Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sokakta Öpüşmek Suç mu?

Yanıt
Old 11-04-2008, 13:50   #61
prometeus

Böyle bir konunun tartışılabileceğini aklımın ucuna dahi getirmezdim. Fas'ta veya Iran'da açılsaydı böyle bir konu anlayabilirdim. Çünkü , bu ülkelerde değil öpüşmek , bir bayanla bir erkek el ele dahi tutuşamazlar. Kadı kararıyla yerler sopayı otururlar yerlerine...Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Yasalarımızın yorumlanmasında daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Bir hukukçu değilim , hukuka sempati duyuyorum. Toplumun bir ferdi olarak burada söz aldım. Saygılarımla
Old 15-04-2008, 13:38   #62
uye23620

çok güzel bir tartışma konusu.Bence fiil üzerinden tartışmayı yürütmek bize sonuç vermez. Önemli olan fiilin nerde gerçekleştiğidir. Şöyle ki, Bodrumda sahil kıyısında öpüşme ile rize merkez caminin avlusun yanı başında öpüşmek veya bir anaokulunun bahçesinin karşısında öpüşmek aynı şekilde değerlendirilemez. Yani önemli olan bu tür suçlarda toplumda yaratacağı etkinin değerlendirilmesidir.
Yukarıda ki mesajda yer alan "Böyle bir konunun tartışılabileceğini aklımın ucuna dahi getirmezdim. Fas'ta veya Iran'da açılsaydı böyle bir konu anlayabilirdim. Çünkü , bu ülkelerde değil öpüşmek , bir bayanla bir erkek el ele dahi tutuşamazlar" ifadelerine çok şaşırdım. Ne güzel işte tartışılıyor, ne var bunda. her toplumun kendine özgü kuralları inanışları vardır, kimi kurallar o toplumun dini inanışlarından örf ve adatlerinden gelmiştir. Dolayısıyla bütün toplumları aynı değer yargılarıyla eleştiremeyiz, her toplumunda aynı yasalarla yönetilmesini bekleyemeyiz.
Old 15-04-2008, 14:58   #63
üye8180

TCK. 225. maddenin gerekçesinde, genel olarak edep ve iffete saldırı niteliği taşıyan davranışların suçu oluşturacağı yazılmış. Böylece halkın ar ve haya duygularının, toplumun ortak edep ve ahlak temizliğinin korunması amaçlanmıştır.

Öpüşme eylemine yine somut olarak bakmak gerekir diye düşünüyorum. Yani ortalama, makul bir insanı rahatsız edebilecek şekilde, ateşli, süresi fazla uzun, adeta bir gösteriye, teşhire dönüşmüş öpüşmenin alenen gerçekleşmesi halinde suç kapsamına zorlamayla girebileceği düşünülebilir.( Not: Öpüşme eylemi suç olarak değerlendirilsin görüşüm yoktur. )
Old 07-05-2008, 16:19   #64
Samet İLDEŞ

ben her halükarda somut olayın özelliklerine göre davranılması gerektiğini düşünüyorum ama genel manada kanun koyucunun ifadesini bu kadar geniş yorumlamak pek yerinde olmayacaktır.şu halde ben şahsi fikrimce öpüşmenin bu suça vücut vermeyeceği kanaatindeyim.
Old 20-05-2008, 12:24   #65
Av.Nesrin

Sınırı nasıl tespit edilecek ? hakimin takdirine kalmış bir durum olacağı belli

Ancak öpüşme öpüşme vasfıyla elbette kanun metni ve ruhu itibariyle suç olarak değerlendirilemeyecek olmasına rağmen, somut olay irdelendiğinde öpüşme teşhircilik vasfını haiz ise teşhircilik sıfatıyla suç oluşmuş, cezası da tayin edilmiş olacaktır.
Old 21-05-2008, 15:20   #66
batuhan

Dosyalarımda ki sanıkların tek sucu öpüşmek olsaydı ya da failler sevgili.Maktül güzel gözlü bir yar olsaydı.Farkında mısınız sokakta silahla vurulmuş bir İNSAN coğumuz ve benim icin hukuki bir tanımdan öteye gecmiyor.Söylemek istediğim bahse konu öpüşmenin neresinde suc bulursunuz bilemiyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi