Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

dava açılmasına sebebiyet veren davacı lehine vekalet ve yargılama giderleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2012, 16:39   #1
99-38

İnceleme dava açılmasına sebebiyet veren davacı lehine vekalet ve yargılama giderleri

yükümlülüklerimizi yerine getirmek için ihtar çektik ancak devamında yine de davacı tarafından dava açıldı. bu konuda yargılama gideri ve vekalet ücreti hükmedilemeyeceği konusunda karar bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım istiyorum. İyi çalışmalar saygılarımla...
Old 20-04-2012, 17:06   #2
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan 99-38
yükümlülüklerimizi yerine getirmek için ihtar çektik ancak devamında yine de davacı tarafından dava açıldı. bu konuda yargılama gideri ve vekalet ücreti hükmedilemeyeceği konusunda karar bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım istiyorum. İyi çalışmalar saygılarımla...

Meslektaşım,

Tam ayrıntı vermeseniz de aşağı yukarı durumunuzu anladım ve sizin konumunuzda bulunmuşluğum var. Ve mahkemede bu davanın bizim kusurumuzla değil , tamamen karşı tarafın yargılama gideri ve avukatlık vekalet ücreti almak amacıyla açıldığını bu sebeple giderlerin kendi üzerlerine bırakılmasını talep etmiş olsam da bu yönde karar verilmedi.

Çünkü,

HErkes haklı gördüğü konuda dava açmaya hukuki yollara başvurma hakkına sahiptir. Siz karşınızdaki meslektaşınızın insafına kalmışssınız.

Şİmdi nasolsa Sulh olmayı teklif edecek hakim; ilk duruşmada sulh olmak istediğinizi beyan ederseniz vek. ücretinin de bir kısmına hükmedilecek bir nevi giderlerinizi azaltabilirsiniz..
Old 20-04-2012, 17:25   #3
99-38

sayın meslektaşım, öncelikle ilginzden teşekkürler.
dava konusu alacağı ödeyeceğimiz konusunda dava tarihinden önce noter aracılığı ile ihtar çektik ve banka hesabı için bilgi istedik, buna rağmen dava açıldı
Old 20-04-2012, 17:29   #4
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan 99-38
sayın meslektaşım, öncelikle ilginzden teşekkürler.
dava konusu alacağı ödeyeceğimiz konusunda dava tarihinden önce noter aracılığı ile ihtar çektik ve banka hesabı için bilgi istedik, buna rağmen dava açıldı

Meslektaşım çok iyi anlıyorum sizi ama işte yapacak bir şey yok. Siz yine de bu ihtara dayanarak yargılama giderlerinin davacı tarafın üzerine bırakılmasını talep edin fakat etki etmeyecektir. Ben ne yargıtay karararları ne beyanatlar ekledim dilekçeme yine olmadı

Bu arada bu tür olaylarda temerrrüde düşürüp tevdi mahalli tayin ettirin bir dahakine. Bu şekilde daha kesin olacaktır.
Old 21-04-2012, 11:14   #5
av.nesrinzeyneb

Merhaba. Sevgili meslektaşlarımızın yaptığı yanlış bir durum ama ne yazıkki hepimizin başına geliyor.Kolay gelsin iyi günler
Old 21-04-2012, 13:10   #6
ilhan13

Cevabi ihtarınızı kabul dilekçenize ekleyip,ilk duruşmaya kadar Mahkemeye sunduğunuz takdirde, Müvekkiliniz yargılama giderlerine(ve vekalet ücretine) Mahkum edilmez.HMK 312/(2) "Davalı, davanın açılmasına kendi hâl ve davranışıyla sebebiyet vermemiş ve yargılamanın ilk duruşmasında da davacının talep sonucunu kabul etmiş ise yargılama giderlerini ödemeye mahkûm edilmez."
Old 23-04-2012, 02:11   #7
hukukkuşu

davanın durumuna göre en azından Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 6. maddenin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.Saygılarımla.

MADDE 6 – (1) Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonra giderilirse tamamına hükmolunur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi