Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkil,avukatlık Ücretini Gaspederse...

Yanıt
Old 04-11-2003, 23:26   #1
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Varsayılan Müvekkil,avukatlık Ücretini Gaspederse...

Sevgili meslektaşlarım,

Vekilliğini yapmakta olduğum bir kamu kurumu -batmak üzere olan bir kooperatif- , adlarına takip etmekte olduğum icra dosyalarının borçluları tarafından kuruma ödenen karşı vekalet ücretlerini tahsil ederek, yedine geçirmiş, tarafıma bilgi vermemiştir. (Ve bu bir süre böyle devam etmiştir)

Bilahare borçlulara işlem yapacağımı öğrendiklerinde dosyaların haricen yaptıkları tahsilatlarla infaz olduğu ve vekalet ücretlerimin de tahsil edildiği şifahi olarak öğrenilmiştir.

Karşı vekalet ücretlerini tahsile hak ve yetkilerinin olmadığı, belki onuncu kez kendilerine hatırlatıldıktan sonra, ücretlerimin tarafıma verilmesi talep edilmiştir.

İsmi lazım olmayan kurum; tamamını ödeyemeyeceklerini, %30 ndan feragat edersem hemen ödeyeceklerini, aksi halde almamın güç olduğunu müdürleri aracılığı ile tarafıma iletmiştir.

Uzun tartışmalardan sonra, konu ödeyin de nasıl öderseniz ödeyin bıkkınlığına gelmiş, ne var ki bu kez kurum bu halityle dahi tarafıma ücretimi şu anda ödeyemeyeceğini iletmiştir.

Tarafıma ait olan karşı vekalet ücretleri, müvekkilim kurumca alenen gaspedilmiş, üzerlerinde yasal hiç bir hakları olmayan, esasen tahsil etmeleri dahi suç olan ücretlerim, aylarca benden habersiz kurumda bekletilmiş ve öyle anlaşılmaktadır ki kurumun iç işleyiş giderlerine sarfedilerek kullanılmıştır.

Önce ihtar göndermek , sonra dava etmek, suç duyurusunda bulunmak vs. vs. istemiyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki; biz kendi hakkımızı aramaz, kollamazsak..Olacak iş mi...diyeceksiniz.

Ben artık yılmış durumdayım. Ama yine de bunu diyeceğiniz için bir ihtar göndereceğim

Ne meslek zevki, ne çalışma şevki bırakıyorlar insanda...
Old 05-11-2003, 00:21   #2
Admin

Bence önce 49 gönderin, sonra alacaklı oldukları icra dosyalarına haciz ihbarnamesi.. Toplam miktarı bilemiyorum ama ihtardan ucuza gelebilir, ayrıca tahsil kabiliyeti de daha yüksek gibi.. Bu arada vekaletten istifayı da unutmayınız.. Geçmiş olsun..
Old 14-11-2003, 18:57   #3
ÜSTAD

meslekdaşım,
kurumlarla çalışan arkadaşlarımız zaman zaman kurumların, mevcut yasal düzenlemelere aykırı tutum, davranış ve hatta ücret sözleşmeleri ile karşı karşıya kalmaktadırlar.Ülkemizdeki meslek kuruluşlarının hemen hepsinde var olan etkinsizlik sendromu malesef bizlerin mensubu olduğu meslek kuruluşlarında da mevcut.Yaşadığınız vakıadan sonra bir anlamda size sahip çıkacak bir meslek kuruluşu veya meslakdaş dayanışması malesef yok.Şu hususu özellikle biliyorum ki; sizin ilgili kurumun vekilliğinden istifa ettiğiniz takdirde sizin ücret yönünden sizin çalışma şartlarınızın çok altında bahsi geçen kurumla çalışmayı kabul edecek şartlarda meslekdaşlarımız var.Bence bu meslekdaşlar adına daha acı bir durum.
Tek çözümün avukatlık mesleğinin yargılamada birbirine eşit ve olmazsa olmaz üç sac ayağından biri olduğu gerçeğini ortaya koyabilecek bir hukuk reformu.Tabi bunun devamı olarak ta çağdaş ülkelerde uygulanmakta olan etkin baro oluşumları +bir yargı çevresinde çalışan avukatlar için çanak sistemi veya hukukçu birlikleri(avukatlık ücretlerinin dava harcı şeklinde mahkeme veznelerine yatırılması )
Bu nahoş davranışı yapanın yanına kar kalmaması gerektiği konusunda hiç tereddütüm yok ve ancak realist olmak gerektiği inancındayım.Neticede bireylerin (veya kurumların ) değil toplumun genelinde hukuk bilincinin yerleşmesi bizlerin tarz,çaba ve olaylar karşısındaki tavırları ile paralellik taşımaktadır.Olayı bu yönü ile de değerlendirip en doğru kararı vereceğinizi ve geri adım atmadan uygulayacağınıza inanıyorum .Saygılar.
Old 06-06-2007, 13:40   #4
ayselari

Öncelikle geçmiş olsun tabii. Bazen bizde de oluyor benzer durumlar. Kurumla çalışmayanlar açısından diyorum.

Zamanında işlerini yaparken sizi yere göğe koyamayan müvekkilinize karşı işlem yapmanız konusu beni düşünüdüryor. Sözleşmeniz var mı bilmiyorum ki vardır sanırım.Bunu takibe koysanız diye düşündüm.İcra pek bildiğim bir dal değil ama benimki de böyle bir fikirdi. Baro müdahil olursa belki çekinirler diyorum. Önceki yıllarda İzmir Barosu müdahil oluyordu. İşe yarayabilir belki.

Saygılar...
Old 06-06-2007, 13:43   #5
Admin

Mesajın 2003 tarihli oluşuna dikkat
Old 06-06-2007, 14:21   #6
muratsadioğlu

Varsayılan 1963 Tarihli de olabilirdi..

Alıntı:
Yazan Admin
Mesajın 2003 tarihli oluşuna dikkat

Sayın Admin,

İster 2003,ister 1963 olsun..Durum hep bu şekilde sürmekte:Müvekkilde vefa yok!.
Ama benim başka bir sav'ım olacak:Sn.Demirel'inki de dahil,müvekkilin bütün bu cüretli eylemlerinin arkasında,bizden biri var.Bir Avukat.
Aksi kanıtlanırsa Av.Ruhsatnamemi Taksim alanında yakmaya hazırım.
Saygılarımla.
Old 06-06-2007, 14:33   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Evet sorun çözüleli epey oldu (4 yıl kadar)

Ama nadir bir meselenin çözülmüş olması, bu sorunların bir çok yerde, pek çok meslektaşımızın başından geçmediği, halen yaşanmadığı veya yeniden yaşanmayacağı anlamına gelmediği de muhakkak.

Yanıtlar 4 yıl kadar gecikmiş olsa da, ilgilenen ve konuya duyarlı olan meslektaşlarıma tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Old 06-06-2007, 14:37   #8
ayselari

Tarihe bakmadığım için çok utandım şimdi.. Ne kadar dikkatsiz olduğumu ve ayrıntılara daha fazla bakmam gerektiğini hatırlattınız , teşekkürler..

İlginize ben de teşekkür ederim. Eğer özel değilse nasıl çözdüğünüzü de açıklarsanız.. Bu da bana ders olsun..
Old 06-06-2007, 15:10   #9
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Rica ederim, ne demek.

Sonucu sormuşsunuz, ödemeler eksik de olsa yapıldı. Nasıl çözüldüğünün yanıtı ise, karşılıklı görüşme trafiği ile.

Saygılarımla...
Old 03-07-2007, 14:53   #10
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan muratsadioğlu
Sayın Admin,

İster 2003,ister 1963 olsun..Durum hep bu şekilde sürmekte:Müvekkilde vefa yok!.
Ama benim başka bir sav'ım olacak:Sn.Demirel'inki de dahil,müvekkilin bütün bu cüretli eylemlerinin arkasında,bizden biri var.Bir Avukat.
Aksi kanıtlanırsa Av.Ruhsatnamemi Taksim alanında yakmaya hazırım.
Saygılarımla.
Sayın Muratsadioğlu'na katılıyorum.Durum hep bu şekilde sürmekte.Benzer bir olay 2003 yılında başımdan da geçti.Uzun bir süre büyük bir özveri göstererek Sözleşmeli vekilliğini yaptığım ismi lazım değil bir kurum durup dururken herhangi bir ihtar dahi çekmeden 'kurumun yeni bir yapılandırmaya geçeceğinden' denilmkek suretiyle sözleşmem feshedildi.Fesih tarihi itibariyle 10.000 ytl. civarında tahsil ettiğim ve kurum kasasında bulunan vekalet ücretimi talep ettim, bana ödeme yapıp yapmayacağımız belli değil dediler.Nasıl olur dedim bu hak ettiğim bir ücret dedim,dinleyen yok.İnsan kendini o kadar kötü hissediyor ki... tarifi imkansız.Sonra net olmamakla beraber 250. ytl civarı ancak öderiz dediler.Bundan sonra anladım ki emeğin üzerine yatan normal vatandaştan çektiğimizin beterini kurumlar da uygulamaya can atıyor.Ve o saatten sonra beni tutmayın dedim ve tüm dosyalarımda henüz tahsil etmediğim vekalet ücretlerini de hesaplamak suretiyle haksız azilden dolayı tarafıma çok sıfırlı bir vekalet ücretinin ödenmesini teminen alacak davası açtım.Haksız feshin hukuktaki adı avukat lehine haksız azilden dolayı vekalet ücreti ödemekti....onlar da bunun farkına vardılar. Davayı kabul edeceklerine karşı saldırıya geçtiler.Kendi bünyesinde çalışan ona yakın avukatlarını takip ettiğim dava ve icra dosyalarına inceletmek üzere görevlendirdiler.Gelen görevli avukatların düzenledikleri inceleme raporu ise asıl beni inciten konu oldu zira tahsil edip infaz ettiğim dosyalar bile ihmal edilmiş diye rapor edildi.Meslekte yeterli birikim yok diye inceleme raporuna notlar düşüldü ve tek amaç kendilerine karşı açtığım davada kendilerini haklı göstermek ücretin üzerine deyim yerinde ise yatmaktı.Çok çaba gösterdiler baroya şikayet ettiler kovuşturmaya yer olmadığına dair karar ancak alabildiler her başvurdukları yoldan eli boş döndüler ve en son ellerindeki 10.000 ytl lik vekalet ücretini amiyane tabirle iç etmek için aleyhime ihmal ettiğimi iddia ettikleri dava dosyalarına karşılık alacak davası açtılar.Bu davada da hakim önünde 10.000 ytl yi bu alacaklarına mahsup ettiklerini beyan ettiler.Halbuki mahsubun nasıl ve nezaman yapılacağı açıkça kanunda yazılıydı.Kendi durumları ise mahsup yapmaya uygun değildi zira en basitinden ellerinde mahsup için kesinleşmiş bir mahkeme kararı dahi yoktu.Meslektaşlarımız olan ve kurumu temsil eden arkadaşlarımızın tavrı takdire şayandı!!!! gerçeğe aykırı inceleme raporları düzenleyen ve bu raporlara dayanarak dava açan ve suç duyurularında bulunan meslektaşlarımızın tavrı da takdire şayandı!!!!!!Çok yoruldum,çok yıprandım,çokça dava masrafları ödedim ama sonuçta mahkeme bol sıfırlı bir vekalet ücretine hükmetti.Karar henüz kesinleşmedi ama sonucun istediğim gibi olacağına ve o parayı afiyetle yiyeceğime eminim.Bu olayda beni en çok inciten ne oldu diye sorarsanız,tek kelimeyle meslektaşlarımın tavrıydı diyebilirim...Kurummuş ,normal vatandaşmış,şirketmiş bunlar zaten avukata angarya iş yüklemeye meyilli, mümkünse az da değil hiç vermeyelimi tercih ederler.Ama meslektaşlarımız bu gün benim başıma gelenin yarın onların da başına gelebileceğini düşünemediler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi