Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet uygulayan eş ve çocuğun eşin ailesi tarafından kaçırılması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-09-2009, 20:11   #1
Konuk

Soru Şiddet uygulayan eş ve çocuğun eşin ailesi tarafından kaçırılması

eşimle hep problem yaşayan iki insan durumundaydık ve eşimin hakaretleri ve aile içi şiddeti gün geçtikçe arttı.evliliğe karar verdiğimizde üniversite 3. sınıftaydım ve evlendikten sonra eşim ben seni okutacağım diye vaatler verdi ve hamile kaldım.çocuğu aldırmamam ve okulu bırakmam konusunda kayın validem ve kayınpederim,eşim baskı yaptılar.ve çocuğum doğdu okul hayatım bitti.3 sene sonra üniversite affından yararlandım ve okula geri dönüş yaptım.X.. üniversitesinde okuyorum annem babamda Q...ilinde yaşıyorlar hergün servisle okula ailemin yanından gidip geliyorum.eşim ve ailesi beni döverek kapının önüne attılar ve çocuğumuda kayınvalidem ve kayınpederim kaçırdı.suç duyurusunda bulunduğumda eşim çocuk benimle dedi.ama imkansız çünkü eşim W...İlinde askeri personel ve çocuğum X..ilinde tutuluyor çünkü kayınvalidem ve kayınpederim orada ikamet ediyorlar.ve hiçbirşekilde evden adımını attırmıyorlar.boşanma davası açıp tedbir kararı koydurmak istiyorum ama okumamın aleyhime olduğunu söylüyorlar.çocuğum 2.5 yaşında anne şevkatinden mahrum.lütfen yardım edin.yapmam gerekenleri sıraya sokmakta zorlanıyorum.çocuk erkek buarada.
Old 25-09-2009, 21:44   #2
Academic

Sayın Konuk,

Hukuki destek arayışında olduğunuzun farkındayım. Hukukçu arkadaşlarımız eminim ilgileneceklerdir fakat iki satır bir şey yazmak ve size destek olmak istedim. Öğreniminize devam etme kararınız ve bu uğurda çabanız çok yerinde ve takdire değer. Bunun aleyhinize değil lehinize olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan tedirgin olmayın. Bir annenin eğitim düzeyini artırması kendisi ve çocuğu için daha güzel bir gelecek kurması anlamına gelir. Okulunuzu mutlaka bitirin. Bu süreçte durumunuzu okuldaki akademik danışmanınızla da paylaşın. Ayrıca destek olacak ve okulda oryantasyon sürecinde karşılaşacağınız sorunlarda size daha çok yardımcı olmaya çalışacaktır. Kolaylıklar diliyorum..
Old 25-09-2009, 22:02   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şiddetin tüm çeşitleri ile yaşanmakta olduğunu apaçık görebiliyoruz.Eğitime katılmanın engellenmesi bir şiddettir.Çünkü şiddet hak ve özgürlüklerden yararlanmayı engeller.

Şiddet sadece eşten değil aşin ailesinden de gelebilir ve buşiddetten de her yurttaşın korunmaya hakkı bulunmaktadır.

Anne bakım ve şefkatine ihtiyacı olan çocuğun kaçırılması da bir şiddet ve boyun eğdirme,denetleme,kendi koşullarına razı etme yöntemidir.

Boşanma davasından önce hemen bir koruma karraı talep etmekte yarar bulunmaktadır.

En yakın aile mahkemeisne başvuru yapılarak eşinizin ve ailesinin şiddet ve korkuya dayalı eylemlerinin yasaklanmasını,yaşadığınız konut ve okula belli bşir mesafeden sonra yaklaşmamaları ,koruma kararı sırasında çocuğun tarafınıza teslimini ve gerekli diğer korumaları talep edebilirsiniz.Dilerseniz bu sürede geçerli olmak üzere size ve çocuğunuza harcanmak üzere nafaka bağlanmasını da isteyebilirsiniz.

Bu karar çok kısa süre içinde verilecek ve eşiniz ve ailesi bu karara uymazlarsa haklarında ceza davası açılacaktır.

Kararın verilmesini kolaylaştırmak için gerekirse yakınlarınızı tanık olarak dinletebilirsiniz.

Koruma kararı ile güvenliğiniz ve olagan yaşamınızı temin ettikten sonra boşanma davası açmanız daha rahat olacaktır.

Üniversite eğitimine devam etmek bir haktır,bir kusur değildir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yer adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 28-09-2009, 14:09   #4
Av. Fatma Hoşgör

Sayın Konuk,

Meslektaşımın yazdıklarına katılmalarak eklemek istiyorum. Yazdıklarınızdan sizin okulunuza devam etmeniz çocuğunuzun velayetini almanız engel olacak gibi bir düşünşeniz olduğunu anladım. Bu kesinlikle söz konusu değildir. Çocuğunuzun velayeti konusunda mahkeme için en önemli nokta çocuğun menfaatleri ve ihtiyaçlarıdır. Anne sevgisi ve anne ihtiyacı da tartışılmaz bir durumdur. Anne ile babaanne veya dede karşılaştırılması yapılmaz. Bu nedenle bir boşanma davası açmanız halinde tedbir talep edebilir ve koşulları varsa çocuğunuzu alabilirsiniz.

Lütfen umutsuz olmayın...
Okulunuza devam etmeniz çocuğunuz ve sizin için avantaj bile olabilir.

Saygılarımla
Old 30-09-2009, 18:28   #5
Konuk

Soru okuma hakkımı elimden alamazlar

merhaba;
yeni bir gelişmeyle sizlerden akıl almak istiyorum.eşim telefonla beni arayıp eve gelmemi ama babasının noterde yazdıracağı bir kağıda imza atmamı,ailemi hiçbir şekilde görmeyeceğimi,bana güvenmediği için şayet eve gelirsem oğlumu 3 ay göremeyeceğimi güvenini sağlarsam oğlumu bana getireceğini,okulumu bırakmamı ve ailesinden özür dilersem o eve dönebileceğimi söyledi.imzalayacağım kağıtta tüm haklarımdan vazgeçtiğim,bir daha boşanmak istersem hiçbir hak talep etmeyeceğim (oğlumun velayeti dahil) gibi maddeler yer almaktadır.tabiki bu konudaki kararımı kesin ve net biçimde söylemiş bulunmaktayım .bir kadının yaşam haklarını elinden almak ve bir kadınında bunu kabul etmesi cehaletin ta kendisidir.okulumu bitirmek istememdeki en büyük sebep yaşam kalitemizi yükseltmek ve gelecek neslimize daha iyi imkanlar sağlayabilmekti.şimdi okulumu tek başıma bitirip verdiğim büyük savaşın sonunda zaferimi ilan etmek istiyorum.ikamet ettiğimiz son yer diyarbakırdı,ama ben suanda ailemin yanında istanbuldayım.davayı istanbulda açacağım ve tedbir kararı burdan çıkacak.çocuğum babanın yanındada değil ve farklı bir ilde kayınvalidem ve kayınpederimle,yani ne anne var yanında nede baba.ama yanına aldırmış olabilme ihtimali yüksek tedbir kararı olumlu yonde olursa eşimin yanından alırken bir problem çıkar mı? ve davanın diyarbakırda olmasını isterse,itiraz hakkı olduğu söyleniyor tedbir kararınada itiraz olabilir mi.bir kadın olarak eğitimimi tamamlamamın ve kalitemi yükseltmemin (kendim ve evladım için) yasalarda aleyhime kullanılmamasını temenni ediyorum.hatta azimle devam edip yükseklisans yapmayı istiyorum.cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.saygılarımla...
Old 30-09-2009, 19:55   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Koruma kararı ve boşanma davasında yetki

Sn.Katıulımcı

1-Şiddet uygulayan eşiniz ve çocuğu haksız biçimde yanlarında alıkoyan eşinizin ailesi hakkında koruma kararı almak için yetki sorunu bulunmamaktadır.

En yakın Aile Mahkemesine başvurarak koruma kararı talep edebilir ve çocuğunuzun tedbiren tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz. tedbir kararına itiraz mümkündür fakat itiraz tedbir kararının uygulanmasını engellemez.

Karara aykırı davranan kişiler hakkında ceza davası açılacaktır.

2-Boşanma davası açmayı seçecek olur iseniz yetkili mahkeme eşlerin birlikte oturduklaro ortak ikametgah veya eşlerin her birinin ikametgahına göre yetkili mahkeme seçilebilir.

Halen istenbul'da iseniz dava açmadan önce ikametgahınızı buradaki adresine naklettirmeyi ihmal etmeyin.Bu nakil olmaz ise yetki itirazı ile karşılaşmanız olasıdır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi