Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

seçmeli ders yardımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-09-2007, 19:45   #1
hukukankara

Varsayılan seçmeli ders yardımı

merhaba arkadslr ankara hukuk 3.sınıftayım secmeli ders tercihlerimizi yapacagız da pek bilgimiz yok derslerle ilğili tecrübeli arkadslar yardımcı olursa cok seweinirim.dersler şöyle:A GRUBU:u.arası iktisadi ilşkiler -karsılaştırmalı hukuk-hukukta kaynak metod problem çözme-u.arası deniz hukuku B GRUBU:cocuk hukuku -ab kurumsal hukuku-avukatlık noterlik hukuku... ben özellikle hukukta kaynak metod problem çözmeyi merak ediyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.....
Old 09-09-2007, 20:38   #2
aühf

seçmeli derslerle ilgili araştırma yapıyordum bende..ikinci sınıfa geçtim ilk dönem dersleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.
Old 09-09-2007, 22:27   #3
slide

Alıntı:
Yazan hukukankara
merhaba arkadslr ankara hukuk 3.sınıftayım secmeli ders tercihlerimizi yapacagız da pek bilgimiz yok derslerle ilğili tecrübeli arkadslar yardımcı olursa cok seweinirim.dersler şöyle:A GRUBU:u.arası iktisadi ilşkiler -karsılaştırmalı hukuk-hukukta kaynak metod problem çözme-u.arası deniz hukuku B GRUBU:cocuk hukuku -ab kurumsal hukuku-avukatlık noterlik hukuku... ben özellikle hukukta kaynak metod problem çözmeyi merak ediyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.....
metod problem çözme dersine aynur hoca geliyor ticarete girer aynı zamanda zorlayabilir..u.arası iktisadi ilişkiler oldukça keyifli bi ders..hoca siyasaldan gelirdi benim zamanımda..B grubundan ben çocuk hukuku almıştım..hem çok güncell konular var hem de hoca zorlamıyor..
Old 09-09-2007, 22:31   #4
hukukankara

sayın AÜHF ilk dönemde erdal onardan parlemento hukukunu kesinlikle alın ayrıca eger berna kocamanla aranız iyiyse finansal yönetimi alın yoksa roma kamuyu alın biraz fazla calişarak gecebilirsiniz.
Old 09-09-2007, 22:42   #5
aühf

yardımın için teşekkürler bu söylediklerini alırım büyük ihtimalle.
Old 14-09-2007, 12:21   #6
Cansu AYDIN

Varsayılan yanıt

bizim okulda genelde şöyle bir eğilim oluyor.. kolay verilebilen veya hocası çok sevilen dersler önceden kapılmış oluyor
şahsen ben listede yukarlarda olmazdım seçebileceğim ancak 2 ders kalırdı ama şu ana kadar seçtikleimi çok rahat verdim bu kesinlikle daha güzel ama şunu söyleyebilirim..
toprak hukuku (3.sınıf) ve türkiye ekonomisi (4.sınıf) kesinlikle ana dersmiş gibi ağır oluyor.
Old 17-09-2007, 00:17   #7
irem k.

merhaba arkadaslar.bu sene istanbul hukuk fakültesini kazandim.kayitta seçmeli ders olarak karsilastirmali medeni hukuk sectim ama o gün sececegimi bilmedigimden teredütteyim.dersi alan arkadaslar beni bilgilendirirse sevinirim.
Old 19-09-2007, 17:55   #8
ÇAĞLA

Varsayılan çok Aciilllll!!!!!!!!!

Arkadaşlar meraba hukuk 2.sınıf öğrencisiyim.Seçmeli ders seçerken sıkıntı çekiyorum.Seçmeli derslerimiz:
  • kriminoloji
  • Siyasi tarih
  • yerel yönetimler
  • çevre hukuku
Bana kalsa hepsini seçicem.Keşke hepsini seçebilsemHepsi yararlıdır belki ama enyararlı olucak tercihim olucak.Tam olarak bu noktada benim sorunumda ;üst sınıftaki arkadaşlar benim için hangisi mesleki olarak daha yararlı olur.Zor olması hiç sorun değil,ben yaparımama sizce hangisi en yararlı olcak
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler
Saygılarımla.
Old 19-09-2007, 18:34   #9
hukukun-üstünlüğü

kriminoloji ya da yerel yönetimleri seçmeni tavsiye ederim.ben kriminoloji dersi almıştım yerel yönetimlerin kontenjanı dolduğu için seçememiştim.kriminoloji de yararlı bir ders her hukukçuya lazım ama yerel yönetimler özellikle idare hukukuna da yardımcı bir ders olmasından ötürü daha yararlı olur.mesleki açıdan düşünürsek katkısı en fazla olacak ders yerel yönetimler hukukudur hiç tereddüt etmeden seçebilirsin.
Old 19-09-2007, 20:30   #10
üye18563

Ben de Ankara Hukuk 3. sınıf öğrencisiyim.Çocuk Hukuk'nu alacaktım.Online tercih sisteminde bir hata oluştu.1 dk geçmeden dersin kontenjanı dolmuştu.Onu seçebilirsin
Old 20-09-2007, 06:42   #11
ÇAĞLA

Çocuk hukuku..keşke bizde bu ders seçmeli ders olsa da alsam gerçekten güzel birderse beziyo ama malesef
Old 20-09-2007, 17:05   #12
av.özlem42

peki selçuk 1.sınıf seçmeli dersler hangileri?cvplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler
Old 20-09-2007, 19:27   #13
kasvetlim

Varsayılan Bu Okul BÖyle BİŞey İŞte...

sevgili hukukankara.ben de senin gibi seçmeli derslerle uğraştım geçtiğimiz günlerde. ama maalesef sabahın köründe dolan ve sistemde hataların oluştuğu gün istediğim ders olan çocuk hukukunu seçemedim. yıllar önce okulun bahçesinde tanıştığım ve ''merhaba siz de çocuğunuzu bekliyosunuz galiba!'' dediğimde ... -''hayır biz okul arkadaşıyız'' diyerek bana belli öğütlerde bulunan ve 3. sınıfta kesinlikle çocuk hukukunu seç ve geç diye de tavsiyelerinin arasına eklemesine rağmen o dersi seçemediğim sevgili perihan ablanın kulağı çınlasın. umarım bitirmiştir okulu son sınıfta aftan yararlanıyomuş galiba.. o yıllarda eşi konyada noterdi yanlış hatırlamıyosam. verdiğiniz öğütlerin kalan kısmı hala aklımda perihan abla. umarım onları dinleyebileceğim.
SEVGİ VE SAYGI DİLEKLERİMLE...
Old 21-09-2007, 15:03   #14
hukukun-üstünlüğü

çocuk hukukunu prof.rona serozan ve prof.semih gemalmazdan alan biri olarak diyebilirimki hiçte seç ve geç cinsinden bir ders değil en azından benim için öyle olmadı.bir seçmeli derse alanında ün yapmış iki profösörün gelmesi beni en başından beri korkutmuştu zaten.size tavsiyem yerel yönetimler ya da kriminolojiyi seçin.
Old 22-09-2007, 17:55   #15
erkanaga

Sayın hukukçu 1987
İstanbul hukuk seçmeli derslerinde yerel yönetimler hukuku diye bir ders yok olsa seçecektim ama yokmuş.Olanlar şunlar;
1-Kriminoloji
2-Kitle Haberleşme Hukuku
3-Demokrasi Kuramı
4-İntikal Hukuku
Ben bu dördünün arasından Demokrasi kuramını seçmeyi düşünüyorum.Nedeni ise Oktay Hoca.(Her ne kadar notu kıt olsada.)
Old 23-09-2007, 15:55   #16
hukukun-üstünlüğü

sayın erkanaga ben diğer fakültedeki arkadaşlar için söylemiştim bizim fakültede yerel yönetimler 4. yarıyılda verilmektedir.sen yerel yönetimleri bahar yarıyılında seçebilirsin.sana tavsiyem bu yarıyıl için kriminolojiyi seç.
Old 23-09-2007, 19:53   #17
MERYEM VATANSEVER

HUKUKCU-1987 arkadasım sana bır sorum olacak 3.sınıfa gecmıs bırı olarak yardım edersen sevınırım,ıdare hukuku hakkında on ızlenıme sahıp olmaya calısıyorum acaba anayasa hukukundan zor mu? derse gıren profesor Osman Korkut Kanadoglu ve Bertıl Emrah Oder kadar zorluyor mu? devletler umumı hukukunda da cok zorlanır mıyız?yardım edersen sevınırım,bu konuda tecrubelı olanlar da yardım ederse sevınırım,saygılar
Old 23-09-2007, 20:21   #18
MERYEM VATANSEVER

Mutlu

secmelı des olarak krımınolojı sectım,verdıgın bılgıler de cok yararlı oldu onlar ıcın ayrıca tesekkurler,krımınolojı dersı erkenden tukendı cok yararlı oldugu erken tukenmesınden bellı,ıkıncı donem de yerel yonetımler hukuku seçeceğim ama acele etmem gerekiyor erkenden tükenebilir.

saygılar
Old 24-09-2007, 09:50   #19
öğ.dilek

ben de istanbul hukuk ikinci sınıfım intikal seçmeyi düşünüyorum.faydalı olur mu?bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 24-09-2007, 11:29   #20
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan irem k.
merhaba arkadaslar.bu sene istanbul hukuk fakültesini kazandim.kayitta seçmeli ders olarak karsilastirmali medeni hukuk sectim ama o gün sececegimi bilmedigimden teredütteyim.dersi alan arkadaslar beni bilgilendirirse sevinirim.
eh iremcim ben geçen dönem bu dersi almış biri alarak söyleyim eğer istanbul hukuktaysan bu dersi geçmen zordur,ben bile zar zor geçtim.tam bir fiyaskoydu
Old 24-09-2007, 11:33   #21
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan erkanaga
Sayın hukukçu 1987
İstanbul hukuk seçmeli derslerinde yerel yönetimler hukuku diye bir ders yok olsa seçecektim ama yokmuş.Olanlar şunlar;
1-Kriminoloji
2-Kitle Haberleşme Hukuku
3-Demokrasi Kuramı
4-İntikal Hukuku
Ben bu dördünün arasından Demokrasi kuramını seçmeyi düşünüyorum.Nedeni ise Oktay Hoca.(Her ne kadar notu kıt olsada.)
sayın hukukçu arkadaşım yerel yönetimler ikinci dönem veriliyor ,istanbul hukukta.ben kriminolojiyi seçtim meryem arkadaşım gibi .evet dediğin gibi oktay hocanın notu kıttır,ne vereceği belli olmaz.bence başka bir derse bak
Old 24-09-2007, 22:45   #22
erkanaga

Alıntı:
Yazan judge
.evet dediğin gibi oktay hocanın notu kıttır,ne vereceği belli olmaz.bence başka bir derse bak
Oktay hocanın notu her ne kadar kıtta olsa benim için 50 versin yeter zaten sınavlarında defter.kitap serbest olduğundan sınav stresi de olmuyor ve ayrıca ders için çok iyi kaynak kitaplar öneriyor bu yüzden Oktay Hoca her zaman benim favorim.
Old 27-09-2007, 14:15   #23
hukukun-üstünlüğü

sayın meryem vatansever.idare hukuku zordur ancak bertil ve korkut hocaların vermiş olduğu anayasa hukuku kadar zor değildir,yani anayasa hukuku korkusu gibi bir korku yaşamazsın.teksen idare hukukunu aydın gülan hocadan alacaksın çok iyi ders anlatır dersleri de zevklidir. devletler umumi hukuku her ne kadar zor gibi dursada titizden alacağın devletler umuminin klasikleşmiş notunu alıp çok iyi /ezberlersen\ rahatlıkla gecersin sınav kağıdını eline aldığında biraz korkarsın ancak yazmaya başladıkça gerisi gelir ve aklındakilerin hepsini kağıda dökerek yani aklına o konuyla ilgili gelen herşeyi yazarak iyi not alırsın hoca genelde yazılan herşeye not verir bu açıdan devletler umumi seni korkutmasın. 2. sınıf birinci sınıfa hiç benzemez bunuda belirtelim daha çok çalıştırır öğrenciyi daha zordur. saygılar...
Old 28-09-2007, 12:07   #24
papatya88

mrb hukukçu arkadaşım.ben seçmeli ders olarak intikal hukukunu seçtim.sence nasıl bir tercih yapmışım.içeriğinden biraz bahsedebilir misin?bir de tabi ki sınavları bakımından?teşekkür ederim.
Old 28-09-2007, 12:16   #25
papatya88

Alıntı:
Yazan irem k.
merhaba irem.ben de ilk sene karşılaştırmalı medeni hukuk seçmiştim.derse emrehan hoca girmişti.öncelikle şunu söyleyeyim derse hazırlanman ve dersi takip edebilmen için bir kaynağın olmayacak ne yazık ki!bu derste iş başa düşüyor.hocayı dikkatli dinleyerek iyi not almaya bak.ders biraz soyut gelecektir sana,kimi zamanda anlaşılmaz.ama sen iyi not alırsan ki sınavda çoğunlukla derste anlatılan sorulur başarılı olursun.vize notları düşük gelebilir,sınıf ortalaması düşük olur genellikle.finalde ortalama yüksek oluyor.ben vizede 60 finalde 90 almıştım.aa düştü.benden sana tavsiye önyargılarını bir kenara at ve derse kendini kaptır.gerisi çorap söküğü gibi gelir.BAŞARILAR!
Old 28-09-2007, 12:21   #26
papatya88

sayın hukukçu arkadaşım.bana ikinci sınıfın en uğraştıran,iplerin sağlam tutulması gereken dersinin hangisi olduğunu söyler misin.tabi bu sorumu çan eğrisine göre yanıtlarsan sevinirim.bu arada ben çiftim!teşekkürler
Old 28-09-2007, 12:23   #27
papatya88

bir de seçmeli ders olarak intikali seçtim.nasıl bir tercih yapmışım?bu sorumu hem içerik hem de sınavlar açısından değerlendirirseniz sevinirim ve bir de derse giren öğretmen açısından!teşekkürler.
Old 28-09-2007, 12:48   #28
MERYEM VATANSEVER

hukucu arkadasım cok tesekkurler verdıgın bılgıler ıcın,cok yararlı oluyor,calısmaktan korkmayan bırıyım calısmayla herseyın ustesınden gelınebılır,gecen seneyı duzenlı calısarak gectım bu sene de oyle yapmayı dusunuyorum,umarım calısmalarımızın karsılıgını alırız,saygılar

bu arada ben ıstanbul hukukta tekım,bu sene borclar hukukunun da cok zorlayacagını dusunuyorum,derse gelen hocaların notları cok kıt,umarım emeklerımızın karsılıgını her derste alırız...
Old 28-09-2007, 13:13   #29
hukukun-üstünlüğü

seçmeli ders olarak intikal hukukuna hangi hocanın geldiğini bilmiyorum ancak dersin içeriği ile ilgili olarak fakültenin sitesinde bu derste eski hukukumuza ilişkin kavramların günümüz hukukundaki anlamı ve çeşitli kanunların intikal hükümleri değerlendirilmektedir bir bilgi var.ders zor değil merak etme kolaylıkla gecersin. ikinci sınıfta dikkat etmen gereken dersler bellidir bunlar idare-ceza-devletler ve tabi ki borçlar ve 4. yarıyıldaki vergi. idare ve cezaya çok dikkat etmelisin bu derslerin konularını anlamak çok zor ve önemli.borçlar hukukuda rahatlıkla anlayabileceğin fakat konusu çok olduğu için sürekli çalışman gereken bir ders.devletler de kitap yok genel itibariyle nottan çalışılıyor titizden alacağın devletler notunu ezberlemen lazım herkes böyle demektedir birde uluslararası ilgili anlaşmaları temin edersin yeter.ipleri çok sıkı tut ama çalışılınca gerisi geliyor tabi bu arada zihinsel olarak baya yıpranıyor öğrenci. başarılar.
Old 28-09-2007, 14:50   #30
allegria

Alıntı:
Yazan av.özlem42
peki selçuk 1.sınıf seçmeli dersler hangileri?cvplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Selçuk Üniversitesi'nde 1. sınıfta seçmeli ders yok.Seçmeli dersler 2.,3. ve 4. sınıfta mevcut zaten okulun sitesinde de bunlar yazıyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi