Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2009, 10:40   #1
av.c_elif

Varsayılan vekalet ücreti

Müvekkil şirket adına yüklü bir icra takibi yaptım. Bu takip doğrultusunda, borçlunun gayrimenkullerine haciz koydurdum ve satış günü aldım. Ancak, bedel yüksek olduğu için her iki ihalede de alıcı çıkmadı.Diğer gayrimenkulleri de satışa çıkarmak ve satılamayan gayrimenkul için yeni satış günü almak üzereyken, müvekkil ile borçlunun benden habersiz ve harici olarak anlaşmaya vardıklarını ve müvekkilin borcunu tahsil etmeye başladığını öğrendim. Halen, borçlu taksitler halinde borcunu ödemekte. Ancak para dosyaya değil, haricen ödenmekte. Usulen ilk tahsil edilen alacak miktarının vekalet ücreti olduğunu belirtmeme rağmen, vekalet ücretimi tahsil edemiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.
Old 12-10-2009, 13:43   #2
yılmaz

müvekkilinizi kaybetmeyi göze alıyor iseniz; sözleşme varsa ona göre yoksa asgari oranlara göre (ilk 20.000 de %12 gibi) kademeli şekilde vekalet ücreti alacağınız hesaplayıp müvekkile ilamsız icra takibi yapın ititra olursa genel mah.(muhtemelen asliye huk.) itirazın iptalini dava edin mutlaka kazanırsınız şayet kusurlu değilseniz, haklı azil vs. yoksa
Old 12-10-2009, 14:17   #3
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Ayrıca, alacaklı ile borçlu haricen anlaşmış olsa bile, siz kendi vekalet ücreti alacağınızdan dolayı icra takibine devam edebilirsiniz.
Old 12-10-2009, 15:17   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Olcay Pehlivanlıoğlu
Ayrıca, alacaklı ile borçlu haricen anlaşmış olsa bile, siz kendi vekalet ücreti alacağınızdan dolayı icra takibine devam edebilirsiniz.

-Borçlu, alacaklının elinden "Tüm dosya alacağını aldım, borçluyu ibra ederim "şeklinde bir yazı alsa ve dosyaya ibraz etse bile, düşüncelerinizde ısrar eder misiniz?

- Borçlu, alacaklıyla harici protokol yapıp borcu yeniden yapılandırsa ve bunu dosyaya ibraz etse bile düşüncelerinizde ısrar eder misiniz?

- Alacaklı kendi vekilini azletse ne dersiniz?
Old 12-10-2009, 15:18   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yılmaz
müvekkilinizi kaybetmeyi göze alıyor iseniz; sözleşme varsa ona göre yoksa asgari oranlara göre (ilk 20.000 de %12 gibi) kademeli şekilde vekalet ücreti alacağınız hesaplayıp müvekkile ilamsız icra takibi yapın ititra olursa genel mah.(muhtemelen asliye huk.) itirazın iptalini dava edin mutlaka kazanırsınız şayet kusurlu değilseniz, haklı azil vs. yoksa

Ortada haklı/haksız azil veya haklı/haksız istifa olmadan, önerdiğiniz yol gerçekçi mi?
Old 12-10-2009, 17:04   #6
Av.H.Sancar KARACA

Sayın av.c_elif,
Takip alacaklısı olan müvekkilinizle ayrı bir ücret sözleşmesi yapmadığınızı varsayarak; borçlunun alacaklıya haricen taksitler halinde yaptığı ödemeleri ( ya da alacaklı ile borçlunun haricen uzlaştığını) ispat edebilecek durumda iseniz, (belki haklı nedenle istifa ve sonrasında) Av.K.nun 165.maddesine dayanarak alacaklı ve borçludan vekalet ücreti alacağınızı talep edebilirsiniz (diye düşünüyorum )
(Sayın Hades kulaklarınız çınladı mı )
Old 13-10-2009, 12:22   #7
av. cafer özkan

Müvekkilinizin borçlu ile haricen anlaşıp alacağını tahsil ettiğini belgelendirmeniz gerekir.
Bunu sağlayabildiğiniz takdirde Avukatlık Kanunun 165. maddesi doğrultusunda hareket etmenizi öneririm.

Madde 165 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/78. md.)
İş sahibinin birden çok olması halinde bunlardan her biri, sulh veya her ne suretle olursa olsun taraflar arasında anlaşmayla sonuçlanan ve takipsiz bırakılan işlerde her iki taraf avukat ücretinin ödenmesi hususunda müteselsil borçlu sayılırlar.

165. maddeye (ve Yargıtay'ın yerleşik içtihatlarına göre) her iki taraf, hem müvekkilinizin size ödemesi gereken ücretten hem de takip nedeniyle borçlunun ödemesi gereken ücretten müteselsil sorumlu.

Müvekkilinizin size ödemesi gereken ücret, tarifeye göre değil aranızda sözleşme yoksa 164. maddeye göre hesaplanır. Yani takip miktarının % 10 u ile % 20 si arası. Karşı tarafın ödemesi gereken ücret ise tarifeye göre hesaplanır.

Yargıtay son içtihatlarından birinde, müvekklinizin size ödemesi gereken ücreti 165. maddeye göre karşı taraftan isterseniz ancak tarifede yazılı ücreti isteyebileceğiniz görüşünde.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi