Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

anadolu hukuk öğrencilerine sesleniyorum..acil..

Yanıt
Old 21-09-2007, 23:58   #1
tarde.sed.tute

Soru anadolu hukuk öğrencilerine sesleniyorum..acil..

merhaba arkadaşlar...üst sınıftan ya da sınıf arkadaşım olup da seçmeli dersler hakkında bilgiye sahip olanlardan fikir almak istiyorum..yardımcı olursanız çok sevinirim..çok istediğim seçmeli dersi bu dönem malesef ki alamadım istemediğim bi dersi seçmek zorunda kaldım ve en yakın arkadaşlarımdan hiçbiriyle aynı sınıfa düşmedik..bu yüzden ekle sil haftasında seçmeli dersimi değiştirmek istiyorum..aşağıda sayacağım seçmeli dersleri almış ya da alan bi arkadaşı olan varsa ders hakkındaki fikirlerini yazıp(dersin işleniş tekniği,sınavlarının zorluğu,ya da derse giren hocanın özellikleri gibi )taviye edip etmediğini söylerse çok sevinirim..cevaplar gerekçeli olursa sevinirim çünkü siz de biliyorsunuz ki hukukda gerekçesiz cevaplar değerlendirilmez
seçenekler şöyle:
-hukuk ve ekonomi
-türkiye ekonomisi
-felsefeye giriş
-cumhuriyet dönemi siyasal gelişmeleri
-sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri
-tüketici hukuku
-mesleki bilgisayar uygulamaları..
bu sene zor bir sene olacak..o yüzden seçmeli dersimin beni çok zorlamasını istemiyorum ama aynı zamanda da işe yarar bi ders olması da tercihim..fikirleriniz benim için çok değerli..hepinize şimdiden teşekkürler..
Old 23-09-2007, 10:55   #2
Emrah Güler

Üst sınıfınız ya da sınıf arkadaşınız olmasam da bir mezun olarak yazıyorum umarım kabul edersiniz Belirtmiş olduğunuz derslerden Tüketici Hukukunu almış olduğum için onun hakkında size fikir verebilirim. Eğer herhangi bir değişiklik olmadıysa dersi Neval Okan veriyor olmalı. Tüketici Hukuku ileride işinize yarayan ve günlük hayatta da sık karşılaşılabilen bir hukuk dalı olmasından dolayı tercih edilebilir. Dersin zorluğu konusuna gelince, açıkçası ders bana çok zor gelmemişti. Özellikle derse devam eden bir öğrenciyseniz pek zorlanacağınızı sanmam. Zaten sınavda çıkacak konular kendini hemen belli ediyor. Belirttiğiniz dersler arasında en rahat şekilde başarılı olacağınız ders olacağını söyleyemem. Ama ileride işinize çok yarayacağından şüpheniz olmasın. Benim söyleyebileceklerim bunlar umarım size yardımcı olur.
Old 23-09-2007, 11:51   #3
_Halise_

Sevgili Tarde.Sed.Tute,sanırım aynı sınıftayızAynı şekilde ben de istediğim dersi alamadım(kriminoloji veya rekabet hukukuydu istediğim)ve cumhuriyet dönemi siyasal gelişmeleri dersini aldım.Sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri dersi ise çok zamanını alacak bir ders olacak çünkü sürekli araştırma yapacak ve sunum hazırlayacaksın,ekonomi derslerini verirsin,zorlanmazsın da ama ekonomi derslerini sevmiyor olabilirsin,felsefeye girişi de alma zaten hukuk felsefesi dersi var ben sana kendi aldığım cum. dönemi siyasal gelişmelerini tavsiye ediyorum(çok faydalı olduğunu geçen sene alan arkadaşlarımdan duydum)
Sevgiyle kal...
Old 23-09-2007, 12:34   #4
tarde.sed.tute

sayın emrah1903 fikirlerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim..ayrıca yardım istediğim kişiler arasında mezunları unutmak benim hatamdı,sizden de özür dilerim tüketici hukukunu hala neval hoca veriyor,sizin de dediğiniz gibi gerçekten faydalı olacağına da inanıyorum..almayı da çok istiyorum ama ben bu sene 3.sınıfım ve siz de bilirsiniz ki hukuk fakültesinin en zor senesi 3.sınıftır derler..(hatta bir anadolu hukuk mezunu olarak sizin de bu konudaki görüşlerinizi alırsam çok mutlu olurum,gerçekten anlatıldığı kadar zor mu,zorsa neden zor?) 3.sınıfta 9 dersin 8i temel ders ve hepsi hukuk dersi..artık türk dili gibi dersler kalmadı..o kadar dersle boğuşurken bir de seçmeli dersimin beni çok zorlaması,ya da ortalamamı düşürmesini istemiyorum..ama her şeye rağmen mezun olmadan önce tüketici hukukunu da mutlaka almak istiyorum..tüketici hukuku 4.sınıfta da açılıyor..bu dönem olmazsa seneye de alabilirim..peki siz hangisini tavsiye edersiniz..derslere devam ederim,çalışır bi şekilde de geçerim o sorun değil benim için.. benim düşündüğüm diğer derslerle birleşince çok yormasın yada fazla vakit ayırmamı gerektirmesin..bu açıklamalardan sonra fikirleriniz değiştiyse yeni yorumunuzu alabilrsem çok sevinirim..şimdiden teşekkürler
Old 23-09-2007, 12:48   #5
_Halise_

Sevgili Tarde.sed.tute,sanırım aynı sınıftayızBen de çok istediğim kriminolojiyi alamadım,daha sonra rekabet hukukunu istedim o da olmadı.Sana tavsiyem cum. dönemi siyasal gelişmeleri,ekonomi dersleri fazla zorlamaz ama ekonomiyi sevmiyor olabilirsin, felsefeye girişe gerek yok,sosyal bil. araştırma yöntemleri de çok zamanını alacak hem sürekli araştırma yapacaksın hem de sunumlar hazırlayacaksın.Ben de cumh. dönemi siyasal gelişmelerini seçtim (geçen sene alan arkadaşlarım faydalı olduğunu söylediler)
sevgiyle kal...
Old 23-09-2007, 13:04   #6
Emrah Güler

Eevet haklısınız 3. sınıf en zor sene olarak kabul edilebilir. Fakat buradan 4. sınıfın kolay olacağı sonucunu çıkarmayın zira 4. sınıfta sizi zorlayabilecektir. Açıkcası ben Tüketici Hukukuna çok az fakit ayırarak iyi bir notla geçmiştim. Ama 4. sınıfta almak da değerlendirilebilir tabii ki. Bahsettiğiniz diğer dersler hakkında maalesef çok fazla bilgim yok bu nedenle diğer derslerden hangisini seçebileceğiniz konusunda üzülerek size yardımcı olamıyorum. Fakat tam emin olmamakla birlikte cumhuriyet dönemi siyasal gelişmeleri dersinde verilen 20 sorudan 5 tanesinin sorulduğunu hatırlıyorum.

3. sınıf hakkındaki sorunuza gelince... Evet 3. sınıf zordur. Aslında nedenini siz de belirtmişsiniz. Zira 3. sınıfta aldığınız derslerin nerdeyse tamamı temel hukuk dersleridir. Bu nedenle her derse eşit zaman ayırıp düzenli bir şekilde çalışmanız gerekir. Yani yapılmayacak gibi değildir sadece düzenli bir çalışma gerektirir. Çok da gözünüz korkmasın. Yardımcı olabildiysem sevindim
Old 23-09-2007, 13:22   #7
tarde.sed.tute

sayın emrah1903 öncelikle "Yardımcı olabildiysem sevindim" demişsiniz..şu ana kadar yardım çağrıma cevap veren tek kişi olarak öncelikle size teşekkür etmeyi sonra da fazlasıyla yardımcı olduğunuzu belirtmeyi borç bilirim
ekle-sil haftasında seçmeli dersimi değiştirmeyi düşünüyordum..aklımda da en olabilecek seçenekler arasında tüketici hukuku vardı ama beni zorlayıp zorlamayacağı konusunda şüphelerim olduğu için bu konuyu açmıştım..ama sayenizde aklımdaki düşünceler daha da netleşti..yazdıklarınızdan çıkardığıma göre derse devam,sanırım derste not tutmak ve sınavdan önce bunları tekrar etmekle fazla zorlanmadan geçilebilecek(hatta iyi bi harf notuyla geçilebilecek ) ve aynı zamanda da faydalı bir ders..doğru mu tahmin ediyorum,bi yanlışlık olmasın da bu durumda tüketici hukuku sıralamanın en başında..yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkürler..
Old 23-09-2007, 13:28   #8
Emrah Güler

EVet söylemeye çalıştıklarımı doğru bi şekilde özetlemişsiniz. Dediğiniz gibi ve birde kanundaki bir kaç maddeyi okuyarak başarılı olabileceğinizi düşnüyorum. Yardımcı olabildiğime sevindim Kolay gelsin..
Old 23-09-2007, 13:36   #9
tarde.sed.tute

yaklaşık 4 ay sonra harf notları açıklandığında umuyorum ki size teşekkür etmek amacıyla tekrar mesaj atmak dileğiyle..saygılarımla
Old 23-09-2007, 13:40   #10
Emrah Güler

Alıntı:
Yazan tarde.sed.tute
yaklaşık 4 ay sonra harf notları açıklandığında umuyorum ki size teşekkür etmek amacıyla tekrar mesaj atmak dileğiyle..saygılarımla

Umarım teşekkürün yerini sitem almaz. Kolay gelsin.
Old 23-09-2007, 13:51   #11
tarde.sed.tute

sizin beni yönlendirmiş olmanız benimse dersteki performansıma bağlı olarak sonuçtan müteselsilen sorumlu olacağız teşekkür notu mu olur sitem notu mu bunu zaman gösterecek.. şaka bi tarafa fikirlerinizi paylaşarak yardımcı olmaya çalışmanız bile benim için çok önemliydi..

meslek hayatınızda yolunuzun açık olması dileğiyle..
Old 23-09-2007, 16:54   #12
tarde.sed.tute

merhaba halise öncelikle fikirlerini paylaştığın için teşekkür ederim..ben de kriminoloji almayı çok istedim ama malesef sistem kilitlendi ve alamadım sosyal bilimlerde araştırma yöntemlerini ben de düşünmüyorum açıkçası,ders işlenme sistemi değişmiş ve fazlasıyla zorluyormuş..felsefeye giriş zaten ilgi alanım değil onu da istemiyorum..ekonomi derslerinden biri olabilir ama sayın emrah1903'ün de dediği gibi tüketici hukukunun ekonomi derslerinden daha faydalı olacağı kanısındayım..öncelikle tüketici hukuku seçmeyi düşünüyorum fakat eğer kontenjanı dolmuş olursa ve onu da alamazsam(inş.hala yer vardır ) 2.seçenek olarak cumhuriyet dönemi siyasal gelişmelerini düşüneceğim..içerik olarak ilgimi çekmesi ve yine alan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla evet faydalı bir ders..fakat ben aynı zamanda çok da zorladığını duymuştum..3 tane fazlasıyla kalın kitap okutuyor ve sınavlarda onlardan sorumlu tutuyor diye biliyorum..içerik olarak faydalı olcaktır mutlaka ama 3.sınıfa adapte olmaya çalışırken bir de seçmeli dersimiz başımızı ağrıtmasın sonra ..şahsen malesef hızlı ve çok kitap okuyan biri değilim..
yardımcı olduğun için tekrar çok teşekkür ederim..görüşmek üzere
Old 23-09-2007, 18:43   #13
_Halise_

Sevgili Tarde.Sed.Tute,aynı dertten muzdaribiz aslında...Şöyle bir şey var;cumhuriyet dönemi siyasal gelişmeleri dersinin hocası değişmiş,dediğin gibi geçen sene oldukça zorlamış;ama bu sene hocanın değişmesiyle daha iyi olur diyorum.
Şansımız bol olsun
Old 23-09-2007, 20:29   #14
tarde.sed.tute

sevgili halise açıkçası hocanın değişmesini ben senin kadar iyimser karşılayamadım..zorlayan hocanın gitmesi ve yerine yeni bi hocanın gelmesi yeni hocanın zorlamayacağı anlamına gelmez ki..haksız mıyım..bu sene daha iyi olur diyosun ama bunu neye dayandırarak söylüyosun..yeni hocanın kim olduğu,dersi izlerken nasıl bi yöntem kullanacağını bilmiyoruz..derste yeni bi hocanın ilk öğrencileri olmayı tercih etmem şahsen çünkü neye önem verir,nası anlatır,sınavda nası sorar bilinmez..bence sen de ekle-sil haftasında iyice bi düşün derim..acaba bu riskleri göze alabilecek misin saygılarımla..
Old 23-09-2007, 22:58   #15
_Halise_

Vallahi geçen seneki hocayı o kadar kötü anlattılar ki!En azından değişmiş olması bile bir umuttur benim içinŞu ilk hafta bi geçsin bakalım,hocayı bir tanıyalım,sonrasında dediğin gibi karar veririz...ne de olsa değiştirme hakkımız var,değil mi?
Old 24-09-2007, 13:01   #16
tarde.sed.tute

yeni gelen hocanın zorlamaması sadece bi temenni tabii keşke öyle olsa..ama bi de gelen gideni aratır sözü varki umarım öyle olmaz ben önce danışmanımla konuşurum,olmazsa ilk derse girer bakarız zaten aşağı yukarı belli olur dersin nasıl işleneceği..cumaya kadar vaktimiz var tabi ama belirsizliklerden nefret ettiğim için şu seçmeli ders konusunun artık sonuca bağlanmasını istiyorum.. başka fikirleri olan arkadaşlar varsa onları da dinlemeyi çok isterim..herkese sevgi ve saygılarımla..
Old 24-09-2007, 14:23   #17
tuana358

Alıntı:
dediğin gibi geçen sene oldukça zorlamış;ama bu sene hocanın değişmesiyle daha iyi olur diyorum.
mrb arkadaslar.cumhuriyet donemi dersini ben gecen yil aldim.cok zordu.fakat hocadan kaynaklandigini sanmiyorum.konular cok agir.bol bol okumaniz gerekecek.simdiden kolay gelsin!
Old 24-09-2007, 23:31   #18
tarde.sed.tute

Mutsuz

sayın tuana358 yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim..dersin zorluğunun hocadan ziyade konularından kaynakladığı konusunda sizinle hem fikirim açıkçası 3.sınıfta fazlasıyla zor dersim varken bir de zor bi seçmeliye sahip olmak istemiyorum..en azından bir derste bari rahat edelim.. ama geriye pek de seçenek kalmadı malesef..3.sınıfta beni strese sokan ilk dersimin seçmeli ders olacağı hiç aklıma gelmezdi eğer tüketici hukukunu alamazsam 2.bi alternatif yok gibi..
peki arkadaşlar içinizde türkiye ekonomisi hakkında bilgi sahibi olan yok mu??
siz yerimde olsanız ne yapardınız?fikirlerinizi paylaşırsanız çook sevineceğim..şimdiden teşekkürler
Old 25-09-2007, 21:39   #19
tuana358

Sevgili tarde.sed.tute; rekabet hukuku dolmus mu?En azindan size hukuk adina katki saglayabilecegini dusunuyorum.Turkiye ekonomisi dersi hakkinda pek bir bilgim yok fakat Osmanlidan gunumuze Turkiye ekonomisindeki inis cikislar anlatiliyor sanirim.Eger ekonomi ilgini çekiyorsa alman yararina olabilir.Son soz senin saygilarimla...
Old 29-09-2007, 20:53   #20
tarde.sed.tute

Karar

öncelikle fikir veren herkese çok teşekkür ediyorum..tüketici hukukunun kontenjanı dolduğu için malesef alamadım..yeni şeçmeli dersim rekabet hukuku iyi mi oldu kötü mü bilmiyorum bunu zaman gösterecek..sayın tuana358'in de dediği gibi en azından hukuk adına bir katksı olacağına inandığım için onu seçmeye karar verdim..zaten fazla seçeneğim de kalmamıştı umarım faza zorlamaz.. tekrar yardımcı olan herkese teşekkür eder yeni eğitim yılının hepimize hayırlı olmasını dilerim..
Old 29-09-2007, 23:18   #21
_Halise_

çarşamba günü cum. dönemi siyasal gelişmeleri dersine gittim,müthişti...Ve o saatten sonra alacağım notu değil,bu dersin hayata bakış tarzımın gelişmesine inanılmaz bir katkısı olacağını düşünmeye başladım...bol bol kitap okuyacağız artık(Hocanın değişmesi gerçekten şansmış,hislerim yanıltmaz beni)
herkese başarılar...
Old 02-10-2007, 18:53   #22
avukatimabi

üst sınıfım senden ama tüketici hukuku harika bir ders hem de kolay...çok yararı olacaktır sana..
Old 03-10-2007, 14:04   #23
tarde.sed.tute

evet tüketici hukukunu tavsiye edenler çok oldu..ben de onu almaya karar vermiştim ama malesef kontenjanı dolduğu için alamadım..şu anda rekabet hukukunu almış bulunmaktayım..dün ilk kez girdim derse..bir seçmeli dersten çok alan dersi gibi..bana kolaylık sağlamayacak ama ileride işime yarayacağına inanıyorum..biraz zorluk çekeceğiz artık..tüketici hukuku bu dönem olmadı ama 4.sınıfta almayı düşünüyorum..
buarada daha önce rekabet hukuku alan arkadaşlar varsa memnun kaldılar mı merak ediyorum..fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim..
Old 20-10-2007, 20:21   #24
denizizm

merhabalr anadolu mezunuym seçmeli dersler den tüketici,rekabet,sosyal bilimler de ar. yön. ve hukuk metodolojisi(bu dersi yanlış hatırlıyor olabilirim )ni aldım.Tüketici ve rekabet hukuku nda derste not tutmak ve bunlardan çalışmak yeterli olacaktır.eğer sosyal bilimler de araştırma yöntemlerini seçerseniz bol bol anket ve yorum yaparsınız ama kasım hocayla ders işlemek zevkini de tadarsın ız seçmeli dersler zorlaamz .. ben yazınızı geç okudum bu nedenle geç bir cevap oldu .. seneye işinize yarayacağı ümidiyle..
Old 21-10-2007, 15:55   #25
tarde.sed.tute

merhabalar..bu sene istediğim seçmeliyi seçemedim,şu anda rekabet hukuku alıyorum..en başlarda pek hoşuma gitmese de yavaş yavaş alışmaya başladım sanırım(ya da bu mecburiyetten kaynaklanıyor da olabilir )derste olabildiğince not tutmaya çalışıyorum..sanırım kitaptan da çalışınca yeterli olacaktır..bir de karar incelemesi yapacakmışız..tüketici hukuku da almak istediğim seçmeli dersler arasında..bu dönem olmadı ama 4.sınıfta almayı düşünüyorum..faydalı olacağı kanısındayım..
sosyal bilimlerde araştırma yöntemlerinden bilinçli olarak uzak durdum..pek bana göre değil..kasım hocanın derslerine de 2.sınıfta sosyolojide girmiştim zaten..fikir verdiğiniz için çok teşekkürler..size meslek hayatınızda başarılar dilerken;okul hayatınızla ilgili deneyimlerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmeniz temennisiyle hoşçakalın..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi