Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Türk Ve Uluslararası Deniz Hukuku

Yanıt
Old 25-03-2003, 13:42   #1
Shipbroker

Varsayılan Türk Ve Uluslararası Deniz Hukuku

Selamlar,

Deniz Hukuku ile uğraşan arkadaşlardan özellikle İngiliz ve Türk-Alman hukukundaki düzenlemeler, açıklar vs. hakkında yorumlar alabilirsem sevinirim.

Bu konu başlığını "sorular" bolumune acmak istemedim cunku soru-cevap düzleminden ziyade bilgi paylaşımı niteliğinde olmasıdır ümidim.

İlk olarak sormak istediğim deniz ticareti ile ilgili davalarda hakimlerimizin tecrubelerinin yeterli olup olmadığıdır. Eğer taraflar sözleşmelerinde İngiliz hukuku'nu refere ettilerse elbet Turk mahkemesi Londra'dan mahkeme veya tahkim kararını bekleyecektir fakat değişik durumlarda ne gibi sorular/sorunlar ile karşılaşabiliriz?

Bilindiği gibi ülkemiz mahkemeleri bazı durumlarda keyfi kararlar alarak gemi donatanını veya yük sahibini kolayca mağdur edebilmektedir, bu gibi durumların önlenebilmesi için alınabilinecek önlemler, teminat tutarının yüzde bazında yüksek tutulmasından ayrı olarak, nelerdir?

Saygılarımla
Old 25-03-2003, 22:19   #2
Armağan Konyalı

Sayın Shipbroker,

Deniz ticaret hukuku benim de bir ara ilgilendiğim bir hukuk dalı. Aklımda kalan tek kural : PARÇA BAŞI SORUMLULUK

Bir kibrit kutusu da denize düşse, bir lokomotif de denize düşse aynı tazminat ödeniyor. Bu kurala alışamadığımdan deniz ticaret hukukundan hızla uzaklaştım.

Sizinle deniz ticareti hakkında sohbet edecek kadar bilgim yok. Bildiğim tek kuralı da çoktandır unuttum.

Ama ilk sorunuzun yanıtını çok iyi bildiğimden lafa karışmadan edemedim: deniz ticareti ile ilgili davalarda hakimlerimizin bilgisi NE YAZIK Kİ yetersizdir. Değişik durumlarda aklınıza gelmedik sorular ve sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Ülkemizde verilen (keyfi demeyelim de, adalet duygusunu tatmin etmeyen) kararlar için aşağıda sunduğum önlem önerilerim çok genel. Ancak sizin 'teminat' konusundaki somut önerinize katılamıyorum:

Adalet arama yollarının dikensiz ve düz olması gererkir. Teminatın yüksek tutulması hak arayan davacıyı zor duruma sokacaktır. Adalet yokuşun sonunda görünse bile, ki bu görüntü çoğu zaman seraptır, ulaşılmasının zorluğu davacıyı caydırır. Mahkemelerde hak aramanın zorluğu karşısında davacılar ya korsanlardan yardım isteyecek ya da karşı tarafla istemedikleri halde anlaşmak zorunda kalacaklardır. Bence bu durumda korsanların palazlanması en büyük tehlikedir. Davacılar mahkemeler dışında adalet aramak zorunda bırakılmamalı. Eğer mahkemeler yerine başkaları adalet dağıtmaya kalkarsa, bundan zarar görecek olanlar sırasıyla davacı, davalı, devlet, ekonomimiz ve geleceğimiz'dir. Geriye zarar görmeyen kimse kalmamaktadır. Korsanlar dahi diğer korsanlar nedeniyle gün yüzü göremezler.

Özetle, deniz ticareti konusunda bilgileri yeterli olmasa da, kararlarını beğenmesek de mahkemelerimizin değerini bilmeliyiz.

Ama öte yandan gerenler de yapılmalı:

Mahkemelerimizin istenen düzeyde adalet dağıtması için hakimlerimizin kendilerini geliştirebilecekleri ortamı sağlamalı, uzmanlaşmalarına fırsat verilmeli. Meslek yaşamı boyunca anadoluda görev yapmış ve deniz ticaret kurallarına yabancı hakimlerimiz, İstanbul ve İzmir gibi kentlere atandıklarında ilk görev yerleri Ticaret Mahkemesi üyeliği olmamalıdır kanısındayım.

Hakimlerimiz için yazılan bu temennilerim, aynı şiddetle, avukatlarımız için de geçerlidir. Bugün deniz ticareti konusunda uzman olduğunu iddia eden çoğu avukatın da bilgisi uzmanlık düzeyinin altındadır. Gerçekten bu konunun uzmanı olan birkaç avukat, kendilerini bildiklerinden, benim bu sözlerime alınmayacaklardır. ((( ''Bilgi müsterih kılar'' Türkçesi; bilgi rahat ettirir. Gerçekten bilgili olanlar bu yazdıklarımdan 'rahatsız' olmayacaklardır. )))

Kara ticaret hukuku ile deniz ticaret hukuku arasındaki farkın 'sudan bir farklılık' olmadığı artık herkesce anlaşılmalıdır. Tüketici Mahkemesi, Aile Mahkemesi gibi uzmanlık mahkemeleri nasıl kuruldu ise, Deniz Ticaret Mahkemesinin de kurulması 'doğal hakim' ilkesine aykırı düşmez kanısındayım.

Uzattığımın farkına vardım. Ama konu uzatmaya değer. Konuyu açtığınız için teşekkür ederim. Umarım diğer deniz kazazedeleri de tek palmiyeli küçük adacığımıza ulaşır ve sohbetimize katılırlar. :-) Katılmak için hukukçu olmaya gerek yok; denizde olmak yeterli bence. Deniz İşletmeciliği Yüksek Okulları, sigorta şirketleri, armatörler bu sohbet ortamını seveceklerdir sanıyorum.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 26-03-2003, 10:22   #3
Shipbroker

Selamlar,

Herşeyden önce değerli dostumuza cevabı için teşekkür ederim.

Teminat konusundaki düşüncelerinize de saygı duymaktayım fakat takdir edersiniz ki tek kabahatli hakimlerimiz değil onların yanında bazen davalı bazen davacı hatalı ve haksız taleplerde bulunmaktadır.

Kuru yük piyasasında ekmek artık aslanın ağzında bile zar zor bulunurken şirketler/şahıslar nerden nasıl fayda sağlayacaklarını şaşırmış ve kendi becerilerinden öte karşılarındakinin açıklarını yakalayarak çıkar sağlama peşindedirler.

Basit bir örnek vermek gerekirse; Bir süre önce, çalıştığım şirkette time-charter bazında çalıştırılmakta olan bir gemi Türk limanına suni gübre tahliyesi için uğramıştır. Tahliye başlangıcından bir süre sonra yükün alıcısı "yük zararı" iddiasıyla mahkemeden bilirkişi getirtmiş ve gemiyi tutuklatmıştır.

Kendi gözlerimle gördüğüm üzere beyaz renkli olan yükün üstüne sadece birkaç parça kömür parçası ambarağzından ambara düşmüştür. Kürekle bile gayet rahat ayrıştırılacak olan kömür parçacıkları için alıcı yükün tamamını bozduğu iddiasıyla yuksek miktarlarda tazminat talebinde bulunmuştur. Armatörün arkasında P+I klüp sigortası bulunduğu gerçeği de gözönünde bulundurularak yük sahibi armatöre olabildiğince zorluk cıkarmak ve kopartabildiğim kadar kopartıyım mantığı ile hareket ederek sonuç olarak gemiyi günlerce limanda bekletip bir o kadarda P+I klübünden almıştır.

Belirttiğim üzere teminatın fazla tutulması davacının kendini gerçekten haklı olduğuna inandığı durumlarda risk taşımamaktadır. Bunun aksi olarak keyfi olarak veya hak/hukuk konusunda yeterli bilgi sahibi olamayan taraflar hak talebinde bulunurken birileri onlara haksız olduklarını soyleyene kadar zaten iş işten geçmiş ve davalı çoktan az veya fazla zarara girmiş bulunuyor.

Şahsi fikrimce Denizcilik Bakanımız Sn.Binali Yıldırım gibi denizcilik geçmişi olan ve konuya vakıf kişilerin bu makamlarda görev alması gerekmektedir. Bu şekilde herkes aynı dili konuşacağından dolayı sorunlara çözümler daha kolay bulunacak ve piyasamız duraksama olmaksızın yoluna devam etme şansı elde edecektir.

Konu hakkında yorum yapacak olan diğer arkadaşların yazılarını rica ediyorum.

Saygılarımla.
Old 05-04-2003, 17:10   #4
uye994

Hakimler bu konuda yetersiz elbette. İstanbulda 1. Asliye Ticaret bakıyor bu konulara yanlış hatırlamıyorsam. Ancak bir çok dava geminin bağlama limanında açılır Türk Ticaret Kanununa göre. Yani 1. Asliye Ticaret bakacak diye bir kaide yok. Netice itibarıyla Asliye Hukuk hakiminin de bu tür uyuşmazlıklara bakması mümkün. Hasılı kelam Türkiyedeki yargılama bir yığın karın ağrısından ibaret. Gerçi biliyorsun Charter Partylerde genellikle Londra Mahkemeleri ve İngiliz Hukuku şeklinde bir seçim yapar taraflar. Bu durumda navlun sözleşmesinden doğacak bir uyuşmazlık kural olarak Türk Mahkemesinin önüne gelmez. Önüne gelecek olan tanıma-tenfiz şeklinde bir dava yahut dispeç raporunun onaylanaması filandır. Bir de dispeçin tahkim şeklinde yapılan ayrı bir biçimi var, onda hakimin inceleme yetkisi daha sınırlı tabiki. Bu konuda spesifik sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışırız elbette, fakat ne var ne yok diye sorarsanız iyilik sağlık diyebiliriz doğal olarak Ama şunu tekrar edeyim ki, Mahkemelerimişz malesef birçok konuda olduğu gibi bu konuda da oldukça yetersiz. İlk derece mahkemelerinden bahsediyorum elbette. Yoksa 11. Hukuk Dairesinin çok güzel kararları var deniz ticaret hukyukuna ilişkin.
Old 01-09-2003, 17:23   #5
Shipbroker

Yaziniz icin tesekkurler. Deniz Hukukculari Dernegi'nin dergisini aliyorum, dergi dedigimde kitaptan beter bilirsiniz.

Cok faydali bence. Saygideger hocam Prof.Dr.Ulgener, rahmetli Gunduz Aybay ve daha bircok kisinin yazilari var, artik anlayabildigimiz kadarini anlamaya calisiyoruz her nekadar teknik terimler ve ince detaylar atlansada...
Old 01-09-2003, 18:34   #6
Armağan Konyalı

Sayın ship***er,

Yazınızı okurken birden duygularım dalgalandı:

Gündüz Aybay'ın adını görmek beni çok mutlu etti. Gündüz Aybay'ın acı kaybını anımsamak ise beni yine üzdü.

İzmir'deki bir kongrede kendisini tanıma fırsatı bulduğumda hayranlıklarıma bir de GÜLÜMSEMESİ eklenmişti. Karşısındakine huzur veren, alçakgönüllü ve bilgece bir gülümsemesi vardı. Çünkü gerçekten bilgeydi.

Nur içinde yatsın.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 25-09-2003, 01:04   #7
istanbul

Varsayılan Çetrefil bir konu

Değerli arkadaşlarım, deniz hukukunu gündeme getirerek sorunlarından bazılarını ortaya koymanız son derece güzel bir çaba. Ancak bırakın uygulama yanını, anılan hukuk dalının öğretiminde dahi üstünkörü yaklaşım belki dikkatinizi çekmiştir. (İstanbul Üniversitesinde öyleydi en azından) Ben hatırlarım, Tahir Çağa'nın "navlun" kanulu son cildinden sorumlu tutmamışlardı bizleri.

Bu durum aslında Deniz Hukukunun ağırlıklı olarak uluslararası düzenlemelerle şekillenmiş olmasından kaynaklanıyor. Son derece çetrefil konular bir o kadar karmaşık ve detaylı sözleşmeye dayanmış durumda. Bu durum İngilizce'nin de ilgilenecek hukukçular tarafından iyi bilinmesini gerektiriyor.

Bir çok meslektaşımız bu dala yabancı. Esasında önemli bir kayıp da sayılmaz zira bu alandaki avukatlık işlerinin toplam hacmi sanıldığından çok daha küçük. Mahkemelerin yetersizliğine katılırım. Fakat ortaya koymuş olduğunuz sorunları ne yazık ki doğru tanımlamış ve yorumlamış olduğunuzu söylemem güç. Bu da yukarıda ifade etmeye çalıştığım düşüncem çerçevesinde son derece doğal. Son olarak şunu ilave etmek isterim ki hukukçular olarak eksik kaldığımız (kendi adıma kounuşuyorum) konuların başında milletlerarası özel hukuk da var. "Kanun Seçimi" ile "Yetkili Mahkemenin Seçimi" kavramları arasında yaşanılan karmaşa bunun bir örneği değil mi!

Unutmadan, Gündüz Aybay'ın ölüm yıldönümü 27 Eylül. Tüm sevenleri adına rahmet diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla
Old 30-10-2003, 03:23   #8
EKSPER

SEVGİLİ SHİPBROKER

FORMDAKİ BİR YAZINIZDA AMBARDAKİ SÜNİ GÜBRENİN ÜZERİNDE KÜREKLE ALINACAK KÖMÜR PARÇALARI VARDI ALICI GEMİYİ BAĞLADI V.S. P&ıI CLUP DEN YÜKSEK MİKTAR PARA ALDI GİBİ BİLGİ VERMİŞŞİNİZ.

BEN 1977 YILINDAN BERİ Lloyd agent ve P& I CLUP'LERİN TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLERİNDE ÇALIŞDIM.
SÖZÜNÜ ETTİĞİNİZ DURUMDA MUTLAKA GEMİYE , NAKLİYAT SİGORTACISININ EKSPERİ VE P&I KLÜP SURVEYÖRÜ GELMİŞDİR . AYRICA MUTLAKA BURAYA GELEN EKSPER VE P&I KLÜP SURVEYÖRÜ GÜBREDEN ANLAYAN KİŞİ OLMASI GEREKİR. MALIN HASAR DURUMUNU BELİRLEMEK İÇİN BAZI ANALİZLERİN YAPILMASINI İSTEMİŞ VE VEYA ANALİZLERE NEZARET ETMİŞ OLMASI GEREKİR. AYRICA GEMİNİN YÜKLEME ÖNCESİ AMBAR TEMİZLİK SERTİFİKASINI VEREN İNSPECTİON RAPORU ( gözetim)İNCELENMİŞDİR.
ŞAYET GEMİNİN SON 3 YÜKÜ KÖMÜR İSE AMBAR KENARLARI VE AMBAR KAPAĞI ALTLARINDA KALAN TOZLAR . GÜBRE DEDİĞİNİZ MADDENİN ( DÖKME ÜRE İSE) ÜZERİNE DÜŞMÜŞ VE AMBAR KENARLARINDAN BULAŞMIŞSA ? KULLANILACAĞI SANAYİ ALANINA GÖRE KULLANILMASINI MÜMKÜN KILMAYA BİLİR.

SİZE GÖRE ÜRE GÜBREDİR . ALICIYA GÖRE SANAYİDE VEYA ECZACILKTA KULLANILACAK BİR ÜRÜNDÜR. HANGİSİDİR.

ÖYLE HİÇ BİR EKSPER VE P&I SURVEYÖRÜ KULLANILACAK MAL İÇİN BÜYÜK BOYUTLARDA TAZMİNAT ÖDETTİRMEZ.

BROKERLIK YAPIYORSUNUZ. YÜK TAŞITTIRDIĞINIZ GEMİNİN YÜKE ELVERİŞLİMİ DEĞİLMİ, ALDIĞI YÜK MİKTARI(B/L/) DOĞRUMU,TAHLİYE ETTİĞİ MİKTAR DOĞRUMU .HARCADIĞI YAKIT MİKTARI DOĞRUMU , ALDIĞI YAKIT DOĞRUMU, BALLAST TANKLARI V.S. ÇOK KONULAR VAR BU GİBİ SORULARA CEVAP VERECEK HİZMETLERİ YAPAN TÜRKİYEDE BİRÇOK TARAFSIZ ULUSLARARASI YETKİYE SAHİP DENEYİMLİ GÖZETİM ŞİRKETLERİ VAR. BU GİBİ FİRMALAR VE NAKLİYAT SİGORTASI, TEKNE SİGORTASI, KORUMA VE TAZMİN KULUP SİGORTALARI POLİÇELERİNİN TEMİNATLARINI BİLEN EKSPERLER, HUKUKÇULARDA MEVCUT. ANCAK ÜLKEMİZDEKİ GENEL UYGULAMA, HASAR GÖRÜNÜNCE MAHKEME TESBİTİ YAPTIRMAK, MAHKEME TESBİTİNDE HAKEM BİLİRKİŞİ ATIYOR. NASIL ATIYOR.? SONRA GEMİDEN GARANTİ MEKTUBU İSTENİYOR.
P&I LAR SURVEYORÜNÜN OLURUNU ALMADAN GARANTİ MEKTUBU VERMEZLER. VERDİKLERİ GARANTİ MEKTUPLARIDA HEMEN NAKDE ÇEVRİLEMEZLER.KURALLARI VAR. ÖYLE HER İSTEYENDE BEDAVADAN GEMİ BAĞLAYAMAZ. TEMİNAT YATIRMAK KOLAYMI.?

BEN BİR KAKAO GEMİSİNDEKİ HASAR İLE İLGİLİ OLARAK P&ıI KLÜP VE YÜK SİGORTACISININ AVUKATI TARAFINDAN MAHKEMEYE BİLİRKİŞİ OLARAK GÖSTERİLDİM .HAKİM BEY BEN BU KİŞİYİ TANIMIYORUM DEDİ . DİPLOMALARIMIZI VE GEÇMİŞİMİZLE VE ŞU ANDA YAPTIĞIMIZ İŞLERLE İLGİLİ BELGELER SUNDUK , TEK BU KİŞİ OLMAZ DEDİ VE O MAHKEME İLE ÇALIŞAN VE MAHKEMELERDE LİSTESİ OLAN BİLİRKİŞİLERDEN BİRİNİ BİLİRKİŞ OLARAK DOSYAYA EKLEDİ.

O KİŞİ KAKAO2NUN NE OLDUĞUNU ÇİKOLATALARDA GÖRMÜŞ , DENİZ NAKLİYATI, GEMİ NEDİR , GEMİ ANBARI , GEMİCİLİK , DENİZCİLİK TERİMLERİ V,S. BİLMİYOR , DOSYAYA EKLENDİ BERABER RAPOR YAZMAK DURUMUNDA KALDIK . GIDA TÜZÜĞÜNE GÖRE MALIN KULLANILMASI SAKINCALIYDI. AMA HASARA KİM SEBEBİYET VERMİŞDİ.?
GEMİ CLEAN ON BOARD B/lLDÜZENLEMİŞ VE MALI TEMİZ TESLİM ALMIŞ , HASARLI OLARAK TAHLİYE LİMANINA GETİRMİŞ, SONUÇDA HASARLI DENEN MALI KİM HASARA UĞRATMIŞ ?, ARAŞTIRMALARIN ÇOK DETAYLI YAPILMASI GEREKİYOR ÇÜNKÜ SONUÇ KİMİN HATALI OLDUĞUNU BULMAK .
HAKİMLERDE BU DEĞERLENDİRMEYE GÖRE KARAR VERECEK.

TÜRKİYEDE DENİZCİLİK HUKUKUNU BİLEN KİŞİLERİN OLDUĞU BİR GERÇEK ANCAK BU KİŞİLERDE , TÜM BİLGİ BİRİKİMLERİNİ YABANCI ŞİRKETLERİN TÜRKİYE MUHABİRLİKLERİ VE MÜMESSİLLİKLERİNDE ÇALIŞARAK , ESKİ BÜYÜKLERİNDEN ,LİMANLARDA GEMİLERDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİK OLAYLARDA PRATİK YAPARAK ÖĞRENMEKTEDİR.
KONU İLE İLGİLİ KİTAPLAR KISITLI OLARAK YAZILMIŞ VE HAMAN HAMAN HEPSİNİN KAYNAKLARI YABANCI YAZARLARDIR.
DENİZİ BİLE HARİTALARDA GÖRMÜŞ, GEMİYİ HALA ŞEHİR HATLARI VAPURU ZANNEDEN VE DENİZ ÜZERİNDE YÜZEN BİR CİSİM OLARAK TANIMLAYAN KİŞİLER , TÜRK DENİZCİLİĞİNİ YÖNETİYORSA , SİZİN VE BİZİM DAHA ÇOK FIRIN EKMEK YEMEMİZ GEREKİYOR.

BU ARADA GEÇMİŞ DÖNEMDE DENİZCİLİK MÜŞTEŞARLIĞI YAPMIŞ
İ.T.Ü. GEMİ MAKİNALARI VE İNŞAA PROF. İ.REŞAT ÖZKANI RAHMETLE ANIYORUM.
BİLDİĞİM KADARIYLA , DENİZCİLİK SEKTÖRÜNE İLK DENİZDEN , DENİZ HUKUKDAN VE GEMİDEN ANLAYAN BİR KİŞİ GELMİŞDİ , SONRA GÖREVDEN ALINMIŞ VE DENİZ TİCARET ODALARI GENEL SEKRETERİ OLMUŞDU.ŞU ANDAKİLERİ TANIMIYORUM .

SAYGILARIMLA
Old 30-10-2003, 09:05   #9
Shipbroker

SEVGILI EKSPER,

HERSEYDEN EVVEL YANITINIZ ICIN TESEKKUR EDERIM. TECRUBENIZI TAKDIR EDIYORUM. BU ARADA BENDE YAKLASIK 6-7 SENEDIR PROFESYONEL SHIPBROKER OLARAK CALISMAKTAYIM.

YUK AMMONIUM NITRATE IDI. TAHLIYEDE SURVEY YAPILMADI DEMEDIM KI. ELBET ILK IS OLARAK GEMININ PANDI ACENTESINE HABER VERDIK VE GELDILER. UZUN LAFIN KISASI "ALICI" BOLGESINDE YETERINDEN FAZLA GUCE SAHIP, TEMINAT YATIRMADAN TUTUKLAMA KARARI CIKARTABILEN, BAZI MAKAMLARI PARMAGINDA OYNATAN BIR FIRMA, BU DURUMDA KARSISINDA NE ARMATOR DIRABILIR NEDE SIGORTA.

BUNDAN ZIYADE ARMATOR GEMISINI ISLETMEKLE YUKUMLUDUR BU NEDENLE PANDI SIGORTAMIN TAZMINAT ODEYIP GEMIYI RELEASE ETTIKTEN SONRA DAVACI ILE NE GIBI BIR MUNASEBET ICINE GIRDIGI BENI PEK ILGILENDIRMEDI. SADECE ZAMANI GELDIGINDE OLAYI HALLETTIK DEDUCTABLE'INIZI LTF ODEYINIZ DEDILER, ODEDIK VE BITTI.

HEPSINDEN OTE NE YAZIKKI SUNUDA BELIRTMELIYIM KI PROBLEM CIKTIKTAN SONRA COZUMLER YARATAN VE CABALAYAN P+I SIGORTAMIZ DEGIL BIZDIK. KENDILERI OTURUP SEYRETTILER.

STEEL PRODUCTS HARICI COGU YUK PRE-LOADING SURVEY'E TABII OLMADIGINDAN DOLAYI YUKLEME ANINDAKI KONDISYONU ARMATORU PEK BAGLAMIYOR. P+I HERSEKILDE (HATCH COAMING'LERDEN KOMUR DUSMUS OLSA BILE) SORUMLULUGU ALMAK DURUMUNDA.

BUNLARIN YANINDA ASIL KONU KIMIN HAKSIZ OLDUGU ISE, OLAY ANINDA ACILEN GUBRE TICARETI YAPAN BAZI DOSTLARIMIZI DAVET ETTIK VE KENDILERI "EGER BU MAL BANA GELIYOR OLSA INANIN PATRON OLARAK BENIM HABERIM BILE OLMAZ, GAYET ONEMSIZ BIR KIRLENME. ELEKTEN GECIRIP KULLANIRLAR ISCILER" DEMISTIR. BU DURUM ORTADA BIR KOTU NIYET OLDUGUNU ACIK VE NET SEKILDE ISPATLAMAKTADIR.

BILIRKISI OLAYINA GELINCE, ICINDE OLDUGUM BENZER BIR DURUMU AKTARMAK ISTERIM; MAHKEME DENIZ HUKUKU VE DENIZCILIK ILE YAKINDAN UZAKTAN ALAKASI OLMAYAN BIR BILIRKISI ATADI, ITIRAZLARIMIZ SONUCU 2. SEFER BIR DENIZ AVUKATI VE YARDIMCILARI BILIRKISI RAPORUNU HAZIRLIYOR. BIRAZ DIRENMEK GEREK YOKSA BU ULKEDE INSAN KAYBOLUP EZILIP BIR HIC OLMASI ISTEN BILE DEGIL.

UMARIM YAZINIZDAKI BAZI NOKTALARI AYDINLATABILMISIMDIR.

GORUSMEK UZERE

SAYGILARIMLA
Old 21-04-2004, 09:09   #10
Armağan Konyalı

Mutlu bir haber daha !!

Denizcilik Mahkemesi Kuruluyor

Denizcilik İhtisas Mahkemeleri kurulmasına olanak sağlayan tasarı, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Kanuna göre, iş durumunun gerekli kıldığı yerlerde, deniz ticareti alanındaki ihtilaflara bakmak üzere, Denizcilik İhtisas Mahkemeleri kurulacak.

20.04.2004
Kaynak: TRT
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi