Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kesinleşen ilamlı icra takibinde icra müdürünün resen faiz hesabı yapması

Yanıt
Old 05-10-2009, 17:12   #1
AVUKAT AYŞE

Varsayılan kesinleşen ilamlı icra takibinde icra müdürünün resen faiz hesabı yapması

Tüm mesleştaşlara iyi çalışmalar diliyorum.Kesinleşen ilamlı icra takibine karşı borçlu tarafından faize ve alacak kalemlerine herhangi bir itiraz olmadı.G.menkul satış aşamasında icra memuru tarafından dosya borcu hesaplanoyur ve borçluya bildirilen rakam ödendiği için satışın düşürülmesine ve dosyanın infazen işlemden kaldırılmasına karar veriliyor.ancak dosyadan parayı çekerken 27.02.2008 tarihli takip tarihinde takip çıkışı 10.703,28.-TL olmasına rağmen 9.080,00.-TL ile dosyanın kapatıldığını görüyorum,inceleyince ilamdaki yargılama giderleri,bakiye harç ve ilam vekalet ücretinin tamamı değil de 1/2 sinin borca ilave edildiği,asıl alacağa dava tarihinden yeniden faiz hesaplandığı,asıl alacak dışındaki vekalet ücreti ve yargılama giderlerine takipte talep edilmesine rağmen karar tarihinden itibaren faiz hesaplanmadığı ve kesinleşen takibe rağmen yeni bir icra emri düzenleniyormuşcasına hesaplama yapıldığını gördüm.Parayı ihtirazi kayıtla çektim.Şimde icra hukuk mahkemesine şikayet yoluna gitmeyi düşünüyorum.Kesinleşen ilamlı icra takibinde borçlu tarafından icraemrinde talep edilen işlemiş faiz ve alacak kalemlerine şikayet yoluna gidilmeyerek takibin kesinleşmesi halinde icra mmemurunun resen dosyayı bu şekilde hesaplayamayacağı yönünde Yargıtay kararı ile yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 06-10-2009, 15:03   #2
radikal

T.C.

YARGITAY

HUKUK GENEL KURULU

E. 2007/12-601

K. 2007/695

T. 3.10.2007

• ADLİ İŞLEM NİTELİĞİNDEKİ İCRA MÜDÜRLÜĞÜ İŞLEM VE KARARLARI ( Kendiliklerinden Dönerek Yeni Bir Karar Vermelerinin Mümkün Olmadığı - Şikayet Yoluna Başvurulacağı )

• ŞİKAYET ( Adli İşlem Niteliğindeki İcra Müdürlüğü İşlem ve Kararlarına Karşı Şikayet Kurumunun Düzenlendiği )

• İCRA MÜDÜRLÜKLERİNİN VERDİKLERİ KARARLAR ( Kendiliklerinden Dönerek Yeni Bir Karar Vermelerinin Mümkün Olmadığı - Şikayet )

2004/m.16

ÖZET : Adli işlem niteliğindeki icra müdürlüğü işlem ve kararlarına karşı İcra ve İflas Kanunu şikayet kurumunu düzenlenmiş ve müdürlük kararlarının değiştirilme ya da iptalini şikayet yoluyla başvuru halinde İcra Hakimliğinin kararıyla olanaklı kılmıştır. Durum bu olunca, icra müdürlüklerinin verdikleri kararlardan kendiliklerinden dönerek yeni bir karar vermeleri kural olarak mümkün değildir.

T.C.

YARGITAY

HUKUK GENEL KURULU

E. 2007/12-231

K. 2007/196

T. 11.4.2007

• İCRA MÜDÜRLÜKLERİNİN VERDİKLERİ KARARLAR ( Kendiliklerinden Dönerek Yeni Bir Karar Vermelerinin Kural Olarak Mümkün Olmadığı )

• VERİLEN KARARDAN DÖNME ( İcra Müdürlüklerinin Verdikleri Kararlardan Kendiliklerinden Dönerek Yeni Bir Karar Vermelerinin Kural Olarak Mümkün Olmadığı )

• ŞİKAYET ( İcra Müdürlüğü Kararlarının Değiştirilme ya da İptalini Şikayet Yoluyla Başvuru Halinde İcra Hakimliğinin Kararıyla Olanaklı Olduğu )

2004/m.16

ÖZET : İcra müdürlüklerinin verdikleri kararlardan kendiliklerinden dönerek yeni bir karar vermeleri kural olarak mümkün değildir. İcra Müdürlüğü kararlarına karşı İcra ve İflas Kanunumuz şikayet kurumunu düzenlenmiş ve müdürlük kararlarının değiştirilme yada iptalini şikayet yoluyla başvuru halinde İcra Hakimliğinin kararıyla olanaklı kılmıştır.
Old 06-10-2009, 16:04   #3
AVUKAT AYŞE

Çok teşekkür ediyorum.Açacağım davada oldukça yararlı olacak ve işlemi yapan memura yol göstereceğine inanıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi