Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk fakültesi 1.sınıf öğrencisi için anayasa hukuku...

Yanıt
Old 02-11-2009, 08:34   #31
Mustafa Sırakaya

Varsayılan Anayasa Hukuku Dersleri

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Kemal Gözler in kitabı iyi fakat daha çok özet geçmiş konuları.Anlaşılır ve zevkli bir anlatımı var ama sadece o kitaba çalışarak sınava girmeyiniz.Orada okuduklarınız sadece genel hatlar...Size sadece yardımcı kaynak olabilir

saygılar

Kemal Gözlerin Anayasa Hukuku Kitabı iki tane birisi ince olan (Anayasa Hukukuna Giriş) ve biriside kalın olan Kalın olan kitabın ismi dikkat edin Anayasa Hukuku Dersleri ve hangi kitabı kastettiğinizi anlamadım. Eğer Anayasa Hukuku Dersleri Kitabını yermekte iseniz bu kitaptan çalışıp çalışmadığınızı sormak isterim.
Çünkü bu kitap bana çok yararlı oldu ve hiçbir konuda özet olduğunu eksik olduğunu düşünmüyorum.
Amacım Kemal Gözleri Yüceltmek değil yanlış anlaşılmak istemem ancak burada arkadaşlara yardım amacıyla birşeyler paylaşıyoruz. Lütfen Mesajları bunun bilincinde olarak yazalım
(BU DUYURUM GENELDİR. LÜTFEN ÜSTÜNÜZE ALINMAYIN)
Old 02-11-2009, 19:16   #32
yalcin3

kasadivalyos'a katılıyorum bu sene idare hukukuna da Kemal Gözler'den çalışıyorum bana dersimize giren hocamızdan çok daha fazla şey kattığını söyleyebilirim.Anlatımını ve tekniğini çok seviyorum.
Old 02-11-2009, 22:58   #33
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan kasadivalyos
Kemal Gözlerin Anayasa Hukuku Kitabı iki tane birisi ince olan (Anayasa Hukukuna Giriş) ve biriside kalın olan Kalın olan kitabın ismi dikkat edin Anayasa Hukuku Dersleri ve hangi kitabı kastettiğinizi anlamadım. Eğer Anayasa Hukuku Dersleri Kitabını yermekte iseniz bu kitaptan çalışıp çalışmadığınızı sormak isterim.
Çünkü bu kitap bana çok yararlı oldu ve hiçbir konuda özet olduğunu eksik olduğunu düşünmüyorum.
Amacım Kemal Gözleri Yüceltmek değil yanlış anlaşılmak istemem ancak burada arkadaşlara yardım amacıyla birşeyler paylaşıyoruz. Lütfen Mesajları bunun bilincinde olarak yazalım
(BU DUYURUM GENELDİR. LÜTFEN ÜSTÜNÜZE ALINMAYIN)
Ben Anayasa Hukukuna Girişi kitabıyla karıştırdım.Evet haklısınız.Yorumlarım bu kitap içindir(Anayasa hukukuna giriş).(Diğer kitap hakkında bir bilgim yok.Yanlış anlayıp bu yanlış üzerinden yorum yaptığım için diğer arkadaşlarda affola.)Bu kitabın(ANAYASA HUKUKUNA GİRİŞ) daha çok genel hatlar üzerinde durduğunu ve sadece yardımcı kaynak olabileceğini tekrar belirteyim.

Diğer konuya gelince sizi bu kadar heyecanlandıran şey nedir anlamadım doğrusu.Kemal Gözler 'i neden yereyim.Burada kitap hakkında tahlil yapıyoruz.Bunu da nereden çıkardınız.Kemal Gözler e karşı kişisel bir takıntım olsa 'İdare hukuku' kitabını okumazdım şu an.Ayrıca Kemal Gözler i yüceltebilirsiniz de.Bence gayet iyi bir hukukçu ve kitapları da kaliteli.
Siz neye bu kadar tepki verdiniz açıkçası şaşırdım hatta tebessüm bile ettim
Old 03-11-2009, 11:44   #34
Mustafa Sırakaya

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya

Diğer konuya gelince sizi bu kadar heyecanlandıran şey nedir anlamadım doğrusu.Kemal Gözler 'i neden yereyim.Burada kitap hakkında tahlil yapıyoruz.Bunu da nereden çıkardınız.Kemal Gözler e karşı kişisel bir takıntım olsa 'İdare hukuku' kitabını okumazdım şu an.Ayrıca Kemal Gözler i yüceltebilirsiniz de.Bence gayet iyi bir hukukçu ve kitapları da kaliteli.

Hayır Sayın Denizcan bu sözlerim sana değil bunu belirttim, genelde benim yazdığım konulara mutlaka cevap verme yükümlülüğü olduğunu zanneden kişiler mevcut olduğu için böyle bir şeyi yazmak istedim.
Yanlış anlaşılmamak istediğim için böyle birşey yazdım, yani zatınızla ilgili değil söylediklerim
Saygılar...
Old 06-11-2009, 21:18   #35
burakhukuk_06

Anayasa dersi için önerim erdoğan teziç'tirçyardımcı kaynak olarak da Kemal Gözler'i tavsiye ederim.Medeni Hukuk için de Jale Akipek ve Turgut Akıntürk'ün kitabını tavsiye ederim..başarılar..
Old 11-11-2009, 22:05   #36
Av.Burhan Akcan

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Ben Anayasa Hukukuna Girişi kitabıyla karıştırdım.Evet haklısınız.Yorumlarım bu kitap içindir(Anayasa hukukuna giriş).(Diğer kitap hakkında bir bilgim yok.Yanlış anlayıp bu yanlış üzerinden yorum yaptığım için diğer arkadaşlarda affola.)Bu kitabın(ANAYASA HUKUKUNA GİRİŞ) daha çok genel hatlar üzerinde durduğunu ve sadece yardımcı kaynak olabileceğini tekrar belirteyim.

Ben de 2. sınıf öğrencisi olarak geçen sene yardımcı kaynak olarak kullanmıstım anayasa hukukuna giriş kitabını. fakat ben dahha çok kitaptaki şemalardan yararlandım. sayın denizcan beyi n dediği gibi kitap biraz genel hatlarıyla alınmış. ayrıca kemal gözler bence alanında uzman ve kitabıda bence güzel.
Old 20-11-2009, 22:52   #37
mervealcik

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Ben hukuk fakültesine başlamadan önce yaz tatilinde Server Tanilli'nin Devlet ve Demokrasi adlı kitabını okumuştum. İyi ki okumuşum. Evde öyle bana bakardı bu kitap okumam için ama annem ağır olabileceğini söyleyip okutmazdı. Hukuk fakültesine girecek duruma gelince beni kimse tutamadı. 1961 Anayasası çerçevesinde anayasa hukukunu anlatan bir kitaptır, öneririm.
Ben bu kitabı inceledim.Bana çok ağır geldi.(1. Sınıf öğrencisiyim. )
Old 10-12-2009, 20:46   #38
simla

Alıntı:
Yazan acemi hukukçu
Bu yıl anayasa hukuku dersini Kemal Gözlerden aldım anayasa huukuku dersleri kitabını bende tavsiye ediyorum.Anayasa hukuku dersini anlamak için ideal bi kitap olduğunu düşünüyorum.
merhaba bende bu sene kemal hocadan anayasa dersi alıyorum muhtemelen sende bizim fakültedesin ismini merek etteim kemal hocanın gerçekten çok iyi bir hoca olduğunu düşünüyorum
Old 20-12-2009, 12:16   #39
shr43

ben hukuka isteyerek girdim şu anda çok zorlanıyorum vizelerim beklediğimden çok geldi anayasa hem erdoğan teziç çalışmaya çalışıp hemde kemal gözleri anlayayım derken kafam allak bullak oldu lütfen bana nasıl çalışmam gerektiğini söyler misiniz?
Old 20-12-2009, 14:30   #40
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan shr43
ben hukuka isteyerek girdim şu anda çok zorlanıyorum vizelerim beklediğimden çok geldi anayasa hem erdoğan teziç çalışmaya çalışıp hemde kemal gözleri anlayayım derken kafam allak bullak oldu lütfen bana nasıl çalışmam gerektiğini söyler misiniz?
Öncelikle şunu belirteyim.Erdoğan Teziç in kitabına bakmanıza gerek yok.Ben açıkçası anlamadığımdan bakmamıştım.Kemal Gözlerin kitabı rahat ve basit anlatımıyla sizin için yararlı olur.Ben Kemal Gözlere çalışmıştım.Ancak anaysadan anlamanız ve geçmeniz için dersi dinleyip notlara bakmanız çok önemli.Zaten hocalar genellikle derste anlattığı olayları soruyor.Örneğin milletvekilleriyle ilgili pratik çalışmaları takip ediniz.Bunları da derste öğrenebilirsiniz
Old 20-12-2009, 16:44   #41
shr43

anayasa için teşekkür ederim medeni hukuk pratik çalışmaları kitabı almak istiyorum sizce ne alabilirim ? kadıköyde akmarı dolaştım ama karar veremedim
Old 20-12-2009, 22:04   #42
YCanik

Ders kitabı olarak ben de Kemal Gözler'in kitabını devamlı kaynak olarak kullanıyorum Erdoğan Teziç in kitabı birçok arkadaşımızın da belirttiği gibi ağır ve detaylı bir kitap, birinci sınıf öğrencisine çok da hitap etmiyor bence.

Ayrıca Mehmet Turkan 'ın "Anayasal Devlet" adlı kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. Ders kitabı mahiyetinde değil ancak bazı konular açısından ders kitabı kadar faydalı olduğunu belirteyim. (Bu kitap artık basılmıyor bildiğim kadarıyla.. Ben internetten eski kitaplar satan bir site üzerinden satın almıştım)
Old 20-12-2009, 22:07   #43
YCanik

Alıntı:
Yazan shr43
anayasa için teşekkür ederim medeni hukuk pratik çalışmaları kitabı almak istiyorum sizce ne alabilirim ? kadıköyde akmarı dolaştım ama karar veremedim

Kemal Oğuzman ın Medeni Hukuk Pratik Çalışmaları adlı bir kitabı var.(ismi tam olarak böyle olmayabilir) Çok faydalı olacaktır ancak bu kitapta aile hukuku üzerinde durulmuş daha çok.
Old 20-12-2009, 22:55   #44
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan shr43

Ben bugün, Medeni Hukuk hocamız sayın Prof. Dr. Osman Berat Gürzumar'ın tavsiyesi üzerine, Zevkliler'in pratik çalışma kitabını aldım fakat içeriğine bakmam mümkün olmadı henüz. Arzu ederseniz bu kitabı araştırabilirsiniz.
Old 21-12-2009, 00:09   #45
Doç. Dr. Özge Yücel

Medeni hukuk pratik çalışma kitabı ile ilgili soru ve önerilerinizi ilgili konu başlığı altında paylaşmanızı rica ediyorum.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=10513
Old 24-12-2009, 15:39   #46
hukukun-üstünlüğü

Anayasa Hukuku kitabi olarak Ergun ÖZBUDUN ve TEZİÇ'in eserlerini öneririm. Pratik çalışma kitabı olarak da Mehmet TURHAN'IN anayasa hukuku pratik çalışmalar kitabını tavsiye ederim. Bu üç eser elinizin altında bulunsun. Kemal GÖZLER çok sistematikleştiriyor; eğer hukuk sayısal ağırlıklı bir alan olsaydı GÖZLER'İ önerirdim.
Old 30-12-2009, 15:28   #47
hukukkızı

Alıntı:
Yazan hukukun-üstünlüğü
Anayasa Hukuku kitabi olarak Ergun ÖZBUDUN ve TEZİÇ'in eserlerini öneririm.

Katılıyorum.Zira değerli anayasa hukuku hocamız bu dersi sınava yönelik değil,mesleki yaşantıya yönelik öğrenmemiz gerektiğini söylemiştir.Basit kitapları okuyup sadece sınavdan geçme amacı güderseniz ilerleyen sınıflarda zorlanabilirsiniz.
Bkz: ben

O yüzden mümkün olduğunca okumaya çalışın.Anlayın demiyorum ama sık sık okursanız gözünüz ve aklını alışmaya başlayacaktır.Faydasını göreceksiniz.

saygılar..
Old 30-12-2009, 18:25   #48
shr43

Varsayılan çok teşekkür ederim

teziç okumakta biraz zorlansam da okumaya başladım bugün biraz =) inşallah anlayacağım ama kemal gözler den çalışmaya devam etsem iyi olur notlarım için =)
Old 16-04-2010, 21:33   #49
Aslı Aydın

Merhabalar,
Anayasa Hukuku arasınavına çalışmak için Sayın Kemal Gözler'in Türk Anayasa Hukuku Dersleri adlı eserinden faydalanırken okuduğumu bir kısmın hocamız tarafından derste anlatılandan farklı olduğunu farkettim ve bu durum kafamı karıştırdı.
Bunu üzerine Anayasa Hukuku hocamız Sayın Erdal Onar'a sınav öncesi soru yöneltmek için gittiğimde bu kafa karışıklığını ve nedenini hocamıza anlattım ve kendisi bana Kemal Gözler'İn bir istisnayı daha doğrusu bir anayasa maddesini gözden kaçırmış olabileceğini ve bu nedenle kitabında bu şekilde yazdığını söyledi.

Belki de hocalarımız arasındaki bu farklılık, farklı görüşleri savundukları için olabilir. Bu konuda yorum yapmam pek doğru olmaz. Sadece yaşadığım bu durumu aktarmak istedim.

Saygılar.
Old 18-04-2010, 21:41   #50
shr43

Hımm anlıyorum arkadaşım ama bizim hocamız allahtan birebir takip ediyor o yüzden Kemal Gözler'den çalışıyorum ...
Old 04-06-2010, 16:41   #51
Emre Can

Yürütme organını biraz fazla ayrıntılarıyla ele alsada (özellikle ülkemizde uygulanmayan sistemleri) Atilla Özer'in TAH kitabı iyidir
Old 07-06-2010, 10:31   #52
Aslı Aydın

Bunların yanında ben de Bülent Tanör ve Necmi Yüzbaşıoğlu'nun "1982 Anayasasına Göre Türk Anayasa Hukuku" adlı kitabı önerebilirim. Zira bu kitap diğer kitaplara göre daha anlaşılır ve konuları daha sistemli olarak ele almış gibi geldi bana.
Old 07-06-2010, 22:08   #53
mervealcik

Alıntı:
Yazan Firebolt
Bunların yanında ben de Bülent Tanör ve Necmi Yüzbaşıoğlu'nun "1982 Anayasasına Göre Türk Anayasa Hukuku" adlı kitabı önerebilirim. Zira bu kitap diğer kitaplara göre daha anlaşılır ve konuları daha sistemli olarak ele almış gibi geldi bana.

Marmara hukuk fakültesinde de anayasa hukuku alanında bülent tanörün 82 anayasasına göre türk hukuku kitabı okutuluyor.Gerçekten de konuları güzel ele almış anlaşılır bir kitap.Öğrenciyi sıkmıyor.
Old 10-06-2010, 11:12   #54
Dr. Ali Osman ONAR

Merhabalar,ben bu sene hukuk fakültesi 2.sınıfa geçiyorum.1.sınıfı da muhtemelen bölüm 1.si olarak bitireceğim.
Mamafih,yazın 2.sınıfa biraz olsun hazırlık yapma gayreti
içindeyim.Bu itibarla,siz değerli hukukçu büyüklerimden özellikle idare hukuku,borçlar hukuku ve ceza hukuku alanında neler yapabileceğim konusunda-örneğin alabileceğim kaynak kitaplar-yardım talep ediyor,hepinize saygılarımı sunuyorum.
Old 20-06-2010, 22:06   #55
üye26898

Teziç, Tanör, Özbudun. Okunması gereken bunlardır.
Old 02-07-2010, 22:47   #56
betül şükran

Kemal Gözlerin Anayasa Hukukunun Genel Esaslarına Giriş adlı kitabı belki detaysız ve basit görülebilir ancak hukuk fakültesine yeni başlamış bir öğrenci için 1.dönemde bir çok konuyu sıkmadan öğetir.2.dönemin dersi olan Türk Anayasa Hukuku Dersleri adlı kitabı ise gayet detaylıdır.Bence tüm hukuk hayatınızda anayasa değişmediği sürecece kullanabileceğiniz kaynak kitap niteliğindedir.Konular şemalar halinde ve bir öğrencinin anlayabileceği şekilde anlatılmıştır.Medeni Hukuk konusunda ise kesinlikle Turgut Akıntürk'ü öneririm.(Bu önerilerimi diğer hocalarımızın kitaplarını ayrıntılı şekilde inceledikten sonra verdim.)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi