Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşten izin alma

Konuyu Kilitleyin
Old 05-05-2009, 14:32   #1
Konuk

Varsayılan eşten izin alma

problemli bir evliliğim var..çalışmakta olduğum firma başka bir şehirde süreli iş aldı.ben çocuklarımla bir yıllığına o şehre gitmek istiyorum.eşim buna izin vermiyor.böyle bir hakkı var mı?gidersem suç mu?
Old 05-05-2009, 14:56   #2
üye8180

Sayın Konuk, Medeni Kanun 192. madde gereği, ' Eşlerden her biri, meslek veya iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir. Ancak, meslek ve iş seçiminde ve bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzur ve yararı göz önünde tutulur. '

Yine, MK. 195. madde gereği, ' Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi halinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hakimin müdahalesini isteyebilirler.'

Bu maddeler gereği, yerleşim yeriniz aile mahkemesine müracaatla, hakimin müdahalesini talep etme imkanınız vardır. Avukat yardımı almanızı, yoksulsanız bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak, size ücretsiz vekil atanmasını talep etmenizi rica ederiz.
Old 05-05-2009, 15:02   #3
Konuk

yani hakime başvurmadan ve eşimin izni olmadan gidersem suç işlemiş mi oluyorum?
Old 05-05-2009, 15:08   #4
üye8180

Alıntı:
Yazan Konuk
yani hakime başvurmadan ve eşimin izni olmadan gidersem suç işlemiş mi oluyorum

Böyle bir suç yok elbette. Ancak, işinize devam edebilmeniz ve evlilik birliğinizin korunması arasındaki dengeyi tutturabilmek anlamında yasal düzenlemeler sunulmuştur.
Old 05-05-2009, 15:09   #5
Konuk

teşekkür ederim Neslihan Hanım.iyi çalışmalar
Old 05-05-2009, 15:19   #6
Konuk

eşini çocuklarıyla bulunduğu şehirde bırakıp başka şehre çalışmaya gidebilen bir eşin, eşi aynı durumdayken kabullenmemesi ve hakimden yardım istenecek duruma gelinmesi çok acı geliyor bana.yardımınız için teşekkür ederim.
Old 05-05-2009, 15:32   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Sn.Av.Neslihan'ın da belirttiği gibi çalışmak için kadının eşinin iznine ihtiyacı yoktur.

Kadının bir kentten başka bir kente bir yıllığına veya istediği sürece gitmesine de yasal hiç bir engel bulunmamaktadır.

Tüm yurttaşlık haklarından kadınlar tam,eksiksiz yararlanma hakkına sahiptir.Bunda bir hiç bir tereddüt yok.

Başka bir kente gitmek için hakimden izin almak zorunda da değilsiniz. Bu da tartışmasız.

Çocuklarınız ile birlikte müşterek hayatınıza bir yıllığına ara vermeniz,eşiniz bakımından evlilik birliğinin temelinden sarsılması gerekçesi ile boşanma davasına konu edilebilir veya edilmeyebilir.

Meslektaşım bu durumda kusurlu sayılmamayı güvenceye almak için hakimin müdahalesini önermektedir.

Tekrarlıyorum,kadınlar tüm yurttaşlık haklarından eksiksiz yararlanabilir ve bunun için izin almak zorunda değildir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi