Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası Açıp Başka Kadınla Beraber Yaşama

Konuyu Kilitleyin
Old 29-10-2009, 13:24   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Boşanma Davası Açıp Başka Kadınla Beraber Yaşama

KAHDEM Derneği Kurumsal Sayfasına gelen mesaj,yazana bilgi verilerek bu alana taşınmıştır.

Alıntı:
eşim ile 2008 haziran 4 te evlendik eşimden çok şiddet görüyördum sebepsiz yere kendi işsizliginden bana saldırıyordu.bu evlilikten çocumuz yok ama olabilirdi.ben bu şiddetinden kaçıp ailemin yanına geldim diye bana boşanma davası açtı ve üstüme kadın almış.imam nikahıyla evlenmişler şimdi o kadın hamile 3 aylık.benle nikahı varken daha boşanmamışken nasıl böyle bişey yaparlar anlamıyorum.bu nasıl suç degil.bu nasıl bi adalet.nasıl bi ülkede yaşıyoruz.bunun nasıl suçu yokmu.ne yapabilirim.6 kasım 2009 da mahkememiz var.nasıl hakkımı arıyabilirim.nereye başvura bilirim.bana bi yardımcı olun lütfen
Old 29-10-2009, 13:57   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşiniz, size açtığı boşanma davasının kabulünü sağlayabilmek için, boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunuzu ispatlamaya çalışacaktır.Boşanmak istemiyor iseniz, davanın reddine ve kendiniz için nafakaya hükmedilmesini talep edebilirsiniz.

Siz de boşanmak istiyorsanız ayrı bir dava açabilirsiniz. Evlilik birliği içinde şiddet görüyor olmanız ve evi terk etmek zorunda bırakılmanız, eşinizin sadakat yükümlülüğünü yerine getirmeyişi eşinizin kusurudur. Bu iddialarınızı tanık anlatımları ve varsa başkaca delilleriniz ile ispatlamanız mümkündür.

Boşanma davasının açılması ile, kendiniz için tedbir nafakasına hükmedilmesini ve boşanma sonrası bunun devam etmesini talep edebilirsiniz.

Kişilik haklarınız, şiddet ve aldatılma ile zarar görmüştür, bunları ispatlamanız halinde manevi tazminata da hükmedilebilecektir.

Eşinizin başka bir kadın ile birlikte olması suç değildir.

Maddi tazminat isteme hakkınız da vardır. Boşanma ile, mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarara uğramaktadır.

Haklarınızı etkin biçimde savunmak için bir avukatın fiili profesyonel desteğini alınız. Olması gereken budur.

Maddi durumunuz iyi değil ise, davanızın görülmekte olduğu il barosuna başvururak tarafınıza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesini isteyebilirsiniz. Bunun için muhtarlıktan fakirlik belgesi gibi.. baroca istenen belgeleri tamamlama zorunluluğunuz vardır.

Saygılar.
Old 30-10-2009, 13:16   #3
Konuk

ben bu 2 mahkemeyede katılmadım diye hep attı mahkeme şimdi de gitmezsem atarmı yoksa karara baglanılırmı?ben boşanmak istemiyorum ve biliyorum ki kocam da beni seviyor ama artık barışma umudumuz olamaz ama canı acımasını istiyorum ben onu boşarsam belki o kızla evlenecek bunu istemiyorum canları acısın yaptıklarının suç oldunu bilsinler evlenemesinler.ben suç duyurusunda bulunamıyormuyum?neden mahkeme benden yana olmazmı.ben nereye başvurmalıyım.ben mahkemeye çıkmazsam kaç mahkeme daha atar.beni dinlemeden hakim bizi boşarmı.bana bi yardımcı olun lütfen.dediniz gibi ben başvuracam adli yardıma.biz marmariste evlendik.oranın barosuna başvurmam lazım herhalde.mahkemeye gün kalmadı.bana avukat tayin olana kadar mahkeme atarmı.yoksa sonlandırılırmı?
Old 30-10-2009, 15:00   #4
uye8490

Sayın konuk,
Davanın reddini istiyor iseniz davayı bizzat veya bir avukat aracılığıyla takip etmek zorundasınız.

Eşinizin başka bir kadınla beraber yaşaması ceza hukuku anlamında suç değildir.Ancak bu durum (ispat edildiği takdirde)lehinize tazminata hükmedilmesine neden olabilir.

Davanın ne kadar süreceği konusunda net bir süre vermek mümkün değildir.Tüm deliller toplandıktan sonra hakim vicdani kanaatini de kullanarak karar verecektir.

Meslektaşımızın da altını çizdiği gibi bu davada mutlaka bir avukattan hukuki yardım alınız.Adli yardım talep edeceğiniz baro boşanma davasının sürdüğü yer barosudur.Duruşma günü yakın ise duruşma bizzat katılıp baroya başvurduğunuzu belirtir ve tarafınıza bir avukatın atanması için mahkemeden süre talep ederseniz mahkeme size gereken süreyi verecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi