Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Cekismeli Bosanma Ve Feragat

Konuyu Kilitleyin
Old 28-03-2015, 23:34   #1
Konukyasemin

Varsayılan Cekismeli Bosanma Ve Feragat

Merhaba Ben esimin baskisiyla bosanma davasi acmak zorunda kaldim esimdecevap dilekcesi verdi bosanmak istedigine dair ve biz baristik davayi geri cekicektik sonra beni evden zorla atti esyalarimi kardesimin kapisina koydu ve 3yasindaki oglum yaninda kaldi davamiz hakimin tayini ciktigi icin 9uncu aya verildi ama esim oglumu gostermiyo evede almiyo cok magdurum calismiyorum oglumuda alamiyorum yanima davamdan feragat etmek istiyorum oglumu ve esimi kaybetk istemiyorum ama esim bosiyor neyapmaliyim lutfen bana yarfim edin oglumu nasil gorucem eger bilgi verirseniz cok sevinirim
Old 29-03-2015, 17:37   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Açılmış boşanma davasında dava süresince nafaka ve çocuğun kimin yanında kalacağına ilişkin tedbir kararları verilmelidir.

Duruşma gününü beklemeksizin bu talepleri Mahkemeye iletebilir ve acele karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Çocuk bir şekilde eşinizde kalacak olursa çocukla kişisel ilişki kararı verilmesinini talep edebilir ve bu yönde verilecek ara kararı icra memuru vasıtası ile uygulatabilirsiniz.

2-Davayı siz açmışsanız açtığınız davayı bir dilekçe vererek takipsiz bırakabilirsiniz.Feragat etmenizi önermiyoruz.Zira feragat geçmiş olayları bağışlama anlamına gelecektir.

Takipsiz bıraktığınız davanız 3 ay sonra açılmamış gibi işlem görecektir.Bu aşamadan sonra eşinizin haksız eylemleri nedeni ile nafaka davası açabilir ve tedbiren çocuğun tarafınıza teslimini isteyebilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan destek almanız yararınızadır.
Old 29-03-2015, 22:09   #3
Konukyasemin

Varsayılan cekismeli bosanma

Ben davaci olarak davamdan feragat etmek istiyorum dilekce verdigimde dava duser mi ve esim bosanmak istiyorum derse neolur mahkeme uzarmi feragattan sonra durusma olursa 6ay beklemek zorundamiyiz acaba...
Old 31-03-2015, 20:20   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Feragat kesin hüküm niteliğindedir ve karşının onayına bağlı değildir.

Feragat dilekçesi verdiğinizde ve duruşma günü beklemeden karar verilmesini istediğinizde hakim duruşma açacak ve davayı feragat sebebi ile reddedecektir.Bir daha da duruşma olmayacaktır.

Bu karar gerekçeli olarak yazılacak ve taraflara tebliğ edilecektir.

Eşinizin karşılık olarak açılmış bir davası yoksa boşanmak istemesinin hiç bir önemi yoktur.

Davanızdan feragat ettiğinizde bir daha dava açılacak olur ise feragattan önceki olayları dava konusu yapamacağınızı hatırlatırız.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 01-04-2015, 15:51   #5
Konukyasemin

Varsayılan cekismeli bosanma ve feragat

Bugun feragat dilekcesi verdim ve durusmam yapildi bundan sonra neolur acaba benim tekrar gidip teblig etmem gerekirmi yoksa mahkeme bunu zaten yapiyomu cvp icin simdiden tesekkur ederim
Old 03-04-2015, 10:36   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Mahkemece en geç bir ay içinde gerekçeli karar yazıldığında kararın tebliğ için kaleme başvuru yapmanız gerekir.Mahkeme kendiliğinden kararı tebliğe çıkarmaz.

Tebligatlar yapılıp yasal süre içinde temyiz edilmez ise karar kesinleşecektir.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi