Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık Ücretinin telefon mesajıyla ispatı, telefon mesajlarının delil niteliği

Yanıt
Old 13-11-2015, 13:00   #1
sozer34

Varsayılan Avukatlık Ücretinin telefon mesajıyla ispatı, telefon mesajlarının delil niteliği

Değerli Meslektaşlarımız,

X adlı meslektaşımız avukatlık ücret sözleşmesi yapmadan veya bir talepname(çekişmeli olarak boşanma talebi içeren) almadan, salt boşanma vekaletine dayanarak M adlı müvekkilinin çekişmeli boşanma davasını açmıştır. M(Müvekkil) ise ben anlaşmalı boşanmak istiyordum diyerek siz benden yazılı talimat almadan çekişmeli boşanma davası açtınız diyerek, avukatını azletmeden Y adlı başka bir avukata vekalet vererek eşinden anlaşmalı olarak boşanmıştır. X in açtığı Derdest olan çekişmeli boşanma davası da konusuz kalarak düşmüştür.

Bunun üzerine hiçbir ücret alamayan X adlı avukat, asgari ücret tarifesi üzerinden avukatlık ücreti tayin ederek M aleyhine işbu ücreti almak için ilamsız icra takibi başlatmıştır. M takibe itiraz edince de, X itirazın iptali davası açmış, delil olarak dava dosyalarını ve M ile aralarındaki telefon mesajlaşmalarını dosyay delil olarak sunmuştur.( dava konusu meblağ, senetle ispat sınırının altındadır.)

Bu halde, mahkeme salt telefon mesajlarını dikkate alarak, davanın kabulüne ve takibin devamına karar verebilir mi? Saygılar...
Old 13-11-2015, 14:19   #2
Av.Denizcan Sarıkaya

Sayın meslektaşım

Mesajların içeriğinin önemli olduğunu düşünmekteyim.Telefon mesajlarının içeriğinden bilginiz var mı ?
Old 13-11-2015, 14:35   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan sozer34
Değerli Meslektaşlarımız,

X adlı meslektaşımız avukatlık ücret sözleşmesi yapmadan veya bir talepname(çekişmeli olarak boşanma talebi içeren) almadan, salt boşanma vekaletine dayanarak M adlı müvekkilinin çekişmeli boşanma davasını açmıştır. M(Müvekkil) ise ben anlaşmalı boşanmak istiyordum diyerek siz benden yazılı talimat almadan çekişmeli boşanma davası açtınız diyerek, avukatını azletmeden Y adlı başka bir avukata vekalet vererek eşinden anlaşmalı olarak boşanmıştır. X in açtığı Derdest olan çekişmeli boşanma davası da konusuz kalarak düşmüştür.

Bunun üzerine hiçbir ücret alamayan X adlı avukat, asgari ücret tarifesi üzerinden avukatlık ücreti tayin ederek M aleyhine işbu ücreti almak için ilamsız icra takibi başlatmıştır. M takibe itiraz edince de, X itirazın iptali davası açmış, delil olarak dava dosyalarını ve M ile aralarındaki telefon mesajlaşmalarını dosyay delil olarak sunmuştur.( dava konusu meblağ, senetle ispat sınırının altındadır.)

Bu halde, mahkeme salt telefon mesajlarını dikkate alarak, davanın kabulüne ve takibin devamına karar verebilir mi? Saygılar...
Ben itirazın iptal edileceğini düşünüyorum. Çünkü ortada bir azil söz konusu değil. Müvekkilin anlaşmalı boşanma talimatı(sözlü) verdiğini varsaysak dahi azil ve azil gerekçesi olmadığı için davacı olan meslektaşın davasının haklılığına karar verileceğini düşünüyorum.
Old 17-11-2015, 12:57   #4
sozer34

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Ben itirazın iptal edileceğini düşünüyorum. Çünkü ortada bir azil söz konusu değil. Müvekkilin anlaşmalı boşanma talimatı(sözlü) verdiğini varsaysak dahi azil ve azil gerekçesi olmadığı için davacı olan meslektaşın davasının haklılığına karar verileceğini düşünüyorum.

Anlaşmalı olarak boşandıktan sonra, azilnameyi X e göndermiş.
Old 17-11-2015, 13:57   #5
Av. Erdem Akçay

Telefon mesajlarına ihtiyaç duyulmayacağını düşünüyorum. Vekaletname ve boşanma dava dosyası, davanın kabulü için yeterlidir.
Old 19-11-2015, 01:22   #6
irem885

vekaletname yeterlidir. asgari ücret çizelgesinden ücretinizi tazmin edersiniz. yazılı mesajlara gerek dahi yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi