Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekilin İstifasından Sonra Davayı Takip ve Vekalet Ücreti

Yanıt
Old 19-06-2008, 13:17   #1
salimengin

Varsayılan Vekilin İstifasından Sonra Davayı Takip ve Vekalet Ücreti

Herkese Merhabalar.
İdare mahkemesinde vekille bir dava açılıyor.Dava dilekçesinde vekalet ücretine de hükmedilmesi isteniyor.Dava devam ederken vekil istifa ediyor.Karar verilmeden (daha doğrusu karar yazılmış ama imza aşamasında) dosyaya yeni bir vekil vekalet sunuyor....
Bu durumda mahkemenin vekalet ücretine hükmetmesi gerekli midir?
Old 19-06-2008, 14:31   #2
Av. Reşit Altunışık

Sayın engin,sorunuzu parantez içindeki kısmı da dikkate alarak iki ihtimal üzerine cevaplamaya çalışacağım.Dava devam ederken vekilin istifa etmesi ve karar verilmeden önce yeni bir vekilin dosyaya vekalet ibrazı durumunda mahkeme dilekçedeki taleple (ilk vekilin dava dilekçesindeki)bağlı kalarak kararında eğer dava davacı lehine sonuçlanırsa davacı vekili adına da vekalet ücretine hükmedecektir.Kaldı ki dava asil sıfatıyla açılmış olsun ve dilekçede vekalet ücreti talebi bulunmasın sonradan ibraz edilen vekalet uyarınca dahi mahkeme kararında davacı vekili lehine vekalet ücretine hükmetmektedir.
İkinci ihtimale gelince karar yazılmış ama imza aşamasında dosyaya vekalet ibrazı sözkonusu ise bu durumda zaten mahkeme kararını vermiştir ve vekalet ücretine hükmedip etmediği kararın tebliğe çıkmasını müteakip öğrenilebilir.
Old 19-06-2008, 14:42   #3
salimengin

İkinci vekaleti vermeye gittiğimde dosyada karar olduğunu ama imzaya gideceği söylendi.Karar dosyanın içinden alınıp dosya bana verildi.Ben de vekaleti sundum ve tüm tebliğ işlemlerin bana yapılmasını talep ettim.Fakat Dava sonucu bana değil müvekkile tebliğ edilmiş.Ve vekalet ücretine hükmedilmemiş.Ve nasıl olduysa karar tarihi benim vekalet sunmamdan önce olarak yazılmış.Halbuki ben vekaleti sunduğumda karar verilmemişti.
Old 20-06-2008, 08:03   #4
Av. Reşit Altunışık

Salim bey sanırım ortada şöyle bir durum var.Dosyanın ilk vekili istifasını dosyaya sunduktan sonra dosyada davacı vekili sıfatıyla takip eden bir vekil kalmadığı için mahkeme kararında doğal olarak davacı vekili lehine vekalet ücretine hükmetmemiştir.Bildiğiniz gibi bir dosyanın karara çıkmasıyla yani kararın verildiği günle kararın gerekçeli olarak yazılması birbirinden farklı tarihlerde oluyor.Sanırım İdare mahkemelerinde de böyle bir durum sözkonusu.Yani siz dosyaya vekaletnameyi sunduğunuz esnada karar verilmiş ancak yazılmamış.Ayrıntılı kararda da mahkeme kararı verdiği esnadaki vekillik durumunu dikkate alacağından vekalet ücretine hükmetmemiş sanırım.Benim yazdıklarınız doğrultusunda yorumum bu.İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi