Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Yıllık Eşimden Boşanırken Biri Benim Oburu Onun Üzerine Olan İki Arsa Nasıl Paylaşılı

Old 04-03-2002, 20:44   #1
ayşen erdal

Varsayılan Yıllık Eşimden Boşanırken Biri Benim Oburu Onun Üzerine Olan İki Arsa Nasıl Paylaşılı

Altı yıllık evli bulundugum eşime boşanma davası açtım. Evlilik süresince edindiğimiz iki arsa var. Biri onum üzerine. Diğeri benim üzerime. Benim üzerime olana ev yaptırmaya başladık. Ev yapım sözleşmesi ve tahsilat makbuzları benim üzerime. Onun üzerine olan arsayı araştırmış, benim karşı çıkmama rağmen aldığı bu arsa para etmeyince, şimdi benim üzerime olan arsa üzerinde hak iddia ediyor. Ayrılırsak bu malların paylaşımı nasıl olur. Ayrılmayı şu an o da kabul ediyor ama sırf benim üzerimde bulunan arsa ve na-tamam ev üzerinde hak iddia etmek için bir zorluk çıkartabilirmi? Benim maaşım seninkinden çoktu diyor ama ben 23 yıldır çalışıyorum ve birikimlerim vardı. Benim arsa almak için yeterli gelirim olup olmadığını araştırmalara kadar gidermi bu boşanma davası. biliyorsunuz bordrolarda gerçek ücretler gösterilmiyor. Teşekkürler...

21-12-2001 09:49:25
Old 04-03-2002, 20:45   #2
Av. Doğan

Selamlar. edinilmiş mallara katılım rejimi yeni 01.01.2002 tarihinden sonra yapılan)evliliklerde eşler aksini kararlaştırmazlarsa geçerlidir. sizin evliliğiniz eski olduğu için sizin eşinizle aranızda geçerli olan mal rejimidir. yani sizin arsa ve na tamam ev üzerinde eşinizin bir hakkı yoktur.(şayet notere gidip katılım rejiimini kabul ettiğinizi ve bu rejimin evlilik tarihniden itibaren geçerli olacağını kabul etmedi iseniz)

05-01-2002 12:19:05
Old 04-03-2002, 20:47   #3
ayşen erdal

Cevap verip beni aydinlattiginiz için tesekkur ederim sayin Avukat Dogan. Bir sorum daha olacak, esim benim bordroda gorunen maaşımın düşük oldugunu vs. iddia edip bu evi kendi parası olmadan alamayacagımı iddia edebilir mi? yani mahkeme bana "nereden buldun" deyip gelirlerimi ispat durumunda bırakırmı? oysa ben evlilik öncesi de yani liseyi bitirdigimden buyana çalışıyorum. Teşekkürler.

07-01-2002 13:43:54
Old 04-03-2002, 20:47   #4
alim

satis falan gostermeyin, muvazaali akit oldugundan iptal ettirebilir. Sizin uzerinizde olan size aittitr. Yalnizca ortak mallariniz varsa onlarda nalasmaniz gerekir.

08-01-2002 18:42:43
Old 04-03-2002, 20:48   #5
Libra

Eşiniz sizin üzerinize olan mal ile ilgili katkı payı davacı açabilir. Gayrimenkulü geri alamaz ancak, kendi katkısı kadar olan payı talep edebilir. Burada mahkeme gerçekten katkının olup olmadığını, sizin ve karşı tarafın gelirlerini araştırır. benzer bir dava başımdan geçti. Erkek karısına böyle bir dava açtı ve mahkeme bir miktara karar verdi. Ancak temyiz sonucu YArgıtay aynen sizin durumunuz gibi, erkek üzerinde de başka mallar olduğu gerekçesiyle, evlilik birliği içinde alınan malların tarafların rızası ile paylaşıldığı sebebiyle yerel mahkeme kararını bozdu. Her durumda inceleme farklı olur.

29-01-2002 18:13:04

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi