Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kat Mülkiyeti; Site Yönetimi

Old 02-02-2006, 15:47   #1
t_turkuaz

Varsayılan Kat Mülkiyeti; Site Yönetimi

Sitedeki son 500 mesajı inceledim ara aradığım cevapları bulamadım ve istemeyerek te olsa yeni konu açmak zorunda kaldım.
Bir kaç ay içinde yapacağımız bir genel kurul ile kooperatifimizin tasviye kararını almayı hedefliyoruz. Bundan sonra yapılacak her türlü işi "site yönetimi" olarak yapmak istiyoruz. tüm üyeler arsa payı tapusuna sahip.
Kat mülkiyeti kanununu okudum ancak tam olarak bir sonuç çıkartamadım. Site yönetimi kurmak için kat maliklerinin usulune uygun çağrılması gerekiyor. İlk toplantı için
1. bu çağrıyı kim yapacak?
2. bu ilk toplantının yapılabilmesi için her kat malikinin yazılı onayı gereklimidir ya da ne kadarının gereklidir. yoksa usulüne uygun çağrı yeterlimidir.?
3. toplantı için yeter sayı kaçtır. (1/2 mi, 2/3 mü?)
4. sürekli sözü edilen yönetim projesi nedir?
yanıtlarınız için teşekkür eder
iyi çalışmalar dilerim.
Old 15-02-2006, 22:17   #2
t_turkuaz

yönetim oluşturmak için yeter sayıda daire oturuyor mu olmalıdır? yoksa yeter sayıda oturan olmasa da toplantıya gelmeleri yeterlimidir???
Old 17-02-2006, 14:18   #3
Av.Suat Ergin

Sayın t_ turkuaz,

Kooperatifiniz tek parsel üzerine mi inşa edildi?

4. maddedeki sorunuz Yönetim Planı mı? İşletme Projesi mi?

saygılarımla
Old 22-02-2006, 14:46   #4
t_turkuaz

Sayın Ergin;
Kooperatifimizi tasviye kararı almadan önce site yönetimini oluşturmaya çalışıyoruz fakat bir türlü net bilgi alamadık. buradan ve başka forumlarda site yönetim planı diye bir şeyden bahsediliyor. Bunu tam olarak anlayamadık.
Bir de site yönetimi oluşturmak için 1/2 mi 2/3 sayı olmalıdır. ve bu sayı dairelerinde oturan sayısımıdır? yoksa daire boş olsa da toplantıya katılım yönetim oluşturmak için yeterlimidir.?
İlginiz için teşekkür ederim.

Dr Mehmet TORCU
mtorcu@hotmail.com
Old 22-02-2006, 19:36   #5
Av.Suat Ergin

Sayın Torcu,

Sorduğum soruya yanıt vermemişsiniz. Eğer birden fazla parsel üzerine inşaat yaptıysanız, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun tatbiki mümkün değildir.

Yönetim Planı, bağımsız bölüm maliklerinin veya kiracıların ana yapı içerisindeki, davranışlarını, ana yapının yönetimini, yapılacak masraflara katılma şeklini, uyulması gereken kuralları maddeler halinde düzenleyen bir belgedir. Yönetim planının her sayfası malik veya ortak maliklerce veya bunların temsilcileri tarafından imzalanarak hangi tarihte yürürlüğe gireceği ayrıca belirlenir.

Kat Mülkiyetine geçmek için Tapu Sicil Müdürlüğünce istenen dilekçe, iskan raporu, liste gibi zorunlu belgelerden birisi de yönetim planıdır.

Yönetim(veya yönetici) kat maliklerinin hem sayı (dairede oturmak aranmaz) hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.

saygılarımla
Old 25-02-2006, 19:47   #6
t_turkuaz

Sayın Ergin
Yanıtınız için teşekkür ederim.Yönetim planının ne olduğunu anladım. İşletme projesinin ne olduğunu bilmiyorum. ilk yazımda hatalı olarak "yönetim projesi" demişim. Kusura bakmayın.
Kooperatifimiz tek parsel üzerinde 3 blok halinde.
1. Yönetim oluşturmak için en az kaç dairenin birfiil oturuyor olması gereklidir.
2. Toplantının yapılabilmesi için katılan sayısı (oturan değil) en az %50+1 malik olmalıdır. Peki bir kişinin 5 dairesi varsa (oy sayısı olarak 5 sayılıyor) toplantıya katılan malik sayısı olarak 1 mi yoksa 5 mi sayılır.

Teşekkürler
Old 25-06-2010, 16:35   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Torcu,

Sorduğum soruya yanıt vermemişsiniz. Eğer birden fazla parsel üzerine inşaat yaptıysanız, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun tatbiki mümkün değildir.

Yönetim Planı, bağımsız bölüm maliklerinin veya kiracıların ana yapı içerisindeki, davranışlarını, ana yapının yönetimini, yapılacak masraflara katılma şeklini, uyulması gereken kuralları maddeler halinde düzenleyen bir belgedir. Yönetim planının her sayfası malik veya ortak maliklerce veya bunların temsilcileri tarafından imzalanarak hangi tarihte yürürlüğe gireceği ayrıca belirlenir.

Kat Mülkiyetine geçmek için Tapu Sicil Müdürlüğünce istenen dilekçe, iskan raporu, liste gibi zorunlu belgelerden birisi de yönetim planıdır.

Yönetim(veya yönetici) kat maliklerinin hem sayı (dairede oturmak aranmaz) hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.

saygılarımla

Mesajımdsa koyulaştırdığım bölüm 14.11.2007 tarihinden öncesi için geçerlidir. Ancak bu tarihte 5711 S.K.la değişiklik yapılmış ve birden fazla parsel üzerine yapılan yapılara da Kat Mülkiyeti Kanunu uygulanmaya başlamıştır(Yasada belirtilen prosedürü izleyip, geçişi sağlayan siteler için).
Old 25-06-2010, 18:03   #8
ecesaka

Sn. Torcu,

1- KMK 17. maddesi gereği "Kat irtifakı kurulmuş gayrimenkullerde yapı fiilen tamamlanmış ve bağımsız bölümlerin üçte ikisi fiilen kullanılmaya başlanmışsa, kat mülkiyetine geçilmemiş olsa dahi anagayrimenkulün yönetiminde kat mülkiyeti hükümleri uygulanır."

2- KMK 31. madde gereği "Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz; oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz."

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi