Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlıkta Başarının sırları nelerdir?

Yanıt
Old 11-07-2012, 10:37   #31
av.yağmur deniz

Aynen katılıyorum.Ocakta karara çıkması gereken dosyamda tam 3 celsedir hakim izin kullandı,geçici çıkan hakim karar vermedi,her celse arası 3 ay.Dava şiddetli geçimsizlik,kocadan korkan ve bir an önce kurtulmak isteyen müvekkil, genç bir bayan ve boşanamadıkça depresyona giriyor..Şimdi suç benim mi?BU küçük bir örnek.Hakimlerimiz mesai içinde birbirlerinin odasında ziyaretteler,adliye içerisinde hafiye gibi onları arıyoruz bazen..kapılarının önünde onları bekliyor,başka bir hakimle odalarına girdiklerini görüyoruz,başlıyor muhabbet ....siz de çekinerek sohbetlerini i bölüp dilekçenizin aciliyetini rica ediyorsunuz, sanki lütuf gibi...
Bu arada çalışkan hakimlerimiz istisna, sabah 9 da odasına girip vatandaşı kapıda bekletme diye mübaşirini tembihleyenlerini de gördüm çok şükür..
Old 11-07-2012, 10:53   #32
av.goncagül

Sayın Meslektaşın aynen öyle, bu kesinlikle bizim suçumuz değil. Yeni Hmk nın yürürlüğe girmesinden bu yana, güya işlemler hızlanacakken aksine daha da, yavaşlamış durumda. açtığım bir davada aylardır duruşma günü dahi alamadım. Cevap dilekçesi tarafımıza geç tebliğe çıkartılıyor. daha geçen gün 1,5 ay önce verdiğim cevaba cevap dilekçesinin henüz tebliğe bile çıkartılmadığını gördüm. Bne karşı tarafın 2. cevap dilekçesini beklerken benim dilekçem bile daha postaya verilmemiş. Bu konuyu gündeme getirdiğinizde hakimler iş yoğun yetişmiyor vs şeklinde cevaplar veriyor. vatandaşa bunu nasıl izah edeceğimiz hiç düşünülmüyor.. sorun şuki, bulunduğum ilçede 4 mahkeme var ve ne yazıkki yalnızca iki hakim var. diyecek bişey de bulamıyosunuz.. Bu iş yüzünden ülser olmamak elde değil yani.
Old 12-07-2012, 15:03   #33
av.barisdalgic

Başarı, avukat, giyim, ışık, ses, para, etkileyici olma, okuma(neyin okunması ise)...
Baylar ve bayanlar, sevgili meslekdaşlar, kardeşlerim,
Gerçekten okuduğumuz forumda daha önce duymadığımız ne var diye baktığımızda hiçbirşey olduğunu görebiliriz. Hiç duymadığınız bir hikayeyle başlamak istiyorum.
1.aşama: Kedi kıçını görmüş, yaram var demiş.
2.aşama: Kedi diğer kedilerin de kıçını görmüş ve toplumsal bir yara var demiş.
Maalesef değerli meslekdaşın sorusuyla başlayan foruma verilen cevapların birinci aşama ile ilgilendiğini, ikinci aşamaya henüz gelinemediğini hissetmiş durumdayım. Üretimin, çalışmanın toplumsal bir faaliyet olmasının açıklığı karşısında, bunun sonuçlarının bireysel olarak teraziye konması bir avukata yakışmaz. Toplumsal bir faaliyetin sonuçları birey açısından başlıbaşına değerlendirme konusu yapılamaz diye düşündüğümden siz değerli meslekdaşların meseleyi bir de bu yönden değerlendirmesi gerektiği kanaatiyle saygılarımı sunarım.
Old 18-07-2012, 21:09   #34
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan av.barisdalgic
Toplumsal bir faaliyetin sonuçları birey açısından başlı başına değerlendirme konusu yapılamaz diye düşündüğümden
Kedi fıkranızı anladım ve çok güldüm. Ama avukatlığı toplumsal bir faaliyet olarak nitelendirmenizi anlayamadım.

Saygılarımla
Old 18-07-2012, 21:27   #35
Av.Mehmet Saim Dikici

Aslında ne kadar çok başarılı avukatımız var, forumu okuyunca anlıyoruz.
Old 18-07-2012, 21:42   #36
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Aslında ne kadar çok başarılı avukatımız var, forumu okuyunca anlıyoruz.

Almayı
Vermeyi
Uydurmayı
Katlanmayı
Atlatmayı
Titretmeyi

biliyorsan Formülü verdim.
Old 19-07-2012, 14:06   #37
concardia

Esasında bundan yıllar önce bir üstadımız bu başarının sırlarını vermiş bizlere;

"Yaptığı iş insanlığın üzerinde titrediği adalete yardım olan genç Türk avukatı! Mesleğini sev, yalnız sevmekle kalma, böyle bir mesleğe mensup olduğun için gurur da duy. Çünkü sevilecek ve gurur duyulacak kadar asil ve güzeldir. Bu mesleği sevmeyen, kalbinde onun (mukaddes ateş) i yanmayan, asil ruhlu olmayan, mesleği bir tezgâhtar, bir tefeci, bir Lonca esnafı gibi günlük rızkı için yapan, mesleğin asil heyecanını duymayan adam, iyi bir avukat değildir ve olamaz. Haklı gördüğü bir ihtilafı adalet huzurunda, hasis ve sefil duygulardan uzak, hakkın ve vicdanının emrinden başka hiçbir emir dinlemeyerek ilmin, kanunun ve medeni cesaretin verdiği bir imtiyazla müdafaa eden ancak böyle bir adamdır ki memleketine, mahkemelere, muhitine, müvekkillerine ve hatta hasmına sevgi ve saygı telkin edebilir. Öyle bir Adam! Ki, yalnız doğru söyler ve her söylediği söz doğru görülür.

"Genç Avukatlarla Gizli Konuşmalar" rahmetli üstadımız, Av. Ali Haydar Özkent'in 'Avukatın Kitabı' adlı eserinden alınmıştır.
(Ankara Barosu Dergisi 2011/3)
Old 19-07-2012, 15:06   #38
avukatsamil

Sevgili meslektaşlar alınıt yapılan Av. Ali haydar ÖZKENT in geç avukatlarla gizli konuşmalar adlı eserini okumanızı isterim
Old 19-07-2012, 17:46   #39
Armağan Konyalı

"Genç Avukatlarla Gizli Konuşmalar" rahmetli üstadımız, Av. Ali Haydar Özkent'in 'Avukatın Kitabı' adlı eserinden
(Ankara Barosu Dergisi 2011/3) bazı alıntılar için tıklayınız:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3071

(Emekleri için Sayın Av.Habibe Yılmaz Kayar'a teşekkür ederiz.)

Saygılarımla
Old 24-07-2012, 13:10   #40
av.medine

Başarılı avukat bence tamamen göreceli bir kavram.
Müvekkilin gözünde başarılı avukat davasını kısa zamanda kazanan avukattır( Bu iş yeni HMK ile nasıl olacak diye soran yok )
Toplum içinde başarılı avukat çok para kazanan ve kazandığını da toplum önünde gösteren avukattır.( Burada para kazanmanın ölçüsü başarı ile paralellik olarak algılanıyor kısmi olarak itiraz şerhimi koyuyorum. )
Birde meslekdaşlar arasında başarının ölçüsü adliyede an çok duruşmaya giren ve en çok dosyası olan avukattır ki bu husus da bence çetrefilli çünkü eğer bir kurum avukatı isen çok dosyan vardır ama çok paran olmayabilir ????
O halde tüm bunlardan soyutlanarak başarıyı kendi içimizde aramamız gerekir . Eğer kazandığımız bir dava sonunda gerçekten haklının yanında yer almış isek ve haklının hakkını elde etmesinde küçük de bir payımız var ise o vicdanımızdaki rahatlık ve huzur var ya bence EN BÜYÜK MESLEKİ BAŞARI BUDUR .
Old 24-07-2012, 15:21   #41
yavuzselimaydın

Avukatlık mesleği haklıyı ve haksızı ayırt edebilmek için ne kadar elverişli? Hele ki "avukatın en büyük düşmanı müvekkilidir." derken.
Old 26-07-2012, 12:55   #42
mabitades

bir şarkı ile özetleyecek olursak en büyük sır; "sabır, sabır ya sabır"
hem iyi bir avukat olamasak da derviş olacağımız kesin
Old 01-08-2012, 09:19   #43
av.yağmur deniz

Başarı hiçbirzaman tek taraflı sağlanamıyor.Siz talep makamısınız,işlem karşı tarafın başarısı ile tamamlanıyor.Bu mesleğe başlamadan önce hakimlerin hakkın teslimi için çalıştığını/çabaladığını düşünüyordum.Maalesef sadece meslek olarak bakıyorlar ve işlerin hızlı bitmesi imiş,vatandaşın işinin uzamaması imiş,adalete güvenin zedelenmemesi imiş kimsenin umurunda değil.O halde avukatın işi zamanında bitirmesi elinde olmadığına göre bunu başarıyla denk tutmak kesinlikle yanlış.Hasbel kader işler çok geliyorsa ve avukat da iyi kazanıyor bunu da gösteriyorsa hele de sıfırdan başlamış ve birden bu konuma gelmişse vatandaşın gözünde başarılı.Ama vatandaşın gözünde olan başarı, gerçek başarı mıdır?Bunu sorgulamak lazım.
Old 14-09-2012, 12:41   #44
av.alperdogan

Ben konuda adı geçen Tarkan Karabel bey ile tanışma fırsatı buldum ve kendisinden yaşam koçluğu hizmeti aldım. Bu anlamda böyle bir hizmet almanın mesleki açıdan çok faydasını gördüm. Bu nedenle bahsettiğiniz üzere başarı açısından böyle bir hizmetin faydalı olacağına inanıyorum.
Old 17-09-2012, 12:44   #45
seyitsonmez

Başarılı avukat;

İlk celsede tahliye sözü vermektir.(Ceza Davası)
Ceza korkusuyla kişiyi korkutup davayı almak becerisidir.
Ücretin tahsilinden sonra müvekkille irtibatı kesmektir.
Olumsuz kararlarda suçu Hakimlere atmaktır.
Sürekli toplantı halinde olmaktır.
Yapılan tahsilatı müvekkile bildirmemek, mümkün olduğunca geç bildirip parayı işletmektir.

Daha bir çok şey var ama bu mesajın onaydan geçeceğini sanmıyorum
Old 04-12-2013, 17:31   #46
üye16777

Ruhunu cübbesine mahkum etmeyip hayatı kaçırmayan, vekaleten sevinip vekaleten üzülen avukat mutludur. Mutlu olabilen avukat da başarılıdır.

Zamanını ve stresini iyi yöneten, sözüyle, kendini bilgisini sunuşuyla olanı değil olması gereken avukatı şık bir şekilde temsil eden, gençlere patron değil üstat olabilen, meslek kurallarından ödün vermeyen, bir de duruşma hakime durup durup "efendim" demeyen avukat başarılıdır.

ancak kimine göre, çok bilen, kimine göre çok kişiyi tanıyan, kimine göre ise vekalet ücretini tahsil edebilen avukat başarılıdır.
Old 05-12-2013, 10:48   #48
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan exodus
Ruhunu cübbesine mahkum etmeyip hayatı kaçırmayan, vekaleten sevinip vekaleten üzülen avukat mutludur. Mutlu olabilen avukat da başarılıdır.

Zamanını ve stresini iyi yöneten, sözüyle, kendini bilgisini sunuşuyla olanı değil olması gereken avukatı şık bir şekilde temsil eden, gençlere patron değil üstat olabilen, meslek kurallarından ödün vermeyen, bir de duruşma hakime durup durup "efendim" demeyen avukat başarılıdır.

ancak kimine göre, çok bilen, kimine göre çok kişiyi tanıyan, kimine göre ise vekalet ücretini tahsil edebilen avukat başarılıdır.

Yazınızı çok beğendim. Bu yüzden alıntı yaptım.

Buradan anlaşılıyor ki önemli olan para kazanmak değil, mutlu olabilmektir. Bahsettiğiniz şekilde meslek cerayan ederse para da kazanılıyor zaten...
Old 24-12-2013, 15:47   #49
detay82

İkna kabiliyeti yüksek olan avukat başarılı olur.

Böyle bir avukatın, gerek mahkemeyi gerekse müvekkilini, istediğini alma yönünde ikna etme ihtimali yüksektir.
Old 26-12-2013, 14:19   #50
son yolcu

Başarının sırrı pazarlamadadır sn yılmazkan...zira bilgi ve becerinizi pazarlayamıyorsanız cilt cilt hukuk bilgisini özümsemeniz sizi yanlızca bilgili bir avukat yapacaktır...bu bilgileri karşınıza çıkan davalarda kullanabiliyorsanız bu sizi becerikli bir avukat yapacaktır ama tüm bunları pazarlayamıyorsanız bu sizi başarısız bir avukat yapacaktır yukardaki yorumlarda başarıyı yakalamış avukat arkadaşlar işin içine şıklığı bile katmışlar, doğruluk payı yok da değil ama kendi başına yetersiz. öZETLE; yaptığınız işin içeriğinde hizmet pazarlama var. örneğin ben sizden hizmet almak istesem, ilk etapta yukarıda da yazıldığı üzere kılık kıyafetinize bakarım ( Kendine özen göstermeyen birinin işime özen göstermeyeceğini düşüneceğim için ) ikinci etapta dinleme ve algılama yeteneğinize bakarım (Zaten yorgun olan beynimin ...her müvekkil için geçerlidir..dahada yorulmadan anlaşıldığından emin olmak için) üçüncü etapta yol gösterme yani bilgi durumunuza bakarım ( duruma hakim olacağınızdan emin olmak için)....son olarak yinelemek istiyorumki tüm bunlar iyi bir pazarlamacının vasıflarındandır...pazarlama teknikleri ile ilgili bir kitap okumanızı tavsiye ediyorum...bakış açınız değişecek...saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi