Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

hakimlik savcılık sınavı ve referans

Yanıt
Old 06-02-2007, 23:29   #1
nc_atli

Varsayılan hakimlik savcılık sınavı ve referans

merak ettiğim bugüne kadar hakimlik savcılık sınavı hakkında yapılan acıklamalarda hep referans faktörü üzerinde duruluyor,sanki belirleyici unsurmuş gibi. Bu sınavda referansın rolü nedir?
tesekkür ederim..
Old 24-02-2007, 14:29   #2
berkiten

ben bir meslektaşımın savcı olmak konusunda yaşamış olduğu tecrübeyi bilginize aktarmak istiyorum...meslektaşım savcılık sınavında yüksek bir puan almış ve okulunuda çok iyi bir dereceyle bitirmiş fakat sınavı kazandığı halde mülakatta elenmiş olup sınavda az puan alan kişiler mülakatı geçmiş bulunmaktadır...bütün savcı ve hakim adaylara başarılar sunarım..saygılarımla...
Old 02-09-2009, 19:09   #3
üye25928

Alıntı:
Yazan berkiten
ben bir meslektaşımın savcı olmak konusunda yaşamış olduğu tecrübeyi bilginize aktarmak istiyorum...meslektaşım savcılık sınavında yüksek bir puan almış ve okulunuda çok iyi bir dereceyle bitirmiş fakat sınavı kazandığı halde mülakatta elenmiş olup sınavda az puan alan kişiler mülakatı geçmiş bulunmaktadır...bütün savcı ve hakim adaylara başarılar sunarım..saygılarımla...

Referans şüphesiz vardır. Ancak tanıdığınız arkadaşınız hukuk bilgisine göre hakimlik ehliyetine sahip olduğunu nasıl anladınız?

Tanıdığım bir çok hakim savcı var, lisans eğitimini bin bir zorlukla bitirmiş olan: parasız, kimsesiz...

Şüphesiz referans da var ama bence bunlara takılmamak lazım.
Old 04-09-2009, 07:46   #4
fevziFIRAT

Referans elbette önemlidir.

Ancak sınava girip kazanmış olan, şu anda da stajını yapmakta olan bazı arkadaşlarım herhangi bir referansları olmadan adaylığa kabul edildiler.

Hatta çoğumuzun ailevi siyasal sebeplerle giremeyeceğini tahmin ettiğimiz arkadaşlar dahi, mesleğe kabul edildiler.
Çünkü başarılı oldukları göz ardı edilemezdi.

Ben açıkçası mülakatta bu yetkinin çok da kötüye kullanıldığını düşünmüyorum. Hak edene hakkı veriliyor.
Old 04-09-2009, 14:50   #5
üye25928

Alıntı:
Yazan fevziFIRAT
Referans elbette önemlidir.

Ancak sınava girip kazanmış olan, şu anda da stajını yapmakta olan bazı arkadaşlarım herhangi bir referansları olmadan adaylığa kabul edildiler.

Hatta çoğumuzun ailevi siyasal sebeplerle giremeyeceğini tahmin ettiğimiz arkadaşlar dahi, mesleğe kabul edildiler.
Çünkü başarılı oldukları göz ardı edilemezdi.

Ben açıkçası mülakatta bu yetkinin çok da kötüye kullanıldığını düşünmüyorum. Hak edene hakkı veriliyor.

Aynı fikirde olmak bir mutluluktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi