Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet ücreti için ihtiyati haciz olur mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2011, 20:27   #1
law in law

Varsayılan vekalet ücreti için ihtiyati haciz olur mu?

Sayın meslektaşlarım, Davalı vekili olarak takip ettiğimiz dosyada davanın reddine karar verilerek lehimize vekalet ücreti takdir edildi. Karar kesinleşmeden vekalet ücret alacağı için ihtiyati haciz talebinde bulunmak doğru olur mu? İlamlı icra için takip açmadım.Mahkemeler bu talepleri nasıl değerlendiriyor? teşekkürler.
Old 29-04-2011, 08:08   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan law in law
Sayın meslektaşlarım, Davalı vekili olarak takip ettiğimiz dosyada davanın reddine karar verilerek lehimize vekalet ücreti takdir edildi. Karar kesinleşmeden vekalet ücret alacağı için ihtiyati haciz talebinde bulunmak doğru olur mu? İlamlı icra için takip açmadım.Mahkemeler bu talepleri nasıl değerlendiriyor? teşekkürler.

Her türlü para alacakları için ihtiyati haciz talep edilebilir. İİK 257 ve devamını inceleyiniz. Ancak bence en önce, davanın türüne göre, ilamın kesinleşmeden icraya konulabilecek kararlardan olup olmadığı hususunu düşününüz.
Old 29-04-2011, 08:11   #3
Armağan Konyalı

Davanızın konusu sorunuzun yanıtını belirleyecektir:

1- Dava, “kesinleşmeden infaz edilemeyecek kararlar”dan ise aşağıda sunulan HUMK’nun 426. maddesi nedeniyle ihtiyati haciz kararı alınmaz; alınsa da İİK 261.maddesi nedeniyle on gün sonra karar kendiliğinden kalkar.

HUMK 426
Kişiler ve aile hukukuna, taşınmaz mala ve bununla ilgili ayni haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe yerine getirilemez

İİK
Madde 261 - Alacaklı, ihtiyati haciz kararının verildiği tarihten itibaren on gün içinde kararı veren mahkemenin yargı çevresindeki icra dairesinden kararın infazını istemeye mecburdur. Aksi halde ihtiyati haciz kararı kendiliğinden kalkar.

2- Dava “kesinleşmeden infaz edilemeyecek kararlar”dan değil ise İİK 257 ve devamındaki maddelere göre ihtiyati haciz talep edebilirsiniz. Üstelik ilama dayanan alacaklarda teminat aranmaz. (İİK 259/2)

Saygılarımla

Not: Sayın Av.Cengiz Aladağ'ın şiir gibi kısa yanıtını görmeden yazmıştım. O güzel mesajı görünce kendimi uzun etek giymiş gibi hissettim.
Old 29-04-2011, 09:01   #4
Levent Cirit

Konuyu görünce aklıma takılan bir soruyu sormak istedim. Kesinleşmeden infaz edilebilecek bir karar hangi yolla takibe konulmalıdır? İlamların icrası yoluyla takip mi, yoksa ilamsız takip mi?
Old 29-04-2011, 09:40   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
bir karar hangi yolla takibe konulmalıdır? İlamların icrası yoluyla takip mi, yoksa ilamsız takip mi?
Soru aşağıdaki biçimiyle daha anlaşılır olacaktır:

İlam konusu alacak için ilamsız takip yoluna gidilirse ne olur?

Soru daha THS'de tartışılmış ama kesin bir sonuca varılamamıştı: Tıklayınız:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=61205
Old 16-04-2013, 23:11   #6
Av. İlhan SALBAŞ

trafik kazasinda iki davalidan birinin aracina (servis araci 300-400 bin tl degerinde) ihtiyati tedbir konuluyor. dava karara cikiyor 40 bin tl civari tazminat odenecek. karari temyiz ediyoruz ve temyiz dilekcesinde de tehiri icra talep ediyoruz. davaci her iki borcluya ihtiyati haciz karari alarak muvekkilin isyerine muhafaza yapmak icin hacze geliniyor. sormak istedigim alacagin 10 kati kadari icin ihtiyati tedbir varken ihtiyati haciz alinmasi ve muhafaza islemi yasal mi. teminar mektubu dosyaya sunduktan sonra manevi tazminat isteyebilirmiyiz
Old 27-08-2014, 00:02   #7
av.tülayç

Varsayılan vekalet ücreti ödenmeyen avukat :(

Merhabalar Sayın Meslektaşlarım,

Bundan 3 hafta kadar önce bir cuma günü, X kişisi oğlunun "kesinleşmiş ceza hükmü" olduğunu ve hakkında yakalama kararı çıkartıldığını öğrendiklerini söyleyerek başvurdu. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yoluna gitmeye karar verdik. Ücrette anlaştık, pazartesi oğlu Y kişisi vekaletname çıkartacaktı.

Vekalet bilgilerimi gönderdim ve aradan bir saat geçmeden Y'nin yakalandığını öğrendik. hemen adliyeye gittim. yasal koşulları olmamasına karşın istekleri üzerine infazın ertelenmesi dilekçesi verdik. Savcı tarafından havale ile birlikte reddedildi.

Sonra baba X ile vekalet sözleşmemizi imzaladık, burada sadece AYM'ye bireysel başvuru için hükümler vardı. Birkaç gün devamlı bilgi aldılar, tekrar tekrar dosyayı, hukuka aykırılıkları vs anlattırdılar, hatta tanıdık tanımadık pek çok kişi ile tlf görüşmesi yapmak ve onlara da izah etmek durumunda kaldım. Bu arada ödeme yapmadılar.

Y kişisi vekaletname çıkartamadan yakalanıp hükümlü olarak cezaevine konduğu için vekaletname çıkartamadı ve vasi atanması gerekti. işlemi hızlandırmak için beni arayıp hükümlü y'den dilekçe alarak dava açmamı istediler.

Ben de Y'den TARAFIMI AVUKAT OLARAK TAYİN ETTİĞİ beyanını da içeren EL YAZILI dilekçe aldım. beni adliyeye götürdüler ve dilekçe hazırlayıp bu el yazılı evrakı da ekleyerek vasi atanması için dava açtım. O gün saat 18.30'a kadar da benimle kararlaştırdığımız vekalet ücreti için pazarlık yapıp dava hakkında neredeyse konuyu ezberleyene kadar bilgi aldılar. ben sözleşmem olduğu için rahat davrandım.

Ancak sonra ücreti ödeyemeyeceklerini söylediler ve "yaptıklarımın karşılığı alıp işi bırakmamı" istediler. yarı ücreti istedim, onu da ödeyemeyiz deyip telefonu kapattılar ve bir daha da aramadılar

Bildiğiniz gibi AYM'ye başvuru süresi 30 gün, dolmasına bir hafta kala hem X'e hem de Y'ye ihtarname çekerek hem vekaletnamedeki ücretimi, hem de asgari ücret tarifesine göre hesaplanan vesayet davası, infaz erteleme başvurusu ve cezaevine gidip 18.30'a kadar "rehin alındığım" tüm saatler için "çağrı üzerine sözlü danışmanlık ücreti" hesap ederek ödenmek üzere 7 gün süre verdim.

büyük ihtimalle ödemeyecekler. artık derdim para değil; meslek onurumla oynandığını düşünüyorum, bir hafta boyunca beni tüm işlerine koşturup tabiri caizse üzerine yattılar.

üzerlerine kayıtlı yalnız bir araba olduğunu biliyorum. bana öneriniz varsa çok memnun olurum. ne yapabilirim/yapmalıyım?

vakit ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim..
Old 27-08-2014, 11:36   #8
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan av.tülayç
.... hesap ederek ödenmek üzere 7 gün süre verdim.

Bu cümleden ihtarname gönderdiğinizi anlıyorum. Ben olsam ilamsız takip açardım. İcra takibini de araba kimin üzerineyse ona açardım...

Çok benzer durumda, icra takibi açtım; itiraz edildi, sonra miktarı yükselterek borçlunun adresinde bir takip açtım, yine itiraz edildi. Vazgeçmedim, Karşıyaka'dan bir icra takibi daha açtım, ya bıktılar ya farketmediler, itiraz edilmedi, takip kesinleşti...

Bunu 300 TL için yapmıştım, tam bir yıl takip ettim, borçlu işe girmiş, maaşından almaya devam ediyorum...

Vazgeçmeyin ve sakın acımayın...
Old 27-08-2014, 21:42   #9
av.tülayç

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Evet ihtarname çektim, aslında amacım anlaşma yoluyla halletmek ve bu arada da temerrüde düşürmek idi. arabanın üzerinde kredi borcu sebebiyle rehin olduğunu duydum, o nedenle verdiğim süre biter bitmez ihtiyati haciz talepli bir alacak davası açacağım, rehin sebebiyle devir edemeyeceklerini düşündüğüm için ihtarname çekmekte sıkıntı görmemiştim açıkçası..

Zaten borçlu/karşı taraflarla mesleğimiz gereği yeterince "uğraşıyoruz". buna bir de müvekkiller eklenince benim için stres kaynağı olacağını düşündüğüm için, bir kısım paramı alır, ibra ederim niyetindeyim ama bakalım nasıl hareket edecekler

sevgiler saygılar üstadım, yeniden teşekkür ediyorum.. kolaylıklar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi