Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ankara'da İhtiyati Haciz İşim Var-Dikkat Etmem Gereken Hususlar Nelerdir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2013, 11:59   #1
altiokebru

Varsayılan Ankara'da İhtiyati Haciz İşim Var-Dikkat Etmem Gereken Hususlar Nelerdir?

Merhaba Sayın Meslektaşlarım.Yarın ilk defa Ankara adliyesinde çek ile ilgili bir ihtiyati haciz kararı alıp, icrasına çalışacağım. Konya'nın bir ilçesinden gideceğim için aynı gün işin mümkün olduğu kadar hızlı tamamlanmasına çalışacağım. Aynı gün bitirebilmem mümkün olabilir mi?Teminatı elden kabul ediyorlar mı yoksa banka havalesi mi yapmam gerekiyor? Kararı icraya götürdüğümde ihtiyati haciz müzekkerelerini ben mi hazır edeceğim, yoksa icra memurları kendileri mi hazırlıyorlar, müzekkereleri elden takip imkanım olur mu vb aklınıza gelebilecek dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğünüz konularda Ankara'da çalışan yahut bilgi sahibi meslektaşlarımın yardımını ve uyarılarını bekliyorum.Gerçi bu soruların yanıtı nöbetçi mahkeme veya icra müdürlüğü uygulamasına göre de değişebilir ancak genel uygulama hakkında bilgisi olanlar aydınlatırlarsa çok sevinirim.
İlginiz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Saygılar.
Old 16-04-2013, 12:35   #2
sebepsiz zenginleşme

Ticaret mahkemelerinin 3günlük sürede çeki inceleme yetkisi var diye biliyorum.Mahkeme ihtiyati haciz kararı verirse mahkeme veznesine yatırılmakta olduğundan kaleme elden para teslim edemeyeceğiniz kanatindeyim.Ankarada işlem yapan bir avukat arkadaşım vardı icra memurları hiçbişey yapmıor dosya numaralandırmasını bile ona yaptırmışlardı talepleri uyaptan göndermeniz gerekmektedir şeklinde arkadaşımı uyarmışlardı ancak siz hazırlayıp götürüp posta pulunuda verirseniz sorun olmaz kanatindeyim
Old 16-04-2013, 13:35   #3
olgu

Erkenden gelin, mübaşirle samimi olun kararı öğleye doğru alırsınız.(o gün duruşma yoksa, salı perşembe duruşma vardır genelde)

Sonra, Ankara'da icra daireleri taşındı 10-15 Dakikalık bir mesafede (Taksi ile) oraya geleceksiniz. icra daireleri nakit kabul etmediğinden vakıfbank kartınız yoksa aynı bina içinde vakıfbankdan para yatırabilirsiniz.(orada sıra olmuyor)

Ankara'da icra memurlarından yardım beklerseniz o takip 1 haftada anca hazırlanır. pembe dosyanızı, ihtiyati haciz için tüm evrakları siz hazırlayıp geleceksiniz, numarasını burada siz basacaksınız dosya evraklara, tabi bu arada icra daireleri öğle arası hacze çıktığından öğleden sonra gelirseniz o gün hacze çıkmanız Ankara da hayatın olağan akışına aykırı.

Karamsar bir mesaj oldu ama buraya gelip şok olmaktan iyi olacağını düşünüyorum.
Old 16-04-2013, 15:40   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın altiokebru,

Bende sizinle aynı şekilde bir ihtiyati haciz dosyası için Ankara'ya gitmiştim. Giderken tüm dilekçe, müzekkere, pul, dosya v.s yanıdma götürmüştüm. Zira büyük adliyelerde baro odası, fotokopi, bilgisayar gibi ihtiyaçları arayarak ciddi zaman kaybedebilirsiniz. Mesainin başında mahkemesine sunmuş olduğum ihtiyati haciz dilekçesinin kararını öğleden sonra -il dışından geldiğimi söylediğimden dolayı- almıştım.

Ayrıca icra müdürlüklerinde nakit para devri kapandığından dolayı Vakıfbank hesabınıza harç ve masraflara yetecek kadar para bulundurun.

İşinizin bir günde bitmesi çok zor ancak imkansızda değil.

Kolay gelsin.

Alıntı:
Yazan altiokebru
Merhaba Sayın Meslektaşlarım.Yarın ilk defa Ankara adliyesinde çek ile ilgili bir ihtiyati haciz kararı alıp, icrasına çalışacağım. Konya'nın bir ilçesinden gideceğim için aynı gün işin mümkün olduğu kadar hızlı tamamlanmasına çalışacağım. Aynı gün bitirebilmem mümkün olabilir mi?Teminatı elden kabul ediyorlar mı yoksa banka havalesi mi yapmam gerekiyor? Kararı icraya götürdüğümde ihtiyati haciz müzekkerelerini ben mi hazır edeceğim, yoksa icra memurları kendileri mi hazırlıyorlar, müzekkereleri elden takip imkanım olur mu vb aklınıza gelebilecek dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğünüz konularda Ankara'da çalışan yahut bilgi sahibi meslektaşlarımın yardımını ve uyarılarını bekliyorum.Gerçi bu soruların yanıtı nöbetçi mahkeme veya icra müdürlüğü uygulamasına göre de değişebilir ancak genel uygulama hakkında bilgisi olanlar aydınlatırlarsa çok sevinirim.
İlginiz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi