraz aşina olmalısn ki anayasa seni bu konuda sıkıntıya sokmasın anayasa ve temel hukuk dallarını anlamak için
önce hukuk mantığını kavramak gerekir
ve bunun için derslere katılım ve istek çok önemlidir
şuan 1. sınıfa yeni geçmiş olman itibariyle bunlarla henüz karşılaşmadığın için sana önceki iletimde bahsettiğim gibi hukuk başlangıcı kitaplarını kullanmanı öncelikli olarak tavsiye ediyorum
bu kitaplara başladıktan sonra kafanda bir hukuk resmi çizeceğinden ve bundan sonra anayasa hukuku kitaplarını hiç zorlanmadan idrak edeceğine eminim
size öğrenim hayatınızda başarılar dilerim...
Old 11-08-2009, 07:38   #8
üye25928

Daha önce de belirttiğim üzere başlangıç için tabii ki de Anayasal Demokrasi - Mustafa Erdoğan.

Anayasal Demokrasi genelde başlangıç için, daha doğrusu teori bilgisi alınmadan çok işinize yarayabilir, ama hukuk öğrencilerini zor teorik kavramlarla ezmeyi adet edinmiş olan hocalarımızın uygulamasından ötürü bu kitap hakkında pek yorum yapabilecek lisans öğrencisi yok galiba. Rahatlıkla okuyabileceğinize eminim. Şimdiden başarılar.

Ayrıca yazın, genelde klasik kitapları okumanızı tavsiye ederim, direk bir etkisi söz konusu olamaz ancak bir gün gelir ne kadar çok şey kazandırdığını fark edersiniz, özellikle vize ve final dönemlerinde. Esenlikler...
Old 11-08-2009, 18:34   #9
Doç. Dr. Özge Yücel

Ben hukuk fakültesine başlamadan önce yaz tatilinde Server Tanilli'nin Devlet ve Demokrasi adlı kitabını okumuştum. İyi ki okumuşum. Evde öyle bana bakardı bu kitap okumam için ama annem ağır olabileceğini söyleyip okutmazdı. Hukuk fakültesine girecek duruma gelince beni kimse tutamadı. 1961 Anayasası çerçevesinde anayasa hukukunu anlatan bir kitaptır, öneririm.
Old 11-08-2009, 19:24   #10
üye25928

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Ben hukuk fakültesine başlamadan önce yaz tatilinde Server Tanilli'nin Devlet ve Demokrasi adlı kitabını okumuştum. İyi ki okumuşum. Evde öyle bana bakardı bu kitap okumam için ama annem ağır olabileceğini söyleyip okutmazdı. Hukuk fakültesine girecek duruma gelince beni kimse tutamadı. 1961 Anayasası çerçevesinde anayasa hukukunu anlatan bir kitaptır, öneririm.

Merak ettim şimdi, en kısa zamanda okuyayım.
Old 14-08-2009, 16:23   #11
Adeviye Okutan

kemal gözlerin anayasa hukuku dersleri kitabı çok detaylı anlatıyor. sıkıcı derecede ayrıntı var, ama anlamama imkanın olmuyor bu şekilde. tavsiye ederim.
Old 17-08-2009, 20:12   #12
acemi hukukçu

Bu yıl anayasa hukuku dersini Kemal Gözlerden aldım anayasa huukuku dersleri kitabını bende tavsiye ediyorum.Anayasa hukuku dersini anlamak için ideal bi kitap olduğunu düşünüyorum.
Old 17-08-2009, 21:17   #13
üye25928

Alıntı:
Yazan acemi hukukçu
Bu yıl anayasa hukuku dersini Kemal Gözlerden aldım anayasa huukuku dersleri kitabını bende tavsiye ediyorum.Anayasa hukuku dersini anlamak için ideal bi kitap olduğunu düşünüyorum.
Ama dersi almadan işlevsel bir kitap mı mühim olan orası ayrıca bu yorumu kaçırmış gibisiniz.

Alıntı:
Yazan Adeviye Okutan
kemal gözlerin anayasa hukuku dersleri kitabı çok detaylı anlatıyor. sıkıcı derecede ayrıntı var, ama anlamama imkanın olmuyor bu şekilde. tavsiye ederim.
Old 20-08-2009, 14:48   #14
Dr. Ali Osman ONAR

Varsayılan Hukuk fakültesinde başarı için neler gereklidir?

Sayın Özge YÜCEL hocam ben bu sene Atılım Üniversitesi hukuk fakültesi 1.sınıfa başlayacağım.Hukuk bölümünü severek,ciddi disiplin gerektirdiğini bilerek seçtim.Bu sene ilk yılım olmasından dolayı ders çalışma teknikleri açısından ve genel olarak başarıyı yakalayabilmem için nelere dikkat etmeliyim?
Sorum çok genel oldu fakat önerilerinize çok ihtiyacım var.Ayrıca ders yılı başında seçmeli dersler konusunda hangi dersleri seçmem daha yararlı olabilir?
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür eder,saygılarımı sunarım.
Ali Osman ONAR
Old 21-08-2009, 21:54   #15
fatihkonak

Anayasa hukuku açısından, kemal gözleri öneririm;okuması zevkli ,öğretici bir kitabı var.Medeni hukuka giriş için ise M.Kemal Oğuzmanı öneririm. Ancak önerilen kitapları dersler başladığında okumak daha faydalı olacaktır .Şimdiden başlamak bence gereksiz...
Old 22-08-2009, 19:21   #16
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan ALİ OSMAN ONAR-ATILIM HUKUK-
Sayın Özge YÜCEL hocam ben bu sene Atılım Üniversitesi hukuk fakültesi 1.sınıfa başlayacağım.Hukuk bölümünü severek,ciddi disiplin gerektirdiğini bilerek seçtim.Bu sene ilk yılım olmasından dolayı ders çalışma teknikleri açısından ve genel olarak başarıyı yakalayabilmem için nelere dikkat etmeliyim?
Sorum çok genel oldu fakat önerilerinize çok ihtiyacım var.Ayrıca ders yılı başında seçmeli dersler konusunda hangi dersleri seçmem daha yararlı olabilir?
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür eder,saygılarımı sunarım.
Ali Osman ONAR

Seçmeli dersler konusu henüz netlik kazanmadı, bu konuda beklenen bazı kararlar var. Ciddi disiplin gerektirdiğini bilerek gelmeniz önemli, benim size en önemli önerim sınav zamanı gelmeden günü gününe çalışmak, en azından haftalık çalışmaktır. Anlatılan konuları kitaptan ve hatta gerekirse farklı kitaplardan tekrar tekrar okumak, yazarak çalışmak yararlıdır. Hukuk öğreniminde çalışırken dikkate alınması gereken diğer husus da yasa metniyle birlikte çalışmaktır. Örneğin bir medeni hukuk kitabını okurken yanınızda Medeni Kanun metni bulundurmanız ve kitapta bazı maddelerden söz edildikçe yasayı açıp okumanız, anlamaya çalışmanız gerekir.
Old 02-09-2009, 01:16   #17
Dr. Ali Osman ONAR

Sayın Özge YÜCEL hocam öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim.Yazarak çalışmayı seviyorum fakat aklım bu konuda biraz karışık.Örneğin ders esnasında düzenli olarak not tutmayı istiyorum.Bunu kitaptan pekiştirirken kitaptaki tüm konuların özeti şeklinde mi olmalı yoksa kitaptan daha pratik yararlanabileceğim yöntemler sizce neler olabilir?İlginiz için çok teşekkür eder,saygılarımı sunarım.
Ali Osman ONAR
Old 28-09-2009, 17:05   #18
Gsühukuk

Değerli hukukçu büyüklerim ve kardeşlerim,
Önerdiğiniz kitaplar gerçekten çok sağlam kaynaklar fakat, bu kitapların her biri en az 30'ar TL ki hukuk kitaplarının ne kadar pahalı olduğunu gösteren bir gerçek...acaba içinizde hukuk kitaplarını daha ucuza edinebileceğimiz bir yer bilen var mıdır? Çünkü bu kitaplar olanağı olmayan bir öğrenci için fazlasıyla yük oluşturuyor.
Old 28-09-2009, 21:23   #19
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Gsühukuk,

Kitap hukukçunun hazinesi, sermayesidir. Kitap satın alabildiğiniz an almaya çalışmak gerekir. Ayrıca ikinci el hukuk kitabı almak bazı alanlarda mümkün olsa da birçok alanda yasalar neredeyse her ay değiştiğinden kitapların son baskısını almak zorunlu hale geliyor. Kitabı son baskısıyla özgün ama daha uygun fiyatlarla satan kitapevleri ise her kentte bulunabilir sanıyorum, okulunuzdaki arkadaşlara sormanızı öneririm.
Old 29-09-2009, 09:08   #20
üye25928

Alıntı:
Yazan Gsühukuk
Değerli hukukçu büyüklerim ve kardeşlerim,
Önerdiğiniz kitaplar gerçekten çok sağlam kaynaklar fakat, bu kitapların her biri en az 30'ar TL ki hukuk kitaplarının ne kadar pahalı olduğunu gösteren bir gerçek...acaba içinizde hukuk kitaplarını daha ucuza edinebileceğimiz bir yer bilen var mıdır? Çünkü bu kitaplar olanağı olmayan bir öğrenci için fazlasıyla yük oluşturuyor.

Anayasal Demokrasi en fazla 10 lira.
Old 29-09-2009, 18:14   #21
Gsühukuk

Anayasal Demokrasi ile bitse keşke... Eğer böyle kitapları daha uygun fiyata alabileceğimiz bir yer varsa İstanbul'da, bizlerle paylaşabilirmisiniz diye sormuştum, ama eğer böyle bir yer yoksa, yine de yardımcı olma isteğiniz için teşekkür ederim.
Old 04-10-2009, 23:19   #22
lawyer53

selam arkadaşlar ben hukuk fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim hocamız bize 2 tane kitap önerdi biri erdoğan teziç diğeri ibrahim özden kabaoğlunun hangi kitabı almamı tavsiye edersiniz?
Old 05-10-2009, 22:53   #23
üye25928

Alıntı:
Yazan lawyer53
selam arkadaşlar ben hukuk fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim hocamız bize 2 tane kitap önerdi biri erdoğan teziç diğeri ibrahim özden kabaoğlunun hangi kitabı almamı tavsiye edersiniz?

Bence ikisini de al. Erdoğan Hoca biraz ayrıntılı madde madde anlatım tarzına sahiptir yer yer sıkar insanı. diğer kitap hakkında bir bilgim yok.
Old 29-10-2009, 21:19   #24
dokuz eylül hukuk

Varsayılan Ben de yeni kazandım hukuk fakultesini.

Merhabalar
Ben de hukuk faultesine bu sene yerleştim.Hukukla ilgili hiçbir fikrim yok.Derslerden çok sıkılıyorum ve bazen kaçtığımda oluyor.Bu duruma çok üzülüyorum ve hukuk fakultesine ne zaman alışacağımı bilmiyorum.Acaba alışabilecek miyim?
Çok kötü bir durumdayım ve ne yapacağımı bilmiyorum.Bana yardım edebilecek birileri var mı?
Old 30-10-2009, 10:54   #25
Mustafa Sırakaya

Bence Anayasa dersi için öğrencinin en çok işine yarayacak kitap Kemal GÖZLER Türk Anayasa Hukuku Dersleri kitabıdır. Ben Anayasa dersinde Teziç hocanın kitabını almıştım ancak çok sıkıcı gelmişti bu kitap bana, daha sonra Gözler'in kitabını aldım ve daha yararlı oldu konuları gereği gibi anlatmakta ve kutucuklarda da önemli bilgileri vermekte.
Old 30-10-2009, 14:28   #26
BUSRA1907

Alıntı:
Yazan dokuz eylül hukuk
Merhabalar
Ben de hukuk faultesine bu sene yerleştim.Hukukla ilgili hiçbir fikrim yok.Derslerden çok sıkılıyorum ve bazen kaçtığımda oluyor.Bu duruma çok üzülüyorum ve hukuk fakultesine ne zaman alışacağımı bilmiyorum.Acaba alışabilecek miyim?
Çok kötü bir durumdayım ve ne yapacağımı bilmiyorum.Bana yardım edebilecek birileri var mı?
Sanırım çok fazla sevmeden,istemeden,sırf karizması için girmişsin bu bölüme.(Umarım yanılıyorumdur ama seviyor olsan sıkılmazdın diye düşünüyorum.) Sevmeye çalışmaktan başka yapabileceğin birşey olduğunu sanmıyorum.
Old 30-10-2009, 17:57   #27
üye25928

Alıntı:
Yazan dokuz eylül hukuk
Merhabalar
Genelde hocalar derslerini iyi anlatır, bu yüzden öğrenciler dersten kopamaz. Ama ilk senenin ilk vakitleri olması sebebiyle dersler sıkıcı geliyor olabilir. biraz daha istekli olarak derslere sarılmanızı tavsiye ederim
Old 01-11-2009, 15:30   #28
dokuz eylül hukuk

Merabalar
Bana ardım etmek için mesaj yazdığınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Old 01-11-2009, 17:23   #29
yalcin3

Alıntı:
Yazan BUSRA1907
Sanırım çok fazla sevmeden,istemeden,sırf karizması için girmişsin bu bölüme.(Umarım yanılıyorumdur ama seviyor olsan sıkılmazdın diye düşünüyorum.)
Çok merak ediyorum bu mesajı nasıl bir ruh hali içinde yazdığınızı.Hiçbirimiz anamızın karnından hukukçu doğmadık.Aynı sıkıntıları ben de yaşadım,ikinci sınıfta biraz daha alışmış gibiyim.Lisedeki derslerden sonra ÖSS stresinden çıkar çıkmaz aniden bu kadar ağır derslerle baş etmeye çalışmak herkes için kolay değildir.Sizi tebrik ederim hemen alışmışsınız sevmişsiniz bravo.Benden daha iyi bir hukukçu adayısınız.Herkes sizin kadar şanslı değil maalesef.
Ben de hala bazı derslere çok sıkılarak giriyorum.Sırf karizması için geldim ne yaparsınız.
Ha bu arada sevgili okuldaşım anayasa dersinize Tijen Dündar Sezer giriyorsa Kemal Gözler'i kesinlikle tavsiye ederim bazen hocamızın verdiği örnekler bile aynı oluyor.
Tekrar başarılar.
Old 01-11-2009, 20:08   #30
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan kasadivalyos
Bence Anayasa dersi için öğrencinin en çok işine yarayacak kitap Kemal GÖZLER Türk Anayasa Hukuku Dersleri kitabıdır. Ben Anayasa dersinde Teziç hocanın kitabını almıştım ancak çok sıkıcı gelmişti bu kitap bana, daha sonra Gözler'in kitabını aldım ve daha yararlı oldu konuları gereği gibi anlatmakta ve kutucuklarda da önemli bilgileri vermekte.
Kemal Gözler in kitabı iyi fakat daha çok özet geçmiş konuları.Anlaşılır ve zevkli bir anlatımı var ama sadece o kitaba çalışarak sınava girmeyiniz.Orada okuduklarınız sadece genel hatlar...Size sadece yardımcı kaynak olabilir

saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi