Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İki Nitelikli Halin Birden Uygulanması!!!

Yanıt
Old 25-02-2007, 16:36   #1
Kemal Yıldırım

Önemli İki Nitelikli Halin Birden Uygulanması!!!

Annenin çocuğunu öldürmesi durumunda kasten öldürmenin nitelikli hallerinden ikisi gerçekleşmektedir. Yani suçun çocuğa karşı işlenmesi ve alt soy üst soydan birine karşı işlenmesi.Burada nitelikli hallerden birinin uygulanması ile mi yetinilecek yoksa her iki nitelikli hal de uygulanacak mı?

Saygılar...
Old 25-02-2007, 19:48   #2
sword_can

Karar

iki suçun da karşılığı aynı olduğuna göre hangisinin uygulanacağı sorun olmamalı.Ama benim görüşüme göre "suçun altsoya, üstsoya,eşe ya da kardeşe karşı işlenmesi" fıkrasının gözönüne alınması gerekir.
Old 07-03-2007, 19:35   #4
mitrha

birden fazla nitelikli halin mevcudiyeti durumunda eski kanun dönemindeki uygulamayı pek bilmiyorum ama hocamız derste biraz bahsetmişti...,
önceki kanun döneminde YARGITAY'ın ,madde 450de adam öldürmenin mesvuf şekilleri sayılı ve sınırlı olarak on bent halinde gösterildiğine göre,kanunkoyucunun amacı her bir idam cezasının müstelzim birden ziyade adam öldürme suçlarının işlenmesi halinde her bir adam öldürmeden ayrı ayrı uyduğu bentlere göre ölüm cezası tayini gerektirdiği yolundadır şeklinde kararları vardır.

ama yeni kanunumuzda nitelikli haller seçimlik olarak sayılmıştır ve bunlardan birkaçı gerçekleştiği durumda tek bir aşırlaştırılmiş müebbet hapis cezası vermek gerekir.yani birden fazla nitelikli hal varsa bunlar seçimlik sayıldığı için sadece tek bir nitelikli hali uygulamak gerekir.
dolayısıyla annenin çocugunu öldürmesi durumunda anne hem altsoyunu öldürdüğünden(c.k.madde 82/1-d) hem de çocuk öldürdüğünden(c.k.madde 82/1-e)dolayı yargılanacak ama sonuçta
c.k.madde 82 bir kez uygulanacaktır.yani anneye bir kez ağirlaştırılmış müebbet hapis cezasi uygulanacaktır.
sizde aynı düşüncedemisiniz bilmiyorum ancak biz derste bu şekilde öğrendik...
saygılarımla...
Old 07-03-2007, 23:14   #5
E_m_r_E

İki nitelikli halin uygulaması ceza tayininde rol oynar alt ve üst sınır kavramları arasında suçun oluşu kastın yoğunluğu kullanılan vasıta oluşan zara gibi kritelerle beraber eğer iki nitelikli hal varsa ceza üst sınırdan hakimin takdirine göre belirlenir burda tek fiil ile birden fazla kanun hükmünü ihlal de diyemeyiz zaten onun için üst sınırdan ceza tayinine gitmek gerekir diye düşünüyorum...

Saygılar..
Old 08-03-2007, 16:22   #6
üye14540

TCK'nun 82 maddesinde iki hal de nitelikli haldir. Hükümde ikisinin de maddesi yazılır ama, ikisi de zaten Ağırlaştırılmış Müebbet Hapsi gerektirir ama iki kez cezalandırma olamaz; ancak indirim ve diğer takdir durumlarında değerlendirilebilir. Saygılarımla
Old 09-03-2007, 11:18   #7
av.şahin küçüksüslü

Arkadaşlar bir koyundan iki post çıkmaz diye düşünüyorum ben. Aynı eylem ile TCK'nın farklı maddeleri ihlal edilseydi dediğiniz olabilirdi. Ancak, sonuçta fiil tek, ihlal edilen madde tek bir suça iki ceza olmamalı diyor hukuk mantığım. Bence tek ceza olmalıdır.
Old 09-03-2007, 23:15   #8
mitrha

Alıntı:
Yazan av.şahin küçüksüslü
Arkadaşlar bir koyundan iki post çıkmaz diye düşünüyorum ben. Aynı eylem ile TCK'nın farklı maddeleri ihlal edilseydi dediğiniz olabilirdi. Ancak, sonuçta fiil tek, ihlal edilen madde tek bir suça iki ceza olmamalı diyor hukuk mantığım. Bence tek ceza olmalıdır.

sayın av.şahin küçüküstü ben ne demeye çalıştığınızı pek anlayamadım açıkcası?cevap olarak tek ceza olmalıdır diyorum ben zaten,tekbir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasi almalıdır.sizin neyi anlatmaya çalıştığınızı anlayamadım yani...
Old 10-03-2007, 21:15   #9
arzaplı

Hukukta yorum çok önemlidir.Kanun koyucu bazen açık olarak(haklı sebep vs.gibi ifadeler) hakimin somut olayda kanun maddesini yorumlamasını ister,bazense maddenin yazılış biçiminden kanun koyucunun niyeti yine yorumla açığa çıkartılır.Bu maddede görünüşte bir suçtan iki nitelikli halin gerçekleştiği gibi bir durumun oluştuğu söylensede kanun koyucunun asıl amacı bu iki durumun aynı olmadığı yönündedir.Yani ordaki "çocuk" altsoy olmayan çocuktur.Zaten gerekçede akrabalık ilişkisi bulunanlara karşı işlenen suçu ağırlaştırıcı sebep olarak saymış.Bu çoçukta olabilir büyükte olabilir Aksini düşünmek ceza hukukunun "hümanizm" ilkesine aykırılık oluşturur.
Old 11-03-2007, 18:17   #10
poseidonmavi

yanlış olabilir ancak nitelikli haller aynı maddede sayılmış ise biri uygulanır,farklı maddelerdeki nitelikli hallerin sözkonusu olduğu durumda ayrı ayrı uygulanır..
Old 18-03-2007, 00:45   #11
palandöken

Varsayılan burada biri uygulanır ağırlaştırılmış müebbt verilir. nitelikli haller birden fazla

BU RADA ŞAHSA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS BİR KEZ VERİLİR. EĞER SUÇUN CEZASI 12 YILLI 24 YIL OLSAYDI I ZAMAN tck 61 maddesi gereği alt sınırdan uzaklaşılırdı. yani iki nitelikli hal varsa tck 61 madde gereği altsınırdan uzaklaşılır. uygulama bu yönde
Old 18-03-2007, 00:48   #12
palandöken

burada ağırlaştırılmış müebbt hapis bir kez verilir. iki nitelikli hal varsa o zaman tck 61 maddesi gereği alt sınırdan uzaklaşılır örnek.tehdit suçu slahla ve birden fazla kişi ile işlenirse 61 madde gereği alt sınırdan uzaklaşarak ceza verilir. ama nitelikli halbir sefer uygulanr.
Old 18-03-2007, 01:30   #13
tan_tunali

Aynı maddenin içindeki suçun birden fazla nitelikli hali gerçekleşmiş olabilir.Hatta sanık zorlayıp nitelikli hallerin hepsinide gerçekleştirmiş olabilir. Tek ceza verilir. Ama bu ağır durum 61. maddeye göre cezanın bireyselleştirilmesinde değerlendirilir. 61 ci madde de değerlendirilmemesi bozma sebebidir.
Old 18-03-2007, 18:32   #14
Kemal Yıldırım

Sanırım aynı fıkra içerisinde farklı nitelikli hallerin bulunması durumunda tek nitelikli hal uygulanıyor. Farklı fıkralarda nitelikli hallerin bulunması durumunda her iki nitelikli hal de uygulanıyor. Yanlış mıyım?

Saygılar...
Old 18-03-2007, 18:54   #15
tan_tunali

Sayın Kemal Yıldırım evt haklısınız nitelikli haller farklı fıkralarda ise ayrı ayrı uygulanır, bu hususu atlamışım. Sağolun...
Old 03-04-2007, 19:03   #16
palandöken

bana farlı fıkralarda olupta bir suçun iki nitelikli haline örnek verirmisiniz.
Old 02-06-2007, 02:04   #17
sibel19

iki nitelikli hal de varsa sadece biri kullanılır.

iki tane olması etkisi diğer indirim hali olacaksa da artık olmayacağı olabilir.
Old 02-06-2007, 22:50   #18
ismisultan

Sayın Kemal Yıldırım evt haklısınız nitelikli haller farklı fıkralarda ise ayrı ayrı uygulanır, bu hususu atlamışım. Sağolun...

nasıl yani farklı fıkralar derken? bir kişinin babasını tasarlayarak öldürtmesi 81. maddenin 2 farkı fıkrasını birden ihlal eder;fakat benim bildigim bunlardan sadece biri secimlik olarak uygulanır
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi