Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çekişmeli boşanmayı avukat sayesinde anlaşmalı boşanmaya çevirmek mümkünmü

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2013, 16:24   #1
Konuk

Varsayılan çekişmeli boşanmayı avukat sayesinde anlaşmalı boşanmaya çevirmek mümkünmü

öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. eşimin evlenmeden önce kendi kişisel zevki ve ailesi için yapmış olduğu borçları vardı. evlendiğimizde de bu borçları vardı ve bu borçlarını düğünde takılan paralar ve altınlarla ödedi.şimdi eşimle boşanma aşamasındayız ve düğünde takılan para ve altınların bana geri vermesini istedim ama kendisi yanaşmıyor ikimizin ortak malı olduğunu söylüyor. benim bildiğim düğünde takılan para ve altınlar geline aittir. yoksa gelin ve damadın ortak malımıdır.
Diğer sorumda düğünde takılan para ve altınları eşimden geri almak için çekişmeli değilde anlaşmalı boşanmak aylarca senelerce uğraşmak istemiyorum. tabi anlaşmalı boşanmamız içinde mahkeme öncesi benim avkatım eşimin avukatı ile yada eşimle takılar konusunda anlaşıp bana vermesi konusunda ikna etmesi konuşması gibi bir durum avukatlar arasında mümkünmü.
Old 11-02-2013, 19:32   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. eşimin evlenmeden önce kendi kişisel zevki ve ailesi için yapmış olduğu borçları vardı. evlendiğimizde de bu borçları vardı ve bu borçlarını düğünde takılan paralar ve altınlarla ödedi.şimdi eşimle boşanma aşamasındayız ve düğünde takılan para ve altınların bana geri vermesini istedim ama kendisi yanaşmıyor ikimizin ortak malı olduğunu söylüyor. benim bildiğim düğünde takılan para ve altınlar geline aittir. yoksa gelin ve damadın ortak malımıdır.
Diğer sorumda düğünde takılan para ve altınları eşimden geri almak için çekişmeli değilde anlaşmalı boşanmak aylarca senelerce uğraşmak istemiyorum. tabi anlaşmalı boşanmamız içinde mahkeme öncesi benim avkatım eşimin avukatı ile yada eşimle takılar konusunda anlaşıp bana vermesi konusunda ikna etmesi konuşması gibi bir durum avukatlar arasında mümkünmü.

Ziynet eşyalarının kadına ait olduğu şeklindeki görüşünüz doğrudur. Bu konuda avukatınız karşı tarafla görüşme yapabilir. Ancak "çekişmeli" olarak açılan boşanma davasının "anlaşmalı boşanma" olarak görülmesi, hukuk tekniği bakımından mümkün değildir. Uygulamada taraflar beyanlarını mahkeme önünde tekrarlar ve 2 tanık dinleterek boşanırlar.Ama bu "anlaşmalı boşanma" değildir. Olsa olsa boşanma konusunda "anlaşma"dır.
Old 12-02-2013, 08:49   #3
Konuk

teşekkür ederim. elime boşanma davası için mahkeme kağıdı gelmeden ben adliyeye gidip kağıdı elden alsam boşanma davası daha erken tarihe alınır mı ya da tarihi henüz belli olmayan davanın öne alınması için yapabileceğim benim ya da avukatımın bir şeyler var mı?
Old 12-02-2013, 11:24   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
teşekkür ederim. elime boşanma davası için mahkeme kağıdı gelmeden ben adliyeye gidip kağıdı elden alsam boşanma davası daha erken tarihe alınır mı ya da tarihi henüz belli olmayan davanın öne alınması için yapabileceğim benim ya da avukatımın bir şeyler var mı?

Davayı bu şekilde öne almak mümkün. Ama cevap sürelerinden feragat etmeniz gerekecek. Bunun da hak kaybına yol açacağını düşünüyorum. En iyisi profesyonel destek alacağınız bir avukatla birlikte hangi yolun menfaatinize uygun olduğunu tayin etmektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi