Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Özel Hukuk Fakülteleri

Konuyu Kilitleyin
Old 29-06-2006, 11:33   #121
Ferhat PİŞKİN

Saygı değer arkadaşlarımın hepsinin ortak noktaları n-bulunmakla beraber yanlışları da olduğu su götürmez bir gerçek olarak gözlerimiizn önündedir. Ben Yakın Doğu Üniveristesi Hukuk Fakültesi 2.sınıfı bu sene bitirmiş burslu bir öğrenciyim.KKTC'de baba parası okuyan öğrenciler var diyerekten halen daha gereken özen gösterilmemiştir.Oysa kaliteli bir kurum olduğunu belirtmek isterim. Öğretim üyesinin kaliteliliği de bunu doğrulamaktadır. Örnek vermek gerekirse Anayasa Hukuku Prof.TUnçer KARAMUSTAFAOĞLU, Kamu hukuku Prof. Levent KÖKER, Medeni Hukuk Prof.Ayşe Havutçu, Ceza Hukuku Prof. Nevzat TOROSLU, Borçlar hukuku Prof. Nevzat KOÇ, Eşya Hukuku Prof.Şeref Ertaş, Ceza Hukuku Prof.Durmuş Tezcan, Hukuk Usul Prof. Hakan PEKCANITEZ.. vd.
Ancak bunlar önemil değil isterseniz dünya karmasını toplayın bunlar sizin beyninizin içini açıp bilgi dolduramazlar, önemli olan vizyon sahibi olmaktır,şayet siz adalet bilincini ve hukukun misyonunu benimsemezseniz,toplumda sizi benimsemez. Saygılarımla...
Old 29-06-2006, 12:04   #122
hukuk1983

Alıntı:
Yazan AllMcBeal
Arkadaşlar,
düşüncelerinizi merak ettiğim bir konu var.
malumunuz;
son yıllarda birbiri ardına özel hukuk fakültesi açılıyor. e doğal olarak hukuk fakültesi sayısı ve potansiyel hukukçu adayı artıyor.
sizce bir ülkede hukuk fakültesi açma kriteri nedir, hangi gereksinimden doğar,
eğitimin paralı olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz...

listeyi biraz da siz uzatın ve özel hukuk fakülteleri ile ilgili her türlü görüşünüzü burada paylaşalım.

sevgiyle

bence özel okulların sadece hukuk olanı değil geneli gereksiz.Çünkü insanlar çalısip basarıp bir yere gelirkehn bazılarıbaba parası ile bir yere geliyorlar. O zaman nasıl eğitimde eşitlikten bahsedilebilinir ki.Hukuk konusun da ise piyasada işe yaramaz bi cok avukat var sınav belki bunları elemek icin geldi fakat arada bu sinavdan madur olacak bir çok insan olacaktır.
Old 29-06-2006, 14:13   #123
Av.Çağdaş YÜKSELEN

Mesaj nerden çıkardınız hanımefendi?

Alıntı:
Yazan Özgen Hindistan
Artık eğitim sistemi diye bir sistem olmadığı için memlekette, hiçbir mesleğin ve de bizim mesleğimizin, ihtiyaç gibi bir sınırlandırması kalmadı. Para kazanma güdüsü, herşeyle beraber hukuk fakültelerini de nitelikli, seçkin hukukçu yetiştirmekten ziyade parasını verenin dört yılın ardından , yetenek ve yeterliliğe bakılmaksızın mezun edildiği diploma verme kurumlarına çevirmiştir. Yıllık 7,500 dolar verip de okulu uzatan bir paralı üniversitenin, hukuk fakültesi öğrencisi var mıdır? (varsa da aklından şüphe ederim) Bir taraftan üniversite kazanmak için canını dişine takacaksın, diğer taraftan paranla aynı statüde bir üniversitede çok çok rahat eğitimini tamamlayabileceksin, bu eşitsizlik, başlı başına eğitimin kalitesini, mezun kalitesini her şeyi etkiler. Sayının artması niteliği düşürür.

Sayın Özge hanım nerden çıkardınız çok basit bi eğitim aldığımızı.Pardon önce kendimi tanıtayım adım Çağdaş Doğu Akdeniz Üniversitesi nde Kıbrısta okuyorum.Neden bu kadar önyargılısınız özel üniversitelere karşı.Biz dede çok fazla ders bırakan var.Başarılı olanda var.Haklısın çok da fazla vurdumduymaz var ama kurunun yanında yaşıda yakma lütfen.Hem sen ıyı bır hukukçu olursan kım ne yapmıs ne etmıs umursamassın ki sen kendı yoluna bakarsın ıyısen benı gecersen yok ama derslerın ıyı değilde bunun sorumlusunu biz özel üniversite öğrencilerini göstermeye çalışıyosan bilemem.Ama takındığın tutm hoş değil.

saygılar
Old 15-07-2006, 22:00   #124
spinoza

merhaba , ben bu forumun yeni üyesiyim.Ben de özel bir üniversitenin hukuk fakültesi ögrencisiyim..Başlangıçta ben de özel üniversiteleri gereksiz görüyordum çünkü hiç bir bilgim yoktu. Şu an bir vakıf üniversitesinde okuyan birisi olarak şunu diyebilirim ki gerçekten derslere karşı ilgisiz olanlar da var ama çok didinenler de var.Onun için vakıf üni.lerine laf atılmamalıdır. Bir çok burslu oldugu gibi bursu olmayan ögrencilerinde burslulardan bile daha iyi çalıştıgını söyleyebilirim.Bir görüşünüze katılıyorum. Vakıf üniversitelerine girmek kolay ama aksine çıkmak bir o kadar zor. Verilen kaliteli egitimin aynı oranda geri dönüşünü isteyen bir çok hoca var.Ayrıca devlet üniversitelerinden vakıf üniversitelerine ders vermek için gelen bir çok saygıdeger hoca var.Onun için vakıf üniversitelerine laf atılmaması gerektigini düşünüyorum. Yine bir şekilde hocaları baz alırsak gördügümüz konular aynı oluyor. Gerisi ögrenciye kalmış birşeydir. Eger çalışırsa azmederse sınıfını da geçer başarılı bir hukukçu da olur.Onun için habire vakıf- devlet okulunu kıyaslamanın bir anlamı yoktur.Ögrencinin içinde varsa olur.Evet haklısınız bazı eşitsizlikler var ama bunun temelinde vakıf üniversiteleri aranmamalı.Bunun nedenleri daha detaylı olarak düşünülmeli..Son olarak diyorum ki lütfen çok fazla bilgi sahibi olmadan hangi konuda olursa olsun olumsuz konuşmayalım
Old 16-07-2006, 22:55   #125
ncnc

özel bir üniveristede öğrenci olmama rağmen özel üniversitelere karşıyım ;çünkü açok düşük puanlarla tabir-i caizse parayı veren düdüğü calıyor. Ama yorumlardan okuduguma göre bi çok kişi özel üniveristelerden mezun olmanın çok kolay oldugunu düşünüyor.Kesinlikle kulaktan dolma ve ön yargılı bir gorus! calışmak nasıl olur gormek isteyenlerin bi Koç Üniveristesine ugramalarına tavsiye ederim...
Old 17-07-2006, 17:01   #126
lawyerpiskin

Ben vakıf üniversitesindeki arkadaşlarıma sonuna kadar katılıyorum devlet üniversitesindeki arkadaşlarımı da tebrik ediyorum ÖSS'deki başarılarından dolayı ama ne yazıkki hukuk ÖSS'den ibaret değil lisenin OKS'den olmadığı gibi....
Old 19-07-2006, 08:00   #127
4Justice

Alıntı:
Ben vakıf üniversitesindeki arkadaşlarıma sonuna kadar katılıyorum devlet üniversitesindeki arkadaşlarımı da tebrik ediyorum ÖSS'deki başarılarından dolayı ama ne yazıkki hukuk ÖSS'den ibaret değil lisenin OKS'den olmadığı gibi....
Buna katılmıyorum.İlkokuldan bir örnek vereyim:Türkçesi iyi olanlar matematiği daha iyi yapar(problemlerdeki söz oyunlarını anlayınca sonuç ortaya çıkıyor/Einstein'ın 100br zamanının 90birimini soruya anlamak için harcaması da bunu gösteriyor),matematiği iyi olanlar da fen bilimlerini...Bunlar üniversiteye kadar gider.Çünkü matematik,türkçe her şeyin temeli...
ÖSS ile hukukun -ve diğer bölümlerin-bağlantısı 'çok' kuvvetli.ÖSS'de sorulan matematik ve Türkçe sorularını iyi yapabilen biri hukuk fakültesinde 2-3 adım önde başlar.Matematik soruları da zaten -affınıza sığınarak-bazı IQ sorularıyla çok benzer...
Hukuk;mantık ve dil ile çok çok çok bağlantılı.Yani öss'yi 'atlattıktan' sonra hukuk sil baştan bir bölüm değil.(Bu arada fırsat eşitliği tanıdığı için öss'yi de sonuna kadar savunuyorum,sorduğu sorular da hiç de zor değil)
Old 19-07-2006, 10:13   #128
lawyerpiskin

4Justice maalesef bende size bazı konularda katılamıyacağım örneğin Öss'nin fırsat eşitliği olduğu konusunda Öss'deki üstün başarınız tamamiyle eşitliksizle dolu olan bir sistemi olduğu gibi kabul ettirmiş size bu ezberci eğitimde bu şekilde olmasına hiç şaşırmadım zira sizin gibi milyonlarca insan var. Biraz düşünülebilseydiniz bu sistemde dershaneye gidenle gidemeyen arasında eşitlik olmadığını görürdünüz bu özel dersler içinde böyle. Ama sizde burada politik cevaplar verdiğiniz için kendi işinize gelen cevaplar vermişsiniz buna da şükür
Ayrıca elbette Öss'den sonra sil baştan bir eğitime başlanmıyor ama sorabilir miyim lise- Öss için - öğrendiğin matematiğin ne kadarını fakültede kullandın ben pek bir alan bulamadın açıkcası, ezberci eğitim için 200 kişilik amfilerde hukuku da size asistanlar işte böyle üstün körü ezberletmek zorunda kalıyor bu yüzden meslek hayatında (Avukatlık için söylüyorum) vakıf üniversitesi mezunları biraz daha başarılı.Lütfen sizde gözlerinizi açın artık bir doçent 1000 YTL maaş alıyor ama ona vakıf üniversiteleri çok cazip fiyatlar veriyor bu adamlar neden sizin gibi 200 kişiyle uğraşsın kendisinin girmesi gereken derslere asistanlarını gönderiyorlar bu yüzden bunu kabul edin artık vakıf üniversitelerinde eğitim devlet üniversitelerinkinden daha kaliteli istersen bir vakıf üniversitesinin öğretim kadrosuna bak ve kıyas yap ve önyargını yok bu san meslektede lazım olur inan bana....
Old 20-07-2006, 10:36   #129
lawyerpiskin

"Parası olan daha iyisini eninde sonunda alacaktır,buna eşitsizlik değil doğanın kanunu denir" böyle bir cümle sarfettiğinize hakikaten anlam veremiyorum sizin eşitlik anlatışınız liberalci bir felsefede ise gerçekten üzgünüm tartışmamız yersiz zira bu tartışma askıda kalır yere inmez sadece -istemeyerek- birbirimizi strese sokarız.
Eşitlik kelimesinin bugüne kadar binlerce tanımı yapılmıştır örneğin marksist ideolojide fırsat eşitliği bir sosyal eşitlik olarak lanse edilmiştir ya da liberal doktrinde herkesin özgür olduğu- bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler- anlayışının hüküm sürdüğü bi eşitlik tanımı vardır.Yazdıklarınızdan liberal doktrine sempati duyan bir yapınız var fırsat eşitliği tüm imkanlarla tartılmalıdır, izlediğiniz politika: işime geleni savunayım politikası yüzünden devletimiz, ülkemiz bu hallerde.Hala anlayabilmiş değilim madem parası olan istediğini elde ediyor niye vakıf üniversitelerine karşısınız?
Ayrıca içine düştüğüm gaflet size saygısızca hitap ettiğim için gerçekten çok mahcubum farkında değildim uyarınız için teşekkürler...
Old 20-07-2006, 10:44   #130
lawyerpiskin

Sevgili 4justice ayrıca ben bir avukat değil yaşça sizden küçük bir hukuk fakültesi öğrencisiyim. Geçenler de bu forumlardan birinde yine bir olaya şahit oldum: Avukat abimiz diyorlar ki idarenin bir ihaleyi tek taraflı feshine karşı itiraz adli yargıya yapılırmış. Ya lütfen biraz gerçekçi olalım artık devlet üniversitelerinin eğitimi ortada.Avukatlık sınavı bence böyle düşünen abilerimiz yüzünden yasalaşmış bir tasarıdır...
Old 20-07-2006, 11:53   #131
NoXYgEnE

ben özel üniversitede 3,sınıfta okuyan bir öğrenciyim. sitede pek çok arkadaşın yazısını okuıdum konuya çok dar anlamda bakıyor olmanız beni üzdü hukuk fakültesinden mezun olmak çok kolay devlet yada özel farketmiyor ben şahsım pek çok devlet üniversitesinde derslere katıldım ve sınav sorularınızı kontrol ettim şahsen hiç zorlanmadım.kendini geliştirememiş devlet okulu yada özel okul öğrencilerinizinin adliyelerdeki halini bariz şekilde görebiliyorum nasılmı ben şuanda bir avukatın yanında çalışıyorum duruşmaları takip ediyorum,duruşmalardaki avukatları yavaş yavaş tanımaya başladım pek çoğu sadece iş olsun diye bir kaç kuruş para kazanmak amacıyla orada bulunuyoırlaR yani işin espirisi şu mesleğini sevmeyen azim göstermeyen kendini geliştirmeyen birinin nereden mezun olduğu açıkçası hiç önbemli değil.
Old 20-07-2006, 12:13   #132
lawyerpiskin

NoXYgEnE kesinlikle size katılıyorum, arkadaşlarımız zehirli oklarını tümüyle vakıf üniversitelerine yönlendiriyorlar.Senle aynı dönemiz bende YDÜ 3. sınıf öğrencisiyim neden hep vakıf üniversitelerine hukukçuların başarısızlığı yükleniyor.4Justice arkadaşımıza buradan sesleniyorum Bilkent'tekilerde (burslular) Türkçe matematik çözüyorlar ama aynı eğitimi alıyorlar, hatta araştırırsan Bilkent'te burslular daha başarısız okul birinciler daha çok paralı öğrencilerden çıkıyor.
Old 20-07-2006, 12:23   #133
NoXYgEnE

sanıyorumki öss sınavını hem begenmeyen hemde bunu kendilerine baz alan arkadaşlar vakıf üniversitelerinin basitliğini eleştiriyorlar halbuki bilinmeyen bir şey var türkiyede henüz (bu işi ciddi anlamda öğrenmek isteyen öğrenciler için)özel okul ders kitapları basılmış değil yani kaynaklarımız devlet ünv leri ile aynı sınavlarımız aynı arada prof.ların torpili ile geçenler yokmu elbette var ne yani devlet üniversitelerinde torpille sınıf geçme yokmu?

konuya girmişken bende devamını getireyim ben öğretim dönemi içinde haftada 3 burslu öğrenciye sabahlara kadar ders çalıştırıyorum ve övünerek söylüyorum ben paralı okulda param ve zekamla okuyorum.
Old 20-07-2006, 15:00   #134
4Justice

Alıntı:
"Parası olan daha iyisini eninde sonunda alacaktır,buna eşitsizlik değil doğanın kanunu denir" böyle bir cümle sarfettiğinize hakikaten anlam veremiyorum sizin eşitlik anlatışınız liberalci bir felsefede ise gerçekten üzgünüm tartışmamız yersiz zira bu tartışma askıda kalır yere inmez sadece -istemeyerek- birbirimizi strese sokarız.
Eşitlik kelimesinin bugüne kadar binlerce tanımı yapılmıştır örneğin marksist ideolojide fırsat eşitliği bir sosyal eşitlik olarak lanse edilmiştir ya da liberal doktrinde herkesin özgür olduğu- bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler- anlayışının hüküm sürdüğü bi eşitlik tanımı vardır.Yazdıklarınızdan liberal doktrine sempati duyan bir yapınız var fırsat eşitliği tüm imkanlarla tartılmalıdır, izlediğiniz politika: işime geleni savunayım politikası yüzünden devletimiz, ülkemiz bu hallerde.Hala anlayabilmiş değilim madem parası olan istediğini elde ediyor niye vakıf üniversitelerine karşısınız?
Ayrıca içine düştüğüm gaflet size saygısızca hitap ettiğim için gerçekten çok mahcubum farkında değildim uyarınız için teşekkürler...
Özrün için ben de sana teşekkür ederim.
Öncelikle siyaset,felsefe yada her hangi bir sosyal bilim(Aslında hiç bir şey)%100 doğruluk içermez.Onun için yok liberalmiş yok sosyalistmiş bana göre hepsi eleştirilmeye mahkum,yine bir -kabul edersen-abi tavsiyesi,her şeyi sorgula ve hiç bir şeye körü körüne inanma.Yani sen karşıt düşüncede biriyle sırf düşüncelerin ters düşüyor diye,tartışmaktan kaçar mısın?(Tartışma da zaten farklı görüşler arasında olmaz mı bu arada??)Eğer öyle yaparsan kendine haksızlık edersin.
Geçmiş yıllarda ,bana sorarsanız,en büyük sorunumuz yolsuzluklar olmuştur.Ve bunun nedenini de liberal düşünceye yüklemek haksızlık olur çünkü liberalizm anarşizm değildir.Aksine liberalizm der ki: Devlet her türlü -gerekli olanlar hariç-ekonomik faaliyetten çekilsin çünkü el atarsa bürokrasi büyür ve yolsuzluklar ortaya çıkar.
Son olarak vakıf ünivesitelerine karşı değilim sadece Devletçe sıkı sıkıya denetlenmesi gerektiğini söylüyorum.Eğitimin Devletin elini çekmesi gereken alanlardan olmadığını ve bunu en iyi şekilde yapaması gerektiğini düşünüyorum.
Saygılar
Alıntı:
ben özel üniversitede 3,sınıfta okuyan bir öğrenciyim. sitede pek çok arkadaşın yazısını okuıdum konuya çok dar anlamda bakıyor olmanız beni üzdü hukuk fakültesinden mezun olmak çok kolay devlet yada özel farketmiyor ben şahsım pek çok devlet üniversitesinde derslere katıldım ve sınav sorularınızı kontrol ettim şahsen hiç zorlanmadım.kendini geliştirememiş devlet okulu yada özel okul öğrencilerinizinin adliyelerdeki halini bariz şekilde görebiliyorum nasılmı ben şuanda bir avukatın yanında çalışıyorum duruşmaları takip ediyorum,duruşmalardaki avukatları yavaş yavaş tanımaya başladım pek çoğu sadece iş olsun diye bir kaç kuruş para kazanmak amacıyla orada bulunuyoırlaR yani işin espirisi şu mesleğini sevmeyen azim göstermeyen kendini geliştirmeyen birinin nereden mezun olduğu açıkçası hiç önbemli değil.
Öncelikle tebrik ederim,noxygene.Ama okulda gösterilen derslerin çoğu ezbere gösteriliyor ve soruların çoğu da ezber soruları(özel üniversitede burslu olarak okuyorum ve sanırım bölümün ilk 10 sırasındayımdır.) onun için üniversitedeki akademik başarı yanıltıcı olabilir.Zaten sınıfın %80'i -iyimser tahminle-2-3 hafta öncesinden başlıyor çalışmaya.
Alıntı:
kendini geliştirememiş devlet okulu yada özel okul öğrencilerinizinin adliyelerdeki halini bariz şekilde görebiliyorum nasılmı ben şuanda bir avukatın yanında çalışıyorum duruşmaları takip ediyorum
Yine tebrik ederim ama şunu da sormak isterim sana:Yanında çalıştığın avukat bir tanıdığınızın avukatı mıydı yoksa sen kendi gayretinle mi başardın onun yanında çalışmaya?
Saygılar
Old 20-07-2006, 15:18   #135
lawyerpiskin

Bende bir avukatın yanında çalışıyorum hemde iki sezondur ve inanın hiç tanımadan gittim yanına.Sizde medeni cesaret yoksa Sn. 4Justice osizin kendi probleminiz lütfen konumuza dönelim.Ayrıca vakıf üniversitelileri küçük görmeyin zira çok başarılı arkadaşlarımız var meslekte....
Old 20-07-2006, 15:26   #136
THXT

ozel universitelerde ogrenciler yuruyen nakitler olarak goruluyor. buyukler de pastadan ne kadar daha fazla pay alıp bu cebi doldururuz diyerekten her fakulte ve bolumu acıyorlar. asıl amac iyi, karakteri yerinde,saglam bir sahıs meydana getirmek deil, sadece cep doldurmak. ozel universitelerde de hukuk fakultelerinin acılması bundan ibaret, baska bir acıklamasını da goremiyorum bunun... saygılarımla...
Old 20-07-2006, 15:41   #137
THXT

bu arada şunu da eklemek isterim ki bende bir özel üniversite öğrencisiyim ve hukuk fakültesinde okuyorum. aldığım eğitim belki çoğu devlet universitesinin bana veremeyeceği türden. hocalarımızın çoğu kaliteli ve devlet universitelerinde kıymeti bilinmeyen prof.lar, benim okuduğum universite dışında birçok universitede ders veren, yurt dışında master ve doktoralarını yapan kişiler. belki para veriyoruz bu fakulte için ama şunu da bilmek gerekir ki ne kadar da yuruyen nakit olarak gorulsek de okulda yoneticiler için, verdikleri eğitim buna değdikten sonra helal olsun demekten başka bişi diyemem...
SAYGILARIMLA...
Old 20-07-2006, 16:36   #138
NoXYgEnE

Alıntı:
Yazan 4Justice
Öncelikle tebrik ederim,noxygene.Ama okulda gösterilen derslerin çoğu ezbere gösteriliyor ve soruların çoğu da ezber soruları(özel üniversitede burslu olarak okuyorum ve sanırım bölümün ilk 10 sırasındayımdır.) onun için üniversitedeki akademik başarı yanıltıcı olabilir.Zaten sınıfın %80'i -iyimser tahminle-2-3 hafta öncesinden başlıyor çalışmaya.

Yine tebrik ederim ama şunu da sormak isterim sana:Yanında çalıştığın avukat bir tanıdığınızın avukatı mıydı yoksa sen kendi gayretinle mi başardın onun yanında çalışmaya?
Saygılar
sorularınızı memnuniyetle cevaplayabilirim sayın justice.1,ci sorunuza soruyla yanıt vermek isterim anlamadığım bir şey var çünkü siz ezber çalışmasını özel okuldaki öğrencileremi mal ediyorsunuz yoksa benmi yanlış anlıyorum.2.ci olarak ezbere eğitim ne yazıkkitüm eğitim kurumlarının temel sorunu değilmi sizcede?türkiyede henüz avrıpa standartlarında eğitim veren bir üniversite malesef yoktur var diyen varsa buyursun avrupa standartlarına en yakın üniversite bile standarların 75 sene gerisinden geliyor yoksa gelmiyormu sayın justice? 3,ncü olarak çalıştığım avukat hiç bir şekilde ne benim nede bir yakınımın tanıdığı değildir.bu avukatı bana öneren hakim ve savcılarıda tanımam ve hiç bir ilişkim (akrabalık) yoktur hepsiyle bu tatil döneminde ve kimsenin aracılığı olmadan tanıdım.ben medeni cesarete sahip biriyimdir çünkü.tamamiyle kendi araştırmalarım sonucu buldum kendisini ve bizzat kendim gidip tanıştım ve iş istedim.özel üniversitede yatişmeme rağmen ki pek çok devlet ünicversitesinden iyi olduğunu savunuyorum kendimi yetiştirdiğime inandığım için sorulara rahat ve kendimden emin vaziyette cevaplar verdim, ve sanıyorumki beğenildim ve henüz öğrenci olmama rağmen pek çok stajyer avukatın almadığı ücretle çalışıyorum.bu arada şunuda belirteyim ailemden hiç kimseyi yanında çalıştığım avukatla tanıştırmadım ve ailemin kim olduğuna dair en ufak bir bilgisi yoktur.şunu söylemek istiyorum kendinize güvenin inanın bana düşük kalitede hukukçu sadece özel üniversitelerde yatişmiyor.Ayrıca düşük kalitede yeetişen hukukçular sizi bana göre rahatsız etmemeli avukat dediğin şarap gibidir iyisi zamanla belli olur.sizde zamanla iyimisiniz yoksa kötümüsünüz anlaşılacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi