Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Adliye Stajında Yaşanılanlar-yaşanacaklar

Yanıt
Old 05-12-2004, 05:02   #1
niyazi-

Varsayılan Adliye Stajında Yaşanılanlar-yaşanacaklar

Hukuk mezunu biri olarak önümdeki basamakları çıkabilirmiyim bilmiyorum ama çıkabileceğim hakkında daha ilk basamak olan avukatlık stajının adliye stajı basamağında ciddi şüphelere düştüm...

Bu ilk basamağı geçmiş kişilerin yaşadıkları tecrübe ya da staj yaptıkları ortamlar hakkında aydınlatıcı bilgileri paylaşlamaları gayet yararlı olur diye düşünüyorum...

Ayrıca ,genel olarak "hukuk dünyasına" özel olarak ise bu siteye böyle bir giriş mesajı ile başlamak istemezdim ama bu soyut temennim somut adliye duvarlarında emildi gitti...
Old 05-12-2004, 13:09   #2
Armağan Konyalı

Sayın niyazi-çetin,

Adliye stajından ne beklediğinizi ve ne bulduğunuzu bilmiyorum ama her stajyerin umduğundan azı ile yetinmek zorunda kaldığını biliyorum.

İzmir'de çalışan hakim savcıların stajyerlere ayıracak zamanı yok. Kalemlerde çalışanların da öyle. Kendi kendinize ne öğrenebilirseniz o yanınıza kâr kalacak.

Kendi kendine öğrenmenin birinci koşulu ''YAPMAK'' tır.

Yapacağınız: kararlı bir dava dosyasını alıp, kararını yazacak olan hakimmişsiniz gibi taraf dilekçelerini özetlemeniz, iddia ve savunmaları hukuki çerçeveye oturtarak olayı tanımlamanız, sonra bu tanıma göre hangi hukuk kurallarını uygulayacağınızı belirleyip, kurala göre kararı yazmanız, sonunda hakimin verdiği kararla karşılaştırmanızdan ibarettir. En öğretici yol budur.

Seçeceğiniz dosyaları belirlemek için staj yaptığınız mahkemenin görevli olduğu belli başlı dava cinslerini önceden listeleyip, her dava türü için bu karar yazma oyununu ayrı ayrı oynamanız yararlı olur.

Oyunda ustalaştınızda, oyunu daha bir üst dereceden oynayabilirsiniz: dava dilekçesine cevap yazmak, cevaba cevap yazmak ve sonra kararı yazmak gibi. Tabii oyun araçlarını yanınızda bulundurmanız gerekir: ders kitaplarınız, ilgili yasalar vs.

Bu yapacaklarınız için adliyeden bilgisayar, masa, ilgi beklemeyin. Kendiniz bir yerlerde idare edin. Duruşmalar sırasında duruşma katibinin masasını duruşmadan sonra duruşma odasını kullanabilirsiniz. (beş yıl kadar önce hakimlerin kendi odaları yoktu; duruşma salonlarında otururlardı) Hiç bir yer bulamazsanız mavi bankoları kullanabilirisiniz.

Ayrıca duruşmaları dinlemek de büyük yarar sağlar: ben bunca yıldan sonra hala dinliyorum

Sizler şanslısınız; bütün yasaların son yıllarda değişmesi ile deneyimli meslektaşlarınızla aranızdaki fark kapandı sayılır.

Her güzel zaman gibi staj süreniz de çabucak geçecek. Kıymetini bilin

Saygılarımla

Bir Dost
Old 07-02-2005, 23:21   #4
Desarac

Mahçup merhaba!

asla daha azıyla yetinme,diyerek tavsiyelerime başlamak istiyorum!
ne kadar çaba harcarsan ve sen ne kadar öğrenmeye hevesli olduğunu belli edersen diğerlerinden farkını o kadar ortaya koyarsın!
ben ,Trakya'nın henüz Ağır Ceza Mahkemesi kurulmuş gelişmiş bir ilçesinde ilk avukat stajyeri olma ünvanına sahip bir avukat adayıyımbelki de bu en büyük şansımdı mesleki geleceğim içinbundan bir kaç ay önce Türkiyenin en büyük metropolünde yaşarken ve sadece imza atarak geçecek faydasız bir staj dönemi hayal ederken,şimdi küçük bir yerde nasıl olup da bu kadar şanslı olabildiğimi anlamaya çalışıyorum!toplam 3 stajyer avukata sahip bu yerde,eğer siz bir şeyler öğrenmek isterseniz emrinize amade olabilecek savcılar ,hakimler ve memurlar gördüm...hepsine gönül borcum sonsuzdur...ancak şunu da gördüm,insanların bu kadar müşvik olmasına rağmen bundan ancak talep edenler faydalanabilir!ÖYLE YA,TALEBE İSENİZ ÖNCE TALİP OLMANIZ GEREK..
stajımı ,çoğu büyük şehirlerdeki diğer arkadaşlarım gibi çeşitli bahanelerle kaytarark ve kaçarak atılan toplu imzalar şeklinde değilde saat 9-17 arası adliyede bir şeyler öğrenmek için birilerini kovalayarak ve çoğu zaman da bunun karşılığını alarak geçirdiğim için inanın çok mutluyum..
HERKESİN BENİM GİBİ BİR STAJ DÖNEMİ GEÇİRMESİNİ ARZU EDERİM..ama öyle sanıyorum ki bu pek mümkün olamıyor,özellikle de büyük şehirlerde..ancak dediğim gibi GERÇEKTEN TALİP EDEN TALEBİNE BİR CEVAP BULACAKTIR..SADECE TALEPKÂR OLMAK GEREK..BELKİ DE BİRAZ ŞANS ZORLANMALI,KOLAY YOL YERİNE BİRAZ DAHA ZOR OLAN SEÇİLMELİ..
SONUÇ İTİBARİYLE ÖĞRENDİĞİMİZ HER ŞEY YANIMIZA KÂR KALACAK...
STAJI BİZİM İÇİN FAYDALI KILMAK 1)BİRAZ ŞANS,2) SADECE KENDİ ELİMİZDE..
TÜM ARKADAŞLARIMA BAŞARILAR DİLERİM...
Old 30-03-2006, 19:00   #5
sibel19

çok güzel önerileriniz için teşekkür ederim ben 1.sınıf öğrencisiyim bu okuduklarım sayesinde talip olma arzuna sahip oluyorum. teşekkür ederim
Old 03-04-2006, 16:22   #6
sıne causa

mrb ben de yeni bir stajer olarak meslektaşınızım.bu konuya değinmek önemliydi tşkkrlr
Old 05-04-2006, 22:46   #7
hulyakaragoz77

Merhaba.Evet size katılıyorum.Ancak staj yapmak günümüzde eskiye nazaran daha kolay sanırım.Neden mi?.
20 yıl önce Avukat, Hakim olmak isteyenler fazlaydı;meslekteki kişi sayısı, okuyabilme şansına sahip olabilenler azdı.Fakülte ve stajı tamamlamak günümüzdeki kadar kolay değildi.Okul sayısı ve staj yapabilinecek bu kadar fazla yer yoktu.Unutmayınki her işin zorlukları vardır.Ve hukukçu olmak o kadar kolay değil.Yazınızdan zor bir zaman dilimi yaşadığınız anlaşılıyor.Ve unutmayınki daha yolun başındasınız.Bu zorlukların üstesinden gelicem deyip hayata karşı esneme payınızı fazlalaştırın.Marketten ekmek almak için önce marketin kapısından girmek sonra da ücretini ödemek gerekir.Türkiyenin sizin gibi taze beyinlere,yeteneklere ihtiyacı var.Birşeylerden tat almak için zorlukları aşmak gerekir.Özellikle psikolojinizi yüksek tutmaya çalışın ve her şeyi zamana bırakın. Çabalarınız sizi hak ettiğiniz yere götürecektir.Size ve sizin gibi kötü zaman geçirenlere başarılar dilerim.SAYGILARIMLA.
Old 16-03-2007, 20:08   #8
didem kunal

Neşeli acelecı olmamak lazım

arkadasım bende 5 aylık stajerım ve adlıye stajımı tamamlamak uzereyım.cogu stajerın yakındıgı seylerden bende muzdarıbım ama herzaman sunu dusumusumdur bır ıste cırak olmadsn usta olunmaz.elbette kı hakkımızı yetırmeden en uygun sekılde gerekırse cok muhattap olmadan ısımızı yapmak.ogrencıykende ole degılmıdır.dersı gormeden sınavına calısamazsın pratık cozemezsın ve o dersı gecemezsın.staj surecıde bu tur acemılıklerımızle gecıyor.bence tadını cıkar cunku seneye avukat oldugumuzda adımızın onudekı o acemılıgımızı belırten stajer unvanı olmayacaktır kı her stajerınde acemı oldugu sonucu cıkmamalı buradan.bırazdaha sabır sonra zafer bızım arkadasım
Old 16-09-2009, 23:07   #9
redrum

iyi günler..adliye stajıyla ilgili kafama takılan bir durumu sizlere sormak istiyorum.örneğin savcılıktaki staj bittiğinde savcıdan imza alınıp değişim yapılıyor.bu durum o birimdeki işimizin bittiğini mi göstermektedir?aslında asıl sormak istediğim değişimden sonra bile bu savcılıktaki staj süremizle ilgili bir problem çıkma olasılığı var mıdır?(stajımızın geçersizliğine sebep olabilecek bir durum gibi)
Old 18-09-2009, 15:02   #10
av.metinmso

Alıntı:
Yazan akbasela
iyi günler..adliye stajıyla ilgili kafama takılan bir durumu sizlere sormak istiyorum.örneğin savcılıktaki staj bittiğinde savcıdan imza alınıp değişim yapılıyor.bu durum o birimdeki işimizin bittiğini mi göstermektedir?aslında asıl sormak istediğim değişimden sonra bile bu savcılıktaki staj süremizle ilgili bir problem çıkma olasılığı var mıdır?(stajımızın geçersizliğine sebep olabilecek bir durum gibi)

Sayın akbasela

Sayın savcıdan imza aldığınızda, sizinle ilgili kararını yazacak(genelde matbu bir form üzerine), imzalayıp verecek ve değişiminizi yapacaksınız.

Bundan sonra herhangi bir sorun çıkmaz.

Ama aklınıza özel olarak takılan birşey var sanırım?
Old 19-09-2009, 23:36   #11
redrum

mesajıma cevap yazdığınız için öncelikle teşekkürlerimle başlamak istiyorum sayın staj.av.metinmso
evet aslında kafama takılan özel bir durum var ancak bu yazdığınız da benim için kafi.tekrar sağolun..
Old 23-09-2009, 14:35   #12
SYAZICI

öncelikle böyle bir konu başlığı açıldığı için çok teşekkür ederim..benim sormak istediğim bir şey var. ben adliyedeki stajım devam ederken bir hukuk bürosunda çalışmaya başladım ancak yeni sayılabilecek bir hukuk bürosu olduğu için dosya sayısı az ve bir tek avukat var. avukatım zamanla dosyaaları arttıracağını söyledi. sizce daha işin yoğun olduğu bir büroya mı geçeyim yoksa burada devam mı edeyim.aynı şekilde burada stajdan sonra da kalma şansımın olduğunu söylemişti avukatım..şimdiden teşekkürler.
Old 23-09-2009, 15:17   #13
av.metinmso

Alıntı:
Yazan SYAZICI
öncelikle böyle bir konu başlığı açıldığı için çok teşekkür ederim..benim sormak istediğim bir şey var. ben adliyedeki stajım devam ederken bir hukuk bürosunda çalışmaya başladım ancak yeni sayılabilecek bir hukuk bürosu olduğu için dosya sayısı az ve bir tek avukat var. avukatım zamanla dosyaaları arttıracağını söyledi. sizce daha işin yoğun olduğu bir büroya mı geçeyim yoksa burada devam mı edeyim.aynı şekilde burada stajdan sonra da kalma şansımın olduğunu söylemişti avukatım..şimdiden teşekkürler.

Naçizane kanaatimce, eğer avukatınız size gereken ehemmiyeti gösteriyor, sizi işlerin "ayak işi" kısmına boğmayıp esasına da sokuyor ve size sorumluluk veriyorsa, dosyasının az ya da çok olmasının önemi yoktur..
Old 23-09-2009, 16:08   #14
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan SYAZICI

Merhabalar;

Bence bu soruya verilecek yanıt, mesleki geleceğinize dair planlarınızla ilgilidir. Yani, uzun süre ücretli-sigortalı avukat olarak çalışmayı planlıyorsanız dosya ve iş yoğunluğu olan bir büro sizin için çok daha iyi olacaktır. Yok eğer "Hele bir staj bitsin de ben durmam büro açarım" diyorsanız o vakit, büronun düzeni, sevk ve idaresi, müvekkil ilişkileri, zaman ve stres yönetimi, borçlu ve adliye personeli ilişkileri açısından (ki bunun için de sabahın kör vaktinden gecenin bir yarısına kadar kan-ter içinde koşturacağınız bir büroda bunları gözlemleme şansınız görece daha az olacağından) daha sakin bir büro tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır, diye düşünüyorum.

Ancak, şunu da unutmamalısınız; siz istedikten sonra bulunacağınız her büro, çalışarak geçireceğiniz her gün size mutlaka bir şeyler kazandıracaktır. Öğrencilik ve avukatlık stajı boyunca, (bulunduğu ilde) en küçüğünden en büyüğüne 7 (yedi) hukuk bürosunda çalışmış ve çalıştığı her bürodan iyi-kötü birşeyler öğrendiğini düşünen biri olarak "tecrübeyle sabit" diyorum

Başarılar dilerim...
Old 24-09-2009, 22:33   #15
SYAZICI

tecrübelerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim...
Old 25-09-2009, 00:06   #16
avrupayakası

Adliye Stajında daha rahat bir büro tercih etmek mantıklıdır.Ancak Avukat yanında geçen süre zarfında daha yoğun bir büro tercih edin derim.Ancak yoğun büroda da ne icra takipçisi olup 6 ayınızı heba edin ne de büroda oturup dış dünyayı unutmayın derim. önce büro hakimiyetini kavrayın, müvekkillerle nasıl konuşulacağını , duruşmalara nasıl hazırlanacağını vs öğrenmeye bakın.Daha sonra da yavaş yavaş duruşmalara girmeyi, dava takip etmeyi ve tabi icrayı da öğrenin derim.Çoğu avukat stajyerine verimli çalışması için daha sonra senle çalışmak istiyorum der. Bu gibi söylenişler sizi etkilemesin. Siz işinizi sevdiğiniz için çaba gösterin.Önemli olan sizin edindiğiniz tecrübelerdir. Yoksa avukata iş mi yok bu ülkede.Avukat olunca ya büro açarsınız yada sigortalı çalışırsınız yada devlete girersiniz.Güç sizin elinizde ,stajyersiniz diye ne yerlerde durmaya gerek var ne de avukata iyi görünücem diye kendinizden ödün vermeye. Umarım güzel günler geçirirsiniz .
Old 02-09-2010, 23:28   #17
tüze

Adliye stajı konusunda son mesajlar epey zaman önce atılmış sanırım; ama stajım yeni başladığı için bahsedilen bu sorunlarla henüz karşılaşabildim. Bazı sıkıntılarımı dile getirmek istiyorum; yardımcı olabilirseniz sevinirim. Stajımın ilk bölümü savcı yanında başladı. Tabii ki de beklediğim gibi bir ortamla karşılaşamadım. Savcılar çok yoğun ve haftanın sadece 1-2 günü gelip kendimi göstermemin yeterli olacağı söylendi. Bu zamana kadar avukat olamayacağım konusu daha iki kelime etmediğim insanlar tarafından bile çok sık dile getirildiği için çok fazla şevkim kırıldı; bu yüzden de fazla girişken olamıyorum. Dolayısıyla, aslında bir stajyer olarak daha fazlasını talep edebilecekken imza atıp dönmekle yetiniyorum; zira stajyerle ilgilenmek konusundaki isteksizlikleri de her hallerinden belli oluyor. Bir de savcı bey bazen bir kaç soruşturma dosyası hakkında bilgi veriyor hepsi bu. Adliyeye de kısa olmayan bir mesafeden gidip geliyorum ve haliyle 1-2 saatliğine gitmek istemiyorum. Ayrıca gerçekten bir şeyler öğrenmek istiyorum; hatta haftanın hergünü gelebileceğimi de ısrarla söyledim ama pek etkili olmadı. Anladım ki gerçekten ne öğrenirsem kendim öğreneceğim! Bu konuda kimin peşinden koşturmalıyım ve tabir yerindeyse kimleri bunaltarak işe yarar bir şeyler öğrenmeliyim? Öncelikle özgüven sorunumu halletmem gerektiğinin farkındayım; ama yine de adliyede yapabileceğim işler ile ilgili bana bilgi verirseniz çok sevineceğim.
Old 03-09-2010, 12:55   #18
Av. Musa TAÇYILDIZ

sayın tüze; bende adliye stajına yeni başladım ve sizin durumunuz benden iyi savcını yüzünü bile görmüyorum. soruşturma dosyaları hakkında ise hiçbirşey söylemedi. sadce memurların verdiği işleri yapyorum. gerçek işimin bu olmadığını ve avukatın yanına gitmek istediğimi söylediğimde ise; savcı ve memur arkadaş benim gözetim ve denetim altında olduğumu vede devam zorunluluğumu hatrlatarak inceden uyardı! kimsenin stajyerleri taktığı falan yok.
Old 03-09-2010, 16:21   #19
tüze

Galiba şikayet etmek boşuna. Staj döneminde ilgi görebilmek için çok şanslı olmak lazım gibi görünüyor. Artık duruşmalara girip çıkmaktan başka çare yok; boşuboşuna gidip gelmektense en azından bunu yapabiliriz. Gerçekten sizden iyi durumdayım; hiç olmazsa memurlarla henüz karşılaşmadım . Size de kolay gelsin sayın Taçyıldız. Bu dönemi olabildiğince az sıkıntıyla atlatmak umuduyla...
Old 03-09-2010, 17:36   #20
Av. Musa TAÇYILDIZ

herkes şikayet ediyor, herkes birşeyler söylüyor ama nafile. duruşmalara girmek de davanın öncesini bilmedikçe bir işe yaramayacaktır. sen en iyisi ya avukatın yanında bir an evvel işe başla ve şu acemiliği atlat yada bir anönce sınavlara çalşmaya başla sayın tüze. o umudu pek gerçekleşeceğini sanmayarak bende size gönderiyorum
Old 03-09-2010, 18:07   #21
tüze

Bu yaz başına kadar bir avukatın yanındaydım zaten; 6 aydan sonra yine ordayım. Zaten kendimi biraz da orada toparladım sayılır. Dediğiniz gibi, sınavlara hazırlanma konusu mantıklı gelmeye başladı artık; denemekle bir şey kaybetmem ne de olsa. Ama ben avukatlıkta tutunabileceğime dair bir mucize bekleyeceğim bu süre zarfında tavsiyeleriniz için teşekkürler
Old 06-09-2010, 13:37   #22
üye21741

Sanırım herkes aynı devreden geçiyor. Zaten sudan çıkmış balık misali bir çekince varken savcı ya da hakim yüzü görmeden adı adliye stajı olan görev olarak memurun yapmak istemediği zarf katlamak gibi angarya işlerle boğuşulan vakit öldürmekten başka bir şey olmayan ve insanları avukatlıktan soğutmayı amaçlayan bir evre olsa gerek.
Old 06-09-2010, 17:25   #23
Av. Musa TAÇYILDIZ

burası facebook olsa yorumunuzu beğenirdim sayın üye21741. başka bir işe yaramıyor kesinlikle. gerçi avukatlara sorduğumuzda da bizde aynılarını yaşadık diyorlar ve bbenim savcı ile bunu konuşmama şaşıranlar bile var.
Old 07-09-2010, 10:14   #24
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan üye21741
ben de bu yaklaşımınızı facebookta olsa bile beğenmezdim sayın taçyıldız

neden diye sorsam
Old 07-09-2010, 10:21   #25
ncoban

Sanırım stajı küçük şehirde yapmak büyük şehire göre çok daha avany-tajlı.Ben stajımı çok küçük sayılan bir şehirde yaptım,Kırklareli'nde.Adliyenin de küçük olmasının verdiği avantajla hakim ve savcılarla hep bire bir görüştük.Otopsiye gittik,keşfe gittik hatta ve hatta bazı mahkemelerde hakimle beraber kürsüde oturup duruşmaların nasıl ilerlediğini seyrettik.Ama büyük şehirde staj yapan arkadaşlarımızın hepsi maalesef sizlere aynı dertten muzdaripler.Hakim ve savcılar stajyerlerle ilgilenmek istemiyor,katipler de kendi işlerini onlara yaptırıp çene çalmaya bakıyorlar.
Old 07-09-2010, 10:35   #26
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan üye21741
açılan bu forumun başlığı "adliye stajında yaşananlar ve yaşanacaklar" olduğunu hatırlatırım ve şöyle:
1- yaptığım yorum da benim yaşadıklarımı içermektedir ve başlıkla örtüşmektedir.
2- belki sizin için başka bir işe yaramamış bi yaklaşım olabilir ama staja yeni başlayanlar için bir işe yarayabilir
bu şekilde yaklaşımınızın etik olmadığını düşündüm de ondan
,

1-hepsinin farkındayım
2-siz beni yanlış anladınız sanırım. ben sizin yorumunuza tamamen katıldığım için öyle yazdım. etikle falan alakası yok olayın. sizin benim yorumumu yanlış değerlendirip böyle yazmanız ne kadar etik
Old 07-09-2010, 10:38   #27
Av. Musa TAÇYILDIZ

ben bir işe yaramıyor derken; adliye satjının sizin yazdıklarınızdan başka bir işe yaramdığını kastetim. şimdi böyle değerlendirin bakalım sonuç ne çıkacak
Old 07-09-2010, 15:32   #29
tüze

Alıntı:
Yazan ncoban
Sanırım stajı küçük şehirde yapmak büyük şehire göre çok daha avany-tajlı.Ben stajımı çok küçük sayılan bir şehirde yaptım,Kırklareli'nde.Adliyenin de küçük olmasının verdiği avantajla hakim ve savcılarla hep bire bir görüştük.Otopsiye gittik,keşfe gittik hatta ve hatta bazı mahkemelerde hakimle beraber kürsüde oturup duruşmaların nasıl ilerlediğini seyrettik.Ama büyük şehirde staj yapan arkadaşlarımızın hepsi maalesef sizlere aynı dertten muzdaripler.Hakim ve savcılar stajyerlerle ilgilenmek istemiyor,katipler de kendi işlerini onlara yaptırıp çene çalmaya bakıyorlar.
Size gerçekten imrendim. Keşke her adliye stajı sizin sahip olduğunuz şartlarda geçse. Hakim ve savcılara da bir yere kadar kusur bulunabiliyor; çünkü ciddi anlamda bir yoğunluk var. Çok da fazla bir şey beklemiyorum artık. Umarım en yakın zamanda bu dönemi daha fonksiyonel hale getirebilecek bir çözüm bulunur.
Old 07-09-2010, 18:24   #30
ncoban

Haklısınız büyük şehirlerde hakim ve savcılarda bir yerde haklı çok fazla stajyer var benim duyduğum kadarıyla bazı şehirlerde stajyer sayısı 200 civarını bulabiliyormuş.Ama ben staj yaparken benimle birlikte sadece 1 kişi daha vardı.Eh tabii 2 kişi ile uğraşmak 200 kişi ile uğraşmaktan çok çok daha kolay.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi