Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hukukçuların Askerliği

Yanıt
Old 16-09-2013, 14:20   #91
kerimkahraman

merhaba meslektaşlarım,
Bugün askerlik şubesine giderek kasım celbi için gerekli işlemleri yaptırdım. Daha önce bilgi alma amaçlı gittiğimde transkriptimi istemişlerdi. Ben de sadece transkript belgesini götürdüm, yani avukatlık ruhsatımı götürmedim, istemediler de. İşlemlerimi yaptılar, bilgi formunda meslek olarak hukukçu yazıyordu yine de. Şimdi ben ruhsatımı götürmemekle hata mı etmiş oldum. Eğer uzun dönem çıkacak olursa meslek kurasına kalmak isterim.

Düzeltme: Ruhsatımı da alıp tekrar gittim şubeye. Ruhsat çok da önemli değil, avukat kimlik kartın lazım ama sen ikisini de ikişer nüsha A4'e fotokopi çektir getir dediler. İlk başta istememeleri onların hatasıydı sanırım.
Old 16-09-2013, 18:26   #92
r.Kubilay

Selam üstad,

Kesinlikle şubedeki memurun hatası!

Zira ben genelgelerine baktım..Orada olan hükmü, önceki mesajlarımda belirttiğim üzere, belge ibrazının zorunuluğunu karara bağlamakta... Aksi durumda, dediğiniz gibi 'Hukukçu' olarak girersiniz tasnife ki bu durumda Hakim/Savcı kadrosunda görev almanız mümkün değil..Uzun dönem çıkarsa da eğitim subayı ya da disiplin subayı olursunuz.

Bu nedenle, bahsettiğiniz işlemleri düzelttirmenizi tavsiye ederim. Ruhsatname ve avukat kimlik kartınızı ibraz edip gereken düzeltmeyi yaptırdıktan sonra mutlaka sistemde 'Avukat' olarak görünüyor olduğunuzdan da emin olun..

Bunun için herhangi bir askerlik şubesini telefonla arayabilir, TC Kimlik numaranızla sistemden ne olarak tasnife tabi olduğunuzu öğrenebilirsiniz..

Şimdiden herkese hayırlı tezkereler üstadlar..

Saygılar,
Old 16-09-2013, 20:39   #93
olgu

Tecili bozdurup askere gitmek için karar aldığımda avukat olmama karşın ruhsatımı götürmemiştim. önceki tecil işlemi sırasındaki evraklar doğrultusunda hukukçu olarak geçiyordu mesleğim evraklarda. Ancak (artık yok ama) sınava giriş yerinin belirlenmesi ve diğer evrakların hazırlanması için celp dönemi başında gittiğimde bazı meslekleri soruyorlar (avukat-hakim- savcı-doktor-veteriner-gibi) orada gidip kimliğimi istediler verdim ve birliğime gittiğimde meslek olarak avukat yazıyordu.

Zaten artık günümüzdeki uyap ve bağlı sistemler sayesinde her türlü bilgiye önceden sahip oluyorlar...
Old 16-09-2013, 21:09   #94
r.Kubilay

Üstad, o yıllardaki usulü bilmiyorum doğrusu..

Ancak yeni sistemle birlikte kesinlikle tüm belgeleri karar aldırırken ibraz etmek gerekiyor..Yoksa o arkadaşın durumunda olduğu gibi, meslek bilgisi girmiyorlar..

Sonraki arkadaşlara bu konuyu önemle arz ederim,

Selamlar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi