Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şike İddianamesinde Bahsi Geçen Yargıtay Kararı Hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2011, 14:16   #1
Av. A Sevimli

Varsayılan Şike İddianamesinde Bahsi Geçen Yargıtay Kararı Hakkında

Değerli meslektaşlarım,
Uzun süreden beri gündemi meşgul eden şike soruşturması adıyla anılan soruşturma sonucunda CMK 250. madde uyarınca yetkili C.Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi ve çeşitli internet siteleri üzerinden tam metni yayınlanan iddianame metnini inceleme fırsatımız oldu.
İddianamede, TFF çalışanlarının ve üyelerinin ceza hukuku uygulamasında kamu görevlisi sayılacaklarına ilişkin değerlendirme yapıldıktan sonra bunun Yargıtay tarafından da kabul edildiği belirtilerek, Yargıtay 4. Ceza Dairesinin 26.06.2007 tarih, 2006/2636 Esas ve 2007/6041 Karar sayılı kararına bir atıf yapılmakta.
Bilgi bankaları ve çeşitli kitaplar üzerinden yaptığım araştırmada bu kararın tam metnine ulaşma şansım olmadı. Elinde kararın tam metni olan meslaktaşım varsa, bunu paylaşabilirse çok memnun olurum.
Teşekkürler,
Old 19-12-2011, 14:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Varsayılan Katkı,

3289 sayılı yasa

Bağımsız spor federasyonları

Ek Madde 9 - (EKLENMİŞ MADDE RGT: 13.03.2004 RG NO: 25401 KANUN NO: 5105/2)

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 12.04.2011 RG NO: 27903 KANUN NO: 6215/10) (KOD 4)
Spor dalı ile ilgili faaliyetleri ulusal ve uluslararası kurallara göre yürütmek, gelişmesini sağlamak, sporcu sağlığı ile ilgili konularda gerekli önlemleri almak, teşkilatlandırmak, federasyonu uluslararası faaliyetlerde temsil etmek ve Tahkim Kurulu kararlarını uygulamakla görevli ve yetkili, özel hukuk hükümlerine tabi bağımsız spor federasyonları kurulur. Federasyonlar, Merkez Danışma Kurulunun uygun görüşü, Bakanın teklifi ve Başbakanın kararı ile kurulur ve kararın Resmi Gazetede yayımlanması ile tüzel kişilik kazanır. Bu Kanunda belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmeyen federasyonların tüzel kişilikleri bu maddede belirtilen usulle iptal edilir ve mal varlıkları Genel Müdürlüğe devredilir. Genel Müdürlük tarafından bağımsız spor federasyonlarına yapılan yardımlar ile Genel Müdürlük bütçesinden bu federasyonlara tahsis edilen kaynaklar kullanılarak edinilen her türlü taşınır ve taşınmazlar edinim amacı dışında kullanılamaz ve Genel Müdürün izni alınmadan üçüncü kişilere satılamaz ve devredilemez. Genel Müdürlük tarafından yapılan yardımlar ve tahsis edilen kaynaklar kullanılarak alınan taşınmazların mülkiyeti Genel Müdürlüğe ait olur. Bu taşınmazlar Genel Müdürlüğün mevzuatı çerçevesinde kullanılır. Federasyon malları Devlet malı hükmündedir, haczedilemez. Federasyon faaliyetlerinde görevli bulunanlar, görevleriyle ilgili olarak işlemiş oldukları suçlar bakımından kamu görevlisi sayılır.

Saygılarımla,
Old 20-12-2011, 20:01   #3
Av. A Sevimli

Ufuk Bey öncelikle katkınız için çok teşekkür ediyorum. Ancak belirtmem gerekir ki; TFF'nin kuruluş ve görevleri 5894 Sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun (“5894 sayılı Kanun”)ile düzenlenmiş olup, bu kanunun 1. maddesi ile, TFF; “…özel hukuk hükümlerine tabi, tüzel kişiliğe sahip, …” olarak tanımlanmıştır. Yani, 5894 sayılı Kanun ile TFF kamu tüzel kişisi değil, özel hukuk tüzel kişisi olarak tanımlanmıştır. Anayasa Mahkemesi tarafıdan da yapılan değerlendirme bu yöndedir. 3289 sayılı Kanun ise GSGM ve GSGM'ye bağlı federasyonlara ilişkin hükümler içermektedir. TFF kuruluşu ve görevleri ayrı bir kanunla düzenlemiş olduğundan 3289 sayılı Kanun'un belirttiğiniz maddesinin TFF açısından uygulama alanaı bulabileceğini düşünmüyorum. Çünkü, TFF, 2007 yılından bu yana Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün denetimi dışında olup 5894 sayılı Kanun’un 1. Maddesi ile halen “özerk” yapısını sürdürmektedir. Dolayısıyla, TFF mallarının “devlet malı” niteliğine, TFF çalışanlarının da “kamu görevlisi” sıfatına sahip oldukları ileri sürülemez diye düşünüyorum.
Saygılar,
Old 20-12-2011, 20:07   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. A Sevimli
Dolayısıyla, TFF mallarının “devlet malı” niteliğine, TFF çalışanlarının da “kamu görevlisi” sıfatına sahip oldukları ileri sürülemez diye düşünüyorum.
Saygılar,

Ben de, 5894 sayılı yasayı baştan sona taradım, sonuç:
Türk Ceza Kanunu uygulamasında TFF yöneticilerinin kamu görevlisi sayılacaklarına dair bir hüküm göremedim. Size katılıyorum.
Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi