Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işe iade davasında hatalı üretim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2013, 16:10   #1
av. Hüseyin Çay

Varsayılan işe iade davasında hatalı üretim

herkese merhaba
açmış olduğum bir dava ile ilgili meslektaşlarımın görüş ve önerilerini almak istiyorum. şimdiden teşekkürler herkese

Müvekkilim 2010 yılı içerisinde çalışmaya başlıyor. Özürlü personel statüsünde çalışıyordu. 2012 Mart ayında üretimi geliştirme çalışmalarına katılıyor ve teşekkür belgesi alıyor. Yine Mart 2012 sonunda hatalı üretim dolayısıyla hakkında tutanak tutuluyor. Bu zamana kadar hakkında tutulmuş bir tutanak yok. 2012 Temmuz ayında sendikaya üye olan müvekkilim hakkında 26 ve 27 temmuz tarihlerinde yine hatalı üretim dolayısıyla 2 gün üst üste tutanak tutuluyor. Savunması alınan müvekkilim savunmasınmasında 'ilaçlarında doz artımına gidildiğini, bu nedenle oluşabilecek hatalardan sorumlu olmadığını' belirten bir savunma yazıyor. Savunması alındığı gün iş akdine tazminatları ödenerek son veriliyor. Bizde süresi içerisinde işe iade davası açtık.

1- müvekkilim hakkında tutulan tutanaklar iş akdine son verilmesi için yeterli midir? tutulan tutanaklar ise müvekkilim 10-15 parçayı hatalı üretmesine ilişkindir. maddi zarar olarak da çok büyük rakamlar etmemektedir.
2- 2 yıllık çalışma süresi boyunca 3 kez hatalı üretim yapmak iş akdine son vermek için yeterli mi?
3- Müvekkilin savunması davayı bizim açımızdan olumsuz etkiler mi?
4-Sendikaya üye olduktan sonra 2 kez tutanak tutulması sendikal nedenle feshi ıspat için yeterli mi?
5- Davanın seyri ne olur? daha önce benzer konuda dava açmış arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsalar seninirim
Old 15-01-2013, 17:49   #2
Av.Aslı Görmez Bulcak

Sayın Meslektaşım,
İşveren iş akdi işçinin yeterliliğinden kaynaklanan nedenlerle feshedildiğini belirtecektir. Bence somut olayda müvekkilinizin yapmış olduğu toplam üretim miktarı buna göre hatalı üretimin oranı gibi faktörler hakimin takdirinde önem taşıyacaktır. Bildiğiniz üzere feshe son çare olarak başvurulmalıdır. Bu nedenle yapılan hatalı üretimlerin feshi gerektirecek ağırlıkta olmaması halinde davanın reddedileceğini sanmıyorum. Ayrıca sendikaya üye olmasından sonra peşpeşe 2 tutanak tutulmuş olması da son derece manidar.
Old 15-01-2013, 18:37   #3
av. Hüseyin Çay

Alıntı:
Yazan Av.Aslı Görmez Bulcak
Sayın Meslektaşım,
İşveren iş akdi işçinin yeterliliğinden kaynaklanan nedenlerle feshedildiğini belirtecektir. Bence somut olayda müvekkilinizin yapmış olduğu toplam üretim miktarı buna göre hatalı üretimin oranı gibi faktörler hakimin takdirinde önem taşıyacaktır. Bildiğiniz üzere feshe son çare olarak başvurulmalıdır. Bu nedenle yapılan hatalı üretimlerin feshi gerektirecek ağırlıkta olmaması halinde davanın reddedileceğini sanmıyorum. Ayrıca sendikaya üye olmasından sonra peşpeşe 2 tutanak tutulmuş olması da son derece manidar.

Cevabınız için çok teşekkür ederim Sayın Meslektaşım
Dinleteceğim tanıklara tutanakta bahsedilen hatalı üretimin oluşturduğu maddi zararı sordurtmayı ve bu vesile ile 2 sene içerisinde tutulmuş 3 tutanağın işverene oluşturduğu zararı mahkemenin değerlendirmesini isteyeceğim. Feshin son çare olması gerektiğine dair Yargıtay kararları buldum. Müvekkilimin özürlü personel olması dolayısıyla diğer işçilere göre tolere oranının daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Ayrıca kendisini başka bölüme geçirebilirlerdi. Diğer taraftan müvekkil işten çıktıktan sonra işkura özürlü personel alımına ilişkin ilan vermişlerdir.
Benim merak ettiğim müvekkilimin savunması davayı bizim açımızdan olumsuz etkiler mi?
Old 16-01-2013, 13:29   #4
Av.Aslı Görmez Bulcak

Müvekkiliniz son derece iyiniyetle bir beyanda bulunmuş. Eğer ortada gerçekten ciddi boyutta bir zarar yoksa( ki olsaydı haklı nedenle fesih yoluna giderlerdi diye düşünüyorum) savunmasının sorun oluşturacağını hiç sanmıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi