Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimin benden habersiz evlerimizi ipotek ettirmesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2008, 15:06   #1
Konuk

Neşeli eşimin benden habersiz evlerimizi ipotek ettirmesi

çok değerli hukucu kardeşlerim benim eşim hiç kimseye bir borcu olmadığı halde arkadşları şirket kurmuş ve benden gizli evlerimizi ipotek olarak vermiş arkadaşlarının kotu gittiğini gorunce bana bilgi verdi yıkıldım ben yeni yasaya göre eşim benden habersiz bu işlemi yaptırabiliyorsa yasanın kadınları koruması nerde kaldı ne olur yardım edin yasal olarak bir çözum varmı
2 evimizde eşimin üzerine kayıtlı evlilik tarihimiz 2000
saygılarımla emine toprak
Old 18-01-2008, 15:40   #2
L&P

Sayin Konuk BİldİĞİm Kadariyla 2002 Yilindan Sonra Edİnİlen Mallarda Ortaklik SÖz Konusu Yanİ EŞİnİn Üzerİne Kayitli Evler Üzerİndekİ Tasarruf Yetkİsİ De Ona Aİt

Yalniz Bu Evlerden Bİrİsİnde Oturuyorsaniz
Eve Aİle Konutu Şerhİ Koymaniz MÜmkÜn
Bu Durumda EŞİnİzİn Tasarruf Yetkİsİnİ Sinirlayabİlİyorsunuz Fakat Zaten Evler Üzerİne İpotek KonulmuŞ Yapacak BİrŞey Yok Gİbİ GÖrÜnÜyor....
Old 18-01-2008, 16:49   #3
iussy

Sayın Toprak,

Gayrimenkullerin alınış tarihleri nedir? Yeni Medeni Kanun'un yürülüğe girmesi ile düzenlemeler, mal rejimi değiştiğinden cevapta da farklılık olacaktır.

Saygılarımla.
Old 18-01-2008, 19:28   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Medeni Kanuna göre eşlerden biri diğer eşin açık rızası olmadıkça aile konutunu başkasına devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz, yani rehin veremez. Bu nedenle sizin rehin verilen kişiler aleyhine tapu sicilinin düzeltilmesi için dava açma hakkınız ve dava süresince başkasına devrini engellemek için ihtiyati tedbir aldırma yetkiniz vardır.
Ancak hatırlatmalıyım ki eğer tapuya daha önce şerh verilmemişse Yargıtay eşinizin hak sağladığı kişilerin iyi niyetini varsaymaktadır. Yine de hakkınızı aramanızı öneriyorum.
Bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse baroların adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 21-01-2008, 16:05   #5
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Sadece "aile konutu" sayılan eviniz üzerine konan ipotek, sizin rızanız olmadığı için geçersiz sayılabilir. Bunun için Aile Mahkemesinde MK.m.194'e dayanarak işlemin geçersizliği, tapu iptali ve tescil davası açabilirsiniz. Hasım olarak ilgili bankayı ve esinizi göstermeniz gerekir. Bankalar iyi niyet iddiasında bulunamazlar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi