Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık Kanunu - İlginç

Yanıt
Old 29-08-2006, 14:04   #1
bcokelez

Varsayılan Avukatlık Kanunu - İlginç

Üstatlarım...

Ben mi anlayamıyorum. Kanun Koyucunun mu bi hatası var anlayamadım ama her okuduğumda gülmeye başlıyorum. Avukatlık Kanunumuz madde 43;

Başlık : Büro Edinme Zorunluluğu

"Her avukat, levhaya yazıldığı tarihten itibaren üç ay içinde baro bölgesinde bir büro kurmak zorundadır. Büronun niteliklerini barolar belirtir.

Bir avukatın birden fazla bürosu olamaz. Birlikte Çalışan avukatlar ayrı büro edinemezler. Avukatlık ortaklığı yurt içinde şube açamaz.

Milletvekilleri, milletvekilliği süresine avukatlık yapamazlar *( Pardon ama bu hükmün bu madde içerisinde ne işi var? )

Bürosunu veya konutunu değiştiren avukat yenilerinin adreslerini bir hafta içinde baroya bildirmek zorundadır."

Görüşü olan var mı?
Old 29-08-2006, 15:25   #2
Av. Levent Kıray

İyi bir tespit; kutlarım.
Kanımca, madde başlığının kapsamı yetersiz kalıyor. Başlık sadece birinci fıkrayı kapsamı içine alıyor. Diğer fıkralar tamamen alâkasız.
Old 30-08-2006, 12:01   #3
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan 12.madde ile 43.maddenin uyumu mu /uyumsuzluğu mu? Boşluk mu?

Avukatlıkla birleşemeyen işler
Madde 11 - Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.

Avukatlıkla birleşebilen işler
Madde 12 - (Değişik: 22/1/1986-3256/3 md.) Aşağıda, sayılan işler 11 inci madde hükmü dışındadır:
a) Milletvekilliği, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği,
Old 30-08-2006, 12:04   #4
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan Ve

Devam (Madde 12.)

Milletvekilleri hakkında, 3069 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği ile Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanun hükümleri saklıdır.
Old 30-08-2006, 12:17   #5
bertrand

Selam,

KANUN NO: 4667
AVUKATLIK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
Kabul Tarihi: 2 Mayıs 2001
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 10 Mayıs 2001 - Sayı: 24398
.
.
.
MADDE 29.- Avukatlık Kanununun 43 üncü maddesinin ikinci fıkrasına aşağıdaki iki cümle eklenmiştir.
Avukatlık ortaklığı yurt içinde şube açamaz. Milletvekilleri, milletvekilliği süresince avukatlık yapamazlar.

Sonraki bir düzenleme ile 12. maddedeki hüküm zımnen mülga edilmiş sayılmaktadır. Ancak hükmün yeri kanun tekniğine aykırı bir halde bulunmaktadır. 43/a şeklinde yeni bir madde tesis edilerek düzenlemenin getirilmesi daha doğru olurdu.

Saygılar.
Old 30-08-2006, 23:48   #6
yargıç isa

bişey sormak istiyorum. Büro edinme zorunluluğu başlığını görünce aklıma geldi.

Annesi babası memur (yada sadece babası... ) çocuğunu zorlanarak HUKUK FAKÜLTESİNDE okutan bir ailenin çocuğu, mezun olunca nasıl- neyle büro açabiliyo; baro destekliyo mu? Avukatlık güzel de büro olmayınca olmuyo gibi. İkinci sorum büro açmak çok masraflı bir iş mi? 26-27 YAŞLARINDA BİRİ KİMSEYE YÜK OLMADAN BÜRO AÇABİLİR Mİ? Yada bunun usulu nedir, nasıl yapılır düşündürüyo beni... yardımcı olursanız deneyimlerinizden faydalanırız.

saygılarımla...
Old 31-08-2006, 08:11   #7
Av.Duygu Keleş

Büro edinme zorunluluğu güzel de,bu memlekette hukuk fakültesi bitirip bir avukatın yanında 3 kuruş maaşa sigortasız çalışan değil bürosu bilgisayarı bile olmayan tabiri caizse İŞÇİ AVUKATLAR o kadar çok ki.Sanırım kanun koyucuların bundan hiç haberi yok.
Saygılarımla....
Old 31-08-2006, 09:16   #8
bcokelez

Evin uygun bir bölümünü büro olarak kullanabilme. Kirayı gider olarak gösterebilme, elektrik su gibi harcamaların da yarısını ofis gideri olarak gösterebilme şansımız var. ama ne kadar kullanışlı olacağı konusunda pek bi fikrim yok (cocuklar babaa diye pacaya sarilirken is yapmaya calismak

Alıntı:
Yazan yargıç isa
bişey sormak istiyorum. Büro edinme zorunluluğu başlığını görünce aklıma geldi.

Annesi babası memur (yada sadece babası... ) çocuğunu zorlanarak HUKUK FAKÜLTESİNDE okutan bir ailenin çocuğu, mezun olunca nasıl- neyle büro açabiliyo; baro destekliyo mu? Avukatlık güzel de büro olmayınca olmuyo gibi. İkinci sorum büro açmak çok masraflı bir iş mi? 26-27 YAŞLARINDA BİRİ KİMSEYE YÜK OLMADAN BÜRO AÇABİLİR Mİ? Yada bunun usulu nedir, nasıl yapılır düşündürüyo beni... yardımcı olursanız deneyimlerinizden faydalanırız.

saygılarımla...
Old 31-08-2006, 10:42   #9
lawyer_man

Evet ßence'de ßir Milletvekil'inin Hem Vekil'lik Hem Avukat'lık İki Mesleğin ßir Arada Yurutmesı Imkansız'dır.Zaten Avukatken ßoyunu Aşan Çalışmaları Olacaktır.Ama Diğer ßir Taraftan ßir Milletvekil'ininde Aynı Tempo İçerisinde Çalışmaktadır.Gerek Meclis'te Gerek'se ßüro'sunda,Eğer 'ki İki Mesleği ßir Arada Yürütürse,Milleti Ve Yükümlendiği Görevleri Nasıl Yerine getirecek.Yada Avukatsa Aldığı Davalara Nasıl Girip,Nasıl Yürütecek.ßu Durum Karşısında İki Mesleği ßirden Yürütmesi Gerçekten'de İmkansız.ßende ßir görme Engelli Avukat Adayıyım.ßitirdikten Sonra ßenımde Dusuncem Mılletvekılı Olmaktı Ama ßu Zaman'dan Sonra Size Katılarak Gercektende Olamaz Kanısına Vardım.
Old 08-09-2006, 10:24   #10
Av.Duygu Keleş

Aslında ben sizlare katılmakla beraber bir noktada kavram karmaşası olduğunu da düşünüyorum.Milletvekilliği esas itibariyle bir meslek değil,görev,Milletin içinden seçilerek temsil hakkını elde etmiş kişi.Bu kişinin almış olduğu bir eğitim ve icra etmekte olduğu bir işi de var.Örneğin sanayi alanında faaliyet gösteren bir kişi aynı zamanda milletvekilliği yapabiliyorsa bir avukat neden aynı anda hem avukatlık hem vekillik yapamasın.
Ya vekilliği meslek olmaktan çıkarmak ya da herkese eşit şartlarda milletvekili olabilme hakkı vermek gerekir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi