Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnternet Ve Aldatma

Yanıt
Old 11-09-2006, 15:46   #1
seyitsonmez

Varsayılan İnternet Ve Aldatma

Arkadaşlar merhaba...

Sayın meslektaşlarım bir müvekkilim eşi tarafından aldatıldığını söylüyor ve bunun için eşine gelen mailleri kaydetmiş...

Sorum şu: maillerin incelenmesini mahkemeden istediğimizde bu yönde bir karar alabilir miyiz. Çünkü arada başkalarının da özel hayatına girilmiş olacak..
Old 12-09-2006, 10:22   #2
Neslihan

Sayın meslektaşım;
Buna benzer bir olaya şahit olmuştum.fakat mailler değil,chat sayfaları kaydedilmişti aldatılan eş tarafından.Eğer mailler evdeki bilgisayarda veya ortak kullanıma tahsis edilmiş bir bilgisayardaysa sorun olacağını sanmıyorum.Zira ortak yaşamda müşterek konutta her iki eş birlikte bir hayat sürdürdüğünden evde bulunan delillerin (müşterek konuttaysa) özel hayata müdahale olmayacağı kanaatindeyim.
Saygılarımla....
Av.Neslihan Şenyüz
Old 12-09-2006, 13:14   #3
Av.Elvan Akkaya

e-mailler mahkeme tarafından ne derece dikkate alınır bilmiyorum o yüzden o açıdan yorum yapamam ama eğer dikkate alınıyorsa bence bilgisayarın evde ya da işyerinde olmasının farkedeceğini sanmıyorum.
söz konusu olan aldatma sebebi ile boşanma davası , zaten deliller adamın özel hayatında.bu gibi davalarda örneğin fotoğraflar da delil olarak kullanılabiliyor.ve bunların kullanılması için müşterek konutta çekilmiş olması zorunluluğu yok.burda da olmaması lazım

diye düşünüyorum...
Old 12-09-2006, 13:57   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Başkalarının da özel hayatına girilmiş olacaktan kastınız?
Old 12-09-2006, 15:42   #5
seyitsonmez

sayın sehper "başkalarının özel hayatı" ndan kastım: eşin maiileri inceleneceğine göre onunla yazışmış olan herkes...yada aldatılma olayındaki 3. kişide olabilir.
Old 12-09-2006, 17:32   #6
av. berna

tabiki 3. kişin özel hayatı önemli ama eşin meillerinin incelenmesi konsuunda tereddütünüz olmasın zaten aile mahkemelerinin özelliği özel hayatla ilgili mahkeme olmasıdır. bu nedenle günlükler bile delil olarak kullanılabiliyor.
Old 12-09-2006, 19:31   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
ArkadaŞlar Merhaba...

Sayin MeslektaŞlarim Bİr MÜvekkİlİm EŞİ Tarafindan EldatildiĞini SoylÜyor Ve Bunun İÇİn EŞİne Gelen Maİİllerİ KaydetmİŞ...

Sorum Şu: Maİİllerİn İncelenmesİnİ Mehkemeden İstedİĞİmİzde Bu YÖnde Bİr Karar Alabİlİrmİyİz.cÜnkÜ Arada BaŞkalarininda Özel Hayatina GİrİlmİŞ Olacak..

Sayın seyitsönmez,

Aslında cevabı biliyorsunuz ama emin değilsiniz. Üçüncü kişinin e-postalarının incelenmesi için bir "arama" kararına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu husus da CMK 117 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir.

"Arama" kararı verilebilmesi için ortada suç işlendiği iddiası bulunmalıdır. Somut olayda işlendiği iddia edilecek suç zinadır. Zina ise TCK'ya göre suç değildir. O halde ceza hakiminden bir "arama" kararı çıkarabilmeniz mümkün görünmemektedir.

Yukarıda açıkladığım nedenlerden dolayı aile mahkemesinden de bu kararı alamazsınız. Alabilecek olsanız da pratikte faydası olamaz zaten...Karşı taraf hamlenizi öğrenmiş olacak ve e-postalar silinecektir.

Saygılarımla
Old 12-09-2006, 19:40   #8
Av.Nebi

Mailler aldatma olayına büyük bir karine teşkil edecektir mutlaka .
3. Kişinin özel hayatını ihlale girdiğini düşünmüyorum bunun. öyle olsa birçok buşanma davasında sms ler chat kayıtları ortaya dökülezdi ...
Old 12-09-2006, 21:38   #9
ibreti

Kişinin özel hayatına girmeden de emailller incelenebilir. Servis sağlayan sitelerde mailler zaten kayıtlı. İstendiğinde ilgili servis sağlayıcı kurumlardan sadece davalının email adresinden giden ve davalının email adresine gelenler istenebilir.
Bu konudaki araştırmayı mahkeme ilgili savcılıktan, ilgili savcılık da ilgili servis sağlayıcılardan ister. Lakin yazışmalar ve verilerin gelmesi uzun zaman alır.
Old 12-09-2006, 22:57   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın seyitsönmez,

İlk mesajınızda diyorsunuz ki; "Eşinin maillerini kaydetmiş."

İkinci mesajınızda diyorsunuz ki; "eşin mailleri inceleneceğine göre, onunla yazışmış olan herkes, ya da "Aldatılma olayındaki 3.kişi."

Davacı olacak eş, diğer eşin e-maillerini nasıl kaydetmiş ve nereye kaydetmişse, delil davacının elinde bulunuyor demektir. Kayıt, müşterek kullanılan bilgisayardan sağlanmış ve orada saklanmışsa, davalı olacak eş, ben bu e-mail adresini tanımıyorum, kabul etmiyorum, bilgisayar müşterek kullanımımızdadır, benim bilgilerimi kullanmak suretiyle bir e-mail hesabı oluşturup , aleyhime kazanması mümkün bir boşanma davası ikame etmek için kendisi hazırlamıştır, komplodur, derse; ne diyeceksiniz?

Eğer bilgisayar müşterek kullanıma tahsis edilmemişse,veya bilgisayar sahibi resmen davalı eş ise, bahsi geçen e-mailler (aynı bilgisayara?) kaydedilmiş ve davalı eş bilgisayar üzerinde kalıcı veri kaybını sağlayacak teknik bilgiden yoksun ise, yine adı geçen e-mail hesabından yapılan sair yazışmalar ve kullanıcı adresleri sayesinde o hesabın davalı eşe aidiyeti kuşkuya yer bırakmayacak sağlamlıkta ise, elbette zinaya delil niteliği taşıyacaktır.

Bilgisayarı muhafaza eder (ileride bilirkişi incelemessine esas olmak üzere), anılan e-mailleri disket veya cd ortamına nakleder, dava dilekçenizle birlikte
Mahkemeye sunarsınız.

Aldatmanın tarafı olan 3.şahsın özel hayatına girilmesi diye bir sakınca sözkonusu olmaz, zira zaten davalı eş ile 3.kişi özel ilişki içerisinde.

Saygılarımla
Old 13-09-2006, 08:56   #11
seyitsonmez

arkadaşlar hepinize öncelikle teşekkür ve saygılarımı sunarım...

müvekkilim eşinin e-mailine tesadüfen girmiştir..evet bilgisayar evlerindeki ortak kullandığı bilgisayardır.aldatttığı iddia edilen eşin mailini kapatmasını unutmuş olmasıyla olay öğrenilmiştir.ve bunları müvekkilim kendi adresine forward yaparak kaydediyor aynı zamanda cd yede kaydetmiş... tabiki aldatan eşin bunu reddedeceği aşikar, ayrıca şöyle bir durumda var müvekkilim bunu eşine söylediğinde eşi platonik bir ilşkiydi cevabını veriyor.....ve zurnanın zırt dediği yer karşı taraftan gelen maiiler yok ya silindi yada gercekten platonik ama maiilerin içeriğinden platonik olmadığı anlaşılıyor.olaydaki 3. kişide cok önemli bir ilçemizin belediye başkanı ve populer bir şahıs(bunu platonik olma ihtimaile binaen açıklıyorum)
Old 13-09-2006, 12:17   #12
Kavaz

Sayın seyitsonmez; bu konuda ayrıntılı bır cevap bılmıyorum.Soyle de yapılabılır belkı; bır tespit davası acıp maillerin ıncelenmesini talep edebilirsiniz.Hem boylece bahsetmıs oldugunuz özel hayata müdahele etmemiş olursunuz.Benımkı sadece fikir.
Old 14-09-2006, 17:25   #13
*sinequanon*

Peki kocasının mail adresini ve şifresini bilen eş uzun zamandır boşanmak istediği eşini boşanmada kusurlu göstermek amacıyla bir kaç bayanla kocasının adına yazışmış olsa yine delil olarak bu maillere güvenebilecek miyiz?
Farkındayım biraz Meksika dizisi tarzında oldu ama aklıma geldi sizlere de sorayım dedim.

Saygılar...
Old 15-09-2006, 08:57   #14
seyitsonmez

sayın sineguanon..

ben kocanın aldatmasından sozetmedım eşi aldatıyor dedım yanı cıncıyet belırtmedım...)

dedıgınız gıbı akla çeşitli komplo teorılerı gelebiliyor actım davayı gelışmelerden haberdar ederim ama uzun bir süreç olacak gibi....
Old 15-09-2006, 09:21   #15
*sinequanon*

Sn. Sönmez
Ben sizin sorunuza tam olarak yanıt olması amacıyla değil de sadece bu açıdan düşünürsek acaba mailler yeterince sağlam bir delil midir şeklinde bir soru sormak istedim sizlere.Yani sizin sorunuzdan soru yarattım diyebiliriz Benim sorumu da her iki cins açısından düşünebilirsiniz.

Lütfen mutlaka gelişmelerden haberdar edin bizleri.Gerçekten merak ettim bu konuda sonucun ne olacağını.Teşekkürler.

Saygılar...
Old 15-09-2006, 09:27   #16
Fatma KAPUÇAM

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
arkadaşlar hepinize öncelikle teşekkür ve saygılarımı sunarım...

müvekkilim eşinin e-mailine tesadüfen girmiştir..evet bilgisayar evlerindeki ortak kullandığı bilgisayardır.aldatttığı iddia edilen eşin mailini kapatmasını unutmuş olmasıyla olay öğrenilmiştir.ve bunları müvekkilim kendi adresine forward yaparak kaydediyor aynı zamanda cd yede kaydetmiş... tabiki aldatan eşin bunu reddedeceği aşikar, ayrıca şöyle bir durumda var müvekkilim bunu eşine söylediğinde eşi platonik bir ilşkiydi cevabını veriyor.....ve zurnanın zırt dediği yer karşı taraftan gelen maiiler yok ya silindi yada gercekten platonik ama maiilerin içeriğinden platonik olmadığı anlaşılıyor.olaydaki 3. kişide cok önemli bir ilçemizin belediye başkanı ve populer bir şahıs(bunu platonik olma ihtimaile binaen açıklıyorum)

Merhaba Seyit SÖNMEZ
geçtiğimiz yaz bizim de başımıza buna benzer bir olay gelmişti hem de işyerindeki bilgisayar kullanılarak,ama biz o bilgisayarın incelenmesini talep ettik nitekim öyle de oldu.Önemli olan olayın aydınlatılması olduktan sonra bence bir sakıncası yok yaşadığım olaya paralel olarak söylüyorum
Old 15-09-2006, 10:22   #17
seyitsonmez

merhaba fatma hanım ilginize teşekkür ederim.....bu sitedeki ilk mesajınızı bir hemsehrinize yolladığınızı belirtirim)))
Old 18-09-2006, 09:33   #18
Fatma KAPUÇAM

Gerçekten çok mutlu oldum.4 yıl boyunca istanbulda maraşlı biriyle karşılaşamadım ama tesadüf işte.avukat mısınız?
Old 18-09-2006, 21:36   #19
umutlaw

Sayin Sonmez,
Size onerecegim bir yol vardir ancak bu yol adeta cok uzun ve cilelidir ve hukuken bunu ispatlamaniz da oldukca masrafli olacaktir. Soyle ki : Eger soz konusu muvekkilinizin esine ait olan email adresi hesabi bir Türk server sağlayıcıdan kullanılıyor ise ilk önce C.Savcılığı kanaliyla maillerin kontrol edilmesi icin ilgili yerel saglayiciya bir talimat gonderilmesi gerekir ( bu husus pek bilinmediginden genellikle herkes bu tur bir istekle saskin sakin size bakacaktir ). Ikınci olarak eger mail adresi server saglayicisi yabanci ise bunlarinda bir cogu Türkiyede ofisleri mevcuttur bunlar araciligiyla da bu emailleri kontrol ettirmeniz mumkundur ancak bu mailleri inceletebilmeniz icin elinizde bir delilin olmasi gerekir. Soz konusu server saglayicilari yurt icinde 6 ay yurt disinda da 6 ay muddet ile tum mailleri sifre halinde merkezlerinde saklayarak gerektiginde yetkili makamlara ibraz ederler. Diger bir yolunuzda eger ortak bir bilgisayar ve ortak bir mail adresi kullaniliyor ise IP adresi tespitinde bulunarak kisinin email adresileri C. Savciligi tarafindan denetlenmesi mumkundur.

Bilgilerinize arz ederm.

Saygilarimla
Old 19-09-2006, 09:22   #20
seyitsonmez

sevgili umutlaw ilgine cok teşekkür ederim ama bu konuda sana katılmıyorum.. c.savcılığına neden başvuracağızki? ortada bir suç yokki....ben böyle düşünüyorum......

ayrıca dün bir haber vardı gazetelerde...benim olaıma benzer bir olayda eş diğer eşin bilgisayarına girdiği için hakkında hukuka aykırı şekilde bilişim sistemine girmekten dava açılmış......
Old 26-07-2007, 14:42   #21
seyitsonmez

merhaba arkadaşlar!

davamız sonuçlandı nihayet, karşı taraf kusurlu bulundu talebimize yakın bir tazminata hükmedildi. Duruşmalar esnasında başka ilginç şeylerde oldu. Çok haz aldığım bir dava oldu. şimdide şöyle bir sorun çıktı yaklaşık 50.000YTL ye yakın bir tazminata karar verilmesine rağmen 450YTL avukatlık ücretine hükmedildi. bununla ilgili kanunda hüküm yok ama Yargıtay kararları maktu olduğunu söyluyor. Lehe Yargıtay kararı bilen varsa paylaşabiliriz.

sevgi ve ışıkla kalın...
Old 09-02-2008, 12:02   #22
acan49

Varsayılan syn: seyitsonmez

meslektaşım benzer boşanma davasını açmaya başlıyorum. mahkeme sürecini özetle yazar mısınız. pek deneyimimizin olmadığı bir konu. mahkeme kararını taratıp gönderebilirsen sevinirim. teşekürler.
Old 09-02-2008, 21:24   #23
pir_i fani

Bu tip şeyler, internetteki,ceptelefonundaki mesajlar, delil olsa da sağlam delil olmamalı.İftia olabileceğini düşünmek de gerekir.Ancak günlüğüne kendi el yazısıyla şunu bunu yazmışsa, bu bir delil sayılabilir bence.Günlüğünü daktilo yazısıyla tutuyorsa, yine delil olmamalı.Çünkü paranın ve imanın kimde olmadığ bu dünyada, doğruları da ispat etmek böyle şeylerle de belli olmaz .Bu tip seylerin masaya yatırılması özel hayatın dokunulmazlığı olarak görülmeli, çünkü çürük delil.Belki böyle bir şey kurmaca ve ortada bir iftira var , kişi zarar görür.Hoş değil yani.
Old 10-02-2008, 17:22   #24
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Benim ilk aklıma takılan Kanuna aykırı olarak elde edilmiş delilin kanıt vasıtası olarak kullanılıp kullanılmayacağı idi. Daha önce başka tartışmalarda da arkadaşlar bu tür kanıtların kullanılabildiğini söylemişlerdi siz de bu sonuca varmışsınız.

Avukarlık ücreti konusundaki sorunuza gelkince:
Hükmedilen tazminat boşanma nedeni ile verildi ise yani boşanmanın ayrılmaz parçası niteliğinde ise ayrı harç ve avukatlık ücretine tabi değildir. Haksız fiil nedeni ile verildi ise ayrı harç ve avukatlık ücretine tabiidir.

Eğer boşanmaya bağlı olmayan bir tazminat ise ayrı harç alınması gerekir. Aksi taktirde davaya devam edilerek tazminata hükmedilmemesi gerekirdi. Tazminat nedenini ve anlattığınız olayları bu açıdan değerlendirerek bir daha inceleyin. Büyük bir olasılıkla zaten dosya en azından tazminat açısından temyiz edilecektir. Bu durumda harç yatmadan tazminata hükmedilmesi nedeni ile bozma kararı ile karşılaşabilirsiniz. Siz de olayı inceleyerek avukatlık ücreti açısından temyiz edin derim.

Saygılarımla.
Old 10-02-2008, 19:48   #25
Av.Selim HARTAVİ

Sn Meslektaşlarım 5237 Sayılı TCK 134 md gerekçesini aşağıya aktarıyorum.

MADDE 134.– Maddenin birinci fıkrası metninde, özel hayatın gizliliğinin ihlâli suç olarak tanımlanmaktadır. Böylece, gizli yaşam alanına girerek veya başka suretle başkaları tarafından görülmesi mümkün olmayan bir özel yaşam olayının saptanması ve kaydedilmesi cezalandırılmaktadır.
İkinci fıkrada, böylece elde edilen saptama ve kayıtlardan herhangi bir suretle yarar sağlanması veya bunların başkalarına verilmesi veya diğer kimselerin bilgi edinmelerinin temini veya basın ve yayın yoluyla açıklanması suçun ağırlaşmış şeklini oluşturmaktadır.
Maddenin ikinci fıkrasında, kişinin özel hayatına ilişkin görüntü veya seslerin hukuka aykırı olarak ifşa edilmesi, ayrı bir suç olarak tanımlanmıştır. Bu görüntü veya sesler örneğin soruşturma kapsamında hukuka uygun bir şekilde kayda alınmış olabileceği gibi, birinci fıkrada tanımlanan suçun işlenmesi suretiyle elde edilmiş olabilir. İkinci fıkrada tanımlanan suç, elde edilmiş olan bu ses veya görüntü kayıtlarının ifşasıyla, yayılmasıyla, yani yetkisiz kişilerce öğrenilmesinin sağlanmasıyla oluşur. Bu ifşanın hukuka aykırı olması gerekir. Bu bakımdan özel hayata ilişkin kayıtların, savcılık veya mahkemeye verilmesi, duruşmada gösterilmesi ve dinlenmesi hâlinde, söz konusu suç oluşmayacaktır. İfşanın, basın ve yayın yoluyla yapılması, söz konusu suçun nitelikli unsuru olarak kabul edilmiştir.
Old 11-02-2008, 20:40   #26
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Benim ilk aklıma takılan Kanuna aykırı olarak elde edilmiş delilin kanıt vasıtası olarak kullanılıp kullanılmayacağı idi. Daha önce başka tartışmalarda da arkadaşlar bu tür kanıtların kullanılabildiğini söylemişlerdi siz de bu sonuca varmışsınız.

Avukarlık ücreti konusundaki sorunuza gelkince:
Hükmedilen tazminat boşanma nedeni ile verildi ise yani boşanmanın ayrılmaz parçası niteliğinde ise ayrı harç ve avukatlık ücretine tabi değildir. Haksız fiil nedeni ile verildi ise ayrı harç ve avukatlık ücretine tabiidir.

Eğer boşanmaya bağlı olmayan bir tazminat ise ayrı harç alınması gerekir. Aksi taktirde davaya devam edilerek tazminata hükmedilmemesi gerekirdi. Tazminat nedenini ve anlattığınız olayları bu açıdan değerlendirerek bir daha inceleyin. Büyük bir olasılıkla zaten dosya en azından tazminat açısından temyiz edilecektir. Bu durumda harç yatmadan tazminata hükmedilmesi nedeni ile bozma kararı ile karşılaşabilirsiniz. Siz de olayı inceleyerek avukatlık ücreti açısından temyiz edin derim.

Saygılarımla.

Sevgili meslektaşım. Aslında biz mahkemenin ara kararı doğruştusunda harç yatırdık. Yani sizin demenize göre ayrıca harç yatılrılmışsa boşanmaadan ayrı bir tazminat niteliğindedir. Lakin boşanmadaki kusur neticesinde verilen bir tazminatın nasıl olurda ayır bir niteliği olur anlamadım. Bununla ilgili dayanak norm varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Gerçi karar temyiz edilmeden kesinleşti ama öğrenmiş oluruz.

saygılar sevgiler..
Old 11-02-2008, 21:44   #27
HÜLYA ÖZDEMİR

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
Aslında biz mahkemenin ara kararı doğruştusunda harç yatırdık. Yani sizin demenize göre ayrıca harç yatılrılmışsa boşanmaadan ayrı bir tazminat niteliğindedir. Lakin boşanmadaki kusur neticesinde verilen bir tazminatın nasıl olurda ayır bir niteliği olur anlamadım. Bununla ilgili dayanak norm varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Gerçi karar temyiz edilmeden kesinleşti ama öğrenmiş oluruz.

Boşanma kararı ile birlikte hükmedilen maddi ve manevi tazminat boşanmanın eki niteliğinde ise , maktu vekalet ücretine hükmedilecektir.

Örneğin ,boşanma ile eşinin desteğinden yoksun kalma nedeni ile hükmedilen maddi tazminat veya boşanmada kusurlu taraf, eşinin kişilik haklarına zarar vermiş ise ( ihanet, kötü muamele, dayak, hakaret vs ) hükmedilen manevi tazminat da bu niteliktedir.

Fakat evlilik nedeni ile işten ayrılma, çalışmama - maddi kayba uğrama, ziynet eşyalarının iadesi - bedelinin tazmini vs. gerekçesi ile maddi tazminata hükmedilmiş ise , kabul edilen kısım üzerinden nispi vekalet ücretine hükmedilecekir.

Boşanma davası sırasında nispi harca tabi olan tazminat talebi kabul edildiğinde ,nispi vekalet ücreti ; maktu harca tabi tazminat talepleri kabul edildiğinde ise , maktu vekalet ücretine hükmedilir.

Mahkeme gerekçeli kararında tazminatın ( tarafımızca tam olarak bilinmeyen ) yasal dayanağını açıklamıştır ki ; buradan vekalet ücretinin doğruluğu ile ilgili bir sonuca ulaşmanız mümkün olur.
Old 12-02-2008, 03:20   #28
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. Özdemir, teşekkür ederim
Saygılar
Old 12-02-2008, 03:29   #29
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sayın seyitsönmez;

Öncelikle boşanma davasındakikusur nedeni ile bir tazminata hükmedilemez. Tazminat davalarının temel konusu ortaya çıkan zararın giderilmesidir. Boşanmadavalarında bu zarar tek genellikle bir kişi üzerinde doğar. Bu çerçevede bunu trafik kazaları ile karıştırmayın. Boşanma dalarındakitazminat ile haksız fiil tazminatı benzer içeriğe sahip olsalar da aynı değildir.

Kabul edilen mantığa göre kusurlu olan eşin hala dava açmakta haksız olduğu kabul edilmektedir. Bu mantık yasaya aykırıdır bence.

Benzer ifade; Hangi mahkeme şu eş %48, şu eş %52 kusurlu olduğu için boşanmalarına veya davanın reddine karar verdi?

Tazminat miktarına kusur oranına bakılarak değil, ortaya çıkan zararaın toplamından kimin ne kadar sorumlu oldoğuna bakılarak karar verilir. Özellikle trafik kazalarında.

Sizce manevi tazminatta kusur oranının etkisi nedir?

Saygılar
Old 12-02-2008, 04:11   #30
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Çok karışık ifade ettim.

Hülya Hanım yeterince ifade etmiş. Siz kusur oranını niye getirdiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi