Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddet sonrası boşanma ve mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 05-09-2012, 18:58   #1
misafir25

Varsayılan şiddet sonrası boşanma ve mal paylaşımı

eşimle aramızda şiddetli geçimsizlik var bana şiddet uyguluyordu çocuklarımın küçük olduğundan dolayı yıllarca sabrettim ama sonunda görmüş olduğum şiddet canımı tak ettirdiği ve çocuklarımında artık büyümüş olduklarından dolayı cesaretimi topladım ve boşanma davası açıcam.
1. eşimin bana uyguladığı en son şiddette polise başvurdum darp raporu aldım ve bir ay benden uzaklaştırıldı. açmış olacağım boşanma davasında tazminat almaya hakkım varmı.
2.evlenmeden önce 9 yıldır biriktirdiğim parayla tarla aldım fakat tapuyu 1987 yılında evlendiğimden 1 hafta sonu aldım. 1987 yılından önce yani kendi maaşımla kooparatife girdim 1 yıl ödemesi kalmıştı , evlendikten sonra ssk tarafından çıkartılan 98 metrekare evlere key parası diye bir kampanya yaptrdık ve benim maaşımdan ödenerek ev sahibi oldum ev benim üzerime.96 yılında emekli oldum ve o sene içeresinde bir ev daha emeklilik paramla satın aldım kendi üzerime,eşim de kendi hesabında şuan belli bir miktarda parası var boşanma davasından sonra mal paylaşımı nasıl olur. tüm birikimimi kendim çalışarak kazandım ve hakkımın yenmesi istemiyorum. bir kuruş destek almadım eşimden lütfen bana yardım edermisiniz.
Old 06-09-2012, 14:59   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
1. eşimin bana uyguladığı en son şiddette polise başvurdum darp raporu aldım ve bir ay benden uzaklaştırıldı. açmış olacağım boşanma davasında tazminat almaya hakkım varmı.

Şiddet kişilik haklarınıza ciddi bir saldırıdır ve boşanma ve manevi tazminat sebebidir.

Alıntı:
2.evlenmeden önce 9 yıldır biriktirdiğim parayla tarla aldım fakat tapuyu 1987 yılında evlendiğimden 1 hafta sonu aldım. 1987 yılından önce yani kendi maaşımla kooparatife girdim 1 yıl ödemesi kalmıştı , evlendikten sonra ssk tarafından çıkartılan 98 metrekare evlere key parası diye bir kampanya yaptrdık ve benim maaşımdan ödenerek ev sahibi oldum ev benim üzerime.96 yılında emekli oldum ve o sene içeresinde bir ev daha emeklilik paramla satın aldım kendi üzerime,eşim de kendi hesabında şuan belli bir miktarda parası var boşanma davasından sonra mal paylaşımı nasıl olur. tüm birikimimi kendim çalışarak kazandım ve hakkımın yenmesi istemiyorum. bir kuruş destek almadım eşimden lütfen bana yardım edermisiniz.

1 Ocak 2002 den önceki dönemde kadının çalışma ve evin mali giderlerini karşılama yükümlülüğü bulunmamaktadır.Evlilik öncesi ve 2002 ye kadar geliriniz ile uyumlu edinilen bu mallar sizin kişisel malınızdır.

Eşiniz,elde ettiği gelirden önce müşterek konutun tüm giderlerini ödedikten sonra tasarruf ettiği miktarı size katkı olarak sağlamak olanağına sahiptir .Boşanmadan sonraki bir yıl içinde açılacak mal rejimi tasfiye davasında eşiniz iddiasını kanıtlamaladır.Tabi siz de edinilen malların sizin kişisel geliriniz ile elde edildiğini kanıtlamalısınız.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi