Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Bağlı avukatlar ve fazla avukat sayısı

Yanıt
Old 07-02-2007, 00:20   #1
Av.ZekiÖZSOY

Varsayılan Bağlı avukatlar ve fazla avukat sayısı

Ben önceki çalışmalarımdan veya çevremdeki genç avukat arkadaşlarımdan biliyorum bizim meslekte bile malesef bazı avukatlar yanlarında çalışanların avukatların bile sigortalarıı yatırmaktan kaçmaya ,eksik yatırmaya ,geç başlatmaya çalışıyorlar. Maaşlar son derece düşük , avukatlık birinin yanında çalışırken bile iyi gelir getirmesi gereken bir meslektir. Çalışma koşullarında esnek çalışma saatleri denen bir düzen var,cumartesi çalışılması. Acaba meslektaşlarımız bu fazla çalışma saatleri için genç avukatlara fazla mesai ücreti ödüyor mu? Avukatlar taksiye binmez otobüse biner eskiden daha elit bir meslekti avukatlık ve vekalet ücretleri daha yüksekti. Şimdi bazı avukatlar 200-300 YTL ye bile iş yapıyor ( normalde 1000 YTL alınması gereken bir iş)Yadırgamıyorum belki de ihtiyacı var.Bunun sebebi fazla avukta sayısından doğan rekabet mi acaba. Benimde Vakıf üniversitemde hukuk fakültesi olsun diyen insanlar ve buna onay verenlerdir.Her sene 5000( Türkiye'nin ihtiyacı max:2500 dür) civarı yeni avukat mesleğe başlıyor. Eski üstatlarda yazlıklarına çekilip dinlenmiyor malesef. Öz eleştiri yapmalıyız her avukat bir hukukçu ,adalet sağlayıcısı olduğunu unutmamalı
Old 07-02-2007, 10:51   #2
Av.Duygu Keleş

Mesleğe yeni atılmamız ve pratik namına meslekte çok fazla bilgi sahibi olamamamız nedeniyle bir avukatın yanında bağımlı olarak çalışmayı uygun görüyoruz.Bizim bu öğrenmeye muhtaçlığımız da maalesef kötüye kullanılabiliyor.Ben başladığımda yeterki birşeyler öğreneyim para almasam da olur dediğimi çok iyi bilirim.Ancak tabiri caizse kazın ayağı öyle değil.Çalıştığınız büroda sekreteryadan tutunda avukatlığa kadar tüm işler size yıkılmaya başlandığında,yaptığınız işler karşısında yanında bağımlı olarak çalıştığınız avukat büyüğünüzün kazanımları karşısında,siz canla başla çalışırken Av.bey sigortam diye inlerken "bakacağız o işe diyen" meslektaşınız karşısında ve en önemlisi de duruşmaya girerken dizleriniz titrediği halde benim ne söylemem gerek ne anlatmam gerek derken av.büyüğünüzün bişey demene gerek yok gir çık demesi karşısında duruşmada kendi kendinizi bitirmeniz ,karşısında,karşısında..."Ah ben ne büyük bir hata yapmışım" dersiniz.En azından ben dedim.
Ama bu olumsuzlukların yanında çok büyük çıkarımlarım ve kazanımlarım olmadı değil.Öncelikle elimi taşın altına koymadan,canım acımadan birşeylere sahip olamayacağımı,duyduklarımı çabucak unuttuğumu ama araştırarak elde ettiğim bilgiyi ölsem de unutmayacağımı,ilerde bende tecrübeli avukat sıfatına eriştiğimde yanımda çalışabilecek avukat,sekreter vs.ye karşı sorumluluklarım ne olacağını,neleri yapıp neleri yapmamam gerektiğini,...çok iyi öğrendim.Hayat olumsuzluklar neticesinde kazanabileceğimiz bir duruşma salonu.Tecrübelerimiz ise beraatlerimiz ya da mahkumiyetlerimiz.Ben çok mahkum oldum ama nasıl beraat edilir onu da öğrendim
geriye dönüp baktığımda pek çok olaya kızsam da tekrar başa dönsem yeniden bağımlı çalışmakla başlardım işe.

Saygılarımla...
Old 08-02-2007, 10:39   #3
tiyerianri

sayın zeki bey yazdıklarınıza inanamadım.Böyle düşünün avukatların olması bile bence müthiş.Fazla mesai ücretini,sigortayı geçtim.Maaşımı zamanında alsam bana yeter. Bağımlı avukatların durumu kötü dersek insaflı davranmış oluruz bence içler acısı.Tabi avukat fazlası olması işveren avukatların nasılsa başka birini bulurum düşüncesi işleri bu hale getiriyor
Old 11-02-2007, 15:20   #4
Av.Can

Geçen gün yeni avukatlık tasrısıyla ilgili olarak yapılan toplantıda bağlı avukat arkadaşlarda benzer sorunlardan bahsettiler ve birlik yönetiminden ismi Güneş olan soyadını hatırlamıyorum, bir meslektaşımız tasarının bağlı avukatların aslında avukat olmadığını haykıran maddelerini savundu ve bağlı avukatlık olamayacağını ileri sürdü.

Bu anlamda ücretli avukat diye bir tanımlamayı getirmiş olan yeni tasarı karşısında bağlı genç avukatlar o zaman bizde sendikalaşacağız diye karşı çıktı.E karşılığında elbette sendika kurulur.Durumun bu hale gelmesi çok üzücü
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi