Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankan - Birden Fazla Şube - Yetkili Mahkeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-06-2014, 15:21   #1
Av. Musa TAÇYILDIZ

Varsayılan Bankan - Birden Fazla Şube - Yetkili Mahkeme

Tüm meslektaşlarıma merhabalar ve iyi çalışmalar diliyorum;

Müvekkil Bir bankanın İzmir'deki iki farklı şubesinden çeşitli tarih ve miktarlarda ticari kredi kullanıyor. Bu kredilere ait dosya masraflarını geri almak için ticaret mahkemesinde dava açacağız. Ancak söylediğim gibi alacaklarımız İzmir'deki iki ayrı şubeye ait. Ben ise tüm alacakları tek bir dava ile almak istiyorum.

Bankanın genel müdürlüğünü davalı olarak göstersek fakat işlemelrin yapan şubeler İzmir'de olduğu için davayı İzmir mahkemelerinde aça bilir miyiz? Yada İzmir bölge müdürlüğünü davalı olarak gösterebilir miyiz? Veyahut iki şubeye de tek bir dava ile fakat ayrı ayrı davalı göstererek İzmir'de davamızı açabilir miyiz?

Kısacası tüm alacaklarımızı İZMİR mahkemelerinde tek bir dava ile talep etmemiz mümkün mü?
Old 24-06-2014, 08:00   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Tüm meslektaşlarıma merhabalar ve iyi çalışmalar diliyorum;

Müvekkil Bir bankanın İzmir'deki iki farklı şubesinden çeşitli tarih ve miktarlarda ticari kredi kullanıyor. Bu kredilere ait dosya masraflarını geri almak için ticaret mahkemesinde dava açacağız. Ancak söylediğim gibi alacaklarımız İzmir'deki iki ayrı şubeye ait. Ben ise tüm alacakları tek bir dava ile almak istiyorum.

Bankanın genel müdürlüğünü davalı olarak göstersek fakat işlemelrin yapan şubeler İzmir'de olduğu için davayı İzmir mahkemelerinde aça bilir miyiz? Yada İzmir bölge müdürlüğünü davalı olarak gösterebilir miyiz? Veyahut iki şubeye de tek bir dava ile fakat ayrı ayrı davalı göstererek İzmir'de davamızı açabilir miyiz?

Kısacası tüm alacaklarımızı İZMİR mahkemelerinde tek bir dava ile talep etmemiz mümkün mü?

Bankanın tam unvanını yazarak (... Bankası A.Ş. gibi) İzmir mahkemelerinde tek bir dava açabilirsiniz. Ancak görevli mahkeme ticaret mahkemesi değil de, tüketici mahkemesi olmasın?
Old 24-06-2014, 08:48   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Öncelikle çok teşekkürler üstad. Banka genel müdürlüğüne karşı İzmir'de açtım davayı. Görevli mahkemenin tüketici mahkemesi olmadığından eminim. Çünkü kullanılan krediler ticari kredi üstad. Bu nedenle görevli mahkeme ticaret mahkemesi.
Old 24-06-2014, 12:35   #4
olgu

Müvekkiliniz ticari kredi kullandığına göre tacir, bu sebeple yapılan yetki sözleşmesindeki yer kesin yetkili. HUMK dan farklı olarka HMK kesin yetkili olarak düzenlemiş...Banka kredi sözleşmelerinde %99 yetkili mahkeme yazmaktadır.

Davanızdaki dayanak BK 19-20 genel işlem şartlarının geçersizliği sanırsam. İnşallah lehinize karar çıkartabilirsizin çünkü Yargıtay TTKdaki sözleşme serbestliğini işine geldiği gibi yorumluyor.

TTK da faiz serbestçe belirlenir TBK 120 uygulanmaz diye içtihat çıkartan Yargıtay TTK'da cezai şartta indirime gidilmez hükmünü de uygulmaktan imtina ediyor...
Old 24-06-2014, 12:42   #5
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan olgu
Müvekkiliniz ticari kredi kullandığına göre tacir, bu sebeple yapılan yetki sözleşmesindeki yer kesin yetkili. HUMK dan farklı olarka HMK kesin yetkili olarak düzenlemiş...Banka kredi sözleşmelerinde %99 yetkili mahkeme yazmaktadır.

Davanızdaki dayanak BK 19-20 genel işlem şartlarının geçersizliği sanırsam. İnşallah lehinize karar çıkartabilirsizin çünkü Yargıtay TTKdaki sözleşme serbestliğini işine geldiği gibi yorumluyor.

TTK da faiz serbestçe belirlenir TBK 120 uygulanmaz diye içtihat çıkartan Yargıtay TTK'da cezai şartta indirime gidilmez hükmünü de uygulmaktan imtina ediyor...

Üstad cevap için teşekkürler. Dayanağımız BKMD.20. Karar da şu : http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=15555
Old 24-06-2014, 12:43   #6
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Üstad cevap için teşekkürler. Dayanağımız BKMD.20. Karar da şu : http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=15555

Bu karara çok güvenemiyorum, Bildiğiniz üzere ticari işlere 11 ve 19. daire bakıyor bu karar 13. dairece gerekçesiz onanmış.
Kaçak kararlardan olabilir.
Old 24-06-2014, 13:12   #7
av. burak

peki ticaret mahkemesinde açtıysanız ne tür bir dava olarak açtınız?
Old 24-06-2014, 13:13   #8
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan olgu
Bu karara çok güvenemiyorum, Bildiğiniz üzere ticari işlere 11 ve 19. daire bakıyor bu karar 13. dairece gerekçesiz onanmış.
Kaçak kararlardan olabilir.

Üstad aklımı karıştırdınız şimdi ?
Old 24-06-2014, 13:14   #9
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Üstad aklımı karıştırdınız şimdi ?

Benim çok uzun zamandır karışık
Hatta TBK dan önce de MK 2 ye göre bu alanan bedeller dürüstlük kuralına uymaz görüşündeydim, ama yine uygulamasını görememiştim.
Old 24-06-2014, 15:43   #10
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan olgu
Benim çok uzun zamandır karışık
Hatta TBK dan önce de MK 2 ye göre bu alanan bedeller dürüstlük kuralına uymaz görüşündeydim, ama yine uygulamasını görememiştim.

Ben yine de davayı açtım üstad. Bir yerlerden başlamak lazım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi