Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma-Kişisel Mal ile edinilmiş gayrimenkul üzerinde diğer eşin hakkı varmı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-12-2011, 14:56   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma-Kişisel Mal ile edinilmiş gayrimenkul üzerinde diğer eşin hakkı varmı?

Merhaba sayın KADEH yetkilileri;
Ben 11 yıldır eşimden ayrı yaşıyorum.29 yıllık evli bir bayanım. Eşimle farklı şehirlerde ikamet etmekteyim. Bir Kamu kurumunda devlet memuru olarak çalışmakta iken yaklaşık 37 yıl hizmet üzerinden 2011 yılında emekli oldum. 01.01.2002 tarihinden önce 1996 yılında sahip olduğum ziynet eşyalarını bozdurmak suretiyle kişisel malım olarak bir arsa satın aldım. Emekli olmadan önce bahsettiğim arsamı 66.000 Tl.ye takas suretiyle vererek bir ev sahibi oldum.Evin rayiç değeri 100.000 Tl.
Şimdi 11 yıldır ayrı yaşadığım eşimin boşanma davası açmak istediğini ortak tanıdıklarımızdan öğrenmiş bulunmaktayım. Benim sorularım:
1-Mer'i Medeni Kanun uyarınca,Boşanmadan dolayı ayrı yaşadığım eşimin hiç bir katkısı olmadığı halde bu ev üzerinde herhangi bir hakkı olup olmadığı?
2-Ben bu evi bu aşamada üçüncü bir kişiye satabilirmiyim? Satış sebebiyle karşı taraf boşanmadan kaynaklı Tapu İptal davası açabilir mi? Veya satışı kardeşime yapabilirmiyim?
3-Takas işlemini nasıl ispat edebilirim.?çünkü tapuda böyle bir şerh verilmiyor sanırım.
4-Üçüncü kişiye Satış işlemini boşanma davası açıldıktan sonra yapmam durumunda ne olur?
5-Satış işleminde nelere dikkat etmeliyim?
Old 06-12-2011, 23:42   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sayın Katılımcı
Maliki olduğunuz taşınmazınızın iki parasal kaynağı bulunmaktadır.

1-Takılarınız

2-Emeklilik sebebi ile elde ettiğiniz toplu ödeme ve gelir.

Sırayla gidersek:

Takılarınız kişisel malınızdır.Takıları bozarak (kanıtlanması halinde) bedeli ile aldığınız arsa kişisel malınızdır.

Kişisel malınızı başka bir malla değiştirmek malın niteliğini değiştirmez.Yerine aldığınız mal da kişisel mal niteliğindedir.

Kişisel malınızın değerinin artışı da kişisel maldır.

Bu anlatılanları kanıtladığınızda bu taşınmazda eşinizin katkı veya katılım alacağı bulunmayacaktır.

Bu taşınmazdan kira geliri elde ederek yatırım yapmışsanız bu katılım alacağı olarak değerlendirilecek ve hesaplanacak yarı değeri eşinizin katılım alacağı olarak belirlenecektir.

Emeklilik toplu ödemesi ve maaşı;
Emeklilik maaşı edinilmiş maldır ve eğer bır yatırım veya birikim yapmışsanız ,yarısı katılım alacağı olarak eşiniz tarafından talep edilebilir.

Emelilik toplu ödemesi ise özel bir hesaplamaya tabidir.

Bu parayı aldığınızda beklenen yaşam süresi dikkate alınarak para yıllara ve aylara bölünür.Yani siz bu parayı aylık olarak alacak olsaydınız ne kadar olacak idiyse o miktar bulunur.

Sonra emeklilik tarihi ile boşanma davasının açıldığı tarıh arasındaki aylık ödeme miktarları tespit edilir.
Bu miktar eşinizin talep edebileceği katılım alacağıdır.

Sorularınıza gelince;

1-2002 den sonraki dönemde çalışma karşılığı elde edilen gelirle yapılan yatırım veya tasarruflerda diğer eşin katkısının olmaması ;olsa olsa katkı payı talep edemeyeceği anlamına gelir fakat katılım alacağı talep edilebilir.Bunun için çalışıp çalışmama ayrı yaşama önemli değildir.Evlilik birliği içinde olmak yeterlidir.

2-Bir mahkeme kararı yoksa ve eğer aile konutu değilse mülkiyeti sizin olan taşınmazı satmanıza bir yasal engel yoktur.Taşınmazı satmanız davalardan sizi korumaz,Devir sebebi ile bedeli dava konusu olabilecektir.

Satışın kardeşinize yapılmasında da bir yasal engel yok.Fakat bu ve benzeri satışlar anlaşmalı olma sebebi ile davaya konu olabilir.

3-Takas işlemini banka transferleri,her iki taşınmazın tapu kayıtları ve diğer yasal delillerle kanıtlayabilirsiniz.

4-Boşanma davası açılmakla taşınmaz için tedbir kararı verilmesi olasıdır.Bu yönde karar verilmemiş ise satısa engel yoktur.Fakat bedeli sizde kabul edilecektir.

Kişisel önerim,taşınmazın anlaşmalı olarak satısı ve kanunu dolanmak anlamına gelebilecek girişimlerde bulunmak yerine malınızın gerçekten kişisel mal olduğunu kanıtlamak için çaba sarfetmektir.

Mal rejimi konusunda çalışan bir avukattan hukuki destek almanızı ve yasal olanakları bu destekten sonra kararlaştırmanızı öneriyoruz.
Old 07-12-2011, 15:21   #3
Konuk

Varsayılan Boşanma-Kişisel Mal ile edinilmiş gayrimenkul üzerinde diğer eşin hakkı varmı?

Öncelikle ilginize çok ama çok teşekkür ederim. Ayrıca şimdi cevabınızı okurken farkettim ki hitabım çok yanlış olmuş.Bunun için tekrar tekrar özür dilerim.

Ancak cevabınızda emeklilik ödemesi ve maaşına ilişkin yaptığınız açıklamayı pek anlayamadım.Örneklendirirseniz sevinirim.

Diğer taraftan, satışta nelere dikkat etmeliyim? soruma bir cevap verilmediğini farkettim.

Bunlara ilaveten bankada kendi adıma tasarrufum üzerinde de karşı tarafın hak iddia edip edemeyeceği ederse de ne şekilde hak sahibi olabileceğini de sormak istiyorum.

İlginize tekrar çok teşekkürler.
Old 07-12-2011, 23:27   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alınan emekli ikramiyesi edinilmiş mallardandır. Bu gelirin tamam değil belli bir oranı katılım alacağının konusu yapılabilir.

Örneğin;
Kişi emekli olduğu tarihte 50 yaşındaysa ve sonraki dönemde beklenen ömür süresi 21 yıl olarak kabul edilirse;

(21 yıl x 12 ay =) 252 ay daha yaşam süresi vardır.

Alınan emeklilik toplu ödemesi 30.000 TL ise bu miktarı hesaplanan aylara bölmek gerekir.

30.000/252 =119 olur

Emeklilik tarihi 01.11.2011 ise

Boşanma davasının açıldığı tarih 01.12.2011 ise

Katılım alacağı bir aya tekabil edecek şekilde sadece 119 TL edinilmiş mal olarak davada kabul edilecektir.

Kalan miktar kişisel maldır.Tasfiye hesabına dahil olmaz.

Yasal düzenlemeye uygun olmak şartı ile yoksa satışta özel olarak önerilecek bir husus yoktur.

Bankadaki paranız üzerinde dava açılmakla tedbir kararı verilebilir.Bu para kişisel mal statüsünde ise tasfiye alacağı hesaplanmayacaktır.

Tüm ayrıntılar için bir avukatan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi