Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

yargıtay içtihatlarının ticari amaçla satışı

Yanıt
Old 10-02-2002, 14:22   #1
av. vedat pehlivan

Olumsuz yargıtay içtihatlarının ticari amaçla satışı

Yargıtay içtihatlarına ulaşacağımız günü iple çekerken karşımda fahiş rakamlarla , promosyonlarla ve kontürlerle karar satışını görmek gerçekten beni üzdü. Bunun öncelikle yüksek mahkemenin kararına saygısızlık olacağını düşünmekteyim. Ayrıca hukuka ve kanuna da uygun olmadığı kanaatindeyim. Bir kamu kurumu olan yargıtayın millet adına verilen ve milletin malı olan kararları direk olarak yapamadığı için kanunun arkasından dolaşmak sureti ile özel hukuk tüzel kişiliği aracılığı ile yapması bir kanuna karşı hiledir.Yine yeni medeni yasa ile kamu kurumlarının vakıflar vasıtası ile her ne ad ve nam adı altında olursa olsun yardım ve bağış toplaması yasağı getirilmişken böyle bir hükme rağmen mezkur uygulamanın yasal gerekçesini de merak etmekteyim. Bu durum ciddi anlamda hukuka aykırı olup yüksek mahkemenin bu uygulamayı terketmesini temenni ediyorum
Old 10-02-2002, 14:25   #2
Av.MBB

Yargılama genel anlamda herkese ve kamuya açık yapılan bir faaliyet olup gizli yapılan yargılama sonucunda oluşan hükümler bile aleniyet kazanır.
Yargılama ise ulus adına yapılır. Hatta verilen hükümlerde şimdilerde sıkça olmasa bile Türk ulusu adına diye karar verildiği belirtilir.
Yargılama ulus adına yapılır verilen hükümler ulusda adalet amacını güder ve ulusun ortağı olduğu ve üzerinde hiç kimsenin mülkiyet yada tasarruf imkanı olamayacağı ve ulusal hukuk kültürünün birer parçalarıdır.
Ulusun vergisi ile kurduğu yargı sisteminde tüm giderleri vergilerce ulusca karşılanan YARGI ERKİNİN ÜRÜNÜ OLAN HERŞEY ULUSUNDUR.
BUNUN ulusca paylaşımını ticari kazanç unsuru görmek ve yaşama geçirmek için yersizde olsa bazı ticari girişimler bu güne değin olmuştur.Ancak Bu girişimlerin içinde ULUSUN YARGI ERKİNİN YER ALMASI NASIL KABUL EDİLEBİLİR? Kim ve ne için ulusda adalet sağlama amacı taşıyan ve ulusun olan yargı kararları ticari meta oluyor?
Kimin kararını kime satıyorsunuz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi