Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Sizce Ne Yapılabilir

Old 08-02-2005, 19:22   #1
ayhan_bostan

Karar Sizce Ne Yapılabilir

öncelikle merhaba,size danışmak istediğim bir konu var
yardımıcı olur ve fikirlerinizi beyan ederseniz çok sevinirim.
şimdiden çok teşekkürler.

konu:benim alacaklı olduğum bir çek davam var.çek 11/04/2001 tarihlidir.süresi içinde arkasını yazdırıp asliye cezada dava açtım.
tam dava sonuçlanacağı zaman sanığın avukatı 18/11/2002 tarihinde yani aradan 19 ay geçtikten sonra cumhuriyet savcılığına bir dilekçe vererek,benim çeki zorla aldığımı beyan edip sanığın yanın da çalışan kişileri ve kardeşlerini şahit göstermiştir.
hazırlık tahkikatından sonra savcı dava açtırdı.savcının iddianamesi ise şöyle,
suç:kendiliğinden hak almak
suç tarihi:13/11/2002
kanun mad:tck 308/2 ,522
müessir fiil ve tehdit uygulamak sureti ile alacakları karşılığında zorla senet imzalattıkları anlaşıldığından haklarında kamu davası açılmıştır.

bunun üzerine sulh cezada dava açıldı 12/02/2004tarihinde.
duruşmalara girdik şahitler dinlendi vs. hala bu zamana kadar karara bağlanmadı

ben ifadelerimde sürekli böyle birşeyin olmadığını söyledim,şahitlerinde akraba ve yanında çalışan işçileri olduğunu söyledim
ve ayrıca hakime 19 aydır neden bekledilerde o zaman şikayet ettiler dedim ama nafile birtürlü sonuçlanmadı

çekin asliye cezada devam eden duruşması da bu yüzden sürekli erteleniyor bu davanın neticesinin beklenmesine diyerek.

Ben hakimi nasıl ikna edebilirim bu olayın düzmece olduğunu sadece vakit kazanmak için bu yola başvurduklarını
ayrıca bu iddia ettikleri suç şikayete bağlı bir suçmudur
eğer böyleyse aradan 6 aydan fazla bir zaman geçmiştir neden hakim böyle yapmaktadır
Old 11-02-2005, 18:11   #2
ibrahimbey

Sayın Ayhan;

Çek hakkında ihtiyati haciz kararı alıp, eğer borçlunun mal varlığı varsa, oradan baskı yapıp, olayı hızlandırabilirsin.

Ama umarım çek zamanaşımına uğramamıştır.
Old 11-02-2005, 20:46   #3
ayhan_bostan

Sayın,ibrahim bey çek zaman aşımına uğramadı.Benim asıl problemim bu suçun şikayete bağlı bir suç olduğu ve aradan 6 ay geçtikten sonra şikayetin kalakacağını ve davanın düşmesi gerektiğini gözden kaçırmaları idi.yaşanan olaylardan bu senaryonun sadece ve sadece vakit kazanmak için yapıldığını defalarca hakime söylediğim halde davanın düşmemesiydi
Old 14-02-2005, 15:48   #4
ibrahimbey

Dava devam ettiği sürece, karşılıksız çek suçu zamanaşımına uğramaz.
Old 11-03-2005, 23:15   #5
ayhan_bostan

sayın ibrahim bey,ben çek davasının zaman aşımına uğramasından endişe duymuyorum.
sanığın bana attığı iftira suçunun 6 aylık şikayet süresi içinde şikayete tabii olduğunu mahkemeye hatırlatmaya çalışıyorum

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi