Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Özel hastaneye karşı açılan maddi manevi tazminat davasında görev-yetki?

Yanıt
Old 04-02-2009, 16:36   #1
Av.Bülent Özkan

Varsayılan Özel hastaneye karşı açılan maddi manevi tazminat davasında görev-yetki?

Sevgili Arkadaşlar;

Müvekkil bir özel hastaneye giderek ameliyat olmuş, ameliyat sonucunda normalde beklenmeyen sonuçlar doğmuş, sonradan başka bir hastanede yapılan kontrolde; müvekkilime yanlış ameliyat yapıldığı anlaşılmıştır.

Ameliyatı yapan 2 hekime ve onları istihdam eden özel hastaneye karşı maddi manevi tazminat davası açtık. Açarken çok düşündüm ve davayı Ticaret Mahkemesinde açtım. Davalı yan işbölümü itirazında bulundu ve Asliye Hukuk Mahkemelerinin yetkili olduğu yönünde ilk itiraz yaptı. Ben hala istihdam eden Özel Hastanenin tacir olması dolayısıyla davada Ticaret Mahkemesinin yetkili olduğunu düşünüyorum. Haklı Mıyım? İlgili Yargıtay Kararlarını ve fikirlerinizi acilen bekliyorum..

Saygılarımla...
Old 04-02-2009, 16:49   #2
demester

hem doktorlara hem de kuruma dava açmalısınız.. eğer hastane şahıs şirketi değil de şirket hastanesi ise davayı asliye ticarette açmalısınız..
Old 04-02-2009, 16:53   #3
Av.Bülent Özkan

Açtık;
Lakin işbölümü itirazı oldu, dosya heyete tevdi edildi. Özel hastane ile birlikte istihdam ettiği hekimlere karşı açılan tazminat davalarında ticaret mahkemesinin yetkili olduğunu gösteren Yargıtay Kararına ihtiyaç duyuyorum aslında..
Old 16-02-2009, 02:09   #4
Av.Dr.Yahya DERYAL

Özel hastaneler, TTK.m.12/6 uyarınca "ticarethane" sayılır. Fakat hastanenin sahibi (tacir), "tek gerçek kişi" olabileceği gibi birden fazla gerçek kişi (adi şirket) de olabilir. Dernek veya vakıf da olabilir. Hatta kollektif, komandit, anonim ve limited şirket gibi bir ticaret şirketi de olabilir.
Old 16-02-2009, 23:24   #5
avfatih

Biz böyle bir davayı asliye hukukta açtık ve hiç bir problem çıkmadı. Baktığım kararlarda genelde bu yöndeydi. Karar bulursam eklerim.Kolay gelsin.
Old 28-02-2010, 16:32   #6
metineren

arkadaşlar benim de bir sorum olacaktı.dayım haziran 2009 da özel hastanede kalbine stent takıldı damar tıkanıklığı nedeniyle..ondan sonra 6 ay geçmeden tekrar ameliyat olması gerekir dediler.ve 05.01.2010 tarihinde başka bir özel hastanede ameliyat oldu..takılan stentin hata verdiği binde iki oranında böyle bir durumun olması muhtemelmiş..şimdi biz dava açmak istiyoruz ilk özel hasteneye..
1-zamanaşımı ne kadardır..
2-ne zaman başlar..bilgileriniz için şimdiden teşekkürler
Old 28-02-2010, 18:08   #7
Av. Bülent Sabri Akpunar

Vekalet akdi olduğundan zamanaşımı sözleşmeden doğar.Fail ve fiile ıttıladan itibaren başlar.
Old 28-02-2010, 21:19   #8
Av. İbrahim YİĞİT

Üstad özel bir hastanenin danışmanlığını yapmaktayım. Benden önce hastaneye karşı açılmış davalar asliye hukukta açılmış ve vekil meslektaşım işbölümü itirazında bulunmaıştır. Bu davalar asliye hukukta devam etmektedir. Yakın zamanda asliye hukukta açılan bir davaya karşı ben işbölümü itirazında bulundum. Ve kabul edildi. ;-))
Old 28-02-2010, 21:21   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Hastaneye ve hekime karşı genel mahkemelerde dava açıldığında dava konusunun Ticaret Mahkemelerinin görevine girmediğini düşünüyorum.

Zamanaşımı süresi vekalet akti nedeniyle 5 yıl olarak kabul edilmelidir.
Old 01-03-2010, 01:53   #10
umutlaw

Asliye hukuk mahkemesinde hem doktorlar hem hastaneye karsi davayi acin, birde unutmayiniz diger hastaneden elde ettiginiz delillerin yok edilmemesi icin derhal protokol defterinin celbini talep ediniz.
Old 01-03-2010, 13:10   #11
AV ŞEYDA

Benim kanaatimce de ve daha önce açtığım davalarda asliye hukuk mahkemesinin yetkisi dahilinde görülecek bir dava.
Old 01-03-2010, 13:21   #12
Av. İbrahim YİĞİT

İşbölümü itirazımı kabul eden mahkeme Bakırköy 10. Asliye Hukuk Mahkemesi imiş. Kontrol ettim. İstanbul Baro Dergisini ve Bağcılar Adliyesinde sıklıkla dosya takip edenler hakim beyi tanırlar. Hakim, Veli Demet.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi