Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK Alacakları

Yanıt
Old 28-04-2007, 21:27   #151
aqua

Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği Başkanlığından:

CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE 19/12/2006 TARİHİNDEN ÖNCE GÖREVLENDİRİLEN MÜDAFİ VE VEKİLLERİN ALMAYI HAK ETTİKLERİ ÜCRETLER İLE GÖREVİN İFASINDAN

DOĞAN ZORUNLU GİDERLERİN ÖDENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam ve Dayanak

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine baro tarafından görevlendirilen müdafi ve vekillerin, 6/12/2006 tarihli ve 5560 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 19/12/2006 tarihinden önce görevin ifasından doğan zorunlu giderler ile hak ettikleri ücretlerin Adalet Bakanlığı bütçesinden ödenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince 19/12/2006 tarihinden önce baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekillere yapılacak ödemeleri kapsar.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 28/3/2007 tarihli ve 5615 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Geçici 1 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

İKİNCİ BÖLÜM

Ödeme Usul ve Esasları

Ödemeye ilişkin esaslar

MADDE 4 – (1) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince görevlendirilen müdafi veya vekile; soruşturma ve kovuşturma evreleri için ayrı ayrı olmak üzere, hukukî yardımın yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan ve Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinden ayrık olarak Türkiye Barolar Birliğince hazırlanan Tarifede belirlenen ücret ödenir.

(2) Müdafi ve vekil olarak görevlendirilen avukatlara görevin ifasından doğan zorunlu giderler de ödenir.

(3) Müdafi veya vekile belirtilen döneme ilişkin olarak ödenen ücret ile görevin ifasından doğan zorunlu giderler yargılama giderlerinden sayılmaz.

(4) Soruşturma ve kovuşturma evresinde bir kişi için bir avukata birden fazla ücret ödenmez. Menfaat çatışması olmadığı sürece, birden ziyade sanığı aynı müdafi, birden ziyade mağduru aynı vekil temsil edebilir. Ancak görevlendirilen avukata en fazla on iş bedeli ödenir.

Ücretin ödenme usulü

MADDE 5 – (1) Müdafi veya vekilin; görevlendirme yazısı, katıldığı soruşturma veya kovuşturma evresine ilişkin tutanağın onaylı örneği, evrakın çok sayıda olması hâlinde ilk ve son sayfa ve varsa görevin ifasından doğan zorunlu giderlerle ilgili fatura, gider pusulası veya rayice uygun yazılı beyan belgeleri ile serbest meslek makbuzunu baroya vermesi üzerine, baro tarafından bu Yönetmelik ve ilgili Tarife hükümlerine göre gerekli incelemeler yapılıp hukukî yardımın yapıldığı yer Cumhuriyet başsavcılığına göre gruplandırılmış ayrıntılı ödeme listeleri makul sürelerde hazırlanır ve ekindeki dayanak belgeler ile birlikte soruşturma veya kovuşturmanın yapıldığı yer Cumhuriyet başsavcılığına teslim edilir.

(2) Müdafi veya vekil sigortalı, avukatlık bürosu ya da avukatlık ortaklığı şeklinde çalışmakta ise, yanında çalıştığı avukatın, büronun veya ortaklığın serbest meslek makbuzunu kullanır.

(3) Cumhuriyet başsavcılığınca listeler ve ekindeki dayanak belgeler incelendikten sonra, müdafi veya vekile ödenmesi gereken ilgili Tarifede yazılı ücret ile varsa görevin ifasından doğan zorunlu giderler, ödeme emri belgesiyle, serbest meslek makbuzunu düzenleyenin bildireceği banka hesabına aktarılır. Müdafi ve vekilin yazılı talebi halinde bu ücret, bağlı olduğu Baronun hesabına da aktarılabilir.

(4) Ödeme emri belgeleri, soruşturma veya kovuşturmanın yapıldığı yer Cumhuriyet başsavcılığınca gecikmeksizin düzenlenir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Son Hükümler

Yürürlük

MADDE 6 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 7 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı, Maliye Bakanı ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı müştereken yürütür.
Old 01-05-2007, 18:51   #152
aqua

19.12.2007 öncesine ilişkin yönetmelik yayınlanmasına ve Cumhuriyet Savcılıklarına paraların gönderilmesine rağmen İstanbul Barosu CMK Servisi Ekim,Kasım,Aralık 2006 evraklarını hala inceleyememiş durumdadır.Yönetmelik gereği esas dosyalarında evrakların mahkeme kalemlerinde onaylanması işini nasıl çözüleceği konusunda da bir açıklama yapmamaktadır.Son aldığımız haberlere göre öncelikle evraklar hazırlık-esas olarak ayrılacak ardından
evraklar avukatlara göre ayrılacak,belki esaslar onaylatılmak için avukatlara verilecek onaylanan evraklar baroya verilip makbuz kesileceği yönünde,makbuz ardı ise 40 C.Savcılığına iletilecek olan evrakların o Cum.sav.incelenip ödemelerin yapılacağı dile getiriliyor.
Old 03-05-2007, 15:02   #153
serpil161

Rahatsiz cmuk alacakları

şimdi ben bu işten bişey anladıysam ne olayım yani PARALAR NE ZAMAN ÖDENİYOR bunu anlamadım ayrıca ben aralıktan sonraki evraklarımı teslim etmemekte inat ediyorum yönetmeliğin değişme ihtimalinin yüksek olduğu konusunda istanbul barosu cmuk servisinden aldığım duyuma göre .
Old 03-05-2007, 16:32   #154
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

osmaniye barosunda 08.03.2007 itibarı ile toplu olarak CMK görevlendirmesinden çekildik. Ancak 30/04/2007 itibarı ile tekrar başladık. 19/12/2006 tarihine kadar olan alacakların ödeneceği belirtiliyor. Asıl işkence geçmişteki CMK görevlendirmelerine ilişkin duruşma tutanaklarının her Mahkemenin kalemine götürülüp "Aslı gibidir." tasdiki yapılması idi. Şahsen bu iş benim 2 işgünümü aldı.

19.12.2006 tarihinden önceki alacağın ödenmesi 1 ayı bulacak Baroda toplam 4 personelin biri kendini bu işe adamış durumda.

19.12.2006'dan sonraki ödemelerin ne olacağı meçhul.

Meslektaşlarımıza saygımız sonsuz. Hakimler ve savcılar da meslektaşımız. Ben Osmaniye'de (Belki de hepimiz birbirimizi tanıdığımız için) Avukat azarlayan hakim ya da savcı görmedim. Yeni görevlendirmelere ilişkin ödemelerin usulünün problem yaratacağını sanmıyorum. Sonuçta Avukat bir işi almaya ya da almamaya zorlanamaz. CMK listesine yazılan Avukat seçim dahi yapabiliyor. Nöbet tutmak istemiyorum ya da sadece Ağır Cezaları alayım gibi. Burada nöbet günleri hariç verilen davaları kabul etmeme gibi bir lüksümüz dahi var.
İl dışında olduğumuz zamanlarda öncesinden Baroya bıratığımız yetki belgeleri ile başka bir meslektaşımızın yerimize duruşmalara girmesini isteyebiliyoruz. İşlerimizi de engellemiyor. Bence durumu bu kadar vahim hale getirmenin anlamı yok.
Old 03-05-2007, 19:50   #155
aqua

Osmaniye'de bu iki iş günü alıyorsa üstad İstanbul'u düşünün iki ayrı ilçede CMK görevi yaptıysanız o evrakları nasıl toplıyacaksınız.Yargıtaydaki dosyaları kim aslı gibi yapacak bunları düşünmek gerekir.
Old 09-05-2007, 13:03   #156
uye8490

İzmir Barosu web sitesinde İzmir,Zonguldak ve Bursa Barolarının eyleme son vermedikleri yönünde bir açıklama var.Eğer öyle ise umarım bu üç baronun onurlu duruşu bir sonuç getirir.Ben kendim için söyleyeyim,önümde dağ gibi bir evrak yığını,tek tek al adliyede tek tek onaylat,karakol koridorlarında ,savcılık kaleminde bir yıl önce almış olduğun evrakın onaylanması için bekle...Yargıtaya gitmiş dosyalar ise ayrı bir sorun.Rayice uygun beyan için binbir strese gir.Bu işlerin hiç birini yapmak içimden gelmiyor.Ne tuhaf bir durum alacaklıyız ve alacağımızı tahsil etmek için binbir takla atmak zorunda bırakılıyoruz.CMK alacaklarının şu an bana ifade ettiği tek şey var:An-gar-ya...
Old 10-05-2007, 17:12   #157
aqua

İstanbul Barosu Sitesinde yayınlanan duyuruya göre evrak asılları onaylatılıp,rayiçe uygun beyan doldurulması ardından makbuz kesilecekmiş,paranın ödemesi ne zaman yapılacağı ise belirsizliğini ise sürdürüyor.19.12.2007 tarih öncesi evrak okuması ise hala bitmedi.Savcılarımız bir de biz okuyalım dersek o zaman günümüz gün.KDV'ler de cepten ödenir.
Old 10-05-2007, 17:28   #158
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Burada serbest meslek makbuzları bugün istendi. KDV'ler ise kaynakta kesilip öyle ödenecekmiş.

Saygılar.
Old 10-05-2007, 23:41   #159
Av. Can DOĞANEL

Sn. osmaniye,
Makbuzları stopajlı mı kestiniz, stopajsız mı? Biz şu an bunun derdindeyiz.. Ayrıca KDV kaynakta nasıl kesiliyor? Emin misiniz?

Aslında kesseler keşke götürüp yatırmakla uğraşmamış oluruz ama kendimiz bunu nasıl muhasebeleştireceğiz? Makbuzda görünen KDV ile ilgili beyanname vermeden nasıl olacak?
Old 11-05-2007, 00:57   #160
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Makbuzları yarın keseceğiz. Stopaj durumunu bilemiyorum. Yarın o konuda size tekrar dönerim.

KDV konusuna gelince, bize KDV'yi ödüyorlardı biliyorsunuz. Ertesi ayın 20'sinde biz vergi dairesine yatırıyorduk. KDV yaklaşık 1 ay bizde durmak yerine onlarda duracak. KDV'yi bizim adımıza vergi dairesine yatıracaklar. Tıpkı stopaj belgeleri gibi KDV'nin yatırıldığına ilişkin makbuzu bize verecekler. Anlaşmalı çalıştığım bir firma benim adıma KDV'yi yatırıyor. Makbuzunu alıp muhasebecime veriyorum.

Saygılar.
Old 11-05-2007, 09:03   #161
Avukat Can ÖZCAN

Kayseri'de stopaj dahil KDV hariç kesiyoruz makbuzları. KDV'nin dahil olması muhasebe tekniği açısından pek mümkün görünmese de, faydalı olabilir. Şöyle ki; ödenek, alacaklarımızı karşılamaya yetmediği taktirde bildirdiğimiz KDV'yi, alacağımızı almadan ödemek durumunda kalabiliriz.Saygılar
Old 11-05-2007, 09:31   #162
göçebe

makbuzlar eski usulde kesilmekte olduğu duyumunu aldım buna göre kesintiler sonrası kalan+KDV bizim hesabımıza yatıyor, stopaj içten kesilmiş oluyor Barolar birliğinin sayfasında 28.11.2006 tarihli tarifeye ilişkin örnek kesim tablosu bulunmaktadır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husus da stopaj oranının %22'den %20ye düşmüş olmasıdır. Hesaplama yapılıp makbuz kesilirken stopajlar %20'den hesaplanacağı da söylenmektedir. Bir de eğer makbuzlar 04.12.2005 tarihli tarifeye göre kesileceği dururmlarda çocuk mahkemelerinde sulh cezanın görevi kapsamındaysa dava o zaman sulh ceza mah. tarifesi esas alınacaktır. Ancak 28.11.2006 tarihli tarifeye göre makbuz kesimi yapılacağı durumlarda çocuk mahkemelerinde görülen davalarda sulh - asliye ceza ayrımına gidilmemiş olduğu ve çocuk mahkemelerinde görülmekte olan davalarda asliye ceza ücreti ödenir denilmektedir.Resmi gazetede yayınlanan 04.12.2005 ve 28.11.2006 tarihli tarifeler arasında çocuk mahkemeleri açısından böyle bir fark bulunmaktadır.Yine de her baronun kendine göre bir uygulama yorumu bulunmaktadır.Bu nedenle en sağlıklı bilgi mensubu bulunduğunuz barolardan alınabileceğini düşünüyorum. Şöyle ki İstanbul barosu tutanakların onaylı suretinin mahkeme kalemlerince yapılması gerektiği,bunun bakanlığın görüşü olduğunu bildirmesine karşın İzmir barosu meslektaşlarımızın aslı gibidir yapmasının yeterli olduğu görüşünde, ayrıca İstanbul barosu çocuk mahkemeleri için iddianame yi de tutanakla birlikte istemesine karşın başkaca barolar iddianameye gerek görmemekte. Açıkçası her baro kendine göre bir usul işletmekte. Yine de makbuz kesimi hususunda %20 satopaj oranı uygulanarak eski usul makbuz kesiminin yapılacağı genel görüş olarak karşımıza çıkmaktadır.
Old 11-05-2007, 10:06   #163
Av.Ufuk

bugün itibariyle samsun barosu avukatlardan evraklarını getirmesini istedi.daha önce tarifede belirsizlik var diye bekletiyordu.Serbest meslek makbuzlarının nasıl kesileceğine ilişkin örnek tarife dağıtıldı.mesela 28 kasım tarifesine göre savcılık şu şekilde 101,69 -YTL ücret ,20,34-ytl % 20 stopaj,0,61-ytl %0,6 damga vergisi 18,31 %18 kdv =99,05 Kdv dahil ele geçen.

Fakat samsun barosu ilk duruşmaya girdiğimiz tarihteki tarifeye göre makbuz kesin dedi.İşin bittiği tarihteki tarife geçerli değil mi.Diğer barolar nasıl uygulama yapıyordu.İşin bittiği tarihi nasıl belgelendiriyorsunuz.
Old 11-05-2007, 10:46   #164
göçebe

bilgim kadarıyla işin bittiği tarihteki tarife esas alınıyo İstanbul barosunun bu şekilde çalıştığı duyumunu aldım çünkü yçnetmelik hükmü açık hukuki yardımın yapıldığı tarihdeki tarife denilmekle eğer hukuki yardım hali hazırda yapılmaya devam ediyorsa o tarifeye göre makbuz kesilir. yani 04.12.2005 tarihli bir görevlendirmeniz 28.11.2006 tarihinden de sonra devam etmiş ise o zaman halan hukuki yardım 28.11.2006 tarihinde de yapılmakta olduğu için ikinci tarife esas alınır. Bu nedenle mahkemelerden onaylattığınız tutanaklar 28.11.2006 sonrası zabıtlarsa bu tarife esas alınıyor.Böylelikle son tutanağın onayıyla işin bittiği tarih belirlenmiş olmakta.
Ayrıca 28.11.2006 tarihli tarifeye göre nasıl makbuz kesileceği hususu satopaj oranının değişmesi nedeniyle tarifelerin nasıl hesaplanacağını gösterir tablo barolar birliğini sayfasında da bulunmaktadır.
Old 11-05-2007, 10:50   #165
göçebe

anlamadığım %0,6 damga vergisi nerden çıktı, niye makbuz kesimlerinde bu belirtilmekte sebebinin bilen açıklarsa sevinirim--- sorumun cevabını buldum bizim damga vergisini makbuzda göstermemize gerek yokmuş bakanlık kesecekse kendi ödeme yaparken bunu kesermiş
Old 11-05-2007, 10:54   #166
Av.Ufuk

27 kasımda son duruşmasına girdiğim ağır ceza dosyası bugün itibariyle temyiz aşamasındaysa hangi tarifeden makbuz kesmem gerekiyor acaba.
Old 11-05-2007, 11:25   #167
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

ilk duruşmaya girildiği gün geçerli olan tarife esas alınıyor. Dün KDV'lerin kaynakta kesileceğini yazmıştım.Bundan vazgeçmişler. KDV de bizlere ödenecekmiş. Sadece burada banka hesabına yatırılmıyor. Elden alıyoruz.

Damga vergisi ile ilgili bir uygulama duymadım.Yeni mi başlandı yoksa Barolar arasında farklılık olabilir mi?

Bir de biz makbuzları Baro personeline veriyoruz. Makbuzu onlar kesiyorlar. Biz sadece imzalıyoruz. Böylece hata yapma riskimiz olmuyor.
Old 11-05-2007, 11:53   #168
göçebe

ben de damga vergisini duymamıştım, Damga vergisi kanunundaki I sayılı tabloya bizim evrakların girmediği kannatindeyim, madde yanlış yorumlanmış olmalı umarım yoksa oooo işler iyice karışacak birde bir kısım barolar görevin bittiği tarhteki tarifeyi esas alıyor, niye barolar birliği barolar arasındaki uygulamaların aynı olması için bir çalışma yapmıyor anlamıyorum içtihatların birleştirilmesi gerek acilen
Old 11-05-2007, 11:54   #169
Av.Ufuk

28 Kasım 2006 SALIResmî GazeteSayı : 26360TEBLİĞTürkiye Barolar Birliği Başkanlığından:5271 SAYILI CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE YAPILACAKHUKUKİ YARDIMLAR İÇİN AVUKATLIK ÜCRET TARİFESİGENEL HÜKÜMLERUygulanacak ücret tarifesiMADDE 6 – (1) Müdafilik ve vekillik ücretinin takdirinde hukuki yardımın bittiği tarihte yürürlükte olan tarife esas alınır

Bu madde nasıl uygulanıyor acaba.Hukuki yardım hangi gün sona erer.Ayrıca KDV nin kaynakta kesilmesi ; yaptığımız büro giderlerinin kdv si düşüldükten sonra ödeyeceğimiz kdv miktarı bulunduğu için için zaten sıkıntılı olurdu
Old 11-05-2007, 13:12   #170
Av.Ufuk

nöbetçi olduğumuz günlerde herhangi bir görevlendirme yazısı olmadan bazı duruşmalara girdik.baroca görevlendirme yazısının aranmadan nöbetciyken bu duruşmalara girdiğimiz için ödemelerin yapılacağı sözlü olarak vaktiyle beyan edilmişti.Şimdi köprünün altından çok sular geçti.Dosyalar kesinleşti.yönetmelik değişti.Görevlendirme yazısı yok diye bu dosyalardan ödeme alamayacak mıyız.
Old 15-05-2007, 15:25   #171
uye8490

Savunmanın düştüğü durumu görmüyor mu yüce birliğimiz.Kalemlerde,karakollarda tutanak onaylatmak zorunda mıyım ben.Bana buşekilde potansiyel hırsız gözüyle bakıp bu muameleyi reva görenlere cevap vermek meslek ahlakıma ters düşer.Madem avukata güvenmiyorlar,madem "bak sen çalabilirsin bu tutanağın onaylısını getir"diyorlar,varsın kendileri peşine düşsün sahte evrakın.Şatafatlı sloganlarla başlayan danışıklı eylemin getirisine bakın,üç kuruş için binbir takla atmak zorunda bırakılmak.Hazmedemiyorum...
Old 15-05-2007, 16:42   #172
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Burada aramızda birlik olduğu için bazı şeyleri aşabiliyoruz. Bugün CMK ücretlerinin barolara ödenmesi konusunda bir talimat imzaladık. Ücretleri önceden olduğu gibi barolardan elden alacağız. Barolar bizleri korumalı ve birlik olmalıyız.
Old 15-05-2007, 17:21   #173
aqua

İstanbul'da rezalet diz boyu.Baroya gidip en az iki üç saatte bulabildiğiniz hazırlık evraklarınızı alıyorsunuz,(tabiki bulabildiğinizi)onlara rayice uygun beyan dolduruyorsunuz.Esaslar için kalemleri geziyor,aşağılanıyor üf be seslerini duymazdan geliyorsunuz.Baroya evrak teslime makbuz kesmeye gidiyorsunuz.Bekle 3 günde sıra gelir deniyor.Sabırlar
Old 16-05-2007, 09:36   #174
av.semire nergiz

Diyarbakır barosunun sayfasına girerseniz işinize yarayacak belgelerin örneklerini bulabilirsiniz.CMK ile ilgili olarak makbuz ve hesaplar burada otomatik hesaplanıyor,rayice uygun beyan örneği,liste vs. herşeyi bulabilirsiniz.Diğer arkadaşlarınıza da söylerseniz onlar da bu pratiklikten faydalanmış olurlar. İyi çalışmalar.
Old 17-05-2007, 19:16   #175
aqua

Konu: Avukatlık Onuru

Bundan 7 yıl kadar önce sanırım Av.Fikret İlkiz Cumhuriyet gazetesinde bir makalesinde yazmıştı."Avukatlık Onurumu Ayaklar Altına Aldım ve F Tipi Cezaevine İnsanlık Onuru İçin Girdim"diye.Ölümler vardı,operasyonlar sürüyordu o zaman hayata dönüş ile 122 can bedel ödedi.100'lerce genç sakat kaldı.
Bir kez daha avukatlar onurlarını TBB ve Baroları sayesinde ayaklar altına aldılar.İstanbul'da avukatlara SMS gönderilmedi CMK ödemeleri için,her hafta sonu düzenlenen gezilere forumlara gönderilen SMS CMK avukatlarından sakınıldı.Önce haberi olanlar baroya akın etti,hafta sonu mesaileri ödenmeyen CMK personelinin hazırladığı evrakları aldı.Tonlarca ağaçın katledilmesine seyirci kaldı TBB ve İstanbul Barosu.Sürekli eylem kararı aldı bir basın açıklaması ile eylemi atamaları ile önce kendi kırdı İstanbul Barosu.Duyduk ki alkışlarla eylem bitirilmiş,sanki ne kazanılmış.2007 yönetmeliği yürürlükte hakimler,savcılar 2 bilet parası yol yazalım diyor CMK Avukatlarına,karar yazın diyen meslektaşa ukalalık etme deniyor hakimlerce.
Rayiç bedel yazıyordu hazırlık evraklarının üzerinde ama dendi ki bakanlık böyle istiyor yeniden yazacaksınız hazırlık evraklarınıza .Bir yılda 80 bin evrak vardı,80 bin A4 kağıdı demekti.
Kalemlere gidin dendi CMK avukatlarına sizi savcılardan kurtardık dendi,yazdıkları bildirge de.CMK avukatlarına güvenilmiyordu,geçerliliği tartışılan yönetmelik te yer almamasına rağmen girdiğiniz duruşma zabıtını kalem müdürlerine aslına uygundur diye onaylatın dendi.
Kalemler de müdürlerin,katiplerin,mübaşirlerin alaylı gülüşlerine maruz kaldı CMK avukatları,mühürler basıldı,aynıdır dendi.
Baroya gelindi kapılarda kuyruklar uzadı haberlyeri olmamasına rağmen en az 3500 CMK avukatının ,12 ayda okunması bitmeyen evraklara sil baştan işlem yapılmağa başlandı.Sesler yükseldi,kuyruklar uzadı işlemler sürüyor ve sürecek günlerce.Yukarıda idi yönetim hatta bugün olağan toplantısıda vardı.Ama Yönetimden allahın bir kulu aşağı inip de neler oluyor diye bakmadı ne çalışanlara nede CMK Avukatlarına.Avukatlık Onuru Ayaklar Altında Birkez daha çiğnendi mahkeme kalemlerinde,baronun koridorlarında dizilmiş koliler üstünde evrak arayan ellerde...
Old 17-05-2007, 23:54   #176
aqua

Baroda Biriken Paraları için Belge Arayan Avukatlar Birbirleriyle Tartıştı

İstanbul Barosu'nda Toplanan Cmk Avukatları, Paralarını Alamadıkları Gerekçesiyle Baroda Durumu Protesto Etti. Kendilerinden İstenen Gerekli Belgelerin Asıllarını Bulmak İsteyen Cmk Avukatları, Uzun Kuyruklar Oluştururken, Zaman Zaman Birbirleriyle Tartıştı.

İstanbul Barosu'nda toplanan CMK avukatları, paralarını alamadıkları gerekçesiyle baroda durumu protesto etti. Kendilerinden istenen gerekli belgelerin asıllarını bulmak isteyen CMK avukatları, uzun kuyruklar oluştururken, zaman zaman birbirleriyle tartıştı.

Baroya gelen CMK avukatları, yaklaşık 1 yıldır biriken yaklaşık 27 trilyon liralık alacaklarını almaya hazırlanırken, yapılan yönetmenlik değişikliği nedeniyle sürpriz bir gelişmeyle karşılaştı. Kendilerinden istenen belgelerin asıllarını aramak için baroya gelen avukatlar uzun kuyruklar oluşturdu. Avukatlar alkışlarla durumu protesto ederken, bazı avukatlar kendi aralarında tartıştı.

İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu'nun hatasının olduğunu belirten avukatlar, "Yaklaşık 1 yıldır biriken 27 trilyon alacağımız var. Tam bu parayı almaya hazırlanırken, yönetmeliğin değişmesiyle asıl evrakların getirilmesi istendi. Bu yığılma da bundan oldu. Herkes evrakının peşinde. Bir dosyadan 100 YTL alıyoruz. Yaptığımız masraf 200 YTL. Çoğu avukatın telefonları kapandı" diye konuştu.

Öte yandan, durumla ilgili barodan herhangi bir açıklama yapılmadı.

(EY-RA-SN-SN-Y) (İhlas Haber Ajansı) 5 saat önce..
Old 19-05-2007, 23:13   #178
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

CMK EVRAKLARI İÇİN TASDİK ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

19 Aralık 2006 öncesindeki CMK alacaklarının ödenmesi için Yönetmelik hükmü olarak talep edilen evrakların “tasdik zorunluluğu” kaldırıldı.

İstanbul Barosu tarafından Yönetmeliğin hazırlanması aşamasında üzerinde hassasiyetle durduğumuz ve 1136 Sayılı Yasanın 56. maddesi gereğince yetkimizin kullanılması yönündeki görüşümüzün kabul edilmemesine karşın, uygulamanın başlamasından sonra bu alanda karşılaşılan sorunlar, Bakanlık ile Baromuz arasında yeni görüşmelerle çözümlendi.

Bundan böyle, 19 Aralık 2006 öncesi ödemelere ilişkin evrakların tasdiklerinin bizzat avukatlar tarafından yapılmasının kabul edildiği Baromuza bildirildi..

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=2745
Old 21-05-2007, 09:56   #179
av.alpersah

Varsayılan Sarf kararını 19.12.2006 sonrası için de kaldıran yönetmelik bugün yayınlandı.

21 Mayıs 2007 PAZARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 26528
YÖNETMELİK
Adalet Bakanlığından:
CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE MÜDAFİ VE VEKİLLERİN
GÖREVLENDİRİLMELERİ İLE YAPILACAK ÖDEMELERİN USUL VE
ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 2/3/2007 tarihli ve 26450 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Müdafi ve Vekillerin Görevlendirilmeleri İle Yapılacak Ödemelerin Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"d) Ücret: Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekile Tarife gereğince ödenecek meblâğ ile 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümleri uyarınca mutat olan taşıta göre gerçek masraf üzerinden yapılan zorunlu yol giderlerini, acele ve zorunlu hâllerde ise, bu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde sayılan mercilerin kabûlü üzerine mutat taşıt dışındaki araçlarla yapılan zorunlu yol giderlerini,"
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin onbirinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"(11) Müdafi veya vekillik ücretinin belirlenmesinde ücrete hak kazanılan hukukî yardımın yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan Tarife esas alınır."
MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"MADDE 11 – (1) Müdafi veya vekil; soruşturma evresinde ifade alma ve sorguya, kovuşturma evresinde ise bir oturuma katılmakla Tarifede belirlenen meblâğı almaya hak kazanır.
(2) Zorunlu yol giderlerine de buna ilişkin belge, gider pusulası veya avukatın rayice uygun yazılı beyanı üzerine hak kazanılır.
(3) Müdafi veya vekilin; görevlendirme yazısı, katıldığı soruşturma veya kovuşturma evresine ilişkin tutanağın onaylı örneği, evrakın çok sayıda olması hâlinde ilk ve son sayfası ve varsa yapmış olduğu zorunlu yol giderlerine ilişkin belge, gider pusulası veya rayice uygun yazılı beyanı ile serbest meslek makbuzunu baroya vermesi üzerine, baro tarafından bu Yönetmelik ve Tarife hükümlerine göre gerekli incelemeler yapılıp hukukî yardımın yapıldığı Cumhuriyet başsavcılığı veya mahkemelere göre gruplandırılmış ayrıntılı ödeme listeleri geliş tarihi esas alınmak suretiyle en geç on gün içinde hazırlanır ve ekindeki dayanak belgeler ile birlikte soruşturma veya kovuşturmanın yapıldığı yer Cumhuriyet başsavcılığına teslim edilir.
(4) Müdafi veya vekil sigortalı olarak çalışmakta ise yanında çalıştığı avukatın, avukatlık bürosu ya da avukatlık ortaklığı şeklinde çalışmakta ise büro veya ortaklığın serbest meslek makbuzunu kullanır.
(5) Cumhuriyet başsavcılığınca listeler ve ekindeki dayanak belgeler incelendikten sonra, müdafi veya vekile ödenmesi gereken Tarifede yazılı meblağ ile varsa zorunlu yol giderlerini de kapsayan toplam ücret, ödeme emri belgesiyle serbest meslek makbuzunu düzenleyenin bildireceği banka hesabına ödenir ve yapılan ödemeler yargılama giderlerinin hesabında dikkate alınmak üzere soruşturma ya da kovuşturma dosyalarına bildirilir.
(6) Ödeme emri belgeleri, soruşturma veya kovuşturmanın yapıldığı yer Cumhuriyet başsavcılığınca gecikmeksizin düzenlenir."
MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"(2) Birinci fıkrada belirtilen döneme ilişkin olarak barolar tarafından hazırlanan ayrıntılı ödeme listeleri ve eki belgelerin Cumhuriyet başsavcılığına teslim edilmesi üzerine ödeme emri belgeleri gecikmeksizin düzenlenir."
Yürürlük
MADDE 5 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.
Old 23-05-2007, 11:53   #180
Av.Sevim Zorlu

19 Aralıktan önceki görevlendirmeler için tasdik zorunluluğu kalktı, rayice uygun yazılı beyan hala verilecek mi örneğine nereden ulaşabilirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi