Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 06-04-2009, 22:53   #1
ozlemg

Varsayılan Velayet

Merhaba
Biz eşimle 1 ay önce boşandık ve 6 aylık bir oğlumuz var. Oğlumun velayeti eski eşiminde kabul etmesiyle bana verildi.Yalnız mahkemede hakim her ikimizinde durumunu bilmeden hazır bez ve mama var velayet hakkını babada alabilir dediği için eski eşim şimdi tekrar velayet davası açmak ve oğlumu almak istiyor.
Ben ailemle aynı evde yaşıyorum evimiz oldukça geniş ve oğlumun kendi odası mecut.Ben şu anda çalışmıyorum ama oğlumu büyütmekte sıkıntı yaşamıyorum.
Eski eşim ise velayeti alırsa ailesiyle görüşmediği için bakıcı tutarak oğluma baktıracak.
1)Mahkemede benim çalışmamam dez avantaj olabilirmi
2)eski eşim bu şartlarda velayeti alabilirmi.
3)Velayetin bende kalması için mahkemenin aradığı şartları öğrenebilirmiyim?
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 07-04-2009, 08:13   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Mahkeme yargıcı duruşmada velayet aranızda tartışma konusu olduğunda, büyük olasılıkla sizlerle şakalaşmıştır.

Mevcut durumda şartlarınızda -her iki yanın- olağan dışı bir değişiklik yaşanmadığı, çocuğunuz 6 aylık ve anne bakımına muhtaç olduğu, ilk kararla da velayet size verilmiş olduğu için, keza çalışmayıp bizzat evde çocuğunuzla ilgilenmeniz de aleyhe değil, lehe olduğu gözetilerek, eşinizin açtığı velayet davasını kazanması son derece zor.

İlk karardan sonra her iki yanın sosyal ve mali koşullarında bir farklılık yaşanmadığını, ilk karar ile yeni karar istemiyle açılan sonraki dava tarihi arasındaki sürenin kısalığını, küçük çocuğunuzun anne bakımına muhtaç olduğunu ve sizin de bizzat çocuğunuzla ilgilenerek velayet görevinizi titizlikle yerine getirdiğinizi, açılan davanın reddini istediğinizi belirtmeniz yeterli olur, aksini ispat külfeti davayı açacak olan eski eşinizde.

Saygılarımla...
Old 07-04-2009, 09:59   #3
ozlemg

Mutlu Velayet

Sayın Avukat Hanım
Verdiğiniz cevap içimi oldukça rahatlattı ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim.
Oğlumun sağlıklı ve iyi şartlarda büyümesi için benimle birlikte ailemde çok büyük destek vermektedir.
Tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi