Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiracının Tahliye ettiğinin Tespiti Mümkün Mü?

Yanıt
Old 11-06-2007, 11:13   #1
av.ayselyildiz

Varsayılan Kiracının Tahliye ettiğinin Tespiti Mümkün Mü?

Sayın Meslektaşlarım, mecuru boşaltmasını ihtar ettiğimiz kiracı tarafımızla herhangi bir ibraname ya da teslim belgesi düzenlemeden kiralananı boşaltmış, bu husus tarafımızca haricen öğrenilştir. Kira bedellerinin ödenmemesi nedeni ile icra takibi ve sonrasında dava açmak uzun süreceğinden, mecuru teslim alma konusunda, başka bir yol bilen varsa çok sevineceğim. Şimdiden teşekkürler...
Old 11-06-2007, 11:38   #2
Admin

Anahtar (mecur) size teslim edildi mi? Mecur teslim edilmedi ise kiracı boşaltmış olsa dahi kira sözleşmesi halen devam etmekte olduğundan mecur onun zilyedliğindedir. Sadece boşaltmış veya taşınmış olması sözleşmeyi kendiliğinden sona erdiren bir durum değil. İçerde boya yapacak olabilir, daha sonra yeniden taşınacak olabilir, depo olarak kullanacak olabilir vs.

Teslim belgesi düzenleme şansınız yoksa ben kira alacağı için takip yapmanızı öneririm.
Old 11-06-2007, 11:47   #3
av.ayselyildiz

Maaalesef tarafımıza anahtar teslimi yok, acaba kiracı ve kefile ihtarname göndererek "Hakkınızda ödenmeyen kira bedelleri için icrai takibat yapılacak, kira bedellerini 3 iş günü içinde ödeyin, aksi halde yargıla gideri ve avukatlık ücreti ile sorumlu olacaksınız" desek,onlar da biz boşalttık derse tespit yoluna gidebilir miyim? Anladığınız üzere zamanı kısaltmak için yönetem bulmaya çalışıyorum...
Old 11-06-2007, 12:00   #4
medenikal

Kiracı kaçmış,terk etmiş ise;

Perdeleri indirmiş; bir akşam üstü kamyonu yanaştırıp ,kaçıp gitmiş ise;Bu durumda Dava ve icra yolu dışında bir imkan olması gerekmez mi?

Kaçmak ,perde dahil tüm eşyaları ,geçe vakti kaçırmak ile ; sözleşmenin kiracı tarafından sona erdirildiği; ve zilyetliğinde bu irade ile terk edildiği söz konusu ise;

Neden zaten mağdur olan kiraya vereni tekrar tespit masrafı ile uğraştırıyoruz.

Polis eşliğinde ,çilingir yöntemiyle teslim almak ,ve tutanak düzenlemek , konusunda ne düşünürsünüz?
Old 11-06-2007, 12:41   #5
Admin

Alıntı:
Perdeleri indirmiş; bir akşam üstü kamyonu yanaştırıp ,kaçıp gitmiş ise;Bu durumda Dava ve icra yolu dışında bir imkan olması gerekmez mi?
Buradaki sorun kaçıp gittiğinin nasıl ispat edileceği. Gayrımenkulün boşaltılmış, perdelerin indirilmiş olması kaçıp gittiğinin delili midir? Veya kaçıp gitmiş olması hukuken kira akdini sona erdiren sebeplerden biri midir? Siz gayrımenkule müdahale ettiğinizde, kiracı ortaya çıkıp, benim yazılı sözleşmem var, ben yazlığa gitmiştim, ne hakla içeri girdiniz dese ne diyeceksiniz?

Kiracının kaçıp gitmesi durumunun çoğu kez hukuken evsahibini mağdur ettiğini en iyi bilenlerden biriyim ancak benim kanaatime göre bu durumda tek yapılacak olan kira alacağı ve tahliye için yasal yollara başvurmaktır. Mecura hiçbirşekilde müdahale edemeyeceğinizi ve giremeyeceğinizi düşünüyorum. Böyle bir müdahale çoğu olayda sorun yaratmayacaktır, çünkü çoğu kez kiracı gerçekten terk edip gittiğinden oraya girip girmemeniz onun umrunda olmayacaktır, o zaten ödemediği kiralarla izini kaybetmiş olmanın "hazzı" içindedir. Ancak istisnai durumlarda kiracı ortaya çıkar ve sizin hakkında yasal yollara başvurursa, hem hukuki, hem cezai sorumluluğunuzun doğacağı kanaatindeyim. Keza polisin mahkeme kararı olmadan böyle bir müdahalede bulunamayacağını da düşünüyorum. Yazılı bir kira aktinin ne şekilde sona ereceği hukuken bellidir, mecurun perdelerinin indirilmesi bu sebeplerden biri değildir.

Alıntı:
acaba kiracı ve kefile kefile ihtarname göndererek "Hakkınızda ödenmeyen kira bedelleri için icrai takibat yapılacak, kira bedellerini 3 iş günü içinde ödeyin, aksi halde yargıla gideri ve avukatlık ücreti ile sorumlu olacaksınız" desek,onlar da biz boşalttık derse tespit yoluna gidebilir miyim?
Kiracının adresini biliyorsanız zaten bir sorununuz olmayacaktır. Bence doğrudan icra takibi yapın (30 günlük) ve ödenmeyen kiraları isteyin. Hatta sözleşmede muacceliyet şartı varsa, onu da devreye sokun. Ya kirayı ödeyecektir (bu durumda sözleşmeyi bozmak için de sebep kalmaz) ya da anlaşma zemini arayıp sözleşmeyi sona erdirmek isteyecektir. Bu senaryoda her halükarda sorunu çözeceğinizi düşünüyorum.

Bu olaylarlarda genellikle sorun kiracının adresini kaybettirerek gitmesi oluyor, çünkü o zaman tebligat sorunu ortaya çıkıyor. Bu durumda kefil varsa, onun üzerinden baskı kurmanız da mümkündür. Kefil de yoksa, işinizin zor olduğunu belirtmeliyim.
Old 25-03-2011, 14:45   #7
iyakupoglu

Bu olaylarlarda genellikle sorun kiracının adresini kaybettirerek gitmesi oluyor, çünkü o zaman tebligat sorunu ortaya çıkıyor. Bu durumda kefil varsa, onun üzerinden baskı kurmanız da mümkündür. Kefil de yoksa, işinizin zor olduğunu belirtmeliyim.
------------------
Benim olayımda kefil yok, kiracı yok, adres yok, kimlik bilgisi yok. 7+30 günlük haciz ve tahliye takibi yapıp ona göre ihm de tahliye davası açmanın en kısa hukuki yol olduğunu ben de biliyorum ancak tebligat yapamayacağım için müvekkili bu şekilde de sıkıntıdan kurtaramayacağım. Bu durumda müvekkile de söylenecek bir şey yok, çünkü kiraya veren kendisi değil, mecuru 3ay önce bir şeyden habersizce satın almış sadece.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi