Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

elektronik imza ile kıymetli evrak oluşturulabilir mi?

Yanıt
Old 12-10-2007, 14:32   #1
nicolas39

Varsayılan elektronik imza ile kıymetli evrak oluşturulabilir mi?

ben çağ üniversitesi hukuk fakültesi 4, sınıfta okuyorum. kıymetli evrak hukuku dersi ile ilgili hocamız elektronik imza ile kıymetli evrak oluşturulabilir mi? diye bir soru sordu.Ancak ben kitabımızda ve internette aradıgım kadarıyla bulamadım. yardımcı olrsanız sevinirim. teşekkürler
Old 12-10-2007, 15:00   #2
Admin

Ne aradığınızı, nasıl aradığınızı ve ne bulduğunuzu paylaşır mısınız?

Google'da "elektronik imza ile kıymetli evrak tanzim edilebilir mi" yazdıysanız, sonuç alma ihtimaliniz düşük.

Mesela THS kütüphanemizde elektronik imza ile ilgili makaleler var, onları okudunuz mu? Ya da 5070 SAYILI ELEKTRONİK İMZA KANUNU'nu ve bununla ilgili 2004 tarihli yönetmeliği incelediniz mi? Bunları inceledikten sonra takıldığınız noktaları paylaşırsanız oradan devam edebiliriz.
Old 12-10-2007, 19:03   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Bilindiği gibi TTK. nın 582. maddesinin atfı ile borçlanmaya ehil olan her kimse; poliçe, çek ve bono ile borçlanmaya ehildir.

Sorunuzda önem arz eden husus imzadır. Bilindiği gibi parmak izi ile bile kambiyo senedi tanzim edilemez. (YKD.C.IV.S.8,s.1334- Kaynak:Moroğlu, TTK ve İlgili Mevzuat)

Elektronik imzanın özelliği gönderenin kimliğinin ispatlanmasındadır. Bu anlamda bakıldığında kanunumuzun kimliğin ispatından da evvel ıslak imzaya önem verdiği görülür (ki parmak izinin bile kabulüne cevaz verilmemiştir.)

Bu nedenlerle elektronik imzanın, (Parmak izinin bile kabul görmediği bir ortam ve koşulda) kambiyo senedine geçerlilik kazandırması olanaklı değildir düşüncesindeyim.

Saygılarımla.

Av. Mehmet Saim Dikici,
Old 13-10-2007, 19:55   #4
Hasan Bahadır Büyükavcı

Ben Gazi Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim.Yadigar Hocamız derste bundan bahsetmişti.
Islak imza ile tanzim edilmesi gerektiğini ve elektronik imza ile tanzimin günümüz için kabul görmediğini söyledi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi