Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ikinci kez dop kesintisi ve men'i müdahale

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2012, 14:22   #1
Av.Sezer Yiğit

Varsayılan ikinci kez dop kesintisi ve men'i müdahale

Sayın meslektaşlarım, önümdeki bir hukuki problem için fikrinizi almak istiyorum.

Müvekkilimiz yıllar önce, imara açılmış, dop kesintileri yapılmış sanayi imarlı bir arsa alıyor. Arsası yaklaşık 6000 m2 büyüklüğünde.

Fakat daha sonra yapılan yeni 5000'lik ve buna uygun 1000'lik planlarda arsasının yarısından fazlasının kesildiğini görüyor.

Kendisi bana halen tapuda yerinin 6000 m2 gözüktüğünü söylemekte. Ayrıca planlarda yerinin önceki halide (ilk uygulamadan sonraki hali yani) kesik çizgilerle gösterilmekte. Fakat şu an planda kendi kullanımına verilen parsel, eski yerinin yarısı bile değil neredeyse.

Hatta birde plana göre elin de kalan kısmından fiiliyatta yol geçiyor.

Fazla kesilen kısım için kamulaştırmasız el atma, yol geçen kısım için ise müdahalenin men'i davası açmayı düşündüm.Fakat müvekkilim için arsası daha önemli olduğu için tamamı kurtarmak amacıyla tamamı için müdahalenin men'i davası açsam sonuca gidebilir miyim acaba?
Old 20-04-2012, 15:19   #2
orhan6591

Daha önceki planlar iptal edilmeden yeniden 5000 lik veya 1000 lik uygulama imar planı yapılmaz. şu durumda müvekkilinizin ilk aldığındaki planlar iptal edilmiştir, diye düşünüyorum. doğal olarak müvekkilinizin durumunu mevcut son 1000 ölçekli planlar çerçevesinde değerlendirmek lazım. Bu durumda da Belediyeler 3194 Sayılı İmar Kanunun 18. maddesi gereğince uygulama yaptıklarında maksimum % 40 DOP kesintisi yapabilirler. öncelikli olarak 18 uygulamasını öngören Belediye Encümen Kararının iptalini İdare mahkemesi'nden talep ederseniz, uygulama iptal olur. Gerekçe de % 40'tan fazla kesinti yapıldığı olabilir. Sonucunda taşınmaz planlı ancak uygulaması yapılmamış hale gelir. Bu arada % 40'tan fazla kesinti yapılıp yapılmadığını uygulamaya dair encümen karar dosyasında bulunan DOP kesinti cetvelinden kolaylıkla görebilirsiniz. sonuçta uygulama iptal olursa Belediye yeniden 18 uygulaması yapmak ve % 40 dan daha az kesinti yapmak durumunda kalacak, müvekkilinizin taşınmazı kurtulacaktır. eğer 18 uygulamasına ilişkin dava açma süreniz kaçtı veya doldu ise, mevcut duruma göre % 40'tan fazla kesilen DOP için kamulaştırmasız el atma davası dediğiniz gibi makul geliyor. Müdahalenin men'i, Belediyenin % 40'a kadar DOP kesebileceği dikkate alındığında ve hangi % 40'lık alanı DOP kesintisi içine aldığı tam olarak bilinemediği için sıkıntılı olabilir diye düşünüyorum. iyi çalışmalar
Old 21-04-2012, 15:41   #3
Av.Sezer Yiğit

Sayın üstadım ilginize ve verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi idare mahkemesi için süre kaçmış durumda. İşin enteresan tarafı, müvekkilimizin parseli aynı yerde duruyor, fakat tabi planlarda yarısı gitmiş durumda. Kamulaştırmasız el atma sebebiyle bedeli alabilecek olsak da, arsayı alabilmek müvekkil için daha avantajlı.

Tam olarak nerede kesinti yapıldığını tespitte sorun olmayacak şekilde bir uygulama yapılmış. benim asıl merak ettiğim husus, acaba bu fazla kesinti yapılan yeri -planları iptal ettiremediğim göz önüne alınırsa- el atmanın önlenmesi ile kurtarabilirmiyiz. Hatta şu notuda ekleyeyim, yerde ,planlara uygun olarak bir kullanım durumuda mevcut. Yani müvekkilin arsasının bir kısmı yol ve kavşakta kalıyor fiiliyatta..

Amacım men'i müdahale ile idareyi biraz zor durumda bırakmak açıkcası.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi