Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Akdinin işveren tarafından tek taraflı olarak feshinde işçinin savunması?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2009, 18:18   #1
gonovenkov

Varsayılan İş Akdinin işveren tarafından tek taraflı olarak feshinde işçinin savunması?

Arkadaşlar,İş Akdinin işveren tarafından tek taraflı olarak feshinde haklı fesih durumunda işçinin savunması alınmalı mıdır?Yani bir davada hakim,işveren işçinin savunmasını aldı mı diye işveren vekilinde sormuştu?Ben de merak ettim,iş akdi işveren tarafından haklı olarak feshedilmiş olsa da işçinin savunması alınmazsa bu husus feshi haksız hale mi getiriyor? Bu konuda bana yanıt verirseniz sevinirim...
Old 02-07-2009, 19:10   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Üstad, işçinin performansından kaynaklanan sebeplerle fesihte savunma aranmaktadır.
Old 03-07-2009, 08:28   #3
gonovenkov

Üstadım,işçinin iş akdi 25/II-e maddesine göre feshedilmiş,işçi işverene ait aracı bir başkasına vermiş ve bu tespit edilmiş,bu durumda işçinin savunması alınmadı diyerek hakim kıdem ve ihbar tazminatına hükmedebilir mi?
Old 03-07-2009, 08:38   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Ali Gonca Turan
Üstadım,işçinin iş akdi 25/II-e maddesine göre feshedilmiş,işçi işverene ait aracı bir başkasına vermiş ve bu tespit edilmiş,bu durumda işçinin savunması alınmadı diyerek hakim kıdem ve ihbar tazminatına hükmedebilir mi?

Alıntı:

Sözleşmenin feshinde usul

MADDE 19.- İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.
Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır.

Haklı nedenle fesihte savunma almamamak geçersizlik nedeni değildir.

Saygılar
Old 03-07-2009, 09:05   #5
Engin Özoğul

Zaten işin mantığı da bunu gerektiriyor. 25. maddeye göre yapılan fesihlerde işverene "derhal" fesih hakkı tanınmıştır. Dolayısıyla savunma alınmasına ya da başkaca bir işlemle uğraşmaya gerek kalmaksızın fesih yapılabilir. Yargıtay'ın kararları da bu yöndedir.
Old 04-07-2009, 20:01   #6
Av.Nevra Öksüz

Sayın Av. Ali Gonca Turan,

Anlatımınızdan anlaşıldığı kadarıyla sorunuza ilişkin yargılaması yapılan konu sizin taraf olduğunuz bir dava değil? Dolayısıyla hakimin sorusunun, dosya içeriğinde 4857 S.K. 25/II/e den başkaca konuların da ileri sürülmüş olma olasılığından kaynaklanmış olması kuvvetle muhtemel (diye düşünüyorum ).

4857 S.K. m.19: "İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.
Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, O İŞÇİNİN DAVRANIŞI veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır."

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi