Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yapı Kooperatifinin Tasfiyesi ve Site Yönetimine Geçilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-03-2008, 12:45   #1
avukat 77

Varsayılan Yapı Kooperatifinin Tasfiyesi ve Site Yönetimine Geçilmesi

Müvekkilim olan yapı kooperatifi 500 iş yerinin bulunduğu bir sanayi sitesidir.Sanayi sitesi içindeki iş yerlerinin büyük bir kısmı tapusunu almıştır.Ancak tüm tapular henüz dağıltılmamıştır.Kooperatifin 2008 yılı Mart ayındaki genel kurul toplantısında kooperatifin tasfiye edilmesi site yönetimine geçilmesi görüşülecektir.Ancak öncesinde bazı hususların netleşmesi gerektiğinden kooperatif hukuku ve özellikle kooperatif tasfiyesi ile ilgili bilgisi olan meslektaşlarımın bilgilerini paylaşmalarını umuyorum ve teşekkür ediyorum.
1-Kooperatifin şu an ki durumda tasfiyesi mümkün müdür?
1- Bu durumda site yönetimi mi ? İşletme kooperatifi mi? seçilmelidir.(ayrıca site yönetim planı örneği gerekmektedir.)
2- Tasfiye durumunda kooperatife ait taşınır taşınmaz malların durumu ne olacaktır?
3- Tasfiye süreci ve sonrası alacaklar, borçlar ve açılmış ya da açılacak davaların durumu ne olacaktır ?
4- Kooperatifin süresi ile ilgili etken bir süreç var mıdır? Kooperatif 1973’de kurulmuş olup, süresi 20 yıl olarak belirlenmiştir . Sonrasında süre uzatılmış mı bu husus bilinmiyor.
Old 05-03-2008, 13:08   #2
avmurat

Soru açıkçası öylesine kapsamlı ki; burada ne cevap versek eksik kalacak.500 işyerinin olduğu bir kooperatifin tasfiyesini buradan alacağınız dar bilgilerle yapmamanızı, en azından bu konuda yazılmış bir kitaptan faydalanmanızın daha doğru olacağını düşünüyorum, saygılarımla.
Old 05-03-2008, 13:18   #3
avukat 77

Evet haklısınız meslektaşım.Bende aslında aynı fikirdeyim.Ama yinede görüşleri olan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.Ayrıca sizinde dediğiniz gibi elimde bir kaç kaynak kitap var ama önerilecek kitaplar varsa ve reklama girmezse isim rica ediyorum.
Old 05-03-2008, 13:37   #4
avmurat

Sayın meslektaşım size özel mesaj olarak gönderdim, saygılarımla.
Old 05-03-2008, 13:57   #6
Admin

Sayın Meslektaşlar,
Alıntı:
Yazan avukat 77
Ayrıca sizinde dediğiniz gibi elimde bir kaç kaynak kitap var ama önerilecek kitaplar varsa ve reklama girmezse isim rica ediyorum.
Hassasiyetiniz için teşekkürler ancak forum kurallarımızda böyle bir yasak yok. Üyelerimiz olumlu tecrübelerinin bulunduğu HER TÜRLÜ ürün ya da hizmetlerden ya da markalardan THS içinde rahatlıkla bahsedebilirler. Hele hele kitap isimlerinin bahsedilmesi hepimize yararlı olacaktır.
Old 05-03-2008, 14:48   #7
avukat 77

Meslektaşımın bana önerdiği kitap benimde oldukça yararlı bulduğum Cafer Tayyar Çöklü'nün Uygulamada Yapı Kooperatifleri isimli kitabıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi