Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Öğrenim Kredisi Borçları

Yanıt
Konu Notu: 18 oy, 3,61 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-06-2007, 17:03   #1
av.meryemk

Rahatsiz Öğrenim Kredisi Borçları

Değerli Meslektaşlarım;
Sizlerle paylaşmak ve dikkatlerinizi çekmek istediğim bir problemim var. 2003 yılında hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra 2005 yılında ruhsatımı alarak ssk kapsamında bir hukuk bürosunda mesleğimi icra etmeye başladım. Üniversite öğrenim dönemimde Yüksek Öğtetim Kredi ve yurtlar Kurumdan almış olduğum öğrenim ve katkı kredileri borçları 2005 yılında aileme tebliğ edilmiş. Fakat çalışmaya yeni başlamış birinin başaka geliri de yoksa böyle bir borcu ödeyebilmesi Ülkemiz koşullarında hayatın olağan akışına aykırı olduğundan ben de bir çok arkadaşım gibi kredilerimi ödeyemedım.Borç bakiyemin son durumunu öğrendiğim de ise dehşete kapıldım. Devletimiz öğrenim döneminde bizlere aylık 75 YTL den 3-4 ayda bir ödediği kredilere karşılık 2 katı üzerinden bizleri borçlandırmış ve üzerine günlük faiz işleterek anapara borcunu da 1.5 yılda ikiye katamış durumda. Üstelik ilk taksit ödenmediği gerekçesiyle tüm borç muaccel hale getirilmiş ve tekrar taksit imkanı tanınmamakta. Şu durumda Güya öğrenim sürecinde yardım amaçlı verilen krediler aslında devletin bazı kurumlarına kaynak yaratmak niyetiyle oluşturulduğu görüyoruz.
Devletimiz bizlere destek amacıyla vermiş olduğu öğrenim kredilerini ,geri ödemek için banka kredisi çekmekten başka yol bırakmıyor.
Bizler hukuk fakültesi mezunları olarak bu sıkıntıları yaşıyorsak , üniversiteden mezun olup yıllarca iş bulamayan diğer mezunların durumunu düşünmek bile istemiyorum.
Özellikle bizlerden sonraki arkadaşların aynı problemleri yaşamamaları ve hakkaniyete aykırı bu tür uygulamaların durdurulması için ,öncelikle biz hukukçuların bir şeyler yapması gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda bir forum açılmalı gerekli yerlere dilekçeler verilerek , ilgili kişilerin dikkatleri çekilmeli...
Sevgili meslektaşların bu konudaki görüş ve önerilerini bekliyorum. SAYGILARIMLA
Old 27-06-2007, 19:10   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Bu konuda bir forum açılmalı gerekli yerlere dilekçeler verilerek , ilgili kişilerin dikkatleri çekilmeli...
Dilekçeye yazılması gereken dilek ne sizce?
Ödemeye başlama tarihinin bir kaç yıl ötelenmesi mi?
Muacceliyet kaydının kaldırılması mı?
Faizlerin düşürülmesi mi?

Kişisel düşüncem muacceliyet kaydının kaldırılmaması ve faizlerin düşürülmemesi yolundadır. Öğrenim kredileri geri dönmeli ki yeni öğrencilere yeniden kredi verilebilsin. Böylelikle kredilerinin gecikmeli ödenmesi mezunlar tarafından ucuz finansman yolu olarak görülmesin.
Alıntı:
Güya öğrenim sürecinde yardım amaçlı verilen krediler aslında devletin bazı kurumlarına kaynak yaratmak niyetiyle oluşturulduğu görüyoruz
Bu düşüncenize de katılmıyorum. Kredi Yurtlar Kurumu başka kurumları finanse edecek kadar zengin değil.

Saygılarımla
Old 27-06-2007, 19:16   #3
Protesto

Olumlu Kredi

Öncelikle Selamlar,

Ben de sizin gibi öğrenciliğim süresince hem katkı hem de öğrenim kredisinden faydalandım. Ancak dediğiniz gibi 3 ayda bir almış olduğumuz cüzi miktardaki paranın ne kadar faydası olduğunu bir türlü anlayamadan 2004 yılında mezun oldum. Staj dönemi, askerlik, işe karar verme süreci v.s. derken kredi geri ödemeleri gelip çattı,nasıl ödeme yapacağım kara kara düşünmeye başlamıştım ki, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kanununda 18.05.2006 tarihinde yürürlüğe giren 5505 sayılı Kanun ile değişiklik yapıldığını öğrendim. Özetle herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı lmayanların kredi borcu talep halinde 1 yıl daha ertelenebiliyordu. Hemen başvuruda bulundum ve yeni bir ödeme planı gönderdiler. Sonuçta onun da geri ödeme tarihleri önümüzdeki aylarda gelecek.

Anlattıklarınızdan bu değişiklikten yararlanamıyorsunuz(zira sskya kayıtlı olduğunuzu söylemişsiniz) Ancak toplu bir başvuru yapılması durumunda gerek erteleme, gerekse indirime gitme gibi kolaylıklar sağlanabileceği kanaatindeyim , bunun yanısıra toplu bir başvurunun hiçbir zaman yapılamayacağı kanaatindeyim

Saygılar...
Old 28-06-2007, 13:01   #4
Av. Çetin

Merhaba arkadaşlar,
Ben de öğrenim kredisi ve katkı kredisi mağdurlarındanım. Hatırladığım kadarı ile bize gönderilen ödeme planında ödeme şeklimize göre indirim sağlanacağı da belirtilmişti. Kaldı ki her geri ödeme gününde "nereden aldım bu krediyi" diye üzülsem de ödediğimiz faizin çok da fihiş bir miktar olduğuna inanmıyorum. Ben toplam 4 yıl için 4.000 YTL aldım ve geri ödemesi de 4.300-4.000 gibi bir miktar. Sayın Konyalı'nın da dediği gibi Kredi ve Yurtların da çok zengin bir kurum olmadığını düşünecek olursak ödediğimiz paraların başka kurumlara aktarılmadığı düşüncesi ile içimiz rahat olabilir
Old 28-06-2007, 15:58   #5
Av.Nebi

Sanıyorum toplamda harç kredisi ile birlikte 3.750 ytl botçluyum ama o dönemden elimde avucumda bir toplu iğne bile yok sanırım ben mi çarçur ettim acaba yoksa paranın bereketi mi yoktu saygılar
Old 02-07-2007, 13:49   #6
avslh

mesleğe borçla başladık, hala borç içindeyiz. bakalım zaman neleri getirecek...
Old 02-07-2007, 14:37   #7
Av.Teoman

Bu konuda mezunlara kolaylık sağlanmalı bence de.

Borcu silmelerini beklemek ödeme yapanlara haksızlık olur. Ama mantıklı ödeme seçenekleri sunulmalı. Türk Telekom bile "tatlıya bağladı" da, bu öğrenim kredileri neden demoklesin kılıcı gibi insanların tepesinde bekletiliyor? Seçimden sonra haciz konusunda harakete geçileceğini tahmin ediyorum..
Old 02-07-2007, 14:46   #8
sultanisik

Bende öğrenim kredisi mağdurlarındanım.Sn.Protesto'nun bahsettiği erteleme için kurumla görüşme yaptım.Onlara ssk lı olarak çalışmadığımı ertelemeden yararlanıp yararlanamayacağımı sordum.Aldığım cevap;ertelemeden yararlanacakların borcu muacccel olmamışlar ve/veya muaccel olmakla birlikte en az bir taksidini ödemiş olanlar olacağı şeklinde idi.Tabi ben her iki koşula da uymadığım için çok zor şartlarda kısmi ödeme yaptım.Şuan geri alanını ödemek için şartlarımı zorluyorum....
Old 13-12-2007, 17:03   #9
Av.Ersin Ofl

Devletin bu krediyi 2 katı ile tekrardan geri alması,devletin değil bizim ayıbımızdır...Bizler hepimiz okumuş insanlar olarak bu kredinin geri alınış şekline boyun eğmekteyiz.İşe yeni başlamış insanlar olarak bu krediyi ya aynı bedel olarak ödemeli ya da en azından çok cüzi bir faizle ödemeliyiz kanaatindeyim.O dönemde eğer banka kredisi kullanmış olsaydık daha az faiz ödeyecektik.
Aynı bu söylediklerim baro tarafından staj yaptığımız dönemde bizlere verilen staj kredisi için de geçerlidir.(Hani geri ödenmediği takdirde meslektaşlarımız hacize geliyor ya...)Yazık ya halimize.Hem Dünyada en seçkin ve saygın mesleklerden birini icra edeceğiz hem de kredi borcumu nasıl ödeyeceğim diye strese gireceğiz.SAYGILAR...
Old 04-01-2009, 01:14   #10
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan Av.Ersin Ofl
Devletin bu krediyi 2 katı ile tekrardan geri alması,devletin değil bizim ayıbımızdır...Bizler hepimiz okumuş insanlar olarak bu kredinin geri alınış şekline boyun eğmekteyiz.İşe yeni başlamış insanlar olarak bu krediyi ya aynı bedel olarak ödemeli ya da en azından çok cüzi bir faizle ödemeliyiz kanaatindeyim.O dönemde eğer banka kredisi kullanmış olsaydık daha az faiz ödeyecektik.
Aynı bu söylediklerim baro tarafından staj yaptığımız dönemde bizlere verilen staj kredisi için de geçerlidir.(Hani geri ödenmediği takdirde meslektaşlarımız hacize geliyor ya...)Yazık ya halimize.Hem Dünyada en seçkin ve saygın mesleklerden birini icra edeceğiz hem de kredi borcumu nasıl ödeyeceğim diye strese gireceğiz.SAYGILAR...

Konu hakkında dile getirmiş olduğunuz kaygı ve serzenişleri saygıyla karşılıyorum sayın meslektaşım. Öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödenmesinde Kredi Yurtlar Kurumu'nun borçlu mezunlara daha fazla anlayış göstermesi ve borçları 2 yıldan daha uzun süre öteleme opsiyonu tanıması fikirlerini ben de makul buluyor ve destekliyorum. Ancak -üzülerek belirtmeliyim ki- rakamları abartılı şekilde yuvarlayarak öğrenim ve katkı kredisi konularında bilgi sahibi olmayan, yolu bir şekilde THS'ye düşen ve satırlarınızı okuyan ortalama bir vatandaşı yanlış şekilde yönlendirmesi ve hatta ajite etmesi muhtemel söylemlerinizde haklılık payı görmüyorum.

Kimilerine göre mahrem sayılabilecek bir konu olabilir ancak ben kendi kredi bilgilerimi ve borç bakiyemi örnek teşkil etmesi ve konuya ışık tutması açısından bu forumda açıklamaktan kaçınmıyorum. Kabaca ne kadar kredi aldığım ve ne kadar borçlu olduğum hesaplanacak olursa;

İlk yıl için(2002-2003) 12 ay boyunca aldığım aylık 45 milyon lira(45 x 12 = 540 milyon lira)

İkinci yıl için(2003-2004) yine 12 ay boyunca aldığım aylık 65 milyon lira(65 x 12 = 780 milyon lira)

Üçüncü yıl(2004-2005) aylık 90 milyon liradan kullandığım toplam öğrenim kredisi(90 x 12 = 1,080 milyar lira)

Ve son yıl(2005-2006), aylık 110 milyon liradan alınan 12 aylık öğrenim kredisi(110 x 12 =1,320 milyar lira)

Basit bir toplama işlemiyle hesaplanırsa 2002 ve 2006 yılları arasında kullanmış olduğum toplam öğrenim kredisi yekün olarak 3,720 milyar lira.

Geri ödemesi 2008 yılının sonunda başlayan ve 24 eşit taksitte sona erecek olan öğrenim kredisi borç bakiyem ise toplamda 4,869.60 milyar lira.

Sonuç olarak bu rakamlar sarmalının bize söylediği şu ki; 2002 yılından 2006 yılına kadar kullanmış olduğum kredinin, kredi taksitlerinin bitiş tarihinden itibaren 2 yıl sonra başlayacak olan geri ödemeleri için ödeyeceğim toplam faiz tutarı 4,869 -3,730= 1,139 milyar lira.

Alıntı:
Yazan Av.Ersin Ofl
O dönemde eğer banka kredisi kullanmış olsaydık daha az faiz ödeyecektik.

Kendim bir finans matematikçisi veya bankacı değilim. Ancak yukarıdaki rakamlara göz attıktan sonra kredi yurtlar kurumu'nun bana ve benimle birlikte kredi kullanan tüm yükseköğretim öğrencilerine gayet makul ve uygun şartlarda karşılıklı bir kaynak sağlamış olduğu hissini ediniyorum. Tabi bu rakamlara rağmen bankalardan çok daha uygun koşullarda kredi temin edebileceğini düşünen ve Kredi Yurtlar Kurumunu hala bankalardan daha yüksek faiz işleten bir tür tefeci olarak tanımlayan yükseköğrenim görmüş kişiler mevcutsa ülkemizde, kendilerine 'haklı' davalarında başarılar dilemeyeceğim anlamına da gelmiyor bu.

Saygılarımla
Old 04-01-2009, 18:00   #11
agah

Beş yıl kullanmış olduğum öğrenim kredisi toplamı 6090 tl.Ödeyeceğim miktar 7138 tl.Fark 1048 tl.Faiz fazla değil, ödeme imkanları da çok iyi.Fakat ödeyecek kişinin maddi durumu iyi değilse ödeme noktasında zorluk çekmesi de çok normal.Fakat bu sorunu kitlesel eylem talebinde bulunmadan aşmaya çalışmak en mantıklısı diyorum.
Old 04-01-2009, 18:53   #12
caner87

Ödeme planı ağır.
Çünkü bu kredi herkese çıkmıyordu hatırlarsanız,durumu kötü olanlara çıkıyordu.Babamızın emekli olması, kardeş sayısı vs önemli idi kredinin çıkmasında.
O zaman aynı araştırmayı geri öderken de göstermeliler.
Benim tavsiyem kimse almasın, şu an fakülteyi yeni kazanan vs varsa inşallah bu satırları okur.Gerek yok almaya aç kal daha iyi.
Ben taksit taksit ödedim. İki taksit kaldı lanet olsun onlar da gitsin bir daha banka kredisi de dahil hiç bir borca girmem.
Old 11-01-2009, 23:32   #13
dleh

şuan hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim ve öğrenim kredisi alıyorum 8100 tl'lik senede imza attım sizlerin görüşlerini okuduktan sonra epeyce gözüm korktu acaba krediyi almaktan vazmı geçsem diye düşünüyorum...
Old 12-01-2009, 15:49   #14
Dilge

Merhaba,
Ben şu an öğrenim ve katkı kredimi ödemekteyim. Ödemede ciddi sıkıntılara düştüğüm ve bazı aylarda ödemeler için ailemden yardım aldığım oldu! Tüm bunlara rağmen Sn. av.meryemk'nin mesajını ve onu destekleyen sayın üyelerin mesajlarını fazlasıyla duygsal buluyorum. Çünkü bu kredileri alırken geri ödeyeceğimizi ve hangi şartlar altında hangi faize tabi olarak ödeyeceğimizi biliyorduk. Şu an bile bile ödemediğiniz bir borçtan dolayı dilekçe ile bir yerlere başvurma çabanızın nafile olacağı kanaatindeyim.
Ancak "sistemin kendisinde bir yanlışlık var", "devlet geri ödeme şartlarını yeniden düzenlemeli", "devlet bu parayı kredi değil burs olarak vermeli" vs. gibi bir değerlendirmeniz olursa bu fikirlere sonsuz katılırım. Ama lütfen mağduriyetinize hukuki bir kılıf giydirmeye çalışmayınız. Ben bunun bir hukukçuya yakıştığını düşünmüyorum açıkçası.
Old 13-01-2009, 09:07   #15
agah

Kredileri geri ödeme zamanı geldiğinde,bu borcumu kendi gelirimle ödeyebilir miyim bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki ben ödeyemesem dahi (maddi durumumuz iyi olmasa bile) bu parayı ailem ödeyecek.Çünkü bu krediyi alarak onları büyük bir yükten kurtardığımı ve kendilerinin ödemesi gerektiğini söylüyorlar.Devlet kimi öğrencilere bu yardımı burs şeklinde yapıyor(başbakanlık bursu) kimine kredi şeklinde.Devletten borç aldım.Hatta reşit olmadığım için altına velim imza attı bu belgelerin.O zaman bir şekilde ödeyeceğiz mızıkçılık yapmadan.
Old 01-02-2009, 14:43   #16
esra çetin

Ben de hukuk fakültesine bu yıl başladım.. hazırlık sınıfındayım. ben de 8100 liraya imza attım. Ben 5 yıl okuyacağım ama galiba bana 4 yıllık ayarladılar.
ben bu krediyi istediğim zaman öğrenim bitmeden kesebilir miyim? kesersem ne kadar öderim ve ödemeye ne zaman başlarım?
bana yardımcı olursanız çok sevinirim..
Old 02-02-2009, 10:13   #17
Dilge

Sevgili Esra,

Öğrenim ve katkı kredinizi dilediğiniz zaman, öğreniminiz devam ederken dahi Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne başvurarak iptal ettirebilirsiniz. Bu durumda eğer sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışıyor iseniz KYK Genel Müdürlüğünden size gelen cevapta geri ödeme takviminiz bulunacaktır. Ancak gelir getirici bir işte çalışmıyor iseniz geri ödemeniz öğrenim sürenizin sonuna kadar ertelenecektir.

Yeni başladığınız, zorlu ama bir o kadar da zevkli olan hukuk yolunda size başarılar dilerim.
Old 02-02-2009, 10:19   #18
korayoz

Eskiden öğrenim kredilerini takip etmiyorlarmış ondan karşılıksız burstan farksızmış ancak şimdide koşulları kötü sayılmaz. Eğer ödemeleri zamanında yaparsanız bir sorunla karşılaşmazsınız. Ben yüksek lisansta bir daha kullandım hatta
Old 04-02-2009, 11:53   #19
esra çetin

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.. umarım öderken zorlanmam.
Old 04-03-2009, 16:28   #20
Kartepeli12

Öğrenim süresince Öğrenim kredisi aldım. Öğrenim bitti. Ön lisan da bitti.Hiç bir işe yerleştirilemedim.Lisans döneminde bir yazı yazdılar ve Öğrenim kredisinin ödenmesini istediler.Hala Öğrenciyim diye İtiraz ettim. İtirazım kabul görmedi.Tekrar yazdılar ve Borcun faiziyle birlikte ödenmesini istediler. Ben henüz işe yerleştirilemediğim için borcu ödeme gücümün olmadığını, işe yerleştirildiğimde borcumu yasal faiziyle birlikte aylık taksitler halinde ödemeyi önerdim. Yine kabul görmedi.6183'e göre takibe alındı. Bu durumda ne yapabilirim.İşe yerleştirilip borcumu ödemeye başlayıncaya kadar asıl borcun Yasal faizi belki intiharıma sebebiyet verebilir.
Old 05-03-2009, 08:44   #21
Dilge

Alıntı:
Yazan Kartepeli12
Öğrenim süresince Öğrenim kredisi aldım. Öğrenim bitti. Ön lisan da bitti.Hiç bir işe yerleştirilemedim.Lisans döneminde bir yazı yazdılar ve Öğrenim kredisinin ödenmesini istediler.Hala Öğrenciyim diye İtiraz ettim. İtirazım kabul görmedi.Tekrar yazdılar ve Borcun faiziyle birlikte ödenmesini istediler. Ben henüz işe yerleştirilemediğim için borcu ödeme gücümün olmadığını, işe yerleştirildiğimde borcumu yasal faiziyle birlikte aylık taksitler halinde ödemeyi önerdim. Yine kabul görmedi.6183'e göre takibe alındı. Bu durumda ne yapabilirim.İşe yerleştirilip borcumu ödemeye başlayıncaya kadar asıl borcun Yasal faizi belki intiharıma sebebiyet verebilir.

http://www.kyk.gov.tr/ortakisim/duyu...meaciklama.htm adresine göz atmanızı öneririm.
Old 03-08-2010, 21:25   #22
Av.Engin Yeşil

öğrenim kredisini geri ödemeyipte haczze maruz kalan varmı, bu borcu kurum nasıl tahsil ediyor,nelere haciz koyabilir. ben şimdiye kadar hacze maruz kalan kimseyle karşılaşmadım.
Old 03-08-2010, 21:57   #23
Av.İlker DOLGUN

Sn, Yeşil; öğrenim kredi borcu ödenmeyince "tahsili için" ilgili vergi dairesine bildiriliyor. Vergi Dairesi ödeme emrini tebliğe çıkarıyor ve sonrasında kaydi ve fiili (banka hesapları, araç ve taşınmaz kayıtları üzerine) haciz yetkisi doğuyor.
Old 28-08-2010, 11:22   #24
serpil

Bir de öğrenim kredisini geri ödeyemeyeceğini bile bile üstüne barodan staj kredisi kullanan dahi var (bkz:serpil)
Old 28-08-2010, 17:36   #25
emrahcevik

yüksek öğretimde verilen krediler ilerleyen dönemlerde krediden faydalananlar için genelde kabusa dönüşüyor.

bunda en büyük hata payı yine devletin. devlet, üzerindeki eğitimden kaynaklı mali yükü azaltabilmek için eğitimi özel sektöre devretmeye çalışıyor. eğitimin ilkokuldan başlayarak sistematik olarak özel sektöre açılmasının tarihini yaşıyoruz.

bu, başlı başına anormal bir durum zaten.

aslında parasız olması gereken eğitim paralı hale geldikçe hem faydalanan insan sayısı azalıyor hem de nitelik düşüyor.

ülkemizde maalesef aldığımız onca niteliksiz eğitim üzerine bir de para ödemek zorunda kalıyoruz.

tüm azgelişmiş ülkelerin kaderini yaşıyoruz. en iyisi ayağını yorganına göre uzatmak diyeceğim ama bu ülkede yorganı olmayan o kadar çok üniversite öğrencisi var ki... maalesef.
Old 28-08-2010, 20:30   #26
oguzhand0

Alıntı:
Yazan serpil
Bir de öğrenim kredisini geri ödeyemeyeceğini bile bile üstüne barodan staj kredisi kullanan dahi var (bkz:serpil)

pufff bkz: ben

korkulu rüya...
Old 30-08-2010, 09:44   #27
ncoban

Bence kredinin geri ödeme vadesini biraz daha uzatmalılar,tabii üzerine çok fazla faiz bindirmemek kaydı ile.Ben toplam 4850TL öğrenin ve katkı kredisi aldım ve geri ödemesi 7100 lira olarak geldi.3 aydan 3 aya 925.00TL geri ödüyorum ve bizim ülkemizin şartlarında bu çok büyük bir rakam.Bence ödeme süresini 24 aydan mesela 36 aya çıakrtabilirler,en azından bu şekilde ödeyene bir nefes aldıracaklarını düşünüyorum.
Old 12-10-2010, 14:18   #28
Av.Ö.Özgür

Merhaba arkadaşlar; bir akrabamın 1995 yılında almış olduğu katkı kredisinden dolayı geçen hafta Vergi dairesi'nden maaş hesabına bloke konuldu. Bu arada vergi dairesince ödeme emri tebliğ edilmedi. Borçtan maaş hesabına e-haciz konması ile haberdar oluyoruz. Kanaatimce borç; 6183 sayılı yasada düzenlenmiş tahsil zamanaşımına (5 yıl) uğramış durumda. Her ne kadar ödeme emri tebliğ edilmedi ise de ödeme emrinin ve maaş haczinin tahsil zamanaşımı nedeniyle iptali için görev hususunda tereddüt ettim, vergi mh mi, idare mi yoksa adli mahkemeler mi? Yine yetkili mahkeme, haciz işlemi yapan vergi dairesinin bulunduğu yer mahkemesi midir? Kişinin oturduğu yer ve maaş hesabına bloke konulan banka vergi dairesinin bulunduğu şehirde değil. Teşekkürler...
Old 21-10-2010, 12:38   #29
av.sahin67

Benim ilk ödemem ocak ayınca ama ilk taksidi ödeyebşileceğimi düşünmüyoruym.Çünkğ İstanbul'da staj ayapıyoruz ve aldığımız ücret( tabi ismi ücret sadece) ay sonuna kadar bile yetmiyor hep diğer aydan para çekiyoruz.bu şartlarda üç ayda 900 küsur miktarı ödeyebilmek mümkün görünmüyor.Şimdi dikkat çekmek istediğim husus bunların geri alınmaması veya affedilmesi değil bu ödeyenlere haksızlık olur.Ama bir düşünelim fakülteyi bitiriyoruz ve birçoğumuz sınavlara hazırlanıyor ve dahi okulu uzatıyor.Böyle geçen bir buçuk yıldan sonra bir yıl da staj ekleyelim üstüne.Staj bittiğinde geri ödeme süreci çoktan başlamış oluyor.Ülkemizde biz hukuçular da dahi ayakta durmak için en az 3-4 yıl a ihtiyacımız var ve ancak o zaman borçlarmızı ödeyebilecek konuma gelebiliyoruz.bu süreye daha askerliği katmadım Devlet bu konuda empati yapmalı ve geri ödeme sürelerini ona göre belirlemeli.Ben aramızda iki yıl içinde aile desteği olmadan geri ödemelerini yapabilecek konuma gelenlerin çok olduğunu sanmıyorum.Ama toplu dilekçe vermeden dikkat çekilmez verileceği takdirde destek verecek arkadaşların çok olacağına inanıyorum veya inanmak istiyorum.Saygılar...
Old 03-09-2014, 14:29   #30
avselcukakkuzu

Varsayılan avukatlık bürosu açabilir miyim

merhaba arkadaşlar öğrenim kredisi borcumu ödemedim ve vergi dairesine düştü bu durumda büro açabilir miyim gerekli izinleri alabilir miyim teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi