Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

35. maddeye göre yabancı kişiye tebligat?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-09-2012, 18:03   #1
Av.Tuğba Elmas

Varsayılan 35. maddeye göre yabancı kişiye tebligat?

Sayın Meslekdaşlarım,
Hakkında icra takibi başlattığımız yabancı uyruklu kişinin tarafımızdaki mevcut adresine gönderilen ödeme emri adresten taşınması nedeniyle iade dönmüştür. Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğünden adres bilgileri istendi. Yabancılar Şube Müdürlüğü tarafından, ilgili yabancı şahsın adresi ve 31.05.2013 sonuna kadar geçerli ikamet izni olduğu cevabı icra dosyasına gönderildi. Yabancılar Şube Müdürlüğünden gelen adrese ödeme emri tebligatını gönderdik ama o da taşınma sebebiyle iade döndü. Şimdi benim sorum şu yönde, Yabancılar Şube Müdürlüğü tarafından gelen cevapta hakkında icra takibi başlattığımız şahsın yurt dışına çıktığı belirtilmemiş (şayet yabancı kişiler ülkeden ayrılmış iseler, Yabancılar Şube Müdürlüğü icra dosyasına gönderdikleri cevapta bu bilgiyi de belirtiyorlar), yani bu şahıs halen Türkiye'de yaşamaktadır. İlgili yabancı şahsa Tebligat Kanunu 35. maddeye göre tebligat yapılmasını icra dairesinden talep ettik, ancak -gerekçesiz olarak- reddedildi. Memur muamelesini şikayet yoluna gitmeyi düşünüyorum ama bu konuyla ilgili olarak Yargıtay kararı bulamadığım için tam olarak emin de olamadım. Tebligat Kanunu uyarınca yabancı şahıslara 35. maddeye göre tebligat yapılamaz veya uygulanmaz şeklinde bir hüküm göremedim. Tebligat Kanunun da ya da başka bir kanun hükmünde bu duruma engel bir hüküm var mıdır? Kısaca yabancı uyruklu bir şahsa 35. maddeye göre tebligat yapılabilinir mi? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Old 28-09-2012, 18:13   #2
av.mass

Türk vatandaşına da malesef 35 göre tabligat yapıldığını henüz göremedim
Old 12-03-2015, 14:23   #3
Senkron

Alıntı:
Yazan tug.capar
Sayın Meslekdaşlarım,
Hakkında icra takibi başlattığımız yabancı uyruklu kişinin tarafımızdaki mevcut adresine gönderilen ödeme emri adresten taşınması nedeniyle iade dönmüştür. Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğünden adres bilgileri istendi. Yabancılar Şube Müdürlüğü tarafından, ilgili yabancı şahsın adresi ve 31.05.2013 sonuna kadar geçerli ikamet izni olduğu cevabı icra dosyasına gönderildi. Yabancılar Şube Müdürlüğünden gelen adrese ödeme emri tebligatını gönderdik ama o da taşınma sebebiyle iade döndü. Şimdi benim sorum şu yönde, Yabancılar Şube Müdürlüğü tarafından gelen cevapta hakkında icra takibi başlattığımız şahsın yurt dışına çıktığı belirtilmemiş (şayet yabancı kişiler ülkeden ayrılmış iseler, Yabancılar Şube Müdürlüğü icra dosyasına gönderdikleri cevapta bu bilgiyi de belirtiyorlar), yani bu şahıs halen Türkiye'de yaşamaktadır. İlgili yabancı şahsa Tebligat Kanunu 35. maddeye göre tebligat yapılmasını icra dairesinden talep ettik, ancak -gerekçesiz olarak- reddedildi. Memur muamelesini şikayet yoluna gitmeyi düşünüyorum ama bu konuyla ilgili olarak Yargıtay kararı bulamadığım için tam olarak emin de olamadım. Tebligat Kanunu uyarınca yabancı şahıslara 35. maddeye göre tebligat yapılamaz veya uygulanmaz şeklinde bir hüküm göremedim. Tebligat Kanunun da ya da başka bir kanun hükmünde bu duruma engel bir hüküm var mıdır? Kısaca yabancı uyruklu bir şahsa 35. maddeye göre tebligat yapılabilinir mi? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

1-)Acaba bir Yargıtay Kararı bulabildiniz mi? Bulduysanız aynı durumdayım ben de istifade etmek isterim meslektaşım.

2-) Alacaklı vekili olduğumuz dosya borçlusu yabancı vatandaştır. Dosyaya takip açarken borçluya aitikametgah ilmuhaberi sunduk bunun içeriğinde;

''....ilmuhaberdeki bilgilerin doğru olduğunu ve tarafıma yapılacak herhangi bir kanuni tebligatı bu adreste kabul edeceğimi bildirir ....'' şeklinde beyan var. Mahalle muhtarının imzası var.Biz takip açarken tebligatı bahsi geçen adrese yapmış olsak da iade geldi. Şu anda bu evraka dayanarak tb. km35 'e göre tebligat yapılması gerekmez mi? İcra müdürü olmaz diyor. Nasıl bir yol izlenebilir fikir verirseniz sevinirim.
Old 12-03-2015, 14:39   #4
txyz

Alıntı:
Yazan av.mass
Türk vatandaşına da malesef 35 göre tabligat yapıldığını henüz göremedim

İcra müdürlükleri sanki 35. madde yokmuş gibi davranıyor. Bizim bir dosyada da mernis adresi bulunmayan borçluya SGK'da kayıtlı adresine tebligat istiyorum ama bir türlü ikna edemiyoruz müdür yardımcısını .
Old 12-03-2015, 14:41   #5
kezzy

“… Alacaklı vekilinin talebiyle adres araştırması yapılmış sonuç alınamamıştır. Bu durumda, alacaklı vekilinin İcra Müdürlüğü’nden Tebligat Kanunu’ nun 35. Maddesine göre tebligat yapılması isteminde yasaya aykırılık bulunmamaktadır.”
Yargıtay 12. HD. 2008/23734E., 2009/4626K., 05/03/2009 T.
Old 12-03-2015, 14:43   #6
kezzy

Alıntı:
Yazan txyz
İcra müdürlükleri sanki 35. madde yokmuş gibi davranıyor. Bizim bir dosyada da mernis adresi bulunmayan borçluya SGK'da kayıtlı adresine tebligat istiyorum ama bir türlü ikna edemiyoruz müdür yardımcısını .

Yasa hükümlerine göre sadece, adres kayıt sisteminde adresleri tespit edilen taraflara Tebligat Kanunu 35. Maddesine göre tebligat yapılmasında yasal olanak bulunmamaktadır. Adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi tespit edilmediği takdirde, yasaya uygun, 35. Madde uyarınca tebliğ talebinin reddi kabul edilemez.
Old 12-03-2015, 14:53   #7
txyz

Zaten Mernis adresi olsa 35 ile uğraşmayız ama borçlunun mernis adresi yok.
Old 12-03-2015, 15:54   #8
kezzy

Alıntı:
Yazan txyz
Zaten Mernis adresi olsa 35 ile uğraşmayız ama borçlunun mernis adresi yok.

Bende onu diyorum Sayın txyz Mersin adresi yok ise, TK. md. 35 uyarınca tebliğ yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aksi yönde karar verilmesi hukuki mesnetten yoksundur. Zira

Tebligat Kanunu’ nun 35. Maddesinin 1. Fıkrasına göre ; “ Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.” 19/01/2011 tarihinde yürürlüğe giren 11/01/2011 tarih, 6099 Sayılı Kanun’un 9. Maddesi ile değişik Tebligat Kanunu’ nun 35. Maddesinin 2. Fıkrasında “ Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği veya ADRES KAYIT SİSTEMİNDE YERLEŞİM YERİ ADRESİ DE TESPİT EDİLEMEDİĞİ TAKDİRDE, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına asılır ve asılma tarihi tebliğ tarihi sayılır” düzenlemesi yer almaktadır.
Old 12-03-2015, 18:34   #9
txyz

Sayın kezzy belirttiğiniz gibi hukuki mesnetten yoksun esasında ama icraya bunu anlatamıyoruz şikayet yoluna gidebiliriz tabii ancak kanun bu kadar açıkken böyle sorunların yaşanmaması lazım. Ayrıca şikayet yoluna gitsek bile haklı olmamıza rağmen yargılama masrafları üzerimizde kalacak, kurum avukatlığı yaptığım için on defa düşünmek zorunda kalıyorum özellikle gereksiz masraf yapılmaması için.

En iyisi icra müdürlükleri keyfi işlemler rehberi yayınlasın da biz de ona göre işlem yapalım.
Old 13-03-2015, 10:41   #10
txyz

Alıntı:
Yazan Senkron
1-)Acaba bir Yargıtay Kararı bulabildiniz mi? Bulduysanız aynı durumdayım ben de istifade etmek isterim meslektaşım.

2-) Alacaklı vekili olduğumuz dosya borçlusu yabancı vatandaştır. Dosyaya takip açarken borçluya aitikametgah ilmuhaberi sunduk bunun içeriğinde;

''....ilmuhaberdeki bilgilerin doğru olduğunu ve tarafıma yapılacak herhangi bir kanuni tebligatı bu adreste kabul edeceğimi bildirir ....'' şeklinde beyan var. Mahalle muhtarının imzası var.Biz takip açarken tebligatı bahsi geçen adrese yapmış olsak da iade geldi. Şu anda bu evraka dayanarak tb. km35 'e göre tebligat yapılması gerekmez mi? İcra müdürü olmaz diyor. Nasıl bir yol izlenebilir fikir verirseniz sevinirim.

Sayın senkron konuyla ilgili Yargıtay kararı için Corpus'a baktım ama yardımcı olabilecek bir karar bulamadım özellikle yabancılara ilişkin, ancak yabancı olsa da Tebligat Kanunu 35 gereği tebligat yapılmasında bir sakınca olmadığını düşünüyorum.
Old 16-03-2015, 14:34   #11
Av.Tuğba Elmas

Sayın Meslektaşlarım,
Biz söz konusu durumu emsal teşkil etmesi içi şikayet yoluyla İcra Hukuk Mahkemesine taşımış idik. Ancak Mahkeme de icra müdürlüğü gibi olumsuz karar verdi. Telefon borcuna ilişkin düşük meblağlı bir dosya olması nedeniyle, icra dosyasına konu olan borç temyiz masraflarından daha düşük olduğu ve tahsil kabiliyeti bulunmadığı için Yargıtay temyiz yoluna başvurmadık. Saygılarımla ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi